סוחרים בדולר? אלה האסטרטגיות שאתם צריכים להכיר

פנחס כהן מגלה סימנים להיפוך מגמה בהיקף ההסכמה על ציפיות הצמיחה בכלכלה האמריקאית, ומציע אסטרטגיית מסחר בהתאם לרמת האגרסיביות שלכם

פנחס כהן
פנחס כהן
פסל החירות
צילום: Mark Lennihan/אי־פי
פנחס כהן
פנחס כהן

אחרי שכל ארבעת המדדים המובילים בארה"ב טיפסו, זה השבוע השלישי ברציפות – ובמהלך כל אחד משלושת השבועות הראשונים של השנה - הסיפור האמיתי בשבוע שעבר היה זה של איגרות החוב הממשלתיות.

בשבוע שעבר ניסיתי להתייחס בבלוג שלי לשאלה "למה הזינוק באינפלציה בארה"ב לא מצליח להחיות את הדולר?" טענתי שאמנם עליית תשואת האג"ח מצביעה על כך שאמונת המשקיעים בצמיחת הכלכלה ובהעלאות הריביות שצפויות לבוא בעקבותיה איתנה יותר. עם זאת, הדגשתי כי ביקוש היתר לאג"ח הארוכות יותר - ל-10 שנים, על פני אלו הקצרות יותר - לשנתיים, מצביע על היעדרה של תמימות דעים לגבי הצפי לגידול בצמיחת הכלכלה.

>>>> תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים – גרף יומי

גרף יומי אג"ח 10 שנים

אלא שבהמשך השבוע הופיעו ארבעה סימנים לתפנית במגמה זו, ואסקור אותם להלן, כפי שאני תופס אותם -  בסדר חשיבות עולה.

1. תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים טיפסה בשבוע שעבר ל-2.661%, 0.2 נקודות בסיס מתחת למחיר שנקבע בסוף שבוע המסחר - מה שמראה שהדובים החזיקו בשליטה במאבק ההיצע-ביקוש ממש עד לסוף המר.

כפי שכבר הסברתי כאן  פעם, המחיר היומי הסופי חשוב יותר מהמחיר התוך-יומי, היות שהוא משקף את מחויבות גבוהה יותר של הסוחרים, שמוכנים ללכת הביתה עם הפוזיציה, כשהם חשופים לשינויים העשוים להתרחש עד לפתיחת השוק ביום המסחר הבא. זה נכון עשרת מונים כשמדובר בסגירה של יום המסחר האחרון בשבוע - לפני הסופ"ש. 

2. במקביל, תשואת האג"ח לשנתיים טיפסה ב-3.4%, בעוד התשואה על אחותה הגדולה - לעשר שנים - טיפסה ב-4.35%, מה שמסמן היפוך מגמה, והעדפה בשוק לאג"ח קצרות המועד. כאמור בפוסט הקודם, ביקוש היתר לאג"ח הקצרות יכול להיות מובן כמסמן אמון גובר בצפי להעלאות ריבית שבאות עם ההאצה בצמיחה הכלכלית.

3. התשואה הגיעה לרמתה הגבוהה ביותר מאז יוני 2013.

4. התשואה יצרה פסגה חדשה, גבוהה מזו של 2.641% שנקבעה ב-12 בדצמבר. פסגה זו משלימה התחלה של מגמה עולה, כאשר היא יוצרת רצץ של שתי פסגות ושני שפלים המסודרים באותו כיוון - של עלייה.

סימנים אלה מצטרפים לתמונה של היפוך מגמה, המצביע באופן החלטי על עליית תשואות האג"ח – ובראשונה – גם על הסכמת משקיעי האג"ח עם ההערכות של משקיעי המניות בנוגע לצמיחה הכלכלית העתידית, שתביא לעליית ריביות ולתשואות גבוהות עוד יותר.

מאזן הביקוש-היצע לאיגרות החוב מונע על ידי שני שיקולים מהותיים:

1. האם המשקיעים מחפשים ביטחון - ולכן יעדיפו לרכוש אג"ח - מהלך שמשקף חוסר אמון בצמיחה הכלכלית, או שהם מחפשים חשיפה לצמיחה, גם במחיר סיכון גבוה יותר, ולכן הם ירכשו מניות - מהלך שמשקף אמון גובר בהתחממות הכלכלה.

2. האם המשקיעים מאמינים שהתשואה הנוכחית היא הטובה ביותר שיכלו להשיג, ולכן ירכשו אג"ח כעת - מה שמשקף חוסר ביטחון בצמיחה הכלכלית ובצפי לריביות גבוהות יותר; או שהם סבורים שהתשואה הנוכחית אינה הגבוהה ביותר, ולכן ימתינו עם רכישות האג"ח לתשואות גבוהות יותר, מה שמשקף אמון בהאצת הצמיחה ובצפי לריביות גבוהות יותר בעתיד.

המכנה המשותף לשני השיקולים הללו הוא שהצפי לשיפור בצמיחה הכלכלית יגרום לירידה בביקוש לאג"ח - מה שיעלה את התשואה. לעומת זאת, חוסר אמון בצמיחה יגדיל את הביקוש לאג"ח, ויוריד את התשואות.

הדולר

אמנם קישרתי בעבר בין תשואות האג"ח לבין חוסנו של הדולר - המגיבים באופן דומה לצפיות לצמיחה מאחר שעל פי הניתוח המסורתי הם מגיבים באופן דומה לריבית, אך אין זה אומר שהם תמיד נעים יחדיו. זאת בעיקר משום שקיימות השפעות נוספות על הדולר - מעבר לצמיחה הכלכלית.

כפי שכתבתי בפוסט הקודם בנושא, הדולר הפך באחרונה לילד החורג שכולם נוטשים.

>>> גרף הקורלציה בין תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים והדולר

הקורלציה בין ביצועי הדולר לתשואת האג"ח

ניתן לראות את הקורלציה החיובית בהתנהגות שני הנכסים שטיפסו מאז אוגוסט 2016 (אליפסה ירוקה) ואת המשך הקורלציה החיובית כאשר שני הנכסים החלו לרדת לאחר מדצמבר 2016 (עיגול כתום), וכן בשבירת קווי המגמה של שני הנכסים - ירוק לדולר ושחור לאג"ח (אליפסה אדומה).

אלא שקורלציה זו נשברה כשהחל הדולר ליפול באוקטובר (אליפסה שחורה) אל מתחת לקו המגמה העולה שמתחילת ספטמבר.

>>> מדד הדולר – גרף יומי

גרף מדד שווי הדולר

מדד הדולר בלם נפילה חדה יותר ביום שני שעבר, כשהשוורים השיבו מלחמה שערה (תרתי משמע) מהמחיר הנמוך של 90.28 עד למחיר הסגירה הגבוה יותר של 90.97 - שנרשם גם כמחיר הגבוה של היום. השבת המלחמה של השוורים יצרה פטיש עוצמתי - בהתאם לפתיל הארוך במיוחד המאפיין את התבנית שנוצרה.

מאחורי התנועה ניתן לקרוא את ההתנהגות הפסיכולוגית לפיה לאחר השבת המלחמה השוורית, מיהרו חלק מהדובים הנבהלים לפרק פוזיציות שורט - מה שהוסיף לביקוש והמשיך להרים את המחיר. כשהסוחרים מזהים קונסולידציה הם מוסיפים ביקושים, מה שממשיך את התאוצה כלפי מעלה.

אמנם בארבעת ימי מסחר הבאים המחיר כיבד את תמיכת הפטיש, אך גם לא הצליח להעפיל למעלה ממנו, התנהלות שיצרה תבנית המשכית של הדגל. כמו הדגל הקודם - זה שנוצר בתחילת השנה והוכיח את עצמו - פריצה בכיוון התחתית תסמן את המשך המגמה.

אסטרטגיות מסחר – מכירה בחסר

סוחרים שמרנים יחכו לפריצה של לפחות נר ממוצע שלם מתחת לדגל, תיקון בחזרה לדגל וסימן להשלמת התבנית - כאשר המחיר ייפול לפחות אל מתחת לתחילת העלייה של יום המסחר האחרון.

סוחרים מתונים יחכו לפריצה התחתית ולתיקון, אך לא בהכרח לסימן השלמת התבנית.

סוחרים אגרסיבים ימתינו לפריצת התחתית, בעוצמה של לכל הפחות נר ממוצע שלם מתחת לדגל, בלי לחכות לתנועה החוזרת, וזאת בתנאי שהם יכולים להרשות לחשבון שלהם סטופ-לוס מעל לתחתית הדגל, או סיכון של הפסד הפוזיציה.

הערה חשובה

רווחים והפסדים במסחר אינם נמדדים בהצלחה או כישלון של טריידים בודדים. טרייד כושל צריך להיתפש כהשקעה וכחלק מעלות המסחר, כשם שבכל עסק כרוכות השקעות - ובעל העסק אינו מחשיב אותן להפסד. כשאנליסט נותן סיגנל, חשוב לוודא:

1. כי הוא מבין היטב את הפרמטרים של הטרייד – לא מדובר רק בתנועות למעלה או למטה. ישנם תנאים נלווים רבים.

2. כי בחן את מחיר הכניסה והיציאה, ובטוח שהפוזיציה מספקת לו יחס סיכון-סיכוי של 3:1 לכל הפחות.

3. כי הוא סוחר רק כשהמשאבים והטמפרמנט מאפשרים זאת.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ