המניה שתזנק אם טראמפ יבנה את הקיר בגבול מקסיקו - ואפילו אם הוא רק ידבר על זה

למה ללכת עם הראש בקיר? פינחס כהן מציג אנליזה אמיצה ללונג על חברת המלט וחומרי הבנייה הגדולה בטקסס

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בעת ביקורו בפיניקס אריזונה, השבוע
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בעת ביקורו בפיניקס אריזונה, השבועצילום: Rick Scuteri/אי־פי

שבועיים עמוסים עברו על המשקיעים - החל בחרחורי מלחמה מצד צפון קוריאה ותגובה אגרסיבית מצדו של טראמפ, המשך בכך שטראמפ טען לשוויון מוסרי בין מפגינים ניו-נאצים למפגיני שמאל - מה שגרר התפטרות של חברי מועצת המנכ"לים שלו, וכלה במתקפת הטרור בברצלונה. הפוגה זמנית של כמה ימים איפשרה לכולנו לפלוט אנחת רווחה, במיוחד לאחר שפורסם שטראמפ והרפובליקנים  מתקדמים – סוף סוף – עם רפורמת מס שתיטיב עם המגזר העסקי. בתגובה חזרו שוקי המניות והדולר לטפס, על חשבון הין היפני, הזהב והאג"ח הממשלתי.

אבל אז טראמפ התעורר והעיר גם את המשקיעים. ביום שלישי בלילה, בפיניקס אריזונה, הוא איים בביטול הסכם נפט"א – ואף הצהיר על נכונותו לסגור את הבסטה - יעני הממשלה - אם לא יקבל מימון לבניית קיר ההפרדה מול מקסיקו. "בדרך כזו או אחרת נבנה את הקיר" אמר טראמפ, מה שגרר את התגובה הפבלוביאנית מקהל תומכיו: "בנה את הקיר!"

בפוסט הקודם סיפקתי רקע מקרו כלכלי בסיסי על כלכלותיהן של קנדה ומקסיקו, וכן – איך לא – ניתוח טכני של המסחר בין המטבעות בשנתיים האחרונות, שסיפק תחזית להתחזקות הכלכלה הקנדית ואיתה הלוני הקנדי על חשבון הפסו המקסיקני.

הסיפור

אז בחזרה אל הקיר: האם טראמפ אכן ילך על זה? או שהוא פשוט הפריח סיסמאות אל אוויר פיניקס הצחיח? ואולי הוא באמת מתכוון למה שהוא אומר, אבל בפועל הוא יצליח לממש את הכוונה כמו שהוא מצליח לממש את האג'נדה הפיסקלית שלו? כלומר - לא מצליח.

אגב, למי ששכח, האג'נדה שלו מכתיבה הפחתה של מסי חברות, הקלה דראסטית חד פעמית לחברות בינלאומיות, דוגמת אפל - שיושבות על טריליוני דולרים בחו"ל ולא מביאות אותם הביתה בגלל החשש מהמיסוי הכבד - הקלה ברגולציה והשקעה נרחבת בתשתיות - בהיקף של כטריליון דולר.

אבל אולי דווקא את האג'נדה ההגנתית ביטחונית– שאותה המשקיעים דווקא ממש לא רוצים – יוכל טראמפ ליישם. לעומת האג'נדה הפיסקלית, שמחייבת שיתוף פעולה עם הקונגרס, יש לו את הסמכות לסיים את ההסכם עם נפט"א, והוא בהחלט לא צריך את שיתוף הפעולה של הקונגרס בכדי להשבית את הממשלה. להיפך, הקונגרס צריך את שיתוף הפעולה שלו בכדי להשאיר אותה מתפקדת.

אז האם טראמפ באמת יבנה את הקיר? וורד נאי (Ward Nye) חושב שכן. וורד נאי הוא מנכ"ל חברת מרטין מארייטה (Martin Marietta) שנסחרת בניו יורק (סימול MLM). החברה מספקת חומרי בנייה למחצית ארה"ב, והכי חשוב  - היא היצרנית הגדולה בטקסס של מלט, בטון ואגרגטים. במארס השנה וורד נאי אמר לבלומברג שהוא חושב שטראמפ הולך לבנות את הקיר.

לדבריו החברה שלו קיבלה טלפונים ויש לה אינדיקציות קונקרטיות. כחברה הגדולה במדינה ששני שלישים מהקיר יגבלו בשטחה, יש לה יתרון על חברות אחרות בהקשר הזה. ואם אחרי הכול טראמפ יפתיע ובאמת ישקיע בתשתיות, מרטין מארייטה נמצאת בראש הרשימה לקבל גם את הביזנס הזה. מבחינה פונדמנטלית, אם כן, הסיפור נראה טוב.

ניתוח הגרף השבועי של המניה

גרף המניה

לאחר שמחיר המניה עלה ב-78% בין פברואר 2016 לינואר 2017 – והצליח לפרוץ את קו ההתנגדות באזור ה-200 דולר, הודות לדיבורים האמורים בנוגע לקיר – המחיר נתקע סביב ה-240 דולר. מחיר הפיסגה - במאי השנה - היה 237.55 דולר, והמניה לא הצליחה להעפיל למחיר הפיסגה הקודמת - 239.87 דולר - שהושג בינואר, עם סיום הטראמפ טרייד. בהמשך המחיר ירד, חצה את קו המגמה העולה מפברואר 2008 וחצה את קו התמיכה של מחיר השפל שבין שני הפסגות - 201.77 דולר - ב-27 במארס. אולם למחרת (יום רביעי) הוא סגר בחזרה מעל קו התמיכה.

לרמת המחיר הזו, של קו התמיכה, יש חשיבות. לאחר שמשקיעים שצדקו כשהמחיר נפל מ-206.36 דולר ביולי 2015 ב-19% עד ל-167 דולר באוקטובר 2016, טעו הפעם, כשהמחיר דווקא עלה ב-18% כשחצה ב-7 בנובמבר את מחיר הפיסגה של 206.36 דולר, וב-25 ביולי והמשיך לטפס בעוד 18%, עד למחיר של 243.98 דולר ב-23 בינואר. סביר להניח שהם למדו את הלקח, והפעם יקנו - במקום למכור את המניה.

לעומת זאת, המשקיעים שדווקא כן קנו את המניה ויצאו גדולים, כנראה יחזרו על המהלך בשביל עוד מכה. גם לאלה שקנו ויצאו והתחרטו על הפספוס יהיה מניע לרכוש, כדי שלא לפספס שוב. ואלה שישבו על הגדר כי לא זיהו מגמה... הם בטח כבר זיהו אותה עכשיו. בהסתכלות פשטנית, לרוב המכריע ואולי גם לכל סוגי המשקיעים, תהיה בנקודה זו נטייה חזקה לקנות את המניה.

לעומת זאת, אם רמת המחירים הנוכחית כן תיפרץ באופן משמעותי כלפי מטה, נחזה במהפך - הן פונקציונלי כשהסוחרים ייצאו מהפוזיציות, והן פסיכולוגי, כמבואר לעיל.

ניתוח של נפח המסחר והשוואות בין ממוצעי מחירים בטווחים שונים ומומנטום, מראה שלתנועת המחיר יש את כל המרכיבים המצביעים על ירידה. אלא שכל עוד רמת המחירים לא פרצה את ה-195 דולר בנעילת המסחר, אין אפשרות לדבר על היפוך מגמה. לפיכך הרטוריקה של טראמפ – אפילו אם לא יקום קיר, או לא יתרחשו השקעות בתשתיות – צפויה לשנע את השוורים לנסות את קו ההגנה של הדובים ברמת המחירים של 240 דולר. אם השוורים יצליחו להעפיל מעל ל-245 דולר, היעד הבא יהיה 275 דולר.

אסטרטגיות מסחר

משקיעים שמרנים ירצו לדלג על מסחר זה, היות שהמחיר נתון בין הפטיש והסדן.

משקיעים מתונים אולי ירצו לחכות לתיקון כלפי 196 דולר - מחיר השפל של יום רביעי - לפני הכניסה.

סוחרים אגרסיביים יכולים לחכות לתיקון  כלפי מטה 200 דולר לפני הכניסה.

סוחרים מאוד אגרסיביים יכולים להיכנס לפוזיציה עכשיו, עם סטופ לוס מתחת למחיר הנמוך של אתמול.

סוחרים חובבניים ייכנסו לפוזיציה בהתרגשות ובלי תוכנית מסודרת ומדוקדקת לניהול סיכונים, ואז יאשימו אותי כשיפסידו כסף.

הפגנת מתנגדי טראמפ בפיניקס אריזונה, השבוע
הפגנת מתנגדי טראמפ בפיניקס אריזונה, השבועצילום: SANDY HUFFAKER/רויטרס

יחסי סיכוי-סיכון

היות שאנליסטים וסוחרים אינם נביאים, אנו משתמשים באסטרטגיות מסחר בכדי למזער סיכונים ולהגדיל סיכויים. טעות נפוצה של סוחרים מתחילים – ולפעמים גם של מתקדמים, בשעות לחץ - היא להשאיר פוזיציות מופסדות פתוחות ולסגור פוזיציות מצליחות. ההיגיון האנושי אומר להם שכל עוד הפוזיציה פתוחה ההפסד הוא "רק על הנייר", ואז הם מצליחים לשכנע את עצמם שהמחיר עוד יחזור בכיוון המקווה. כמו כן, כשיש להם רווח הם ממהרים לסגור את הפוזיציה בשביל להבטיח את הרווח. "אסטרטגיה" כזו תגרום להם להפסיד את כל הון המסחר שלהם, משום שהיא מגדילה את ההפסדים ומקטינה את הרווחים. כשהם נגררים למעגל קסמים (זה נשמע נכון יותר באנגלית, vicious cycle, "מעגל מרושע" אז אולי עדיף "מעגל כשפים", כי זה לא כל כך קסום להפסיד - מניסיון), של רגשות שחורים שגורר אותם מטה ומטה. אז לרוב אפשר לשמוע אותם אומרים שמסחר זה הימור ושאנליסטים הם שרלטנים.

דרך פשוטה למנוע נפילה כזו היא להיכנס לפוזיציה עם יחס סיכוי-סיכון לטובתכם. הנוסחה הקלאסית היא 3:1 לטובתכם. המשמעות היא שעבור כל יחידה (סכום כסף) שאתם מסכנים, אתם מגדירים את הפוזיציה כך שלא תצאו ממנה עד שתגרפו רווח של שלוש יחידות (פי שלוש מהסכום בסיכון).

לפיכך, אם אתם מוכנים להסתכן ב-8 דולר במקרה של ירידה של המחיר אל מתחת למחיר הנמוך של אתמול (יום רביעי), אל תסגרו את הפוזיציה עם רווח נמוך מ-24 דולר. המשמעות היא שאם אתם נכנסים במחיר העכשווי של 203.4 דולר, אל תצאו לפני שהמחיר יעלה עד ל-227.4 דולר. כך, אם צדקתי והמהלך הצליח, תוכלו לכסות הפסדים קודמים - קטנים יותר אם התנהלתם במשמעת - לפני שאתם מתפארים ברווחים.

אני אישית אוהב יחסי סיכוי-סיכון אפילו טובים יותר. אם תסכנו את אותם 8 דולר, ותחזיקו מעמד עד למחיר של 240 דולר, יש לכם סיכוי להרוויח 36.6 דולר לעומת הסיכון, כאמור, של 8 דולר, יחס סיכוי-סיכון של יותר מ-4.5:1.

מי שאגרסיבי יותר יכול גם להסתכן בפחות, עם סטופ לוס מתחת ל-200 דולר, סיכון של כ-3 דולר, עם אותה רמת סיכוי של 26.6 דולר, וייקבל יחס סיכוי-סיכון של כמעט 9:1 לטובתכם. אם תקפידו להיכנס לפוזיציות עם יחס סיכוי-סיכון חיובי, תהיו בצד הטוב של הסטטיסטיקה ותפיקו תוצאות טובות בהרבה, אפילו אם לא שיפרתם את רמת הניתוח, והסתפקתם בזו שלי.

הבהרה אחרונה: אני לא מייעץ תמיד להקטין סטופ-לוסים כמובן, צריך תמיד גם להתחשב בתנודות מסחר. לכן העסק מורכב יותר ממה שמספרים לכם, ולכן גם חלק מכם ציני - כי חסר לו ידע מספיק. וכמו בכל יכולת אחרת בחיים, התנסות קונסטרוקטיבית מגבירה סיכויי הצלחה. אז אל תלמדו שחייה בהתכתבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker