אי העקביות בשוק מחייבת עמדת הגנה - פנחס כהן - הבלוג של פנחס כהן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אי העקביות בשוק מחייבת עמדת הגנה

לתשואות ומניות קורלציה שלילית: מניות עולות כשהשוק צופה צמיחה, ואילו אג"ח ממשלתיות עולות כשמשקיעים צופים האטה. אז מדוע ביקוש מתמיד לאג"ח ממשלתיות הביא תשואות לרמות הנמוכות מאז 2016, כשטראמפ נבחר לנשיא באותו זמן שהמניות שוברות שיאים פעם אחר פעם?

2תגובות
נגיד הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'רום פאואל
Susan Walsh/אי־פי

האם לאחר שבירת שיאים סדרתי השוק מגביר סיכויים להמשך עליות? מבחינה טכנית אני אמור להגיד שכן, אך אני סקפטי. גילוי נאות, ב-2016 טעיתי – בגדול - כשהייתי דובי.

גם S&P500 וגם הדאו ג'ונס רשמו שני שיאים חדשים רצופים ביום שישי. שני המדדים התעלו מעל רמות פסיכולוגיות – 3,000 ל-S&P500 ו-27,000 לדאו ג'ונס. שניהם נעלו מחירים במחירים הגבוהים של היום, מה שמשקף שהשוורים הדפו בקלות את הדובים, לאחר שהפד האמריקאי הצטרף לבנקים מרכזיים אחרים במדיניות רווחה.

הבעיה המובנית היא שאי אפשר להשוות את מסלולי התמריצים בין 2009 - כשריביות היו גבוהות, לפני הזרמת נזילות – ו-2019 – כשהריביות כבר נמוכות ולאחר שכבר ניפחו את המערכת הפיננסית במזומנים, מה שהכניס את האינפלציה (ביקוש לטובין) להרדמה. מה עוד, שלפני עשור מחירי המניות היו על הרצפה ואילו כיום הם חצבו מציאות חדשה במרומים – יחי ההבדל הקטן.

ישנו גם חוסר עקביות משווע במבנה השוק:

המסלול למלחמת הסחר – טוב או רע? תלוי את מי שואלים

אופ"ק גררה רגליים לפגישה על דיון בקיצוץ בייצור עד לאחר הפגישה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והשיא סין שי ג'ינפינג. הקרטל היה ערוך להסיר הגבלת ייצור כדי להוריד מחירים למציאת ביקוש ולהגיד נתח שוק, אם הפגישה בין הנשיאים לא היתה מוצלחת. לאחר ששני הנשיאים הסכימו על הפסקת אש בזמן שהנציגים חוזרים לשולחן המו"מ, אופ"ק נאותה סוף סוף להיפגש והמשיכה בקיצוצים. במלים אחרות, אופק ראתה לחיוב את ההתפתחות בסחר באין ארה"ב וסין.

מיד לאחר מכן, יו"ר הפד ג'רום פאואל סימן שהוא פתוח להורדת ריביות בגלל האטה בצמיחה, שאותה הוא מייחס בעיקר למלחמת הסחר. במלים אחרות, מחירי נפט מאמירים בגלל התפתחות חיובית – בעיני אופ"ק – בסחר, ואילו הריבית האמריקנית צפויה לרדת עקב אותו נושא, שיו"ר הפד רואה כבעיה.

הורדת ריבית מחריפה עשויה להחריף את מלחמת הסחר

פאואל מתמרץ את טראמפ להמשיך במדיניות הגנה, שאותה פאואל מאשים בהאטת הצמיחה. היות שטראמפ רוצה להפחית ריביות, ופאואל אומר שהוא מוכן לעשות כן הודות למלחמת הסחר, טראמפ עלה על נוסחה מנצחת: גם מוריד ריביות, וגם מתמיד במדיניות שבה הוא – או לפחות תומכיו – מאמינים. במשא ומתן הזה טראמפ יוצא עם ידו על העליונה. בכל אופן, מדיניות ההגנה גורמת למיתון עולמי, כשהיא משבשת מערכות שיווק גלובליות מורכבות.

ריביות נמוכות או נפט זול – אי אפשר גם וגם

טראמפ לוחץ על הפד להפחית ריביות לפני הבחירות הנשיאותיות הבאות, כשהוא מטיל את כל כובד משקלו בנושא, עד כדי הדלפות על רצונו לפטר את פאואל. כמו ג'נט ילן, פאואל היה צריך להבהיר שהוא מתכוון להישאר בתפקיד עד תום מינויו. אבל באותו זמן, טראמפ גם לוחץ על אופ"ק להוריד מחירי נפט, גם כדי לשמח את הבוחר האמריקני. אולם, הוא לא יכול לרקוד בשתי החתונות – זה אחד על חשבון השני. הורדת ריביות צפויה להעלות מחירי נפט הודות לעלייה בביקוש.

אי התאמה בין אג"ח ממשלתיות למניות

לתשואות ומניות קורלציה שלילית: מניות עולות כשהשוק צופה צמיחה כלכלית, ואילו אג"ח ממשלתיות עולות כשמשקיעים צופים האטה. אז מדוע ביקוש מתמיד לאג"ח ממשלתיות אמריקאיות הביא תשואות לרמות הנמוכות מאז 2016, כשטראמפ נבחר לנשיא באותו זמן שהמניות שוברות שיאים פעם אחר פעם? אמנם הביקוש לאג"ח עלה כשסוחרים קלטו שהתשואה הנוכחית נהפכה בן רגע לגבוהה ביחס לתשואות עתידיות, לאחר שפאואל פנה לריביות נמוכות יותר, אולם השוק לא יכול להחזיק מעמד כשהמציאות הפוכה. עקומת תשואה הפוכה גם מוסיפה חרדה למאזן הנפשי של השוק.

חזרה להתחלה – האם ההעפלה של S&P500 אל מעל רמת 3,000 מחייב המשך לעליות? כשהמדד הפופולרי חצה את אבן הדרך הקודמת, 2,000, לקח לו שנתיים – 2016-2014 – להמשיך את העלייה. יש למספרים עגולים גדולים חשיבות פסיכולוגית גדולה שחוצה את מושבי הניתוח טכני ומשפיעה גם על מנתחים פונדמנטליסטיים טהורים.

נכון לעכשיו, השוק מגביר סיכון כשהוא משיל מעליו זהירות. נתונים טובים יותר מהצפוי של ייצור וצריכה בסין דחפו סוחרים גלובליים לרכוש מניות ביום שני, כשדו"ח הצמיחה האטית ביותר בסין ב-27 שנים נדחה לצד. נרטיב השוק קובע שההפתעה החיובית בייצור וצריכה הן סממנים של ייצוב. אולי.

ומה עם מאזן הביקוש וההיצע כמשתקף בגרף?

ביקוש והיצע

עליות שיא קובעות שהמגמה בעלייה בהגדרה. כשבוחנים את תבנית המסחר נוכחים לדעת שמינואר 2008 העליות בעלייה כשהירידות בירידה. כמו בריבוי אי העקביות במבנה השוק – כך התופעה של התנהגות מסחר זו. אם משקיעים קבעו שערך המניות נמוך מידי, גם העליות וגם הירידות היו צריכות להיות בעלייה. תופעה נוגדת זו בין מחירים בעלייה לעומת אלו בירידה משקף חוסר כיוון בשוק. אין מנהיגות. אין למשקיעים אסטרטגיה ברורה, אחרת הם היו נצמדים אליה ופועלים בעקביות. תבנית מתרחבת כזו מתפתחת בפסגת השוק.

אולם מטבע המבנה שבו גבולות טווח המחירים מתרחקים, קשה להגדיר מתי חלה פירצה ומגמה חדשה. אם המחיר יפרוץ מעל גג התבנית בצורה מובהקת, והתיקון יתבסס מעליו, זה יהיה סימן שהתבנית התפוצצה, מה שעשוי לגרום לזינוק של מחירים כלפי מעלה, כש-short squeeze ופקודות קנייה מופעלות מייצרות אפקט דומינו טכני בכיוון ההפוך מתבנית שהיתה דובית בפוטנציאל.

לעומת זאת, אם המחיר ייפול מתחת לקו המקווקוו, המגמה העולה מהתחתית בדצמבר, שייפגש בהתנגדות לאחר תיקון חזרה לקו מתחתיו, הסיכויים יגברו להמשך ירידה, כשהתחתית של יוני תהווה את התמיכה הראשונה. אם זו תיכשל, המחיר יבחן את התחתית של דצמבר. ואם גם שם מאזן הביקוש וההיצע התהפך להמשך ירידות, המחיר כנראה יבחן את תמיכת תחתית התבנית המתרחבת. אך שוב, יהיה קשה מאוד להגדיר אותה, ומשקיעים יאלצו להמתין לפריצה תחתונה ברורה לעין, עם תיקון שנגמר בקונסולידציה מתחת לתחתית התבנית.

אם תרחיש מפחיד זה יתממש, נפילה זו עשויה להיות רק ההתחלה, שכן היא תשלים תבנית דובית, מה שאומר נפילות נוספות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

ציון נכשל בלוחמה פסיכולוגית: ככה לא משווקים חיסול ממוקד

הבסיס של לוחמה פסיכולוגיה זה להבין מול מי אתה פועל ובאילו אמצעים אתה צריך להשתמש כדי להשפיע עליו. בכך אין זה שונה מקמפיין שיווק של מוצר, אך במקום לשדר עסקים כרגיל ולעורר בהלה אצל האויב, הפחד והבהלה כוונו אלינו

אישה עושה קניות

שופינג IL חוגג שש שנים: האם אנחנו צריכים חג קניות ישראלי?

נובמבר הוא חודש של חגיגת שופינג עולמית עם הנחות ענק: יום הרווקים הסיני, בלאק פריידי וסייבר מאנדיי. אולם בישראל החגיגה מתחילה עוד קודם, עם חג הקניות הלאומי שופינג IL ביוזמת גוגל. האם יש הצדקה ליום מכירות מקוון שכולו כחול-לבן?

כתבות שאולי פיספסתם

*#