אסטרטגיית מסחר לסטרטוספרות העליונות - שורט על מדד הבנקים - פנחס כהן - הבלוג של פנחס כהן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אסטרטגיית מסחר לסטרטוספרות העליונות - שורט על מדד הבנקים

פנחס כהן מסביר מדוע אתמול הבנקים הם אלה שהובילו את העליות בשווקים, למה למרות הכל הסקטור עדיין מפגר אחרי ה-S&P 500, ומה הן אסטרטגיות המסחר המומלצות בהתאם

15תגובות
חוף ים עננים
אילן אסייג

אתמול, יום שני – יום המסחר הראשון  של השבוע – שלושת המדדים המובילים בארה"ב חצבו סף-מדרגות חדש בפנתיאון בניו-יורק – כשמשקיעים זכו להתקרב קצת יותר לאלוהים.

מניות הבנקים הן אלו שהובילו את העליות בשוק, והביאו את המדדים לשיאים חדשים. לעומת זאת, המניות הדפנסיביות של ה-utilities - החברות שמספקות שירותים חיוניים תמיד כמו חשמל ומים, ושנרכשות על ידי המשקיעים בעיקר בזכות יציבותן גם בזמנים קשים והעובדה שהן מחלקות דיווידנדים נדיבים וקבועים כמעט בכל סביבה כלכלית - היו לרועץ והציגו ביצועים חלשים.

נראה שהמשקיעים מתעלמים לעת עתה מהסיכון הגאופוליטי מכיוון פיונגיאנג, ווהעניין שלהם בפגישת הפד הממשמשת ובאה, שתיערך ביום רביעי הקרוב בשעה 14:00 זמן ניו יורק (21:00 זמן ת"א), חזק יותר.

אמנם הקונצנזוס קובע שהעלאת ריבית לא תתרחש, אך כן צפוי שהבנק המרכזי יתווה את הכיוון למסלול העלאת הריביות העתידי - ולתחילת תהליך הקטנת המאזן של הפד.

אולי התחושה של "הנה זה בא!" לאחר ההפתעה של  מדד המחירים לצרכן - שעלה בפעם הראשונה לאחר חמישה חודשים רצופים של אכזבות - הניעה משקיעים לרכוש את מניות הבנקים ביתר שאת. הנרטיב הוא שעליית הריביות תיטיב עם הבנקים, גם משום שתגרור רווחים גדולים יותר על ההלוואת ללקוחות, וגם בזכות עליית התשואה על אחזקות האג"ח העצומות שלהם - בהיקף של 3.5 טריליון דולר - המהוות 92.5% מכלל נכסיהם.

לעומת זאת, מחירי ה-utilities ירדו, היות שירידת מחירי האג"ח והעלייה בתשואתן - הנובעת הן מהריסק און, שבו משקיעים רוצים מניות מצד עצמן, והן בעקיפין, בשל הצפי לעלייה בריביות - ייתרו אחזקות במניות הדפנסיביות. לא לחינם עוצמת התנועה הנגדית בין שני הסקטורים הייתה דומה – מניות הבנקים עלו ב-1.17% על חשבון מניות ה-utilities - שירדו ב-1.02%.

הצפי להעלאת ריביות בשילוב עם הרפלציה של טראמפ, גם גרם למדד הבנקים לעלות בדיוק פי שניים ממדד הייחוס שלו - S&P 500.  בעוד הראשון טיפס ב-25.8% מאז פרסום תוצאות הבחירות בארה"ב ועד סוף ה"טראמפ-טרייד "במארס השנה, טיפס השני ב-12.9%.

אולם יש מקום לשאול, אם אכן הצפי שריביות גבוהות יותר ישפרו את רווחי הבנקים, מדוע - למרות העלאות הריבית - מאז מארס נשארו הבנקים מאחור, כשמדד הייחוס ממשיך לזנק השמימה ומוסיף עוד 4.3%? מדוע הבנקים לא זכו להגיע לסטרטוספרות העליונות ולנשום את אותו אוויר פסגות שזוכים לנשום המדדים המובילים? זאת בשעה שלאור ההצלחה במבחני הלחץ של הפד וקבלת האישורים לביצוע רכישה עצמית של מניות בהיקפים עצומים, ניתן היה לצפות שהבנקים יהיו דווקא הסקטור המוביל.

מדד הפיננסים

S&P 500 מייצר שיאים במגמת עלייה

אולי הנרטיב לפיו ריביות גבוהות יותר בהכרח יהפכו לרווחים עבור הבנקים הוא מטעה? מאז דצמבר 2015 הפיקדונות הפדרליים עלו ב-90 נקודות בסיס, ואילו המרווח נטו של הבנקים עלה רק ב-10 נקודות בסיס. בבסיס התופעה הזו עומד כשל לוגי - העלאת ריביות אולי תניב יותר רווחים לבנקים, אבל גם הם עצמם יצטרכו לשלם ריביות גבוהות יותר, כך שלא ברור עד כמה יהנו מהמהלך בסופו של דבר.

אחרי הכול, הגורם המרכזי ביצירת רווחים - עבור כל חברה, מכל סקטור - הוא מכירות. הבנקים מוכרים הלוואות, שירותי מסחר ומוצרי השקעה - והרווחים שלהם מושפעים מכמות המוצרים הנמכרת ומאיכותם. למרבה הצער, הלוואות לא איכותיות, כאלו שלא נפרעות, גם לא מסתכמות ברווחים. ואכן, הנה עובדה מעניינת – בשנים 2016-2010 הריביות היו הנמוכות ביותר בהיסטוריה, אולם רווחי הבנקים דווקא עלו בתקופה זו. כעת פעילות ההלוואות של הבנקים פוחתת - הן בכמות והן באיכות.

אס אנד פי

ניתוח טכני - מה מגלה מאזן הביקוש-היצע

כאמור, בהשוואה למדדים המובילים מדד הפיננסים כעת נמוך אף יותר משהיה במארס - נקודת הזמן שבה המשקיעים חדלו מלשים את מבטחם ברפלציה של טראמפ. אותה רפלציה שכזכור, על פי הסנטימנט ששרר לאחר הבחירות, נתפסה כמחייבת העלאת ריביות מהירה יותר על ידי הפד. עם זאת, בשלב זה עדיין לא ניתן לקבוע שהמדד נמצא במגמת ירידה, אלא רק  שמאז מארס הוא חסר מגמה. לעומת זאת, כן נתין לקבוע שמאז 8 בספטמבר הוא נתון במגמת עלייה - קצרת טווח בשלב זה.

כנראה שניתן יהיה לקבוע שהמגמה התהפכה רק עם קבלת הסימנים הבאים: לגבי הטווח הקצר רק כשהמחיר ירד אל מתחת ל-24.60 דולר, ולגבי המגמה ארוכת הטווח רק כשהמחיר ירד אל מתחת ל-22.85 דולר.

רמת המחירים של 25.00 דולר מעלה את הסיכויים להיקפי מכירות גבוהים יותר, שיכולות להניב נפילה של 6%-9% במחיר, בדומה למה שנצפה בפעם האחרונה שהמדד הגיע לרמות מחירים אלו, באוגוסט ובמארס, בהתאמה. בהתאם, מכירה בחסר מספקת יחס סיכוי-סיכון משתלם, היות שהמחיר קרוב לרמות מחירים הצפויות לעורר מכירות - אך הדרך לרמות מחירים שיניבו ביקושים עוד ארוכה.

עננים
אליהו הרשקוביץ

אסטרטגיות מסחר:

כמובן שניתן להפעיל אסטרטגיה מעורבת, הכוללת שילוב של רמות סיכון שונות.

סוחרים שמרנים ימתינו לירידת המחיר אל מתחת ל-24.60 דולר בסגירה.

סוחרים מתונים יחכו להמשך העליות, עד להתקרבות המחיר ל-25.50 דולר, ולהוכחה לכך שנרשמת עלייה בהיקף המכירות, שתדחוף את המחיר בחזרה אל מתחת ל-25.00 דולר. רק לאחר זיהוי הוכחה שכזו הם ימכרו בחסר.

סוחרים אגרסיביים ימכרו בחסר כבר עכשיו, עם סטופ-לוס מעל 25.60 דולר, מעל המחיר הגבוה של 8 באוגוסט, מה שיחשוף אותם לסיכון של 0.55 דולר. המשמעות היא שעליהם לאפשר לפוזיציה להבשיל, לפחות עד שתירשם ירידה של 1.26 דולר - שתביא את המחיר לרמה של 23.80 דולר - המחיר הנמוך הקודם שנרשם ב-7 בספטמבר. בכך יתקבל יחס סיכוי-סיכון של 2.3:1, שהוא בסדר. אולם, סוחרים שישאירו את הפוזיציה פתוחה עד שתגיע ל-23.00 דולר יקבלו סיכוי-סיכון של 3.75:1 - בהחלט עדיף.

אם וכאשר המחיר ירד ל-23.80 דולר, המדד צפוי למשוך קונים, היות שמשקיעים צפויים לזכור את העלייה בשיעור של 7.5% בין 23 ביוני עד ל-8 באוגוסט, וכן את העלייה של 5.5% מאז 7 בספטמבר, מרמת המחירים של 23.80 דולר. אם המחיר ייפול באופן נחרץ גם אל מתחת ל-22.80 דולר, התנועה תהווה אינדיקציה לנפילה של 2 דולר נוספים.

 

 

 

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

אישה עושה קניות

שופינג IL חוגג שש שנים: האם אנחנו צריכים חג קניות ישראלי?

נובמבר הוא חודש של חגיגת שופינג עולמית עם הנחות ענק: יום הרווקים הסיני, בלאק פריידי וסייבר מאנדיי. אולם בישראל החגיגה מתחילה עוד קודם, עם חג הקניות הלאומי שופינג IL ביוזמת גוגל. האם יש הצדקה ליום מכירות מקוון שכולו כחול-לבן?

חבילות מוכנות לשליחה ביום הרווקים הסיני

מה גרם לחובבת קניות אונליין ותיקה לזנוח את עגלת הקניות בשנייה האחרונה?

כחובבת קניות אונליין ותיקה, מיהרתי למלא את העגלות הווירטואליות שלי לקראת ימי המכירות האחרונים - שופינג IL ויום הרווקים הסיני ■ אבל להפתעתי, הפעם היד שלי לא היתה קלה על העכבר - ולבסוף ויתרתי על מרבית המוצרים

שטרות ומטבעות

סוד ההצלחה של סטארט-אפים ו-750 מיליון דולר בלילה אחד

כלכלה היא תולדה של מחשבה פילוסופית והיא מבטאת שיטה המבוססת על הקניין כמרכז חיי האדם. פיננסיים הוא היבט מסוים ומעשי של כלכלה, הנוגע בהקצאת כספים ובניהול השקעות. ארבע המלצות של דור דבירי הנוגעות בתחומים אלה ומשלבות ביניהם

כתבות שאולי פיספסתם

*#