"לקנות ביטקוין עם כרטיס אשראי": האם הנפילה הגדולה היא הזדמנות?

ניתוח טכני: זהירות, הדובים הגיעו לביטקוין

פנחס כהן
פנחס כהן
דוב דוחף ביטקוין
קרדיט: איור: עדי עמנואל
פנחס כהן
פנחס כהן

ב-7 בינואר פורסמה כתבה ב"וול סטריט ג'ורנל", שבה נכתב כי סוחרים קמעונאיים בדרך כלל נכנסים לפוזיציות לונג, ואילו סוחרים מוסדיים בדרך כלל נכנסים לפוזיציות שורט. כתבתי רבות בעבר, ובפעם האחרונה באותו יום לפני פרסום הכתבה בג'ורנל, כי מאז משאל העם האנגלי, הידוע בשם ברקזיט, אירופה עברה זעזוע שבו האדם הקטן מתריס מול המערכת הפוליטית, כשהדוגמה הבוטה ביותר הוא בחירתו של טראמפ, זה שבנה פלטפורמה של התרסה מול המערכת הפוליטית. אירופה עדיין נתונה לזעזוע זה, כשמפלגות הנחשבות לאוטסיידריות מקבלים תמיכה חסרת תקדים. למחרת, ב-8 בינואר, תהיתי באופן ציני משהו, אם הביטקוין הוא הנכס של האדם הקטן ואם יש לו סיכוי לנצח את המערכת הפיננסית.

לדעתי הצנועה, "הצלחת" הנכס, העליות חסרות הפרופורציות וההיגיון שלו, הן תוצאה של להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. בשנות האלפיים, מט"ח היה הדבר הסקסי. לקח לרגולטורים שנים להגיע ולנקות את האורוות. בשנות  העשרה, כשלברוקרים נהיה קשה לעשות כסף קל, הם המציאו את האופציות הבינאריות. שוב, לקח לרגולטורים זמן למצוא את עצמם, אך הם הראו התקדמות. כשברוקרים כבר לא יכלו לעשות כסף קל, הם קפצו על משהו חדש, קריפטוקורנסי. זו חיה חדשה, מוכרים לך חלק מהמוצר שלהם. עם זאת, לאחר הפיאסקו של האופציות הבינאריות, הרגולטורים כבר בשוונג, והם באים.

בנובמבר כתבתי כי סימן מובהק לבועה יכול להימצא בנתונים הזמינים ב-Google Trends, המעידים על חיפוש גלובלי של המונח "קנה ביטקוין עם כרטיס אשראי". אקסיומה בשוק ההון היא שכאשר הציבור הרחב משתתף בשוק, הוא כבר הגיע לסוף העלייה. כשמשקיעים – שאינם מקצועיים – קונים מעבר ליכולתם ומנצלים את מסגרת האשראי כליל, כי הם בונים על גריפת רווחים מהירים לפני סוף החודש, זה הדובדבן שבקצפת, מבחינת הבועה.

למרות כל זאת, הזהב הדיגיטלי הכפיל את עצמו בשבועיים וחצי הבאים. המטבע שיכול היה להיקרא הזהב הדיגיטלי, כעת יכול להיקרא זהב המטמון המקולל של קורטס בשודדי הקאריביים. רק אתמול הוא הפסיד יותר מרבע מהערך שלו, כמעט 27%. מד מקובל אוניברסלי של היפוך השוק – אפילו משקיעים פונדמנטליים – הוא תנועה בכיוון ההפוך של 20%. זה הישג דובי שלוקח חודשים, והושג בביטקוין ביום אחד בלבד. הדבר ממחיש עד כמה בלתי נשלט הוא מלך הקריפטוקורנסי. השאלה היא האם המלך הודח, או שמא הוא נקט בנסיגה טקטית בכדי לחזור עם כוח מוגבר למתקפה נגדית?

ביטקוין - ניתוח טכני
צילום: פנחס כהן

בעוד שכתבתי שביטקוין  זקוק לתיקון מאז ה-23 במאי מרמת ה-2,000 דולר, מאז הוא נסק ב-1,000%(!) בחצי שנה, עד נובמבר. עכשיו, כשהוא רשם את התיקון המשמעותי הראשון שלי של 50% האם זה לא הזמן לקפוץ חזרה?

לדעתי, לא.

אכן, 50% הוא תיקון מכובד (תיקונים הם בדרך כלל בין שליש ושני שליש מהתנועה הקודמת בתוך המגמה, כשלרוב הם בסביבות ה-50%), ולמרות הירידה מתחת לרמת המחירים הסופר-פסיכולוגית של $10,000, נמצאו מספיק dip-buyers כדי לנעול את המחיר מעל התמיכה – יומיים ברציפות, בימי שלישי ורביעי, הנזק כבר נעשה בעצם הירידה – אפילו אם רק תוך-יומית, כשהמחיר צבע נר אדום הארוך ביותר מאז סחירתו, כמו אצבע מדממת המראה את כיוון המגמה.

לפי התיאוריה של ניתוח טכני, המבוסס על מאה של ניסיון, היפוך מגמה קורה כששני פסגות ושפלים נרשמים באותו כיוון. ובכן, המחיר הנמוך של אתמול רשם שפל חדש וביסס את רצף הפסגות-שפלים שמצריך מגמה חדשה. ההיגיון הוא בכך שהשורטיסטים צדקו ורצו לחזור על כך והלונגיסטים טעו, יסגרו פוזיציות, מה שמקטין ביקוש ואולי אף יצטרפו לשורטיסטים המקוריים ויוסיפו היצע. בדינמיקה זו, סוחרים זהירים מוכרים בחסר את העליות, בעוד שרק סוחרים אגרסיביים מעיזים לקנות את הנפילות, יחד עם הבנה של הסיכון הכרוך בקנייה נגד המגמה, כשהמחיר יכול להסתובב בחדות  לכיוון המגמה, ללא אזהרה.

בשוק פרי, בשפה אוניברסלית, או מגמה עולה, בשפה טכנית, השתתפות השוק, ולכן הכוח, מאחורי העליות, כשירידות הן take-profit, "תיקון," בשפה טכנית ו-buying opportunity. בשוק דובי, בשפה אוניברסלית, או מגמה יורדת, בשפה טכנית, השתתפות השוק, ולכן הכוח, מאחורי הירידות, כשהעליות הן take-profit, "תיקון," בשפה טכנית, מה שמאפשר מכירה בחסר נוספת.

אסטרטגיות מסחר

סוחרים שמרנים יחכו לתיקון לקו היורד ולראייה של שלמותו, כשהמחיר היומי ירד מתחת לגוף של הנר הקודם (בין מחיר הפתיחה לסגירה), בעלייה.
סוחרים מתונים עשויים להמתין לתיקון לקו היורד, אך לא בהכרח להמתין לראייה של שלמותו.
סוחרים אגרסיביים יחכו לתיקון, גם אם לא עד קו המגמה, אבל לראייה שהדובים לוקחים שליטה, כשנר אדם מכסה את הנר הירוק הקודם.

יעדים:

8,400$, תמיכה פוטנציאלית בפסגה של נובמבר, כשסוחרים עשויים לזכור את הזינוק של כמעט 140 אחוז מרמת מחירים זו ולספק ביקוש. במקרה, זה נפגש עם קו המגמה העולה מה-15 בספטמבר, אותו קו לו ציפיתי התיקון יגיע בנובמבר.

2. 5,000$, תמיכה פסיכולוגית ברמת המפתח מעל היעד המשתמע בהתבסס על גובה המשולש הסימטרי הדובי שנפרץ כלפי מטה. הצפי הוא שאותם שחקנים יחזרו על אותה דינמיקה שיצרה את המשולש, ברמות המחירים מתחת למשולש.

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ