סוף טוב הכל טוב - התחזית לשוק המניות על פי שייקספיר

כיצד יגיבו המשקיעים עם פתיחת המסחר בוול-סטריט, לביצועה של ההתקפה המשולבת בסוריה בשבת לפנות בוקר? פינחס כהן מחפש סימנים בטקסטים הקלאסיים ובגרף המחירים של ה-S&P 500

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
התקיפה בסוריה, בשבוע שעבר
התקיפה בסוריה, בשבוע שעברצילום: Hassan Ammar/אי־פי

אם ויליאם שייקספיר היה היום אנליסט, איזו תחזית הוא היה מספק לשוק המניות האמריקאי על סמך הביצועים בשבוע שעבר? למרות הטלטלה, ה-S&P 500 עלה ב-2% בשבוע. אולם יום שישי היה מאכזב. המדד - שנחשב לחשוב ביותר בזירה הגלובלית - נסוג ב-0.3%, נמשך מטה על ידי מניות הבנקים - שהפסידו 1.5% מערכן. ללא מניות האנרגיה - שנסקו ב-1.1% בעקבות עליית מחיר הנפט שטיפס חמישה ימים ברציפות בשיעור כולל של 8.5%, הביצוע השבועי הטוב ביותר זה שמונה חודשים - ביצועי ה-SPX היו מאכזבים. אם נכון להגיד שסוף טוב הכול טוב - אז השבוע שעבר לא היה טוב למניות.

זה עשוי לבלבל כמה קוראים. אחרי הכול, המניות עלו ב-2% בשבוע שעבר, שבוע פרי בסך הכל, לא כך? עם זאת, הסוחרים לא היו מוכנים להישאר חשופים במהלך סוף השבוע. סיכונים מקומיים וגיאופוליטיים נסכו בהם חוסר ודאות. במישור המקומי התחוללה מהומה פוליטית זוטה, שכללה התקפה בלתי נשיאותית בעליל של טראמפ - כשכינה את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי “slime ball”, "כדור רפש", בתגובה על תיאורו בספרו החדש של קומי כראש משפחת פשע. במישור הגלובלי עוררה דאגה מלחמת הסחר הפוטנציאלית בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, והפוטנציאל למהלך צבאי של ארה"ב נגד סוריה - הנתונה תחת חסות של רוסיה.

בשבת זה נהיה גרוע יותר. אם המשקיעים נבהלו מהפוטנציאל למהלך צבאי במזרח התיכון, התעורר החשש מתגובתם על מהלך של תקיפה ממשית - על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת. זה גם לא בהכרח הסתיים. טראמפ הזהיר את סוריה שארה"ב במצב "locked and loaded", כדי להכות שנית אם משטר אסד יבצע מתקפה כימית נוספת.

לכן, כשוולס פרגו, ג'יי פי מורגן צ'ייס וסיטיגרופ סיפקו פורוורד גאידנס ששיקף חוסר ודאות, הם הובילו את השוק הרחב לנפילות - אף כי היכו את תחזיות הרווח. חוסר הוודאות נבע, בין היתר, מאיום התקיפה האווירית בסוריה. כעת, כיצד על משקיעים להגיב כשהתקיפה אכן התרחשה?

הכל תלוי בטווח ההשקעה

ובכן, זה תלוי בטווח הזמן להתייחסות. אמנם היסטורית, המניות בדרך כלל נופלות מיד לאחר תקיפה צבאית או אירוע טרור, הן נוטות לחזור בריבאונד לאחר פרק זמן. יתר על כן, כבר כתבתי רבות על כך שמאז משאל העם הבריטי לגבי התנתקות מהאיחוד, ביוני 2016, משקיעי המניות נוטים יותר ויותר להתעלם מסיכונים גאופוליטיים. לאחר ההצבעה על הברקזיט כלכלנים בעלי שם, משקיעים מיליארדרים והרוב המכריע של האנליסטים - כולל אותי - הזהירו שמדובר בשיבוש הגדול ביותר למערכת הפיננסית מאז המשבר הפיננסי ב-2008. למרות זאת, שוק המניות התאושש לאחר שלושה ימים. אחרי הניצחון המפתיע של טראמפ בנובמבר 2016, המשקיעים חזרו מורעבים למניות לאחר שלוש שעות בלבד; ולאחר משאל העם האיטלקי בדצמבר 2016  - שהעלה את הסיכון להמשכה של מגמת הבידול האירופי שמצאה ביטוי בהצבעה של הברקזיט - רשמו המניות נפילה ממושכת של 3 דקות ארוכות.

ויליאם שייקספיר
ויליאם שייקספירצילום: AP

סוחרים שירדפו אחרי החדשות ימכרו מן הסתם בהפסד, ובלתי אפשרי לדעת כמה רחוק עשויות המניות ליפול לפני הריבאונד – אולם אפשר לשער בסבירות גבוהה באילו רמות מחירים ייכנסו  לשוק ביקושים - ואת זאת אראה בהמשך. כלומר, עבור משקיעים לטווח הארוך עדיף פשוט לא לעשות כלום, ואילו לסוחרים לטווחים קצרים יותר - התשובה היא שזה מסובך.

בשבת האחרונה, כאמור, לא היתה למשקיעים מנוחה. התקיפה אירעה במהלך סוף השבוע, בזמן שמשקיעים לא יכולים לעשות דבר בעניין - ולהפחית מהפוזיציות שלהם. האם עובדה זו שוקללה בעיתוי התקיפה, שתוזמנה לעיתוי שבו המשקיעים לא יכולים למכור ברפלקס, מתוך הנחה שעד לצלצול הפעמון בוול-סטריט בשני בבוקר הם כבר יספיקו להירגע, וכך תמנע הנפילה המתבקשת בשווקים? אחרי הכול, טראמפ מתגאה ומייחס לעצמו את ביצועי השוק האמריקאי.

האם זה לא היה נהדר לו יכלו המשקיעים לקבל איתות על הכיוון של תגובת השוק בזמן הפתיחה? ובעצם, אולי ישנה אינדיקציה כזו. ביום ראשון המריאו המניות במרבית השווקים במזרח התיכון - למרות התקיפה שנערכה יום קודם לכן. מדד ה-Tadawul של ערב הסעודית הוביל  את העליות, כשכול המניות המרכיבות אותו, מלבד אחת, העפילו. בה בעת, המדד המוביל של דובאי עלה בקצב המהיר ביותר מאז יוני אשתקד. מניות באבו דאבי עלו ב-1.3%, והגיעו למחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2015.

בהינתן שהשווקים באזור הקונפליקט רשמו עליות נחרצות, ניתן להסיק שגם השווקים ביבשות אחרות יהיו רגועים, לפחות בכל הנוגע לקונפליקטיפ במשרח התיכון. עם זאת, צריך כמובן לזכור שמשקיעים, כבני אדם, הם הפכפכים - מה שאומר שבפתיחת המסחר ביבשת אמריקה היום, הכול יכול לקרות.

מה מספר הגרף?

אילו השערות מושכלות נוכל לייצר על סמך מאזן הביקוש-היצע המשקף את התנהגות המשקיעים בתנודות המחיר?

גרף ה-S&P 500

פריצה מהתבססות של תחתית - שמסמנת איסוף של מניות - נכשלה כאשר המחיר עלה במהלך המסחר מעל לקו שמחבר את הפסגות בהתבססות. קו זה נחשב לקו האדום עבור הדובים - המהמרים על ירידות. פריצתו משכה פקודות מכירה - שבעקבותיהן ירד השוק בחזרה וננעל מתחת לקו האדום - סימן לכך שידם של הדובים היתה על העליונה.

הממוצע הנע של 50 הימים האחרונים חצה אל מתחת לזה של 100 הימים האחרונים, מה שמצביע כל כך שהמחירים בתקופה האחרונה נמוכים בהשוואה למחירים בטווח זמן רחב יותר - עוד סימן לשוק דובי. אם כל זה לא מספיק, שני הגרפים של הממוצעים הנעים נמצאים מעל למחיר הנוכחי - ומייצרים קו התנגדות. לעומת זאת, הממוצע הנע של מאתיים הימים האחרונים, שסגירת מחיר השוק מתחתיו לפני שבועיים, בראשונה מאז ההצביעה על הברקזיט בקיץ 2016 - שלחה גלי פחד בוול-סטריט, נמצא היום מתחת למחיר, ומספק תמיכה להתבססות המחירים מאז סוף מארס. לכן רמות מחיר של 2,540  - רמת ההתבססות בפברואר, ראו בהמשך - עד 2,600 צפויות לספק תמיכה רחבה למחיר. בנוסף, הן ה-MACD – שמשווה בין ממוצעי נעים שונים – והן ה-RSI – שאומד את שינויי התאוצה של תנועות המחירים – סיפקו איתותים להמשך העליות, מהלך שישלים את התחתית.

שימו לב שההתבססות הנוכחית היא באותה רמת מחירים שנרשמה בפברואר. זה אומר שחציית רף המחירים ברמה של 2,800 ישלים התבססות רחבה - שהחלה בפברואר ומזכירה את ההתבססות של פברואר 2016. ואם זה יקרה - אנחנו כבר קוראים תיגר על מחירי השיא של ינואר.

סוף טוב, הכול טוב.

מן הסתם, חציית הקו האדום הזה - הקו של השוורים - תהפוך את הקערה על פיה, ועל זה אין לי, לצערי, ציטוט משייקספיר. ולכן לא תהיה לו זכות המילה האחרונה - לאנטישמי הזה.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום