איך זה שלמרות הברקזיט - הליש"ט היא החזקה במטבעות?

כשנכס פיננסי מתמודד מול קשיים - הסוחרים אומרים את דברם. סכנת הברקזיט טרם חלפה, אבל ההתפתחויות הפוליטיות עשויות דווקא לתמוך במטבע הבריטי

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליש"ט. כמו חור שחור, הסיכון קיים גם אם לא רואים אותו
כמו חור שחור, הסיכון קיים גם אם לא רואים אותוקרדיט: Benoit Tessier/רויטרס

הגירושים המתוקשרים ביותר בהיסטוריה, הלא הם הברקזיט, לא מרפים מהחדשות הפיננסיות. אולי זה הפרסום התכוף שגורם לאדישות בקרב המשקיעים, אך העובדה היא שהליש"ט סוגרת את החודש כחזקה במטבעות המובילים (ה-"Majors"), שניה למקלט המבטחים, הין היפני. המטבע הבריטי הוא זה שהתחזק השנה יותר מכל מטבע עיקרי אחר, למרות הסיכון העצום שמתלווה לברקזיט. אם המשקיעים באמת סולדים מאי-ודאות, איך הם מסתכנים בכלכלה שאת מצבה אי אפשר אפילו לנסות לאמוד, היות והוא חסר תקדים?

ברקזיט שמקזיט. כמו שאמר ג'ון לנון, החיים הם מה שקורה לך כשאתה עסוק בלתכנן תוכניות אחרות. בינתיים הכלכלה הבריטית משגשגת, שיעור האבטלה של 3.9% הוא הנמוך מאז 1975, ואולי החשוב ביותר - הצמיחה בשכר גבוהה יותר מהאינפלציה. החוסן של שוק העבודה הבריטי מזרים לממשלה מסים, המייצרים קופה של 26.6 מיליארד ליש"ט שיוכלו לזרום לכלכלה אם בריטניה תעזוב את האיחוד ללא עסקה.

האם הסכנה חלפה? בכלל לא. הנתונים האלה מראים רק שאנשים התרגלו לחיות תחת מערך מסוים של תנאים, בדיוק כמונו במזרח התיכון. אבל גם הטיטאניק היתה הספינה הכי בטוחה בעולם עד שהיא פגעה בקרחון. זה מה שטענתי ערב ההצבעה על הברקזיט. למרות שצדקתי בניתוח הפוליטי, הסתבר שטעיתי בניתוח השוק (תבנית שחזרה על עצמה גם בניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב).

כמו חור שחור, הסיכון נותר בעינו גם אם לא רואים אותו - ואולי דווקא משום שלא רואים אותו. העובדה היא שרמת מחירים של 1.4000 היתה הרצפה מאז 1985, אך מאז ההחלטה להיפרד מהאיחוד - הרצפה הפכה לתקרה. המהפך הפסיכולוגי הזה הוכח כיציב כשהליש"ט ניסתה ארבע פעמים לחצות את הקו הזה - רק כדי לצלול אל מתחת ל-1.2500 בפעם הראשונה מזה 31 שנים. אז, המדיניות השמרנית של של מרגרט תאצ'ר הזניקה את הליש"ט ב-40% בשנתיים אל 1.9000. אבל נחזור להווה: ייתכן שכיום דווקא כדאי להשקיע במטבע שחמד לצון. כשנכס פיננסי מתמודד מול קשיים, הסוחרים אומרים את דברם.

הליש"ט מול הדולר

הליש"ט ייצרה תחתית ב-11 בדצמבר, יום שהיווה נקודת מפנה מירידה לעלייה. ראוי לציין שגובה תבנית ההיפוך – הדינמיקה שבה ביקוש עודף סופג את ההיצע, מה שמחייב העלאת מחירים – מייצר מטרה באזור ה-1.4000 שעליו דיברנו.

הליש"ט עשויה לקבל תמיכה כפולה. מצד אחד, הפחד מברקזיט ללא הסכם גורם לשמרני ברקזיט להצטרף לראש הממשלה תרזה מיי. מצד שני, השינוי החד של הבנק הפדרלי האמריקאי צפוי להחליש את הדולר, מה שכבר הוביל להיפוך עקומת התשואה הראשונה מאז שזו התריעה על המפולת של 2008 ועל המיתון הגדול זה 80 שנה. גם סטיבן מור, בחירתו של הנשיא דונלד טראמפ למושב פתוח במועצת המנהלים של הפד, התראיין ל"ניו יורק טיימס" ואמר שהבנק הפדרלי צריך לחתוך חצי אחוז מהריבית באופן מיידי.

הואיל והליש"ט היתה החזקה במטבעות המובילים למרות הקונפליקט המתמיד בין מיי לפרלמנט, עתה כשהכדור עבר לפרלמנט עשויה להיווצר אחדות שתביא קצת יציבות לשוק חסר ביטחון זה. זה גם יכול להיות הטריגר לעלייה שתבחן מחדש את רמת המחירים 1.4000 הידועה לשמצה.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker