כל הסימנים מראים שמחיר הנפט שוב בדרך למטה

פנחס כהן ממשיך להילחם את מלחמת הניתוח הטכני, וכן, הוא לא מתבייש להראות שמחיר הזהב השחור יתקרב בשבועות הבאים ל-40 דולר

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"ב
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"בצילום: אי־אף־פי

הילד המעצבן שבי

הנפט חצה את רף ה-50 דולר לחבית, והילד המעצבן שבתוכי התחיל לנדנד לי להתגרות בטוקבקיסטים הנאמנים שלי ב-TheMarker, ולספר להם למה אני מאמין שהמחיר צפוי לרדת, בהתבסס - תחזיקו חזק - על ניתוח טכני. האצבעות ממש גירדו לי להקליד. אך למרבה התסכול המחיר כבר ירד בחזרה לכיוון 48 דולר ביום שלישי בלילה, לפני שהספקתי לכתוב את הפוסט. היות שאני חושש שיש סיכוי קטן שחלק מזערי מהעוקבים שלי, ומהטוקבקיסטים הנאמנים, לא בהכרח יאמינו - הנה הכתבה שפירסמתי ב-investing.com, שבה אני מספק ניתוח ותחזית לכך שהמחיר ירד מאזור ה-50 דולר לחבית - וחכו לקטע הטוב ביותר - על פי ניתוח טכני בלבד.

טעיתי (אבל בקטנה)

ב-28 במאי פירסמתי פוסט, שבו כתבתי שמחיר הנפט – שהיה אז קרוב ל-50 דולר לחבית – צפוי מבחינה טכנית לחזור קרוב ל-43.76 דולר, המחיר הנמוך אליו הגיע במאי השנה. כתבתי גם שאם הגרף יתמיד בפרופורציה שבין הירידות, המחיר אף יתקרב לאזור ה-40 דולר בחודשיים הקרובים.

טעיתי. זה לקח פחות מחודש. המחיר הגיע ל-42.05 דולר ב-21 ביוני.

היות שגם שעון שבור צודק פעמיים ביום, חזרתי כדי לספר לכם שלאחר חזרתו של המחיר ל-50 דולר, אני מאמין שיחזור שוב לכיוון ה-40 דולר.

אתחיל בהיבט הפונדמנטלי, וכמובן שאסיים בניתוח הטכני - כן, אני יודע, חלק מכם רק מחכה לזה - להאשים אותי בקריאה בקפה, אסטרולוגיה וודו ושאר מרעין בישין. מה לעשות - זו המשבצת שלי. בשביל זה אני כאן.

ההיבט הפונדמנטלי - תנועת המחיר עד כה

מאז הפוסט הקודם שלי בנושא, מחירי הנפט נפלו על רקע ידיעות על תפוקה גדלה והולכת של ניגריה ולוב - שתי חברות אופ"ק הפטורות מהסכם הקיצוצים של הקרטל ונאבקות להשיב את התפוקה לקדמותה לאחר הסכסוכים שכמעט החריבו אותן - ושל ארה"ב.

למה התפוקה גדלה? ראשית, מאז צניחת המחיר מ-107 דולר - באמצע 2014 - חברות הנפט השכילו להתייעל, גם הודות להתקדמות הטכנולוגיה וגם הודות לאילוצים שהכתיבו צורכי ההשרדות שלהן בסביבת המחירים המאתגרת. למרות הירידה העצומה במחירי התוצר שלהן, החברות המשיכו לייצר. הן הסתגלו ומצאו דרכים להישאר רווחיות גם ברמת המחירים החדשה.

אם זה לא הספיק, היו גם דיווחים על כך שיצרניות הנפט גידרו את עצמן מפני נפילות, מה שהבטיח להן מחיר מינימום של 50 דולר לחבית בכל מקרה - עובדה שתימרצה אותן להמשיך לייצר. בהמשך נשמעו גם דיווחים על כך שבזכות קפיצות הדרך הטכנולוגיות היצרניות האמריקאיות יוכלו להרוויח גם במחיר של 20 דולר לחבית - שאגב לא נרשם מאז 2002.

אז למה המחיר עלה בחזרה ל-$50?

מבחינה פונדמנטלית - חלו הפרעות בתפוקה של קנדה, ניגריה ועירק; גם ההבטחה של אופ"ק לקיצוץ מצטבר של החברות בקרטל ב-1.8 מיליון חביות ביום השפיע. דיווחים על כך שחוזי הגידור של חברות הנפט עומדים לפקוע, וכי הן לא תוכלנה לחדשם ברמות המחירים הקודמות תרמו לעליות. באותו זמן חברת הליבורטון פירסמה חוות דעת לפיה קידוחי פצלי השמן הגיעו לשיא, וזאת מספר ימים לאחר שבייקר היוז פירסמה ידיעה לפיה אסדות הקידוחים בארה"ב פחתו בפעם השנייה בארבעה שבועות, וכי הנתונים השבועיים האחרונים מצביעים על כך שהמלאים בארה"ב פוחתים.

היבט טכני על תנועת המחיר עד כה

טכנית, לאחר ירידה של 19% בפחות מחודש, השורטיסטים מממשים רווחים, והסוחרים רוכשים - במחיר שמבחינתם מבטא הזדמנות, או בלשון הז'רגון - קונים אחרי תיקון.

גרף מחיר הנפט

ומה הלאה?

היבט פונדמנטלי לבאות

מבחינה פונדמנטלית, הפרעות התפוקה באו על פתרונן - והחברות חוזרות לפמפם. זה כולל גם את חברות אופ"ק, שלפי אנליסטים בסקר של בלומברג התפוקה שלהן עלתה ב-210 מיליון חביות ליום ביולי.

ברמת הייצור הנוכחית של אופ"ק, שוק הנפט צפוי להראות עודף אספקה של כ-500 אלף חביות ליום במחצית השנייה של השנה. במלים אחרות, אופ"ק לא תשיג את מטרתה - ביטול מוחלט של אספקת היתר. כך שהבטחות לחוד ומעשים לחוד.

בנוסף, התרוקנות המלאי בארה"ב היא תופעה עונתית לקיץ - עונת החופשות - כשהביקוש עולה בשל הנסיעות המרובות. אבל עכשיו - Winter is coming. סוחרים מצפים בכיליון עיניים לנתונים השבועיים של ה-US Energy Information Administration, שמתפרסמים מדי יום רביעי ב-10:30 זמן ניו-יורק, או 17:30 שעון ישראל. אנליסטים של רויטרס צופים ירידה מתונה יותר במלאים בארה"ב - של 2.9 מיליון חביות, לאחר ירידה גדולה מהצפוי של 7.2 מיליון חביות בשבוע הקודם.

עובד על רקע חביות נפט במתקן זיקוק באינדונזיה
חביות נפטצילום: רויטרס

היבט טכני לבאות

טכנית, מאז 23 בפברואר המחיר נע בשרוול יורד, שהתחיל ברמה של 54.94 דולר. כן כן, זה אותו שרוול יורד שעליו דיברתי בפוסט הקודם. כל עוד רמות השיא ורמות השפל של גרף המחיר ממשיכות לסמן קו יורד, המגמה צפויה להמשיך. נכון, אין ספק שאירוע בלתי צפוי ומהותי יכול לשנות את המגמה, אבל זה ברור - אין מגמה שנמשכת לנצח, וזה גם נכון לגבי ניתוח פונדמנטלי לא? ניתוח ומסחר לא בנויים על ידע של העתיד, אלא על ניתוח ההתנהגות בעבר, מקסום ההסתברויות וניהול הסיכונים.

ה-MACD - המבוסס על השוואות בין נתונים של מחירים בטווחים שונים – הגיע לרמה הגבוהה ביותר של overbought מאז אמצע ינואר, ונמצא לפני מגמת הירידה. ה-RSI – מתנד מומנטום שמודד את מהירותם של השינויים במחיר – הגיע לרמת overbought הגבוהה ביותר שלו מאז יוני 2016 - מה שאומר שהמומנטום הנוכחי שלו כלפי מעלה היה חד יותר מזה של העליות ב-22% בנובמבר-דצמבר 2016, בעקבות הסכמי הקיצוצים של אופ"ק ונופ"ק. (המושג overbought מתאר מצב שבו השוק הגזים בעליות ועכשיו בשל לתיקון כלפי מטה).

זה הגיוני, מאחר שהעליה הנוכחית ב-19% התרחשה אחרי שהנכס נכנס לשוק דובי בעקבות נפילה של יותר מ-20% מהמחיר של 55 דולר בפברואר, ולאחר שנפל ב-23% עד לרמה של 42 דולר באמצע יוני.

ניתוח בין-שווקי עם הדולר הקנדי

ביום שני פירסמתי ב-investing.com ניתוח של מצב הדולר הקנדי, ותחזית לכך שהוא עתיד להיחלש, מה שמתאים גם לחולשה במחירי הנפט.

ולסיום - הודעה לסקפטים: אל תדאגו. גם אם אצדק, תוכלו להסביר ולהתנחם בכך שגם שעון שבור צודק פעמיים ביום. וכמובן שאם אטעה - תהנו. לבריאות.

קידוח נפט של אוקסידנטל פטרוליום באגן פרמיאן, טקסס
קידוח נפט של אוקסידנטל פטרוליום באגן פרמיאן, טקססצילום: Bloomberg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker