למה מחיר הנפט נתקע - ואיך הניתוח הפונדמנטלי משתקף בגרף

הגענו בדיוק לנקודת הזמן שבה הסוחרים - שהביאו את המחיר עד הלום - נבהלים מהמהירות של תנועת המחיר, כמו ילד שמפחד שהסקטבורד נע מהר מידי ומעדיף לקפוץ ממנו הצידה בתקווה לטוב; וממתינים לראות "לאיזה כיוון נושבת הרוח"

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוסים ואסדת קידוח
צילום: בלומברג

בשבוע שעבר כתבתי כאן פוסט, שבו סיפקתי תחזית שמחירה של חבית נפט יחזור לכיוון 40 דולר. מאז, המחיר דווקא נסחר מעד מתחת ל-50 דולר לחבית. זאת לאחר טיפוס של 11% מ-45.4 דולר ב-24 ביולי, ועלייה של 20% מ-21 ביולי - עד 1 באוגוסט, כשהגיע ל-$50.43.

אז מה הוא נתקע פתאום?

ה-Net long positions, ההפרש בין מספר החוזים העתידיים בלונג למספר החוזים בשורט עלה ב-18%, לאחר שמספר החוזים בלונג קפץ מבערך 53 אלף לכמעט 290 אלף בשבוע שעבר. מדובר בעלייה של כמעט 550% בחוזי הלונג בחמישה שבועות - לרמה הגבוהה ביותר מאז אמצע אפריל. משתמע מכך שהאמונה של ציבור הסוחרים בכך שהמחיר יעלה, ולא ירד, גוברת והולכת.

קרנות הגידור הגדילו את פוזיציות הלונג נטו (ההפרש בין הלונג לשורט) בצירוף חמשת החוזים העתידיים והאופציות הקשורים למחיר הנפט ב-135 מיליון חביות בשבוע שעד 1 באוגוסט. הגידול השבועי המשולב עם ברנט, WTI, US gasoline ו-US heating oil היה הגדול מאז השבוע שהסתיים ב-6 בדצמבר, מיד לאחר הודעת אופ"ק על השגת ההסכם להורדת היקף התפוקה. בנוסף, בפעם הראשונה מזה חודשים שעליית פוזיציות הלונג נטו מונעת בעיקר על ידי יצירתן של פוזיציות לונג חדשות ולא על ידי כיסוי של שורט ישנים.

קרנות הגידור העלו פוזיציות לונג בשילוב של חמשת החוזים העיקריים ב-95 מיליון חביות, הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 18. בה בעת, מנהלי הקרנות הורידו את רמות השורטים בשילוב של חמשת החוזים העיקריים ב-40 מיליון חביות ל-239 מיליון - הרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע אפריל. אין ספק שהסנטימנט בשוק עבר מהפך מפסימיזם קיצוני בסוף יוני לאופטימיזם לוהט, ולמעשה הסוחרים הרימו את המחיר בכ-20% בששת השבועות האחרונים.

ריבוי חוזי הלונג נובע מהפיכת הסנטימנט של סוחרים רבים, לאחר הנפילה החדה יותר מהרגיל, אפילו בהתחשב בהשפעה העונתית של חודשי הקיץ, במלאים ובתפוקה של קידוחי הנפט מפצלי שמן. זאת בתגובה למחירי הנפט שנפלו מאז הרבעון הראשון. תוסיפו לזה גם את ההבטחות של סעודיה לחיתוך עמוק ביצוא במטרה ליצב את התרוקנות המלאים ולהחזיר את השוק לאיזון.

אבל אם חוזי הלונג מתרבים בהיקף כזה - מדוע המחיר נתקע? משתמע שפועלים כאן גם כוחות נגד.

הצד השני - מה שומר על המחירים מתחת ל-$50 דולר לחבית?

יש מי שחושב שהנפילות החדות במלאי הן תוצאה של ביקוש יתר – אפילו אם חד מהרגיל – בגלל הקיץ שכרוך בנהיגה מרובה ובשימוש במזגנים. אבל מבחינת השוק ההשפעה של הקיץ כבר נרשמה, ועכשיו - Winter is coming.

כרגע, מחירי הנפט כמעט חזרו לרמות שבהן המפיקים מפצלי שמן עשויים להתפתות להתחיל שוב להוסיף אסדות, ולגדר את המחירים שלהם לשנה הבאה באמצעות מכירת התפוקה של 2018.

צינור נפט
הנחת צינור הנפט של דקוטה, בשנה שעברהצילום: Tom Stromme/אי־פי

קרנות גידור ובנקים נשרפו כבר פעמיים השנה, בעקבות הגידול בביקוש, רק כדי לראות את חברות קידוחי הפצלים מוכרות במחירים גבוהים יותר, מוסיפות אסדות קידוח והפקה, ודוחפות את המחירים בחזרה למטה.

מנהלי הקרנות לא יכולים להרשות לעצמם לחזור על הטעות היקרה הזאת, שכבר גרמה לסגירה של כמה קרנות בעלות מוניטין. לכן, האיום של חידוש תוספת אסדות וגידור של היצרניות יכול להגביל עליות מחיר נוספות בטווח הקצר.

בטווח הארוך, מי שמסתכל על התמונה הגדולה יודע שאספקת היתר הגלובלית לא נפתרה. שדה הנפט הגדול של לוב, שארארה, חזר לתפקד לאחר ההפסקה הממושכת שגרמו "מפגינים חמושים". הייצור הגובר של לוב מקזז את הניסיונות של אופ"ק להוביל את האספקה הגלובלית לדיאטה - וזאת גם ללא קשר לייצור האמריקאי.

בנוסף, ייתכנו גם דעות ספקניות לגבי מידת רצינותו ויכולתו של אופ"ק - הסובל מבעיות משמעת כרוניות של החברות בו וכעת מתמודד עם הידרדרות נוספת של 14% ברמת הציות של מדינות הקרטל. חברות אופ"ק נמצאות כרגע ביום השני של סבב פגישות לטיפול בעניין הנפילה ברמת הציות. בינתיים פורסמו דיווחים לפיהם ערב הסעודית מתכננת לחתוך את הייצור לאסיה - ובעקבות כך המחיר טיפס, אבל המומנטום לא החזיק מעמד ונמחק בירידות.

לבסוף, חלק מאותם סוחרים שקנו חוזים בשבועות האחרונים יכולים לחשוב שבמחירים הנוכחיים עוד כניסות כבר לא משתלמות, ולהפסיק לרכוש חוזי לונג ואפילו להתחיל ברכישות של שורטים.

איך כל זה משתקף בגרף?

המחיר עלה ב-20% בששת השבועות האחרונים, כפי שביארנו בחלק הניתוח הפונדמנטלי, עם המהפך בסנטימנט מפסימיות באמצע יוני לאופטימיזם לוהט באוגוסט, מהפך שלווה בתוספת לונג נטו מרשימה - שנובעת מחוזי לונג חדשים וכיסוי שורטים ישנים - של 550% לרמה הגבוהה ביותר מאמצע אפריל.

באמצע אפריל גם הגיע המחיר לפסגה שמתחת לקו המגמה היורדת במחיר של 53 דולר.

מ-24 ביולי עד 31 ביולי, בשישה ימי מסחר, המחיר עלה מ-45.4 דולר ל-50.4 דולר - עלייה של 5 דולר - או 11%. בששת ימי מסחר הבאים – למעט 1 באוגוסט שבו כתבתי את הפוסט הקודם שלי, המחיר נע בין 50.43 דולר ל-48.73 דולר – כשמרחב המסחר מתכווץ ורוב הזמן המחירים נעים בטווח של 49.5-49 דולר.

התבנית הזו - של תנועה חדה עם עצירה פתאומית - נקראת pennant, דגל משולש, והיא מבטאת המשכיות - ומתארת שוק ש"הלך רחוק מידי". התנועה החדה המתוארת מתאימה לתבנית, היות שהיתה העלייה החדה ביותר מאז זו שאחרי ההודעה על הסכם אופ"ק ב-30 בנובמבר והסכם רוסיה והמדינות האחרות בתחילת דצמבר.

גרף מחירי הנפט

זה הזמן שבו הסוחרים - שהביאו את המחיר עד הלום - נבהלים מהמהירות של תנועת המחיר, כמו ילד שמפחד שהסקטבורד נע מהר מידי ומעדיף לקפוץ ממנו הצידה בתקווה לטוב. אחרי הנטישה של ההתפרצות המהירה הם מחכים לראות "לאיזה כיוון נושבת הרוח". אם וכאשר המחיר פורץ כלפי מעלה, זה מאותת שהמחיר ממשיך לעלות, וכולם קופצים על הרכבת לעוד סיבוב. לעומת זאת, אם המחיר פורץ את תבנית ה-pennant כלפי מטה, כל הפסיכולוגיה מתהפכת.

ניתן לראות ויזואלית את הלחץ הנגדי בין שני הכוחות, השוורים והדובים, בין השרוול העולה מאמצע יוני, להשרוול המשתפל מאז פברואר. שימו לב שהמחיר "מצא לנכון" להיתקע בדיוק במעלה השוורל היורד.

ובשלב הזה מי החליט פתאום להופיע? מי אם לא הממוצע הנע של 200 הימים האחרונים. זה שבעצם אומר את המילה האחרונה. המחיר כבר העפיל מעל הממוצעים הנעים של 50 הימים (בירוק) ו-100 הימים (בכחול), אבל גרף ממצוע 200 הימים (באדום) נמצא בדיוק באמצע ה-pennant, עובדה נוספת שמשקפת את החשיבות של צומת הדרכים הזאת.

אישור למגמה

התייעצתי עם קולגה מחו"ל, והוא ענה לי בציניות משהו ובנזיפה "There’s something called confirmation, Pinchas!" הווי אומר - בנקודה זו של הקונפליקט לא צריך לספק תחזיות, עד שמקבלים אישור לגבי הכיוון.

מצד אחד, עדיף להסתמך על מגמת הירידה הארוכה והרחבה יותר, זו שמאז פברואר. מצד שני, מגמות מתהפכות. תבנית ההמשכיות, ה-pennant שדיברנו עליה, בדיוק מתחת לחלק העליון של השרוול ובדיוק על ממוצע הנע של 200 הימים, יכולה להוות בדיוק את נקודת הזמן שבה המגמה העיקרית מתהפכת.

אז איך מקבלים confirmation, אישור? מחכים לפריצה מה-pennant. היזהרו, לאחר הפריצה, בדרך כלל, המחיר נע חזרה כלפי ה-pennant לפני שהוא ממשיך בכיוון הפריצה. לכן או ששמים סטופ-לוס מתחת לגג התבנית בפריצה כלפי מעלה – או מעל תחתית התבנית בפריצה כלפי מטה – או שמחכים לתנועה החוזרת לתבנית לפני שנכנסים לפוזיציה.

אסטרטגיות מסחר

לסנן זה טוב

סוחרים שמרנים יוסיפו סינון של 3% מהפריצה לפני הכניסה לפוזיציה, כדי לצמצם אפשרות של Bull/Bear Trap שמתרחשת כשגרף המחיר מייצר פריצה מזויפת ואז חוזר. סוחרים מתונים יוסיפו סינון של 2%, וסוחרים אגרסיביים יוסיפו סינון של 1%.

שימו לב: יתכן שרק הסינון השמרני באמת יבטיח שהמחיר פרץ כלפי מעלה את קו המגמה היורד מפברואר. גם אם אתם לא מאמינים בניתוח טכני בכלל או בקווי מגמה בפרט, פריצה כזו עשויה לייצר התנגדות - בגלל כל אותם סוחרים ומנתחים אחרים שכן מאמינים ושיגיבו לתנועה דרמטית כזו, בתהליך שבעצם מהווה נבואה שמגשימה את עצמה.

יעדי מחירים

אם הפריצה תהיה כלפי מעלה, הצפי הוא שאותה פסיכולוגיה שהניעה את המגמה הקודמת - זו שנקטעה - תמשיך. התוצאה היא יעד ריאלי של 5 דולר מעל למחיר הפריצה.

אם הפריצה תהיה כלפי מטה, אפילו אם המחיר אכן יחזור - בהתאם לתחזית של הפוסט הקודם שלי - כלפי ה-40 דולר, הוא עשוי להיתקע בתמיכה של הממוצע הנע של 100 הימים, שנכון לעכשיו נמצא ב-48 דולר – ובתמיכה של קו המגמה העולה - תחתית השרוול העולה - מאמצע יוני – שנכון לעכשיו ממוקם ביחד עם ממוצע הנע של 50 הימים ב-$46.4 דולר - אם כי הוא מעפיל מידי יום. אם וכאשר הגרף יפרוץ את תחתית השרוול העולה - תגבר הסבירות שהמחיר אכן ימשיך לרדת ויתמודד עם המחיר הנמוך של השנה ב-$42 דולר.

צילום: Reuters Staff/רויטרס

הודעה לטוקבקיסטים ולקוראים השקטים יותר

העבודה של מנתח היא לא בהכרח לספק תחזיות – שהן עצמן בסך הכל מתארות רמות סבירות מסויימות לתרחישים אפשריים – אלא לספק רוחב ועומק למכלול ההחלטות העומדות בפני מנהלי כספים, הן מבחינת האסטרטגיה והן מבחינת ניהול הפוזיציות. אני לא מגלה עתידות. ראשית, כי אני לא יודע איך. שנית, אם הייתי יודע - לא הייתי פה. הייתי שוכב לי על איזה חוף עם חול לבן ושותה משקאות מקושטים במטריות קטנות.

אם הצלחתי להראות שניתוח טכני הוא בסך הכל הצגה ויזואלית של הכוחות הפונדמנטליים הפועלים בשוק – אלה שידועים ואלה שלא – והסקת מסקנות בהתאם להיסתברויות בנוגע להמשך או להפיכת מגמה, במטרה לנהל את אפשרויות האלו בצורה המיטבית, השגתי את מבוקשי.

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker