האם זה האיום הבא על שוק ההון – ואיך הברוקרים של וול סטריט מצליחים להגביר סיכון פעם נוספת - פנחס כהן - הבלוג של פנחס כהן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם זה האיום הבא על שוק ההון – ואיך הברוקרים של וול סטריט מצליחים להגביר סיכון פעם נוספת

זוכרים את משבר הסאבפריים, שהוביל למפולת ב-2008? בוול סטריט כבר התחילו לשכוח. פנחס כהן כאן כדי להזכיר

29תגובות
מתוך הסרט "מכונת הכסף". ברוקרים הנחו את הלקוחות לשקר
אי־פי

למי שלא ממש מבין את הנסיבות הסובבות את המשבר הפיננסי שהוביל למפולת ב-2008, אל תרגישו רע, אתם בחברה טובה. גם בין האנליסטים אין הסכמה על מידת התרומה של כל הגורמים במשק.

בין אותם גורמים אפשר למנות מפיקי משכנתאות, בתי השקעות, סוכנויות דירוג האשראי, ברוקרים, משקיעים, ריביות משכנתא נמוכות, ריביות לטווח קצר נמוכות - הפד הוריד את הריבית בגלל המיתון בעקבות מפולת הדוטקום, מ-6.5% עד ל-1% (מה שהיה נחשב היסטורי, לפני המשבר הפיננסי שהוביל לריבית אפסית) והתרוממות רוח בלתי רציונלית (של כל הצדדים) – כששתי המפלגות דחפו כדי לא לייצר רגולציה לנגזרים.

במקרה, הקמתי וניהלתי את מחלקת הסיכונים של בנק משכנתאות בניו-יורק ב-2006-2005. התפקיד כלל ביקורת רגולטיבית והונאה. בקטע הבא אתן הסבר מתומצת, ומי שמכיר את הנושא על בוריו יכול לדלג עליו.

אשראי לכל דורש

דמיינו שאתם פותחים את תא-הדואר שלכם ואתם מוצאים כרטיס אשראי. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להתקשר למספר וללחוץ על כמה ספרות, ו-וואלה, יש לכם אשראי. ולא כמו בישראל, אין צורך לשלם אותו בסוף החודש. אתם יכולים לפרוס את זה לתשלומים מאוד נמוכים ומאוד נוחים.

דמיינו שאתם צעירים ללא אשראי, או שאתם לא יכולים לקבל אשראי, כי כבר הרסתם את הדירוג שלכם. האם תקראו את המילים הקטנות ותעשו חישוב כדאיות, או שתקפצו על הכסף "חינם" לרכוש את הגיטרה החשמלית עליה חלמתם, או סתם תצאו ליום כיף של קניות? עכשיו, דמיינו שאתם מקבלים כרטיס אשראי כזה פעם בחודש. אמריקה – ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות.

כך נראתה בועת האשראי שקדמה לבועת הדיור.

משכנתא לכל דורש

בועת הדיור עצמה נגרמה על ידי הקלות שבה רוכשים קיבלו משכנתאות. השם הניתן למשכנתאות עם סיכון גבוה, סאבפריים, הוא דוגמה לשיווק הגאוני של אמריקאים. כפי שדון דרייפר ממד מן ייעץ ליצרנית הסיגריות לאקי סטרייק – לאחר שהממשלה חוקקה חוק האוסר על חברות סיגריות לפרסם שמוצריהן בטוחים – לתאר את תהליך הייצור של הסיגריה במלה "toasted" (קלוי) כדי לייצר אסוציאציה של ארוחת בוקר בריאה, בזמן שצרכנים יתפשו מוצרים של חברות סיגריות אחרות כרעילים.

מתוך הסדרה "מד מן". שיווק גאוני של האמריקאים

סאבפריים הוא הלחם של שתי מלים: sub, מתחת ל- ו-prime, האיכות הראשונה במעלה. השם מביע שהמשכנתא היא "מתחת לאיכות הראשונה במעלה". זה כמו להגיד שחולה סרטן הוא במצב בריאותי "מתחת לאיכות הראשונה במעלה".

המונח סאבפריים מתייחס לדירוג אשראי נמוך של לקוח או להון עצמי נמוך אם בכלל. סוג נוסף של משכנתאות תרם אף הוא לבועת הדיור – No Docs, משכנתא ללא מסמכים - לא של הכנסות ולא של נכסים. נוצר מצב אבסורדי שכל אחד עם דופק יכול היה לקבל משכנתא.

אם רמת סיכון זו לא הספיקה, לקוחות קיבלו 100% משכנתא. יתרה מזו, לקוחות קיבלו גם משכנתא שכללה הוצאות שיפוץ, כך שלמעשה קיבלו יותר מ-100%. אם זה לא הספיק, לקוחות ללא ההשכלה או הניסיון המתאימים הפכו למשקיעי נדל"ן, ורכשו כמה בתים, בלי הון עצמי, בלי להציג מסמכים של הכנסות או נכסים, שמראים יכולת החזר.

ברור שהקלות האבסורדית שבה לקוחות קיבלו משכנתאות הגביר ביקוש לדירות, מה שהעלה את מחירן. וככל שעלה מחירן, לקוחות קיבלו בהתאם משכנתאות גבוהות יותר.

הונאה מהצד הלווה (עם עזרה של המלווה)

כמו בבועה, כשמרוויחים בקלות הרבה כסף, ומהר, רוצים עוד. ההונאות הגיעו לשיא, והן בדרך כלל באו מהמקצוענים, שהנחו לקוחות איך "להוציא את העסקה הטובה ביותר". ברוקרים הנחו את הלקוחות לשקר (תראו את מכונת הכסף – גם סרט מהנה, וגם משכיל – ותראו על מה אני מדבר).

כחלק מעבודתי בבנק, הקמתי חברת קש, כדי שאוכל להתקשר ללקוחות לאחר מתן המשכנתא, כחלק מביקורת על הבנק, רק לא הסברתי שהביקורת על הבנק היא לטובת הבנק, ואפשרתי להם להבין שאני לטובתם. דיברתי עם מפקד במשטרה ש"לא זכר" כמה הוא מרוויח, כדי שאוכל להשוות למשכורת הבלתי הגיונית שבטופס שלו. מצאתי העתקים של חשבונות בנק מפוברקים, ומצאתי תלושי משכורת מפוברקים. כחלק מתהליך קבלת משכנתא, שמאי בודק את הנכס, ועורך השוואת לנכסים דומים באזור, כדי להגיע לשווי ההוגן. במו עיני ראיתי צילום של חלק קדמי יפייפה של בית שעליו לקוח ביקש הלוואה. שלחנו שמאי משנה, וגם הוא צילם. לבית היה רק חלק קדמי.

כל עוד המחירים עלו, כולם חגגו. אבל עד 2006, הריביות עלו עד ל-5.25%, מה שהוריד את הביקוש, והעלה את תשלומי המשכנתאות החודשיות. זו הייתה מכה כפולה. האחת, פתאום אנשים לא יכולים לשלם.

השנייה, הביקוש היורד הוריד מחירים – למה שבעל דירה ירצה לשלם משכנתא גבוהה יותר מהערך, המופחת עתה, של הנכס? רגע, אין לו הון עצמי בנכס? אז בעצם אין לו מה להפסיד, נכון? הוא פשוט קם והלך. עכשיו, בנקים צריכים לבזבז משאבים בכדי לנסות להחזיר חלק מהחוב מהנכס, שערכו ממשיך לרדת, כי זה לא קורה רק עם לקוח אחד - זה מערכתי.

הונאה מצד המלווה ומדרגי אשראי

זה מצד הלווה, ומה עם המלווה? גם הוא לא תמים. קודם כל, צריך להבין איך עובד עסק המשכנתאות. בנק לא יכול לתת לכל אחד מיליון דולר, ואז לחכות שלושים שנה, כדי לקבל בחזרה את הכסף. בשלב מסוים נגמר לו הכסף, ואז מה? הוא יחכה שלושים שנה? מה הוא יעשה עד אז?

לכן, בנקי משכנתאות מוכרים חבילה של חובות משכנתא לבנק מוסדי, ובכך ממחזרים את ההון. הבנק המוסדי יכול להרשות לעצמו לקבל תשלומים חודשיים עם תוספת עמלה, או יכול אף הוא למכור את החוב לבנק מוסדי נוסף. בסוף - זה מגיע לוול סטריט. שם גילו דרך לקבל את החוב חזרה מהר יותר, באמצעות שיתוף של ההשקעה עם משקיעים נוספים, על ידי הפיכת החובות לאיגרות חוב - נכס פיננסי סחיר.

בהתחלה זה היה בסדר גמור, היה משהו אמיתי מאחורי זה. אנליסטים ידעו לנתח את רמת הסיכון ולחשב את כדאיות ההשקעה בהן, אך עם ההונאות שרווחו בתקופה הזו, גם בתי ההשקעות וגם חברות דירוג האשראי – שלא רצו להפסיד לקוחות לטובת מדרגי האשראי המתחרים - הונו משקיעים לגבי רמת הסיכון, כשהחלו לערבב יותר ויותר משכנתאות סאפבריים עם אג"חים של פריים, עם דירוג של AAA (הדירוג הגבוה ביותר).

בינתיים, יותר ויותר אנשים הבינו שאיגרות חוב מגובות משכנתאות הן בעצם זבל. כשהבועה התפוצצה, יותר ויותר משקיעים התחילו למכור את האיגרות, אך היו פחות ופחות קונים. בתי השקעות כמו Bear Stearns וליהמן ברדרס מצאו את עצמם שקועים עד הצוואר בזבל הזה.

עובדי ליהמן ברדרס, לאחר הקריסה ב–2008. מצאו את עצמם שקועים עד הצוואר בזבל
בלומברג

כשהבועה התפוצצה, משקיעים בקרן נאמנות Reserve Primary Fund הבינו שהם מקבלים חזרה פחות כסף משהשקיעו בגלל השקעת הקרן בליהמן ברדארס; ה-Federal Deposit Insurance היה צריך להשתלט על Washington Mutual, הבנק הגדול בארה"ב; הממשלה היתה צריכה להשתלט על Fannie Mae ו-Freddie Mac; ובנקים השתלטו על בנקים אחרים. לקוחות נכנסו לפאניקה גוברת והולכת ומשכו את ההשקעות שלהם. כך קרה שכולם מכרו הכול וגרמו למפולת ב-2008.

האיום הבא על שוק ההון?

כמו שהתיאור על תהליך הייצור של הסיגריות מזכיר ארוחת הבוקר של חבורת בריידי, כך גם תיאור השפירים – רמה אחת מתחת לאיכות הראשונה במעלה – של סוג המשכנתאות שהרעיל את הכלכלה הגלובלית והוביל אותה אל המיתון הגדול, שממנו הכלכלה הגלובלית עדיין לא התאוששה.

ביום חמישי פורסם בוול סטריט ג'ורנל שברוקרים בוול סטריט מנסים לדחוף למשקיעים הלוואות שיגובו על ידי אחזקות מניות – בין אם במקום למכור מניות כשצריכים כסף לאירוע ובין אם למקסם הזדמנויות השקעה. במלים אחרות, הלוואות מגובות מניות, במקום מגובות משכנתאות.

אנשים כמו סטיבן דודג', ברוקר לשעבר של מריל לינץ', שהקים חברה לייעוץ, אמר שהחברה דחפה את הברוקרים באופן דרמטי להוסיף את האשראי הזה לחשבונות הלקוחות, וכשחברה דוחפת מוצרים, זה מן הסתם לא לטובת הלקוח. כמובן, שעמלות הברוקרים נגזרים מההלוואות האלו. הצ'יף הפייננס של מורגן סטנלי, ג'ונתן פרוזן, אמר שההלוואות האלו נהיו חלק אינטגרלי של המודל העסקי שלהם.

סניף של מריל לינץ'. כשחברה דוחפת מוצרים, זה מן הסתם לא לטובת הלקוח
בלומברג

נכון לעכשיו, הרגולטורים לא מצאו מקרה ספציפי שבו נגרם נזק מההלוואות האלו, אך כדאי לזכור שהמניות בעלייה. גם כשמחירי הדירות המשיכו לעלות, לא נמצא כל נזק מהסאבפריים.

באופן זה, הברוקרים דוחפים משקיעים למנף את עצמם, על פי מחיר המניות. וככל שהמניות עולות, בהתאם גדל האשראי שלהם.

מזכיר לכם משהו?

או אם להסתכל על זה אחרת, אם וול סטריט לא יכולה להגביר סיכון בתור הלווה, היא מגבירה סיכון בתור המלווה. גאוני.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#