בסוף כולם מקשיבים לשוק. כן, גם טראמפ

ב-28 בנובמבר הכריז פאואל שהריביות הגיעו ממש מתחת ריבית ניטרלית. איך זה מתיישב עם זה שהוא אמר רק שבועות לפני כן שארה"ב עדיין רחוקה מרמה ניטרלית לריביות?

פנחס כהן
פנחס כהן
טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל, לפנות בוקר
טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל, לפנות בוקרצילום: Carlos Barria/אי־פי
פנחס כהן
פנחס כהן

למה פתאום, דווקא עכשיו, ישנה היתכנות של שלום מסחרי בין ארה"ב לסין? האם זה שרירותי, או שמא אירוע כלשהו מניע את ההתגמשות הנראית? מילא שטראמפ יעשה פליק פלאק כזה חזק שיעיף לו את התסרוקת, אבל מה עם ג'רום פאואל, יו"ר הפד האקדמי והיבש? הוא ישקול את תנועות ונפח השוק בהחלטות ריבית? איך נפלו גיבורים? אחרי הכל, הוא תמיד אמר שהפד לא מתייחס למסחר, זה כזה עמך.

ב-28 בנובמבר הכריז פאואל שהריביות הגיעו ממש מתחת ריבית ניטרלית. איך זה מתיישב עם זה שהוא אמר רק שבועות לפני כן שארה"ב עדיין רחוקה מרמה ניטרלית לריביות?

בואו, אתם הרי כבר יודעים את התשובה. כולם בסוף מקשיבים לשוק.

לגבי טראמפ, זה ברור למה הוא פתאום מנמיך את הטונים ונהיה הרבה יותר אופטימי ששתי הכלכלות הגדולות בעולם יסכימו על נוסחה המקובלת עליהן. נאסד"ק כבר נפל לשוק דובי, לאחר שהפסיד 20% מערכו. כעת, המדדים s&p500 ודאו ג'ונס עדיין מחזיקים בציפורניים, אבל הם כנראה גם בדרך לשם.

אבל אולי יש סיבה יותר ספציפית. הדולר.

דולר חלש הוא ספינת הדגל של ההסתכלות הכלכלית של טראמפ, וגם של מזכיר האוצר שלו, סטיבן מנוצ'ין, שענה לשאלות של סנטורים בתהליך אישור המינוי שלו, שבטווח הקצר הדולר מזיק לכלכלה האמריקאית. לפני כשנתיים נתן טראמפ לדולר נוק אאוט, כשאמר בראיון לוול סטריט ג'ורנל שהדולר החזק "הורג אותנו". הדולר אז היה כמעט ב-104.

ומה אתם חושבים שיקרה עם הסכם מסחר בין ארה"ב לסין, שהמניות שלה כבר הופחתו ברבע משוויין מתחילת המערכה במארס? יחד עם ההקלה שלה צפויה לשאוב השקעות, על חשבון אלה של הדולר. כשכל הביקוש הזה ייעלם, הדולר צפוי לקרוס. וזה הרי בדיוק מה שטראמפ רצה.

עוד סיבה מהותית לנפילת הדולר, היא שכשהפד נראה מאט ואולי לקראת הנורמליזציה, אנגליה וקנדה עדיין בשוונג, והאיחוד עוד לא התחיל. מה שאומר שבנקים מרכזיים אחרים צפויים להאפיל על זה של ארה"ב בהעלאות ריביות.

הדולר

הצהרת פאואל שריביות כמעט הגיעו לנורמליזציה הפילה את הדולר ב-0.6%, מה שלא איפשר למגמת העלייה להתמיד, כשמחירים כשלו להעפיל על המחיר של 12 בנובמבר.

כשמחירים נפלו מתחת ל-96 זה היה ביטוי לכך שמאזן הביקוש-היצע התהפך. כעת, השוורים מצאו עזרה ברמות הנמוכות ביותר של טווח המסחר מאוקטובר. המחיר הגיע לתחתית של אזור לחימה בין שוורים ודובים; קונים מצאו תמיכה נוספת בתחתית התבנית, מה שאומר שמאזן הכוחות עשוי לתמוך בחזרה של המחיר כלפי אזור ה-96.50, מחיר מצוין להנחתה.

גם סגירה מתחת ל-95.50 תצהיר שמוכרים הציפו את השוק והם יצטרכו להתגמש – כמו פאואל האקדמי וטראמפ הקולני – ולהוריד מחירים עוד יותר, עד שיימצאו קונים חדשים, כנראה בסביבות ה-95.00 – גם הודות לעובדה שסוחרים רבים מציבים פקודות באופן פסיכולוגי במחירים עם מספרים עגולים, מה שמאשר את התמיכה שקיבל המחיר באוקטובר. הממוצע הנע של מאתיים הימים האחרונים – אולי האינדיקטור הנצפה ביותר בעולם - נותן לכך עדות נוספת, ומתייחסים לזה ברשתות הפיננסיות. ההצטלבות הזו של גורמים טכניים שונים מגלה שמחירים אלה מגלמים נקודות הצטלבות במאזן הביקוש וההיצע.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ