לאופ"ק אין אופק – הסערה הארווי מזכירה לנו שגם ניתוח פונדמנטלי זה לא בדיוק מדע מדויק

פנחס כהן מעריך את הנזקים וחוזר להמלצה שלו - שורט על הנפט, הפעם מנקודה מוצדקת אפילו יותר

פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסופה הארווי
צילום: ADREES LATIF/רויטרס

הסערה הארווי גרמה לאחת ההפרעות המשמעותיות הזכורות לתשתיות האנרגיה בארה"ב. אלא שבמקום לגרום למחיר הנפט לעלות, הוא נפל ב-4.4% ביומיים (ביום שני וביום שלישי בשבוע שעבר). כל מי שפעל על פי ניתוח פונדמנטלי בלבד, מצא את עצמו בצד הלא נכון של המסחר. אז מה היא הסיבה הפונדמנטלית לכך שהמחיר נפל במקום לזנק? בתי הזיקוק מובתים ולא מסוגלים לזקק את הנפט המיובא, ולכן הם מפסיקים לייצר ביקוש, אך בינתיים הנפט הגולמי ממשיך להיות מיובא ומציף את המלאי. בנוסף, המחסור בנפט מזוקק מסיט את הביקוש לאנרגיה לגזולין, מה שהזניק את מחיר הגזולין ב-37.5% בשבע ימי מסחר.

אבל מי שקרא את הפוסט שלי ב-2 באוגוסט - כשמחיר הנפט היה 49.5 דולר לחבית - ידע שהמחיר צפוי לרדת. ומי שקרא את הפוסט שלי ב-9 באוגוסט – כשהמחיר היה ב-49.6 דולר - ידע שאם המחיר יפרוץ את ההתנגדות כלפי מטה כצפוי - הוא כנראה ימשיך את המגמה כלפי מטה.

אנמק ואתאר את סודות ונבכי ניתוח מאזן הביקוש-היצע - שקיבל את השם האומלל "ניתוח טכני" - ואספק תחזית בעניין מחיר הנפט.

מגמת הטווח הארוך היא כלפי מטה. היא החלה ב-23 בפברואר. ההגדרה למגמה היא מינימום של שני מחירי שיא ושני מחירי שפל המצביעים על אותו כיוון. לדוגמא - שתי פסגות, הראשונה גבוהה מהשניה, ושתי נקודות שפל, הראשונה גבוהה מהשניה, מסמנות מגמה יורדת. המגמה מספקת מיצג ויזואלי על הנטייה הנוכחית של מאזן הביקוש-היצע, והמחיר נע בהתאם לאותו מאזן - במקרה של מגמה יורדת המחיר נמצא במגמת ירידה. הסיבה לכך שבתוך מגמה מסויימת ישנן, לפרקים, עליות וירידות ביניים, היא שתנועות אלו אינן התנועות שאותן סוחרים. יתרה מזאת, שוק שעולה יותר מדי נחשב לבלתי אמין. זה בריא לשוק ש"סוחרים עייפים" ייצאו ושדם טרי ייכנס. זאת מכיוון שככל שהשוק עולה – או יורד – גדל הסיכוי לכך שהסוחרים שמצאו את עצמם בצד הנכון של המסחר יתפתו לממש רווחים ולצאת. תיקון - תנועה בניגוד לכיוון המגמה - הוא הזדמנות, ומשקיעים חדשים צפויים להיכנס ולהצטרף למהלך. היות שהמשיקים שכבר הרוויחו מימשו, והמשקיעים החדשים עדיין לא הרוויחו - אפשר להסתמך על התנועה הבאה של המחיר בכיוון המגמה. כל זה נכון כשהעסקים כרגיל, אבל כמובן שהפתעות משנות את התמונה.

כשהמחיר נע בין עליות וירידות במגמה סימטרית הוא נקרא "שרוול," או “channel”, והוא מספק את הצפי לעליות ולירידות הביניים הבאות.

בעלייה, תחתית השרוול היא קו המגמה – קו תמיכה שבו צפויים להיכנס ביקושים חדשים, ולו רק מכיוון שאנשים כמוני מסתכלים על תנועת המחיר ובוחרים להיכנס לפוזיציה. אגב, בינינו - אני מסתמך יותר על תמיכה והתנגדות של פסגות ושפלים, כי אני מבין את הפסיכולוגיה של הסוחרים בנקודות הללו. אפילו מנתחים פונדמנטליים מובהקים מתייחסים לנקודות האלו. לעומת זאת, גג השרוול הינו קו התנגדות, שההגעה אליו גוררת מימושים, או יתרון למוכרים על פני הרוכשים - ובמחירים אלה ניתן לצפות לתיקון כלפי מטה של המחיר.

כאשר מדובר במגמת ירידה ובשרוול יורד - כמו במקרה שלנו - קו המגמה הוא קו ההתנגדות - גג השרוול - שבו צפוי לבוא היצע חדש, ואילו תחתית השרוול היא קו התמיכה. ההבדל בין ההתנגדות של גג שרוול עולה לבין ההתנגדות של קו שרוול יורד, הוא שבעלייה גג השרוול הוא קו ההתנגדות התיקון, ואילו בירידה גג השרוול הוא קו ההתנגדות במגמה. אותו העיקרון חל גם לגבי קו ההתנגדות - תחתית השרוול - אבל ההיפך כמובן.

בעיקרון, תמיד עדיף ללכת עם המגמה. לדוגמא, התחזית שלי ל-מ-פ-ו-ל-ת בשנה שעברה הלכה נגד המגמה – היות שהיא הצביעה על כיוון התנופה של המסחר והתנגדה לו. כשהולכים נגד המגמה אין לדעת מתי היא תיעצר ותסתובב, והסוחר לעיתים קרובות מקבל את זה בפנים.

אם נחזור למחירי הנפט, בתוך מגמת הטווח הארוך היורדת שמאז פברואר, נוצרה מגמה עולה בטווח בינוני שהחלה ב-21 ביוני ובאה לידי ביטוי בסדרה של פסגות ושפלים עולים עד גג השרוול, והסתיימה במפגש עם קו ההתנגדות של המגמה היורדת ארוכת הטווח ב-31 ביולי. היות שאני כותב שתי כתבות ביום ב-investing.com, כתבתי כבר ב-30 ביולי על הצפי שלי שמחיר הסגירה של 49.71 דולר, של יום שישי - יהווה נקודת מפנה - ראש הפסגה - הודות לעקרונות טכניים. בין נקודות זמן קרובות הבחירה להסתמך על הניתוח הטכני נובעת גם מכך שבטווחי זמן קצרים - בדרך כלל ולמעט במקרים קיצוניים - לא חלים שינויים מרחיקי לכת בתנאים הפונדמנטליים.

את הפוסט השני בנושא כתבתי ב-9 באוגוסט, כדי להתריע ולהמליץ להתכונן להיפוך מגמה בכיוון של המגמה ארוכת הטווח - זו היורדת שמאז פברואר, לאחר שהמחיר התבסס במשך שישה ימים. ההתבססות מסמנת בדרך כלל התנהגות של משקיעים לפני תנועה בהמשך כיוון המגמה שקדמה לה הפרעה - או במלים אחרות - המגמה שלפני התיקון. הסתירה שבין מגמת התיקון - התנועה לטווח הקצר או הבינוני, לבין המגמה ארוכת הטווח שגוברת, גורמת למשקיעים "להילחם על הנקודה", והמחיר מקרטע סביבה ומשתהה לתקופה מסויימת - מה שמכונה "מתבסס".

במקרה שלנו המחיר היה בתיקון, כלומר בעלייה מאז 21 ביולי. סייגתי והדגשתי שפריצה כלפי מעלה מגג ההתבססות תהיה סימן להמשך עליות, אך פריצה כלפי מטה תסמן את סוף התיקון והאופי ההמשכי של ההתבססות יתפוגג.

כך שב-14 באוגוסט, כשהמחיר פרץ כלפי מטה בנעילת המסחר, סברתי שכבר לא יהיה היפוך מגמה ארוכת טווח. אולם, כפי שהזהרתי את הקוראים שלי ב-investing.com, כל עוד המחיר גם לא פורץ את השרוול העולה של התנועה שהחלה ב-21 ביוני, המגמה בטווח הבינוני עדיין תקפה. שימו לב שנוצרה התבססות נוספת בשם Pennant (כמו זו הקודמת), דגל קטן (מסומן בשחור בגרף לעיל) כשהחלק התחתון שלה, שבו המחיר מוצא תמיכה, הקביל לקו התמיכה - שהוא תחתית השרוול העולה מאז 21 ביוני. הפריצה מתוך התחתית השלימה את התבנית, וסימנה שתנועת המחיר תמשיך את המגמה ארוכת הטווח שמאז פברואר - מטה כלפי תחתית השרוול היורד.

הסברנו לעיל את הדינמיקה של העליות והירידות, ושל תנועת המחיר לפי המגמה והתיקונים הזמניים ומימושי הרווחים שבדרך. כעת נסביר את הדינמיקה של התבססות.

הסיבה שהתבססות מעלה את הסבירות להמשך המגמה הקודמת – לאחר פריצה בכיוון המגמה – נובעת מכך שדינמיקה כזו מוכיחה שמספר הסוחרים החדשים הנכנסים לפוזיציה ומספרם של אלה שמממשים ויוצאים מהפוזיציה - דומה. מסיבה זו צפוי שהמגמה תמשיך, שכן היא מושפעת מפעילות מסחר דומה לזו שקדמה להתבססות. תיקון - תנועה בניגוד למגמה - מראה שיש יותר סוחרים ששמים את כספם לכוון התיקון מאשר סוחרים שתומכים בכיוון המגמה, ולכן, באופן טבעי, המחירים נעים בכיוון הנגדי למגמה. בדרך זו יש תמיד סיכוי להיפוך של המגמה.

בנוסף, תמיד ישנם סוחרים שחושבים שהמחיר הלך רחוק מידי, מהר מידי, והם מחכים לראות לאן נושבת הרוח. הפריצה בכיוון המגמה הקודמת מפעילה את כל הסטופ-לוסים של אותם סוחרים שהיו בצד השני של המסחר, ומחייבת אותם לצאת מפוזיציות מנוגדות. פעולות אלו מניעות את המחיר בכיוון הפריצה, ומכתיבות תנועה בכיוון המגמה - זה שקדם להפרעה. התנועה הזו גם מתעצמת כאשר היא מושכת סוחרים נוספים להצטרף למגמה.

אף על פי כן, נותר עוד דבר אחד שלא סיפק אותי לגבי הסיום של המגמה העולה בטווח הבינוני. חסר לי המאפיין הבסיסי של מגמה - כמו שהסברתי קודם - לפחות שתי פסגות ושתי נקודות שפל באותו כיוון. בזמן הפריצה מתחת לדגל, ב-28 באוגוסט, המחיר אכן הגיע ל-46.15 דולר, נמוך יותר מהשפל הקודם של 46.46 דולר ב-17 באוגוסט, אך הוא נסגר במחיר של 46.46 דולר - מעל השפל הקודם. זאת בשעה שכאמור - אני חש יותר בנוח יותר עם שפל חדש במחיר הסגירה ולא באמצע יום המסחר. שפל סגירה כזה אמנם נרשם לבסוף - ב-29 באוגוסט - במחיר של 46.44 דולר.

עכשיו הכול התיישר: מגמה יורדת בטווח הבינוני במקביל למגמה יורדת בטווח הארוך, עם גושפנקא של תבנית שמסמנת המשכיות של המגמה היורדת בטווח הבינוני. אלא שבה בעת עם מחיר הסגירה, המחיר של 45.76 דולר הגיע לתחתית הערוץ היורד בטווח הבינוני. מה זה אומר? נכון. צפי לתיקון כלפי מעלה. בו ביום המחיר עלה - מה שייצר נר יפני פרי, שכאשר הוא מגיע לאחר ירידה מכונה פטיש - על פי צורתו. מה שפטיש כזה מסמן זה שהדובים הלכו על זה, אבל בסופו של דבר לפרים היה יותר כוח והם הצליחו לדחוף את המחיר בחזרה כלפי מעלה. במצב כזה השורטיסטים נבהלים ומכסים שורטים, כלומר - קונים, ובכך הם עצמם, השורטיסטים, מייצרים את הביקוש שיוצר את התמיכה וגורם לריבאונד במחיר. או אז גם אחרים מזהים מגמה, וגם הם מצטרפים - ומושכים את המחיר הלאה.

ביום חמישי ממשל טראמפ שיחרר שמורת נפט כדי למנוע מחירים גבוהים יותר הקשורים למחיר הגז. זו הסיבה הפונדמנטלית לעלייה של 3.7% במחיר, עד ל-47.47 דולר. אבל הפטיש של יום שלישי ושמירת תמיכת הפטיש ביום רביעי קרו לפני ההודעה של טראמפ ביום חמישי. וגם הריבאונד במחיר הגיע עד תחתית דגל ההמשכיות וירד, מה שמתאים להתנגדות של התבנית ב-47.6 דולר, שהוא גם מתחת לגג השרוול ב-47.75 דולר.

כאמור, עכשיו הכול התיישר והעלייה חזרה כלפי תבנית ההמשכיות וגג השרוול – מה שנקרא Return Move - מהלך חוזר - הוא קלאסי כמבואר לעיל בנוגע להתרת פוזיציות סותרות – ואפשר לראות בו הזדמנות כניסה טובה יותר לפוזיציית שורט.

דבר אחרון, אני כמובן לא יכול לקחת קרדיט על הוריקן, אבל לא אכפת לי לרכב על הארווי. אם בשנה שעברה הטוקבקיסטים לעגו לי שטעיתי כשאופ"ק ורוסיה הפתיעו עם הסכם היסטורי, דבר שהיה בלתי צפוי ונכנס להגדרה של הפתעה, אז עכשיו תורי ליהנות כשזה עובד בכיוון שלי. אבל ברצינות, אף אחד לא שמע על הארווי לפני 24 באוגוסט, כשהמחיר כבר ירד אל מתחת ל-50 דולר ואפילו מתחת ל-48 דולר, וגם אז המומחים היו בטוחים שהסופה לא תעבור באיזור מפרץ מקסיקו - שבו ארה"ב מזקקת חצי מהנפט שלה. כלומר - הארווי פשוט מאיץ את תנועת המחיר במסגרת מגמה שכבר הייתה - ברובה המכריע - קיימת.

יעד המחיר נמדד לפי התנועה החדה שקדמה לתבנית ההתבססות של הדגל, מ-50.22 דולר ב-10 באוגוסט, עד ל-46.46 דולר ב-17 באוגוסט, מה שאומר שהתנועה הבאה צפויה להיות בהיקף של 3.76 דולר, ממחיר הפריצה ב-47.26 דולר ועד ל-43.5 דולר.

צילום: SCOTT OLSON/אי־אף־פי

אסטרטגיות מסחר

סוחרים שמרנים יחכו עם שורט למהלך חוזר מלא, ויכנסו לפוזיציה כשהתיקון כלפי מעלה יתעצם והמחיר ייגע בדגל, או עם השלמת כל מהלך התיקון כולל החזרה, כשהמחיר ייגע בתחתית השרוול בערך ב-47.75 דולר. סוחרים שמרנים במיוחד גם ימתינו לראות סימנים של לחץ על המחיר, עם המהפך, אולם זה יהיה על חשבון כניסה טובה יותר מבחינת קירבה אל ההתנגדות - כזו שתספק יחס סיכוי-סיכון עדיף.

סוחרים מתונים ירשו לעצמם להיכנס לשורט כבר בקירוב למחיר הגבוה של יום חמישי, 47.47 דולר, עם סטופ-לוס מעל לממוצע הנע של 100 הימים האחרונים (בכחול) ב-47.53 דולר נכון לחמישי בלילה, או ב-47.75 דולר - גג השרוול, או מעל 48 דולר - מחיר ההתנגדות הפסיכולוגית של מספר עגול.

סוחרים אגרסיבים ייכנסו לפוזיציית שורט מיד, עם סטופ לוס לפחות מעל המחיר הגבוה של יום חמישי - 47.47 דולר.

סוחרים אגרסיבים מאוד יכולים להיכנס לפוזיציית לונג על התיקון, עם סטופ לוס מאוד קצר - מתחת ל-46.92 דולר - המחיר הנמוך בגרף השעתי. בהמשך הם יכולים לשנות כיוון בהתאם למגמה, עם סטופ לוסים כמבואר לעיל.

סוחרים חובבנים יקפצו מעל הפופיק, בלי תוכנית כניסה, תוכנית יציאה ותוכנית סיכוי-סיכון מסודרת. הם לא סוחרים אגרסיבים – הם מהמרים. אין ארוחות חינם ואין דרכים מהירות או קלות לעשיית כסף באופן חוקי ואתי. מסחר הוא עבודה קשה, ותקבלו ממנו רק מה שאתם מוכנים להשקיע - תרתי משמע.

אם אתם שמים סטופ-לוס ב-47.75 דולר, כלומר מסכנים 69 סנט, אל תצאו מהפוזיציה לפני שאיפשרתם רווח שאינו נמוך מהסיכון בתוספת עלויות המסחר. כמו שהסברתי בבלוג הקודם שלי ב-TheMarker, יחס סיכוי-סיכון קלאסי הוא 3:1 לטובת הסוחר. כך, שאם אתם מסכנים 69 סנט אל תסגרו את הפוזיציה לפני שהיא מרוויחה 2.07 דולר, כלומר מחיר יעד של 44.99 דולר. 

הערות אחרונות. עם כל הכבוד לחישובי יעד, חשוב לשים לב גם לגורמים אחרים של ביקוש-והיצע. למשל, מספרים עגולים מייצרים תמיכה או התנגדות פסיכולוגיים - תלוי בכיוון. זה נושא אחר ויידון בפעם אחרת, אבל בהקשר שלנו המחיר של 45 דולר צפוי לייצר תמיכה - או נקודת התנגדות - כי סוחרים מתחרים ביניהם והם צפויים לייצר ביקוש מעל ל-45 דולר. נקודה חשובה נוספת - המבחן הראשון להמשך המגמה יהיה התמיכה של אותו פטיש נודע לשמצה מ-29 באוגוסט, עם המחיר הנמוך של 45.76 דולר. 

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker