זאב זאב!! למה הפעם הכבשים באמת צריכות לפחד מהתחזית של פנחס כהן לנפילות בשווקים?

מה זה אומר כשציבור סוחרי המניות הגלובלי מפגין חוסר עקביות, והאם זה מסמן סוף לשוק העולה? אה כן, ומה אפשר ללמוד מניתוח ביקוש-היצע בגרף ה-S&P 500?

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
Yellowstone White Wolf
צילום: Neal Herbert/אי־פי

בפוסט הזה אני הולך לדבר על - תחזיקו חזק - פוטנציאל גבוה לתיקון בשוקי המניות. לצורך הניתוח אשתמש בגרף ה-S&P 500, כמייצג של שוק המניות הגלובלי. למי שלא מכיר אותי, בשנה שעברה כתבתי מספר פוסטים שסיפקו תחזית של מ-פ-ו-ל-ת, והקוראים עדיין ממתינים לה בנשימה עצורה. אז הנה, עכשיו זה סוף סוף קורה – אולי.

אתמול (ג') היה יום מעניין במיוחד למי שחוקר מבני שוק ועוסק בניתוח בין-שוקי. בעוד מחירי המניות במסחר באסיה ירדו על רקע מתחים מחודשים בין ארה"ב לצפון קוריאה, במסחר באירופה המניות עלו ואיגרות החוב ירדו. זאת בשעה שבארצות הברית החוזים העתידיים על המניות הצביעו על ירידות, ואג"ח ממשלת ארה"ב התחזקו. רק 70 דקות לפני סוף המסחר האירופי החלו המניות לרדת, ולבסוף סגרו באדום. לאחר פתיחת המסחר בארה"ב המניות הוסיפו לרדת  - דאו ג'ונס איבד 234 נקודות ו-S&P 500 רשם את הירידה החדה מאז 17 באוגוסט, שהביאה לסיומו רצף עליות של שישה ימים, ובמקביל הריבית על אג"ח ממשלת ארה"ב המשיכה לרדת.

לסיכום, בעוד השווקים הבינלאומיים פתחו אתמול בירידות במסחר באסיה, וסגרו בירידות במסחר בארה"ב, כמעט בכל מהלך המסחר באירופה - השוק האמצעי מבחינה כרונולוגית - נרשמו עליות.

אז מה באמת היה הגורם לפליק פלאק של הסוחרים? ובכן, אף אחד לא יכול לדעת בוודאות מה הציבור הרחב של הסוחרים חושב – ולעיתים - ובמיוחד בעיתות לחץ - הסוחרים האינדיבידואלים גם לא יודעים בעצמם מה הם חושבים – אך אפשר לנתח סבירויות.

קיימים ארבעה הסברים אפשריים להתרחשות המפוצלת הזו:

אפשרות אחת היא שאירופה הציגה את תסמונת הילד האמצעי הקלאסית, וסטתה מהמגמה הגלובלית. בשעה שהסנטימנט נגד סיכון באסיה הושפע מהקירבה הגאוגרפית לצפון קוריאה, וזה שבארה"ב הושפע מהיותה היריבה המסומנת של הדיקטטורה הקיצונית, ייתכן שאירופה חשה כאזור ניטרלי.

לכן הסוחרים הגלובליים החלו את היום כשההסלמה הגיאופוליטית עדיין טרייה, וסחרו ריסק -אוף בהתאם. עד שנפתח המסחר בבורסות אירופה הם כבר הספיקו להתגבר על הפחד - וסחרו ריסק-און בהתאם. לבסוף, לקראת סוף המסחר האירופי ופתיחת המסחר בארה"ב, באווירת הסיכון חלף עם הרוח של הסופה אירמה המתקרבת - הסוחרים הגלובליים פשוט לא יכלו להחליט. לכן הם התחילו את יום המסחר באסיה עם ריסק-אוף במקלטים, הוציאו את הראש מהמקלטים ויצאו לטיול קצר מסביב למקלט עם ריסק-און באירופה, אך נבהלו לבסוף ורצו חזרה למרתפים ולמקלטים עם ריסק-אוף בסוף היום.

בעוד האפשרות הראשונה נכתבה בהומור כלשהו, ​​מחקר מקיף של המסחר במהלך השעות שבהן השווקים באירופה פתוחים לעומת שעות המסחר באסיה ובארה"ב, עשוי לחשוף משהו על תסמונת הילד האמצעי.

האפשרות השנייה - רמת החשיפה לאיום - היא סבירה, אבל זה לא צריך להיות שנוי במחלוקת בשוק העולמי. אם המניות של אסיה או של ארה"ב ייפלו, ברור שבשל ריבוי החברות והשווקים הבין-לאומיים וההשקעות הגלובליות, הן צריכות לגרור גם את המניות באירופה.

ומה לגבי הסיבה השלישית - סופת ההוריקן השנייה שבפתח? זה נשמע הגיוני, אבל תגובת השוק - עלייה במחיר הנפט וירידה במחיר הבנזין - הפוכה לתוצאות של הסופה הקודמת. במקרה של הסופה הארווי מחירי הנפט נפלו ואילו מחירי הגזולין זינקו ב-27%. תנועה זו נרשמה משום שבתי הזיקוק המושבתים הפסיקו לייצר ביקוש לנפט, מה שהיה צפוי לגרום הצפה של מלאי הנפט הגולמי - שהמשיך להיות מיובא - וניתב את הביקושים לגזולין. העלייה במחירי הנפט והירידה במחירי הגזולין השבוע הן בגדר תיקון. פונדמנטלית, מחירי הנפט שהאמירו כשבתי הזיקוק היו סגורים ירדו עם פתיחתם המחודשת. זאת בעוד הסופה אירמה נמצאת בדרכה לפלורידה - דבר שפוגע בביקוש לגזולין. לסיכום, קשה לראות סימנים ברורים של תגובה בשווקים לאיום הקרב של אירמה, ונראה שהדגש בכל זאת מושם על האיום הצפון קוריאני ועל משבר תקרת החוב האמריקאי - שאף הוא מעבר לפינה.

אם כך, האם ייתכן שהסיבה הרביעית היא הנכונה? הנפילות הן ביטוי לחוסר היכולת של השוק להחליט, ולמצב של חוסר מנהיגות והיעדר מגמה ברורה? אם זו אכן הסיבה - היא בהחלט יכולה להוות אינדיקציה - בעיקר בסיומה של תקופת עליות ממושכת ועוצמתית כמו זו שהיינו עדים לה - לשוק לפני נפילה.

בואו נבחן את מאזן הביקוש והיצע.

גרף של ה-S&P 500

הסימן הברור הראשון לבעיה במגמה העולה היה העובדה שבפעם הראשונה מאז 30 בדצמבר 2016, זווית הביקוש העולה נפגמה, כשב-14 באוגוסט המחיר נסחר מתחת לקו המגמה.

הסימן הברור השני לאפשרות שמגמת העליות תיפסק צץ כשהביקוש ירד ולא הצליח להעפיל אל מעל לפיסגה הקודמת - שנרשמה ב-7 באוגוסט - ולייצר רצף של פסגות עולות.

בנוסף, סימן סמוי לפוטנציאל לסוף המגמה העולה הפציע אפילו לפני שהמחיר חצה אל מתחת לקו המגמה שמאז 30 בדצמבר. רוחב השוק, שמשקף את היקף הפעילות הכולל, ולא רק את המהלכים של חלק קטן של השוק שאולי מכריעים בסופו של דבר את המחיר, לא תמך בעליית ה-S&P 500 לשיא חדש בחום יולי-אוגוסט. כלומר - העליות שדחפו לשיא נגרמו על ידי מסחר דליל בהיקף קטן יחסית, ובמקרה כזה לא ניתן לסמוך עליהן. למעשה רוחב השוק כשל בתמיכה בשיא המחירים האחרון, שרמת ההשתתפות שתמכה בו הייתה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016.

עם זאת, יש לציין כי במצב הנוכחי השוק  – עם כל החולשה הפנימית הגלומה בו – עדיין נחשב לשורי - ומצוי במגמת עלייה. רק פריצה של הקו שמציין את זווית הירידות של שלושת השיאים האחרונים כלפי מטה באופן נחרץ - באמצעות מחיר סגירה - אכן יביא להכרזה על היפוך המגמה. מסחר על היפוך כזה גם צריך לכלול מרווח ביטחון של 1% עד 3% למניעת "מלכודת-דובים" - בהתאם לסיבולת הסיכונים של המשקיע. במידה שתסריט כזה אכן יתממש, כנראה שהמחיר יחצה אל מתחת לקו המגמה העולה המסמן את זווית העלייה שמאז פברואר 2006.

ההשלכות של פריצה מוצלחת של הקו המסמן את זווית של העלייה המחברת בין שלוש הפסגות האחרונות, הן יעד מחיר מינימלי של ירידה חוזרת מהפיסגה של 8 באוגוסט עד למחיר בנקודת הפריצה. בהנחה שנקודת הפריצה תהיה ב-2430, התנועה מהשיא ב-8 באוגוסט ב-2490.87 תהיה 60.87 נקודות, מה שמספק יעד מינימלי של 2369.13 - בערך 2.5%.

עם זאת, במידה שיעד זה אכן יושג, המחיר כבר יחצה אל מתחת לקו המגמה העולה שמאז פברואר 2016, דבר המצביע על חזרה פוטנציאלית לקו המגמה העולה הראשית שמאז פברואר 2009, ונפילה של 2000 נקודות בזווית הנוכחית - או 19%. נפילה כזו כבר מפלרטטת עם שוק דובי רשמי.

כשהמכפילי הרווח נמצאים ברמות שבהן עמדו לפני מפולות 1929 ו-2000, וזאת בשילוב מדיניות הקלה כמותית וריבית אפסית, בהחלט יש מקום לתיקון, תרתי משמע. בייחוד אם הפד ילחץ על דוושת הגז בעניין העלאות הריבית ויתחיל לצמצם את המאזן.

אסטרטגיית מסחר

זאב אפור
זאב אפורצילום: אי־פי

סוחרים שמרנים יחכו לסגירה נחרצת אל מתחת לקו המחבר את שלוש נקודות השפל האחרונות, ובנוסף ישתמשו במסנן של 1%-3%, בהתאם לרמת הסיכון המועדפת. הם גם יחכו לתנועה-חוזרת אפשרית של המחיר לאחר שייבחנו את רמות ההיצע בהיפוך המגמה, ולפני שיכנסו לפוזיציית שורט. סטופ-לוס צריך להיות מעל לקו המשיק לשלוש נקודות השפל האחרונות - המסמן את המהפך. בנוסף יש לשים לב שהתנועה החוזרת בוחנת את רמות הביקוש של תבנית המהפך, שעשויה להיות גבוהה יותר ממחיר הפריצה, היות שהקו עולה.

סוחרים מתונים יחכו לפריצה נחרצת אל מתחת לקו הצוואר, במחיר הסגירה, תוך שימוש במסננים המוזכרים לעיל ותוך הנחת סטופ-לוס כאמור.

סוחרים אגרסיביים עשויים למכור בחסר מיד, על סמך ההסתברות שהמניות יתמידו בירידה בגלל המשך הרטוריקה המלחמתית מצד צפון-קוריאה וארה"ב, וזאת לפחות עד לחלוף תאריך "יום הייסוד" של צפון קוריאה (לעומת ארה"ב, שחוגגת את 4 ביולי בזיקוקי דינור, צפון קוריאה חוגגת את 9 בספטמבר, יום העצמאות שלה, בשיגור טילים גרעיניים), משבר תקרת החוב הממשלתית בארה"ב ואיום הסופה אירמה.

סוחרים אגרסיבים מאוד עשויים להיכנס ללונג לאחר שהמחיר יגיע לקו השפלים, כעת ב-2425.00, כדי לסחור צפי לריבאונד לפני פריצת התחתית.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker