איסוף גלובלי מסתורי של נחושת - ואיך זה קשור למלחמת הסחר?

האם הכרזת מלחמת הסחר על סין במארס גרמה לה להתחיל לבנות מאגרי נחושת, בעוד הנשיא טראמפ עסוק בענייניו?

פנחס כהן
פנחס כהן
מכרה נחושת
מכרה נחושתצילום: ניר כפרי
פנחס כהן
פנחס כהן

מחירי הנחושת היו חסרי מגמה במשך כמעט חודש. עם זאת, ראייה רחבה יותר מגלה שהן עשויות להיות בעיצומו של היפוך מגמה. התפתחות זו מתאימה לאחר ירידה של 22% ב-13 השבועות שבין יוני ואוגוסט, כשמספר חוזי עבודה צ'ילייניים יושבו ומנעו הפרעות נוספות באספקה. עם זאת, ייתכן שיש גורם נוסף במשחק, בולט פחות, המשפיע על מאזן הביקוש והיצע, כפי שמשתקף בגרף.

היפוך מגמה

ישנם סימנים של איסוף נחושת מסיבי. זה התחיל מאז סוף מארס. יודעים מה עוד התחיל מאז מארס? מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין.

כבר היו דיווחים כי סין מבצעת איסוף של סחורות כמו תבואה, נפט וזהב במשך חודשים. רבות נאמר על הזיכרון הארוך של סין לגבי ההשפלה שהיא חוותה בקולוניאליות המערבית במאה ה-19. שי ג'ינפינג, נשיא סין, הכריז בשנה שעברה כי סין בעוד שלושים שנה תהיה המעצמה הגדולה בעולם. שאיפה זו נהייתה קלה בהרבה לאחר שהנשיא ביטל את הגבלת הזמן לשליטה שלו בחוקה הסינית. לעומת נשיא אמריקני או ראש ממשלה ישראלי, לשי ג'ינפינג מרחב פעילות ללא דאגה לדעת הבוחר.

אגב, זה קרה במארס, מאז אותה תקופה של סימנים לבניית מאגרים של נחושת בסין. אז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ירה את הירייה הראשונה במלחמת הסחר מול סין. צירוף מקרים אירוני? האם ההצהרה של שי, שממנה משתמע שסין מתכוונת להעפיל מעל ארה"ב, נתנה לטראמפ את הדחיפה להתחיל במלחמת סחר עם סין?

אני לא יודע. אבל אני מוכן להמר על מאה יואן (14 דולר) שהגישה האגרסיבית של טראמפ הזכירה לסין בעלת הזיכרון הארוך את האירופאים המתנשאים מהמאה ה-19. סין בדרך כלל בוטה ברטוריקה שלה. הופתעתי לראות כמה מדודות ושמרניות היו התגובות שלה לאמירות הבוטות של טראמפ. אני משוכנע שסין, שהנראות חשובה לה, בלעה צפרדע כל פעם שטראמפ שיחרר עוד הצהרה חריפה. האם אז החלו - או האיצו - בבניית מאגרים, בהיותם משחקים את המשחק הארוך, כשטראמפ מתמקד בענייניו?

לא יודע. אבל אני כן יודע שעליית מחירים מעל 2,900 תגרום להיפוך המגמה, שבה הסבירות היא להמשך עליות, כשקונים מעלים מחירים בכדי למצוא מוכרים, מה שצפוי לייצר מצוקה בשל חסר, מה שבו זמנית מסיר היצע ומייצר ביקוש, מה שעשוי למשוך קונים חדשים, שימשיכו להעלות מחירים.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום