למה טראמפ צריך שוק דובי עכשיו

טראמפ יורה לכל הכיוונים, כשהוא מגביר רטוריקה על סחר מול יפן, גרמניה, ומיום שישי גם הודו ■ אפשר לומר שהוא פזיז ואין לו מושג מה הוא עושה. אבל עוד שנה וחצי יש בחירות לנשיאות, ואולי זה מסביר את ההתנהלות שלו

פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ משוחח עם עיתונאים בבית הלבן
הנשיא טראמפ משוחח עם עיתונאים בבית הלבןצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

בתחילת השנה כתבתי על פליק פלאק של טראמפ - שבו הוא מקשיב לשוק. אז למה לאחרונה נראה כאילו שהוא לא רק שלא מתייחס לשוק ההון, אלא אפילו רוצה להפילו? נראה שהוא אפילו נהנה מכל העסק, כשהוא מתפאר בהגדרה עצמית של "איש המכס", ומתגרה בשותפי סחר.

נכון, אפשר לדחות את השאלה על הסף ולהגיד שטרמפ פזיז ואין לו מושג מהחיים. אבל זה פשטני; אולי ישנה סיבה רציונלית למגמה הגאו-פוליטית המחריפה.

בערב הבחירות האמריקניות כתבתי שאני מאמין שנשיא ארה"ב הבא יהיה דונלד טראמפ – ושאני יודע להסביר למה. אחת הרגליים שעליה ביססתי את הניתוח שלי היתה קורלציה בין ביצועי שוק המניות ובחירות אמריקניות. סטטיסטית, באופן מוחץ, כשהשוק בעלייה, נשיא מכהן או מפלגתו מנצחת. התוצאות הוכיחו שוב את המתאם ואף העמיקו אותה עם הפסד למפלגה מכהנת כשהבורסה היתה בירידה.

אני לא יודע אם טראמפ קרא אל הפוסט שלי בבלוגיה של TheMarker, אבל ייתכן שזה מסביר איך הוא התהפך באופן פתאומי בתקופה האחרונה – מצפון קוריאה עד מלחמת הסחר מול סין, שהתקדמה באופן די חיובי. הוא גם יורה לכל הכיוונים, כשהוא מגביר רטוריקה על סחר מול יפן, גרמניה, ומיום שישי אף פתח חזית חדשה כשביטל את הסטטוס של הודו כמדינה מתפתחת, ואתו את הפטור למכס. הוא העלה את מפלס הסיכון למלחמה אזורית כאשר שלח נושאת מטוסים למפרץ הפרסי שכעת מבצעת תמרוני מלחמה. טראמפ הגיע לבריטניה, לאחר ששוב ניסה לסכסך בין בריטניה והאיחוד האירופי -  אחד הסיכונים הגדולים למערכת הפיננסית שבתקופה שלנו - דבר שהוא עשה עוד מהקמפיין שלו.

הבנקים הגדולים, דוגמת ג'יי.פי. מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי, חוזים שמלחמת המסחר תביא למיתון בתוך שנה; עקומת התשואה התהפכה כשהחלק הרגיש יותר לקורלציה חיובית עם מיתון באופק; תשואת 3 חודשים עלתה מעל זו של עשר שנים – ברמה העמוקה ביותר מאז 2007, שבישר את בואו של הקריסה ב-2008 והמיתון הגדול שהוא הביא.

תשואת 10 שנים הגיעה לרמה הנמוכה מאז ספטמבר 2017, שמצאה אז תמיכה מעל המספר הפסיכולוגי 2%. אם התמיכה הזו תיכשל, תשואות ימחקו את כל מה שעשו מאז שטראמפ נבחר. האם גם המניות יעשו כן?

מדד S&P500 השלים מגמת היפוך בגרף היומי, ואם הוא ישלים מגמת היפוך נוספת בגרף השבועי, נראה אותו נופל מתחת לתחתית של דצמבר, מה שיסיים את מגמת העלייה בטווח הארוך שהחלה בתחתית 2009. בינתיים, אנו רואים עוד מגמות היפוכים המשקפים תזרים מנכסי סיכון למבטחים.

אני לא טוען שטרמפ עושה הכול ממניעים ציניים. ייתכן שהוא באמת ובתמים מאמין שמלחמת הסחר טובה בטווח הארוך למדינה שלו. הוא לא לבד. יש לו על מי להסתמך - גרי שילינג, כלכלן נודע עם רקורד של תחזיות מוצלחות של מיתונים, גם חושב כך.

אבל למה עכשיו פתאום? מה קרה לירח הדבש בין ארה"ב וסין מתחילת השנה, שגרם לעליית פוסט חג מולד הגדולה בהיסטוריה? למה טראמפ פתאום מגביר ומגביר את הלחץ על כל כיוון אפשרי?

שוק דובי ממוצע הוא בערך שנה וחצי, וזה הזמן שנותר עד בחירות 2020.

אמנם, אני "יעצתי" לטראמפ לגמור עם זה כבר בתחילת נשיאותו, לפלס את הדרך לשוק פרי בריא כשיבקש את אמון עמו בשנית, אבל הוא הרי ידוע כאדם של הרגע האחרון.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker