למה הזינוק באינפלציה בארה"ב לא מצליח להחיות את הדולר?

השוק עדיין מציג ביקוש עודף לאג"ח הארוכות על פני אלו הקצרות יותר, ולמרות זינוק האינפלציה לגובהה הרב מזה 11 חודשים, ממשיכות המניות במסען אל הלא נודע. פנחס כהן חושב שאלה הם סימנים מטרידים, ושהתמונה ורודה פחות משרבים נוטים לחשוב

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תערוכת מכוניות בדטרויט מישיגן, בינואר השנה
דגמים חדשים של פורד מושקים בתערכות המכוניות של צפון אמריקה בדטרויט, מישיגן. ינואר השנהצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי

ביום שישי פורסם דו"ח ה-Labor Department האמריקאי, ולפיו מדד האינפלציה הבסיסית (ללא רכיבי המזון והאנרגיה התנודתיים) זינק ב-0.3% בדצמבר, בהתבסס על צמיחה איתנה בעלויות השכירות, מחיר כלי הרכב החדשים ומיד שנייה ופרמיות ביטוח הרכב. מדובר בעלייה החדה ביותר מזה 11 חודשים - מה שמחזק ציפיות להווצרות מומנטום ולהמשך העלייה באינפלציה. תרחיש כזה גם מבסס את הצפי ל-3, ואולי אפילו 4 העלאות ריבית השנה.

2-Year Treasury Yield Monthly Chart

תקווה זו גרמה לתשואת האג"ח הממשלתית לשנתיים לזנק מעל לרמת ה-2% בפעם הראשונה מאז 2008, התנהגות טקסט-בוק קלאסית במצב של תחזית לעליות בשיעורי הריבית, הגורר הטיה של מאזן הביקוש-היצע לצד ההיצע בתעריף הנוכחי.

עם זאת, תשואת האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים ננעלה ביום רביעי ברמה של 2.559% - הגבוהה ביותר מאז 14 במארס. בדומה לתשואת האג"ח לשנתיים, גם כאן העלייה מסמנת הטייה של מאזן הביקוש-היצע לכיוון ההיצע - לאור ציפיית המשקיעים לריביות גבוהות יותר בעתיד הנראה לעין.

10-Year Treasury Yield Daily Chart

אמנם בניתוח כל אג"ח בנפרד, ההתנהגות של מחיריהן תומכת בצפי גובר לעליית הריביות, אך השוואה בין השתיים מעוררת שאלה. אם המשקיעים תמימי דעים לגבי עליות הריבית הצפויות, מדוע שמאזן הביקוש-היצע יטה יותר לכיוון הביקוש כאשר מדובר באג"ח ארוכות הטווח? כלומר, למה הביקוש לאג"ח ל-10 שנים גבוה מהביקוש לאג"ח קצר - לטווח של שנתיים - דבר שגרר עלייה של שתי נקודות בסיס בתשואת האג"ח הקצרות לעומת עלייה של נקודת בסיס אחת בלבד באג"ח ל-10 שנים?

אם המשקיעים אכן משוכנעים שהריביות עומדות לעלות הם היו מעדיפים את האג"ח הקצרות, השקעה נזילה יותר שקושרת את הכסף לפחות זמן, דבר שיאפשר להם לרכוש אג"ח עם תשואות גבוהות יותר לאחר עליית הריביות. מדוע עדיין ניתן לראות בשוק ביקוש עודף דווקא לאג"ח הארוכות של 10 שנים?

ההסבר המתבקש הוא שקיימים כנראה חילוקי דעות בקרב המשקיעים – אותו ויכוח ששרר גם בין סוחרי המניות, שהאמינו בצמיחה והעלו מחירים ל-70 שיאים חדשים בשנה שעברה - המספר הגבוה בשנה אי-פעם, לאחר שהביס את 69 השיאים ב-1995, למרות צפי להעלאות ריבית הפד. זו היא אותה המחלוקת בדיוק ששררה גם בין סוחרי האג"ח, שבאותו זמן שסוחרי מניות האמינו באמונה שלמה בביאת גואל צדק למניות, רק הגבירו ביקוש לאג"ח ברמות התשואה הנמוכות בהיסטוריה - מהלך שמבטא חוסר אמון ברור בהעלאות ריבית - שפירושו גם אי אמון בצמיחה כלכלית שתחייב את הפד למהלך כזה. באופן דומה, גם עקומת התשואה השטוחה היא אינדיקטור לכלכלה מתכווצת, ומעלה ציפיות להתקררות כלכלית.

דגמים חדשים של פורד מושקים בתערכות המכוניות של צפון אמריקה בדטרויט, מישיגן. ינואר השנה
דגמים חדשים של פורד מושקים בתערכות המכוניות של צפון אמריקה בדטרויט, מישיגן. ינואר השנהצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי

מבחינה טכנית, מסלול התשואה של האג"ח הממשלתית לשנתיים הוא כלפי מעלה. זאת בעוד מחיר האג"ח (הנע באופן הפוך לשיעור התשואה) ל-10 שנים נתון עדיין להתנגדות משמעותית, וגרף המחירים התווה באחרונה תבנית של נר יפני המכונה Shooting Star - שהושלמה ביום רביעי, ואישרה התנגדות כאשר הזינוק התוך-יומי של יום שישי נותר מתחת למחיר הגבוה של ה-shooting star. גרף תשואה ייצטרך גם הוא להתגבר על המחיר הגבוה שנקבע ב-15 בדצמבר, 2016 על 2.631%, ושהוכיח את עצמו כקו התנגדות משמעותי כשהמחיר הגבוה של 13 במארס נתקע על 2.628%.

לסיכום: כהתשואות על האג"ח ארוכות הטווח יעלו יותר מאלו של האג"ח קצרי הטווח, זה יאותת על מחויבות רחבה יותר של המשקיעים לצפי של ריביות עולות. מבחינה טכנית, תשואת האג"ח לשנתיים חופשייה לעלות במגמה עולה מתמשכת, לעומת תשואת האג"ח ל-10 שנים שכאמור צריכה להתגבר על התנגדות שכלול בה פוטנציאל גדול להיצע שרק מחריף את ההתנגדות בנקודה הראשונה.

הדולר – הנכס הנטוש

מדד הדולר – גרף יומי

ביום שישי האחרון רשמו מניות וול סטריט שיא חדש, לאחר שהאינפלציה הבסיסית, שהביסה כאמור ציפיות, והעלתה אופטימיות בנוגע לצמיחה הכלכלית, תמכה במחירי השיא. עם זאת, האופטימיות לגבי הצמיחה הכלכלית בארה"ב לא עזרה לדולר האמריקאי. ביום שישי האחרון היורו גם סגר במחיר הגבוה ביותר מול הדולר מזה שלוש שנים - לאחר עליה של כמעט 0.8% ביום חמישי בעקבות פרסום הפרוטוקול מישיבת ECB האחרונה, שבה שלח הבנק איתות ניצי מובהק ורמז שהוא עשוי לסיים את תוכנית רכישות האג"ח שלו מוקדם מהצפוי. האנליסטים של ברקליס משוכנעים שהפסקת ההקלה הכמותית עשויה להתחיל בספטמבר 2018, בשילוב עם עליית ריבית של 20 נקודות בסיס ברבעון האחרון של השנה.

זה יוצר תמונת שוק משעשעת. האינפלציה הבסיסית בארה"ב – שחולשתה הנמשכת היתה הסיבה המוצהרת לכך שהדולר דעך בעוד המניות הרקיעו שחקים – זינקה לגובהה הרב מזה 11 חודשים, ועובדה זו דווקא תמכה במסען של המניות אל הלא נודע. האם מניות לא אמורות ליפול במחזור של הידוק, כאשר מחיר האשראי עולה - מה שהופך את מחירי השיא לכבדים מנשוא? כנראה שלא.

לעומת זאת, האם הדולר איננו המוטב המיידי והברור של הריביות העולות – ושוב – היות שחולשת האינפלציה העיקשת הפסיקה להתעקש, האם לא היה על משקיעים לתפוס דולרים מלא החופן? כנראה שלא. מסתמן שבעידן הנוכחי הדולר הוא הנכס המיותם, בעוד המניות הן הבן האהוב של כולם.

דגמים חדשים של פורד מושקים בתערכות המכוניות של צפון אמריקה בדטרויט, מישיגן. ינואר השנה
דגמים חדשים של פורד מושקים בתערכות המכוניות של צפון אמריקה בדטרויט, מישיגן. ינואר השנהצילום: JEWEL SAMAD/אי־אף־פי

למען ההגינות, סוחרי הדולר עשויים לרצות לראות מדדים רחבים יותר להתחממות הכלכלה, מעבר לאינפלציה הבסיסית, וגם אותה הם אולי ממתינים לראות עולה באופן רציף.

מבחינה טכנית, הדולר ננעל ביום שישי במחיר של 90.97, הנמוך ביותר מאז 1 בינואר, 2015. וחשוב יותר, המחיר הנמוך של יום שישי רשם שפל חדש, נמוך עוד יותר מהקודם, זה שנרשם ב-8 בספטמבר עם מחיר של 91.01. הנהגות זו של הדולר מאשרת את המגמה היורדת מאז 3 בינואר של השנה שעברה.

היורו - הפלונטר של ה-ECB

אירו-דולר, גרף חודשי

אלה הם אמנם ימים מאושרים עבור שוורי היורו, שהגיע בימים האחרונים לשיא של שלוש שנים, אולם היורו המתחזק גורם לתסבוכת עבור הבנק המרכזי האירופי, המנסה ללא הצלחה ניכרת ובמשך תקופה ארוכה להעלות את האינפלציה בגוש היורו קרוב לייעד של 2% הנכסף. מטבע חזק מוריד את מחיר היבוא ופוגע ביצוא, מה שעלול להכביד על הצמיחה הכלכלית בהמשך הדרך.

הפרוטוקול של ישיבת מועצת המנהלים בדצמבר, כלל איתות של הבנק המרכזי על כך שהוא מוכן לשנות את ה-forward guidance בתחילת 2018 בתגובה לנתוני המקרו האופטימיים. כמו כן, נוספה הידיעה על צעד כלפי יציבות פוליטית עם הסתמנותה של קואליציה להרכבת ממשלה בראשותה של אנג'לה מרקל בגרמניה.

זהב – העלייה הארוכה בשנה וחצי

זהב – גרף שבועי

ב-2 בינואר סיפקתי תחזית ב-Investing.com לפיה הזהב יעלה, תוך כדי השלמת תבנית לתחתית. מאז מחיר הזהב אכן עלה ב-25.49 דולר,שהם 19.4%. בינתיים, הממוצע הנע של 50 השבועות (ירוק) עלה מעל לממוצע הנע של 100 השבועות (כחול), כשהוא גובר על זה של 200 השבועות (אדום). בכך התהווה Golden Cross שני, תוך כדי התקרבות ל-neck line - הקו שמחבר בין הפסגות של התחתית המאסיבית שנוצרת מאז אוגוסט 2013.

סיכום

למרות הנתונים החיובים, הביקוש העודף לאג"ח ארוכות-טווח על פני האג"ח הקצרות, חוסר היכולת של הדולר להתרומם – ויתרה מכך – הגעתו לשפל חדש, יחד עם פסגה חדשה ליורו והתבססות תחתית מאסיבית בזהב, מציירים תמונה של היחלשות נמשכת של הדולר.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker