תיקון יום הכיפורים של S&P 500

מצד אחד בצפון קוריאה עומד דיקטטור חסר-רחמים שמאיים על ארה"ב, ומצד שני בשנה האחרונה ראו המשקיעים רמת תנודתיות נמוכה, 42 שיאים ויריית פתיחה של חזרה לשוק הנורמלי. פנחס כהן מנסה לעשות קצת סדר, ומקווה שלא תאשימו אותו אם תפסידו כסף

פנחס כהן
פנחס כהן
תשליך לפני יום כיפור. איש בלבוש חרדי מתפלל ליד הים
צילום: מוטי מילרוד
פנחס כהן
פנחס כהן

ב-2017, שבר הדאו ג'ונס 42 שיאים, כשהשוק חווה את התנודתיות השנתית הנמוכה זה 50 שנה. הפד, כצפוי, השאיר את רמת הריבית הנוכחית על כנה והשאיר אופציה להעלאה עוד השנה. ככל הנראה, הבנק המרכזי יתחיל להפחית מה-balance sheet בשווי 4.5 טריליון דולר של Treasuries ו-mortgage backed securities באוקטובר.

ואולם, מאחר שהפד כבר החל להפחית מה-accommodation policy והתחיל את ה-tightening cycle בדצמבר 2015, משקיעים עשויים לראות את הפחתת ה-balance sheet כהצהרה של חזרה לנורמה. תחילתם של tightening cycles בעבר לא בהכרח גרמו לנפילות בשווקים, אך הם בהחלט העלו רמות של תנודתיות.

בהתחשב בזה ש-2017 ראתה את התנודתיות הנמוכה ביותר מזה 50 שנה, 42 שיאים ויריית פתיחה של חזרה לשוק נורמלי, האם אתם צופים תנודתיות מוגברת בשוק?

ביום שישי מחירי מניות ירדו, והייבנס עלו על חרדה מהתחממות בין ארה"ב וצפון קוריאה, שוב. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד עמידה איתנה מול דיקטטור חסר-רחמים, לפי תומכיו, ואילו מתנגדיו מזכירים את טדי רוזוולט ופתגמו הנצחי: "דבר ברכות, ונשא מקל גדול".

מי רוצה ללכת למלחמה עם צפון-קוראה, הם שואלים? תומכיו ישיבו שזו צביעות, שהמקל הגדול הוא המלחמה, ואילו דיבור רך לבד היה מורשת אובמה. מה שלא תהיה הפוליטיקה שלכם, סיכון גיאופוליטי מטיל צל כבד של חוסר וודאות על שוק ההון, אך משקיעי מניות הצליחו להתעלם מזה, עד עכשיו.

"תוצאות העבר אינן משקפות את תוצאות העתיד", הוא דיסקליימר גנרי בכל מסמך השקעות. גם כאן, אי אפשר ללמוד על התנהגות המשקיעים. האם זה אומר שלא צריך לדאוג מסיכון גיאופוליטי, שמשקיעים מספיק בוגרים לדעת להתעלם מכל הפטפטת, או שמא משקיעים עלו על סולם גבוה, שיגיע לנקודת שבר?

טראמפ טרייד עונה 2?

בשורה טובה למשקיעים היתה הידיעה שהרפובליקנים קרובים יותר להורדת מסים. זו אולי גולת הכותרת של טראמפ לשוק ההון בטראמפ טרייד של 2016.

לא חבר של אף אחד

The trend is your friend, אבל בעסקים אני לא חבר של אף אחד. אני מאמין ש-S&P 500 עומד לבצע תיקון של לפחות בין אחוז לשניים. בכל אופן, טרייד כזה אטרקטיבי מבחינת סיכוי-סיכון.

S&P 500 – גרף יומי

אס אנד פי 500 – גרף יומי

מחיר המדד נסחר בשרוול עולה ממארס, מה שמראה שגם המוכרים וגם הקונים הגיעו לידי הסכמה שמחירים צריכים לעלות, ולכן הם מסכימים למכור ולקנות במחירים שממשיכים לעלות.

ביום רביעי, מדד S&P 500 ייצר את השיא האחרון לקראת גג השרוול, מה שצפוי למשוך מוכרים, אבל רק לאחר מלחמה קשה בין השוורים והדובים, כשהוא נפל ומחק כמעט שלושה ימים של רווח במשך המסחר.

המסחר הזה של ירידות ועליות עם סגירה ליד מחיר הפתיחה ייצרה נר יפני בשם Hanging Man, או נר שוורי, היות והשוורים אכן הצליחו לשמור על העלייה. אולם, הנפילה למחרת, ביום חמישי, הייתה נקמת הדובים, שהעיפו שוורים שכבר היו בטוחים בפוזיציות לונג שלהם. רמת מחירים ב-2509 עכשיו צפויה להגביר מכירות. העלייה של S&P 500, למרות הירידה הראשונית החדה – ועליות הייבנס כמו של אג"חים ממשלתיים אמריקניים והין היפני - עשויה להיות על ידי short-coverings.

יעדים:

2480 – מקום שבו נכנסו פקודות מכירה ביולי-אוגוסט, צפויות להפוך לפקודות קנייה, לאחר שאותם מוכרים טעו בספטמבר.
2460 – רמת מחירים שמשכה קונים באוגוסט-ספטמבר.
2455 – רמה שמשכה מוכרים ביוני ובאוגוסט, אך לאחר שטעו בספטמבר הם צפויים להפוך לקונים.

אסטרטגיות מסחר

סוחרים שמרניים יסחרו רק בכיוון של המגמה. סוחרים מתונים יכולים לעשות שורט לאחר וידוא של מכירות מתגברות, לאחר ניסיון נוסף אך נכשל של השוורים. סוחרים אגרסיביים עשויים להיכנס לפוזיציית שורט עכשיו.

סוחרים חובבנים יתלהבו וייכנסו לפוזיציית שורט בלי להבין את הסיכונים ותוכנית ניהול הפוזיציה והתיק, ואז יאשימו אותי כשיפסידו כסף.

סיכוי-סיכון

הבעיה הכי קלאסית של סוחרים, גם מקצועניים, היא שכשהם משאירים פוזיציות מופסדות פתוחות בתקווה לסיבוב המחיר, הם סוגרים פוזיציות מנצחות מוקדם מדי. מסחר מקצועי של יותר מזבנג וגמרנו הוא עבודה סיזיפית המבוססת על סטטיסטיקה. מן הסתם, שאם כשטועים מפסידים הרבה וכשצודקים מרוויחים פחות, אתם לא מאפשרים לעצמכם להרוויח. לכן, אני מציע סיכוי-סיכון של 3:1 לטובתכם, כך שבכל פעם שתצדקו תרוויחו לפחות פי שלוש מכל פעם שטעיתם.

כניסה ב-2502 מייצרת סיכון של בערך 0.27%, כשהיעד הראשון מייצר סיכון של 0.9%, קרי סיכוי-סיכון 3.333:1. היעד השני מייצר סיכוי סיכון של 6.2:1, והיעד השלישי, 7:1.

כמובן, שככל שהמחיר יתקרב לרמת המחירים של השיא, ואל הסטופ-לוס שלכם, כך יעלה הסיכוי-סיכון לטובתם, היות וצד הסיכון יקטן.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ