הצרות הסמויות של ג'נרל אלקטריק ומה הקשר לפדרל רזרב

האם ניתן היה לזהות את הבעיות במאזן הביקוש וההיצע המשתקף בגרף המניה ומה צפוי הלאה?

פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מפעל ג'נרל אלקטריק
מפעל ג'נרל אלקטריקצילום: בלומברג

ביום שישי, סמנכ"ל הכספים של ג'נרל אלקטריק הטיל פצצה והודיע על פרישה. המשקיעים היו מאוכזבים מאובדן אדם שהעריכו כ-inside man, איש דוגרי עם ערכים של פעם שהגביל עלויות, והענישו את החברה בפקודות מכירה שמשכו את המחיר למטה בכ-4%, הצניחה החדה ביותר זה 15 חודשים.

באותה שנה שמניית החברה צנחה ב-25% נגד שוק שעלה בכ-14% – ביצועי המניה נפלו ב-39% מול השוק – הפרישה הפתאומית מזכירה משהו את זו של מיודענו סגן נשיא הבנק הפדרלי, סטנלי פישר. כתבתי ב-11 בספטמבר ב-investing.com על תיאוריית הקונספירציה בקרב אנשי שוק, שהפרישה הפתאומית שלו "בגין סיבות אישיות" היא לא פחות מאשר בריחה מפני הסערה הקרבה, בסוף לעשור של הקלה כמותית גלובלית, ממנה הוא רוצה לתפוס מרחק.

לגבי ג'נרל אלקטריק, נשמעים אותן חששות, שהחלפת המנהלים שהחברה התשיעית בגודלה בעולם פתאום עוברת, הן תגובה למחלה שהסימפטומים שלה עדיין לא גלויים. האם אפשר לאתר כוח מוסווה שמשפיע על מאזן הביקוש-היצע של מניות החברה, שאפשר לזהות ויזואלית בתבניות הנוצרות בגרף?

בין ה-21 ביולי וה-15 באוגוסט, רמת ה-25.25 דולר משכה קונים, מה שייצר תמיכה למחיר. אולם, פעם שתמיכה זו נבקעה ב-15 באוגוסט, אותה תמיכה הפכה להתנגדות. שוורים שניסו את קו ההגנה ב-15 ו-16 באוגוסט, ניסו שוב ב-1 בספטמבר – כשהגיע למחיר גבוה יומי של 25.30 דולר, אך נהדף חזרה על ידי הדובים ונאלץ להיסגר במחיר של 25.14 דולר - ולבסוף ב-26 בספטמבר, כשהגיע לפסגה נמוכה יותר ב-25.21 דולר. לאחר מכן, כל ביקוש שנותר למניה נמוג, ומחיר המניה לא יכול היה להגיע לרמה של 25.25 דולר, אלא נעצר ב-24.85 דולר.

תבנית מסחר זו - שבו גם הקונים וגם המוכרים מוכנים להגביר פקודות, מה שמייצר משולש סימטרי, התוחם את קו ההגנה של כל כוח במאזן הביקוש-היצע. תבנית זו לרוב מייצבת דינמיקה של המשכיות המגמה הרווחת לפני ההפסקה. ככל שמסחר מתקדם, ירכיי המשולש מתקרבים זו אל זו, מה שמרדים את הסוחרים וגורם להם להאמין שמאזן הכוחות הגיע לאיזון, שמחיר הנכס הגיע למחיר ההוגן. אך, מה שנראה להם כהסכם שלום אינו יותר מהפסקת אש שברירית. כל כוח אוסף וסופר את מתיו, חובש את פצועיו ומתכונן לקרב אחד נחרץ, זה שהמנצח לוקח בו את כל הקופה.

יריית הפתיחה נשמעת והכוחות זורקים את עצמם אחד כלפי השני, כמו שני לוחמי סומו רעבים שהארוחה הבאה שלהם בצד השני של הזירה. הכוח שדוחף את יריבו מעבר לזירה שלו הוא המנצח בפרס של all-you-can-eat.

אתמול, הדובים הדפו את השוורים באופן נחרץ מחוץ לזירה שלהם, מה שפתח את הדרך לפקודות יתר של הדובים, לשוורים מובסים שהשכילו להצטרף לדובים ולצופים להפוך למעורים – כוח משולש  שהקודקוד שלו פונה מטה.

ביולי המסחר נכנס לתבנית של שרוול יורד, שבו ההיצע מתגבר על הביקוש בהסכמת שני הכוחות שמאמינים שהמחיר צריך לרדת, בעובדה ששנים מגבירים פקודות במחירים נמוכים יותר ויותר.

האם מנהיגות הכוח המניה בשרוול היורד, והכוח של פריצת המשולש כלפי מטה היה של “informed money,” אינטרס שידע משהו שהציבור לא יודע, עדיין? אני לא מתכוון דווקא ל-insider trading  לא חוקי, אלא מעגל של אנשים שיודעים, באופן בוטה או מקרי, כמו המזכירה ששמעה משהו שהמנכ"ל אמר וריכלה עם מעצב השיער שלה, ששיתף את חבר שלו, ש...

אסטרטגיות מסחר

סוחרים שמרניים יחכו לאישור לשלמות התבנית – שיכלול תנועה חוזרת ווידוי של התנגדות בקו שהיווה את התמיכה של קו ההגנה של השוורים המובסים -  לפני הוראת מכירה בחסר.

סוחרים מתונים יחכו עם שורט לתנועה החוזרת והיחלשותה.

סוחרים אגרסיביים עשויים להורות מכירה בחסר, כל עוד שהם יכולים להרשות לעצמם אם סטופ-לוס מעל 24.50 דולר להרשות לתנועה החוזרת או לסיכון של הפסד הודות לאותה תנועה חוזרת.

סוחרים אגרסיביים מאוד יכולים להיכנס לפוזיציית לונג, כשהם בונים על התנועה החוזרת כשסוחרים חווים “seller’s remorse” כשהם לפתע חוששים שהגזימו, שקוראת בערך 65% מהפעמים, ולהצטרף לשורט בסופו.

יעד

השלכות התבנית נמדדות על ידי גובהה ומייצרות יעד מינימלי של 22.50 דולר.

סיכוי-סיכון – איך להגיע לצד הטוב של סטטיסטיקה במסחר

טעות נפוצה בקרב סוחרים (לעיתים, אף מקצועיים) היא לסגור פוזיציות מצליחות – מחשש לצאת בהפסד - ולהאריך את השהות של פוזיציות מופסדות – בתקווה שתנועת מחיר הנכס יסתובב, ובכך הם חופרים בור עמוק יותר, שלעיתים עשוי להפוך לקבר של חשבון המסחר שלהם.

סוחרים חייבים לפעול הפוך, לסגור באכזריות חסרת רחמים פוזיציות מופסדות, ולהשאיר מלאי רחמים פוזיציות מופסדות, בכדי שיוכלו להרשות לעצמם להשתמש במילה "רווח" ביושרה, לאחר שכיסו הפסדים קודמים (ובאים).

סיכוי סיכון מנצח הוא 3:1. ביחס זה, הפסד לא ישבור את הקופה וניצחון אחד יכסה מספר הפסדים קטנים. לפיכך, כשסוחר קובע מחיר לסטופ-לוס, זה צריך לכלול יעד, לקבוע את יכולת הקיום שלו, ולהתמיד בו. אלמלא כן, הסוחר נופל חזרה אל תוך סיכוי-סיכון שלילי, בכך שהסוחר מגביר סיכון אך מקטין סיכוי.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker