דולר קנדי מול פסו מקסיקני – לסחור את המשא-ומתן על נפט"א בלי חשיפה לדולר

טראמפ יגיע סוף סוף למשא ומתן על נפט"א - הסכם הסחר של ארה"ב עם שכנותיה קנדה ומקסיקו - ביום שלישי ■ פנחס כהן מראה שהגרפים חוזים התחזקות של הדולר הקנדי לעומת הפסו המקסיקני - על המשמעויות הנגזרות מכך בנוגע לתוצאות הדיונים

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא מקסיקו פניה נייט, בועידת ה-G20 בהמבורג, יולי 2017
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא מקסיקו פניה נייט, בועידת ה-G20 בהמבורג, יולי 2017צילום: Evan Vucci/אי־פי

בבסיס קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ עמד העיקרון של שבירת הסכמים ברחבי העולם. התזה: טראמפ הוא רב-אמן במשא ומתן ויצליח לשפר לאין ערוך את ההסכמים לטובת ארה"ב, ובמיוחד לשפר את המצב עבור מצביעי צווארון כחול. גולת הכותרת היתה ההבטחה לשיפור עמדות ב-NAFTA - הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה.

לאחר הקמפיין הסוער ביותר שהאמריקאי כותב שורות אלו ראה בחייו, טראמפ יגיע סוף סוף למשא ומתן על ההסכם ביום שלישי, והוא ניגש לעניין בשקט בלתי אופייני. האם זה בגלל שהוא ממוקד כרגע בהתמודדות מול יריב "ראוי" יותר במזרח, מה שגורם למתינות כלפי יריביו הצפוניים למשא ומתן שבפתח? או שאולי הוא בעצם פחות חם על הנושא מכפי שהציג לבוחריו - או שפשוט הספיק להתקרר מאז הבחירות? אפשרות שלישית היא שהוא בוחר שלא לחשוף את הקלפים - כיאה לאומן המו"מ שהוא, או... ומי באמת יכול לדעת כשמדובר בדמות הכי פחות צפויה בפוליטיקה לפחות מאז המצאת - ובכן - מאז טוויטר.

מבין שתי השותפות של ארה"ב - מקסיקו וקנדה - הראשונה נשענת על היצוא לארה"ב יותר מהשנייה. ראשית, למעשה היקף היצוא שלה לארה"ב שני רק לזה של של סין, ומאז השנה שעברה 87% מהיצוא שלה מופנה לשכנתה הגדולה מצפון. שנית, הסכם הסחר הפחית את הגירעון המסחרי שלה באופן משמעותי. ולבסוף, גידול עצום בהשקעות זרות הכניס למקסיקו מיליארדים מדי שנה מאז חתימת ההסכם. יתרה מכך, מקסיקו נהפכה ליעד השקעה אטרקטיבי יותר מסין, לאחר שהשכר הממוצע לפועל ייצור בסין טיפס ב-2016 ל-3.6 דולר לשעה, כאשר במקסיקו הוא ירד ל-2.1 דולר. לסיכום, שבירת ההסכם יכולה להביא לסיומה תקופה של צמיחה מרשימה ביצוא של מקסיקו.

קנדה, לעומת זאת, לא חיה על ההסכם. עוד לפני חתימתו 99% מיצוא הנפט שלה היה לארה"ב, והאמת היא שבין הכלכלנים התעוררה מחלוקת בנוגע לתועלת שבהסכם עבור המדינה. דיון הזה אף נהיה מורכב במיוחד בעקבות שינויי הכוחות עם התחזקותה של סין וההתפתחויות הטכנולוגיות - ועמן ההתפתחויות בשוק העבודה.

העובדה היא שלקנדה יש מספיק ביטחון עצמי כדי לקום משולחן הדיונים אם תשמע משהו שלא מוצא חן בעיניה. והיא חושבת שהיא יכולה לשפר את ההסכם - עם זרימה חלקה יותר של מוצרים מעבר לגבולות ארה"ב בכלל, והקלה של ההגבלות על מכסות למוצרים עם תכולת סוכר גבוהה בפרט.

לעומת הפגנת הביטחון העצמי של קנדה, מקסיקו נראית נואשת, ומאיימת על הפסקת שיתוף הפעולה עם ארה"ב בענייני הגירה וביטחון. נשמע מוכר?

השתקפות הגורמים הפונדמנטליים בגרף

ארמון האמנויות היפות, מקסיקו סיטי
ארמון האמנויות היפות, מקסיקו סיטיצילום: Bloomberg

מאז חתימת ההסכם ב-1994, הדולר הקנדי התחזק על חשבון הפסו המקסיקני. נכון לתחילת 2017 מדובר בהתחזקות של 543%, אולם נכון להיום מדובר בהתחזקות של 470% בלבד, בעקבות היפוך המגמה בחודשים האחרונים. בכל מקרה, לפחות לפי הגרף הזה, דווקא קנדה היא זו שנהנתה מההתקשרות בהסכם - יותר ממקסיקו.

מחיר הסגירה השבועי של הדולר הקנדי מול הפסו המקסיקני מצא ביום שישי שעבר תמיכה במחיר הפיסגה של 2012 - שעד ליוני 2016 היה הגבוה ביותר שנרשם. אלא שבקיץ שעבר חזינו בצניחה של הפסו לרמות שפל חדשות. סיבה אחת היא הסנטימנט השלילי בעקבות התבטאויות שונות של טראמפ, ששיאן באיום לבנות חומה לאורך הגבול ולהשית את הוצאות ההקמה על מקסיקו עצמה. סיבה נוספת כרוכה בכך שהפסו הוא המטבע הנזיל ביותר מבין המטבעות של המדינות המתפתחות. זה נובע מכך שהמדינה היא יצואנית הנפט התשיעית בעולם, מה שאומר שהיבואנים רוכשים את הפסו בכדי לשלם על הנפט. באופן טבעי, הצניחה - של 24% במחיר הנפט בין 9 ביוני ל-3 באוגוסט 2016 - גררה ירידה בערך הפסו. הנזילות הגבוהה של הפסו נובעת גם מהיותה של מקסיקו, כאמור, שותפת הסחר מספר שתיים של ארה"ב, וכמובן – כפי שהטיח לא פעם טראמפ בשכנה המפוקפקת לעיתים – הודות לתנועת המהגרים ולסחר בסמים.

גרף חודשי דולר קנדי פסו

כך, הפסו המקסיקני הפך למטבע החביב על כולם ב-2016 ככלי לגידור נגד כל סיכון פוטנציאלי. כלומר - בכל פעם שהמשקיעים מצאו סיבה חדשה לחשוש - וכאלו לא חסרו - הם מכרו את הפסו בחסר (שורט בשפה פשוטה). במילים אחרות, המטבע לא מספיק להתאושש מהדבר המפחיד הקודם, וכבר חוטף ברד נוסף של שורטים. הפסו החל להיחלש ביחד עם הפאונד, למרות שלא היה כל קשר ברור בין היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי לבין הכלכלה המקסיקנית. הוא פשוט הפך כלי  לגידור נגד הפוטנציאל שהעם הבריטי יצביע בעד הברקסיט.

גרף שבועי פסו- דולר קנדי

מה שלא תהיה הסיבה הפונדמנטלית, בחודשים האחרונים נמצאים קונים במחיר שלפני כן נמצאו מוכרים, והם – נכון לעכשיו – גוברים על המוכרים. ניתן לראות שבין יוני 2016 למארס 2017 הקונים גברו בעקביות על המוכרים, ודחפו את המחיר חזרה למעלה כשהגיע לרמה קרובה לזו הנוכחית. הקו האדום שמסומן בגרף הוא הקו האוטומטי של המחיר הנוכחי, והוא ממוקם בדיוק מעל הפיסגה הגבוהה הישנה, זו שנרשמה עד אמצע 2016.

אותה מגמה יורדת מינואר (המבטאת התחזקות של הפסו בייחס לדולר הקנדי), שעליה דיברנו בהקשר של המגמה העולה מאז ההסכם ב-1994, נעצרה באפריל, כשהמחיר חצה מעל לקו המגמה היורדת בסוף יוני. פוטנציאל להיפוך מגמה נוצר כשהמחיר עלה אל מעל למחיר הפיסגה של יוני, ואיתות נוסף התקבל כאשר המחיר מצא תמיכה באותה פיסגה. לאחר מכן, ניתן לראות שהמחיר מטפס מעל הפיסגה האחרונה ביולי, מה שמייצר שתי פסגות עולות ושפל אחד. וידוא רשמי להיפוך המגמה יתקבל כשהמחיר יתחיל לטפס משפל גבוה יותר מזה שנרשם ב-12 ביולי.

גרף יומי פסו - דולר קנדי

אם וכאשר ייווצר השפל השני - שישלים מגמה עולה רשמית - תושלם תבנית בשם Rounding Bottom - תחתית מעוגלת.

כשקשה לדעת מה יחשבו סוחרי הדולר על ההתפתחויות האפשריות השונות במשא ומתן בין שלוש מדינות צפון אמריקה, ניתן יהיה "לסחור בנפט"א" בלי חשיפה לגחמות של טראמפ ולהשפעותיהן האפשריות על מחיר הדולר, באמצעות ה-CADMXN, הייחס המדובר של הדולר הקנדי לפסו.

מעבר לדיון בהסכם, כלכלת קנדה צמחה במחצית הראשונה של השנה ב-2.5%, והתחזית היא לצמיחה של 1.5%-2% במחצית השנייה של 2017. זאת לעומת צמיחה של 2.3% במקסיקו במחצית הראשונה, וצפי לצמיחה של 1.5%-2.5% בהמשך השנה. במלים אחרות, הצמיחה של קנדה עלתה במעט על זו של מקסיקו, אך התחזית להמשך השנה היא דומה לשתי המדינות - עם יתרון קל למקסיקו. אבל עכשיו מגיע טראמפ והוא עלול לטרוף את הקלפים.

לעומת מקסיקו, שנמצאת במגננה מתמדת וכפי שאמר שר הכלכלה שלה ביולי - המשא ומתן על נפט"א הוא עבורה מקור לחוסר ודאות נמשך - הכתבות בקנדה עוסקות כבר מעל לשנה בהגדרת הנקודות שלגביהן תהיה מוכנה לשבור את הכלים ולקום מהשולחן.

אסטרטגיות מסחר

טרודו נפגש עם טראמפ בבית הלבן
טרודו נפגש עם טראמפ בבית הלבןצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

כניסה

סוחרים שמרנים ימתינו להיפוך רשמי של המגמה, כשהעלייה הבאה תייצר שפל גבוה יותר, לעומת זה של 13.7 ב-12 ביולי, וכשהמחיר יעבור את מחיר הפיסגה של 14.34 מ-28 ביולי.

סוחרים מתונים עשויים להמתין להווצרות בסיס, כלומר - לתחילתו של מומנטום עלייה - לפני כניסה לפוזיצית לונג.

סוחרים אגרסיביים עשויים לפתוח פוזיציית לונג כבר עכשיו.

סטופ-לוס ומחיר יעד

המטרה היא כמובן לייצר יחס בין מחיר היעד לרמת הסיכון. סיכוי-סיכון עם יחס 3:1 הוא קלאסי. כלומר - סוחר יסתכן עם סטופ לוס רחוק כאשר מחיר היעד שלו רחוק בהתאם ליחס המועדף. לעומת זאת, אם סוחר נכנס ויוצא עם פוזיציות קצרות, הוא יכול להרשות לעצמו גם לבצע סטופ לוס קצר, כל עוד היחס לטובתו.

סטופ לוס ומחיר יעד ארוכים: סטופ לוס מתחת למחיר השפל הנמוך ביותר ומתחת למספר הפסיכולוגי העגול של 13.4 – תלוי במחיר הכניסה לפוזיציה – מהווה סיכון מהמחיר הנוכחי של עד 4.73%, או 6,649 פיפסים. זאת אומרת שהסוחר צריך לשבת בפוזיציה עד שהמחיר יגיע ל-14.73 רק כדי להגיע ליחס של 1:1 - מצב שבו מבחינה סטטיסטית הוא ייצא מופסד רק על ההוצאות. כדי לקבל יחס של 2:1, הסוחר צריך לשבת בפוזיציה עד למחיר של 15.39, וכדי להגיע ליחס הסיכוי-סיכון המועדף של 3:1 הוא צריך לשבת על הפוזיציה עד למחיר של 16.0598. היות שלקח למחיר חודשיים לרדת מהגבהים הללו ועד למחיר הנוכחי, מדובר בפוזיציה שלגביה הסוחר צריך לקחת בחשבון שעשוי להידרש זמן זהה כדי להגיע ליעד הנכסף - אפילו אם תחזית הכיוון תתברר כנכונה.

סטופ לוס ומחיר יעד בינוניים: סטופ לוס מתחת למחיר השפל הקודם, ב-12 ליולי, ומתחת למחיר של 13.7174 – תלוי ממחיר הכניסה לפוזיציה – מהווה בייחס למחיר הנוכחי סיכון של 2.46%, או 3,477 פיפסים. המשמעות היא שכדי לקבל יחס סיכוי-סיכון של 3:1 הסוחר צריך להיות מוכן לחכות לעלייה של 1.0431 במחיר - עד ל-15.1082. ירידת המחיר מרמות אלו עד לרמה הנוכחית ארכה כחודש וחצי, כך שמי שבונה על עלייה דומה צריך לקחת בחשבון המתנה במשך זמן דומה.

סטופ לוס ומחיר יעד קצרים: סטופ לוס מתחת למחיר הפסיכולוגי העגול של 14 מהווה סיכון של מעל ל-650 פיפסים מהמחיר הנוכחי. זאת אומרת שמחיר היעד עם יחס של 3:1 לטובת הסוחר יתקבל בעקבות תנועה של מינימום 1,950 פיפסים, למחיר של 14.2601.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker