הסיבוב הראשון במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין החל: מי תנצח?

מניות אמריקאיות והדולר מתחזקים, בעוד מניות סיניות והיואן נחלשים. בינתיים, הבנק המרכזי של סין נאלץ לבחור בין האופציה הרעה, לרעה יותר

פנחס כהן
קרב אגרוף
צילום: Sean M. Haffey/אי־אף־פי
פנחס כהן

החלטת סין להשאיר את הריבית על כנה, לאחר שהפד העלה גם את הריבית וגם את הצפי לריבית נוספת עוד השנה, השאירה את המשקיעים בלתי מוכנים, במיוחד על רקע הלחץ הקיים מראש על היואן הסיני.

ייתכן שההחלטה של הבנק המרכזי בסין היתה בתגובה למכה המשולשת לצמיחה הכלכלית הסינית בשבוע שעבר, שבה הייצור התעשייתי והמכירות הקמעונאיות הגיעו לשפל של שנים, וההשקעות בתשתיות נפלו לקצב ההתרחבות האטי ביותר שנרשם בלשכה הלאומית לסטטיסטיקה ב-1996.

בחירתו של יי גאנג, נציב הבנק המרכזי, היא הבחירה הגרועה פחות. היא אמנם תמשיך את נסיגת ההון, אך תמנע משבר אשראי, שהוא מסוכן הרבה יותר. אחרי הכל, אנחנו רק יוצאים מהקלה לאורך עשור, שנועדה למנוע את התרחיש הזה בדיוק לאחר ההתמוטטות ב-2008, ובכך למנוע שפל גדול, שבו היינו מקבלים את התמונות של אנשים בתור לאוכל ומים שקיבלנו ב-1929, רק הפעם, צבעוניות.

קריסת הבורסה בוול סטריט ב-1929
קריסת הבורסה בוול סטריט ב-1929צילום: U.S Government

אמנם, גאנג בחר בבחירה הטובה יחסית, אך היואן צפוי להמשיך ליפול. זאת כתוצאה מרגולציה מחמירה והולכת, עם השקעות אגרסיביות בעלות מינופים גבוהים ומלחמת סחר, שצפויה להזיק הרבה יותר לכלכלה הסינית מאשר לזו האמריקנית.

ראשית, הסינים מוכרים לארה"ב הרבה יותר ממה שזו מוכרת לה, ועל זה בדיוק מתבססת הטענה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (גם אין מה לעשות בנידון, אך זה כבר פוסט בפני עצמו, אם יהיה ביקוש כזה). שנית, כאמור, הכלכלה של סין מראה סימני האטה, כשהמקבילה האמריקנית גדלה. אמנם, סין השיקה במארס חוזים עתידיים על נפט, מה שצפוי למשוך ביקוש ליואן על חשבון הדולר, אך לא בזמן הקרוב.

היו דיווחים על בנקים מרכזיים שמתכוונים להוסיף למשקל היורו ביתרות, על חשבון הדולר, בעקבות מה שהם מגדירים חוסר יציבות של מדיניות הנשיא הנוכחי. אם, מתי ובכמה ישנו את מאזן מטבעות העתודה זה בגדר תעלומה, ובכל מקרה - זה כנראה לא יהיה מיידי.

היואן צולל

המגמה העולה מהתחתית באפריל העפילה על זו ממאי 2017; דבר שקורה כשהביקוש של התקופה מאפריל ספג את כל ההיצע שדחף מטה מחירים ממאי, וממשיך לעלות בחיפוש אחר היצע נוסף ברמות גבוהות יותר. פריצת מגמה כזו בדרך כלל מלווה בעליות נוספות.

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ