פנחס כהן מאתגר: האם קוף עיוור, חירש ואילם יספק יותר טוב ממני סטטיסטיקת תחזיות

האמת היא שהבלוג עוסק במחיר הנפט וברובל, ובלמה פתאום רוסיה היא זו שרוצה לקצץ בתפוקה עוד יותר - אבל פנחס ניצל הפעם את ההזדמנות לענות לטוקבקיסטים

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קוף
שימפנזה מול ראי במקלט לחיות באזרבייג'ןצילום: Biosphoto

בשבע מתוך עשר המדינות שהן יצרניות הנפט הגדולות בעולם, המטבע אינו חופשי אלא צמוד לדולר. במקרה של סין, הוא צמוד לסל המטבעות של קרן המטבע הבינלאומית - כמחווה פוליטית אנטי-אמריקאית. במקרה של אירן, הצמידות לדולר הוסרה ב-1975, אך ערך הריאל האירני נשלט על ידי הבנק המרכזי.

רק לשלוש מעשר המדינות מטבע הנסחר בשוק באופן חופשי: רוסיה, ארה"ב וקנדה - כשהרובל הרוסי הוא הרגיש ביותר למחיר הנפט, לפחות מאז הסכם אופ"ק ויצרניות אחרות ב-30 בנובמבר אשתקד. גם אם לוקחים בחשבון את היצרניות האחרות שלהן מטבע חופשי, הרובל הרוסי מושפע ממחיר הנפט יותר מכל מטבע אחר. מאז 30 בנובמבר, כשהושג הסכם אופ"ק בווינה, ועד 3 בינואר מחיר הנפט הטקסני עלה ב-10 דולר - 22.10%.

השפעת מחיר נפט על מטבעות מאז הסכם היצרניות בנובמבר 2016

היואן הסיני עלה 1.14%, עד שהגיע למחיר הגבוה ביותר שלו ב-2 בפברואר.

הדולר אינדקס של בלומברג, המדד המועדף על אנליסטים מקצועיים כנגד עשרת שותפות המסחר הגדולות של ארה"ב, עלה ב-2.57%, עד שהגיע למחיר הגבוה ביותר שלו ב-6 בדצמבר.

הדולר אינדקס המסורתי, DXY, שנוצר ב-1973 מול שש שותפות הסחר המובילות, עלה 2.3% עד 3 בינואר. גם הלירה סטרלינג עלתה ב-2.3% עד 6 בדצמבר, אבל עליות הפאונד לאחר משאל העם הבריטי, תלויות בחוסן הכלכלה ובסיכויים דאז שהברקסיט לא באמת יקרה או לפחות יהיה ברקסיט רך.

הלוני, הדולר הקנדי, עלה ב-3.6% עד 31 בינואר.

הקרון הנורבגי עלה ב-4.35% עד 2 בפברואר.

הרופיה האינדונזי עלה ב-4.8% עד עתה. הנזק הקטסטרופלי שנגרם לרופיה ב-1998-1997, בעקבות המשבר הפיננסי באסיה שהחל בתאילנד, פגע באמון במטבע. אף שהרופיה ניתנת להמרה בחופשיות, היא עדיין נחשבת מטבע מסוכן להחזקה. דולר אחד שווה 15,500 רופיה, והיא אחת מיחידות המטבע הפחות מוערכות בעולם.

הדולר האוסטרלי עלה ב-5.10% עד 21 במארס.

הפסו הקולומביאני עלה ב-11.87% עד 19 באפריל.

הרנד הדרום אפריקאי עלה ב-14.47% עד 27 במארס.

הריאל הברזילאי עלה ב-14.62% עד 4 בפברואר - לפני שהחלו האשמות הטראמפיות נגד נשיא ברזיל, מישל טמר, שמאשר שוחד להשתקת עד, לאחר הסקנדל של הנשיא הקודם בשנה שעברה.

ולדימיר פוטין
ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטיןצילום: ASSOCIATED PRESS

הרובל הרוסי היה המנצח הגדול כשעלה ב-17.59% עד 24 באפריל.

נכון ל-2016, רוסיה היתה היצואנית הנפט השנייה בגדולה בעולם, עם נתח של 10.9% מתוך כלל יצוא נפט העולמי, בשווי של  73.7 מיליארד דולר. היצואנית הגדולה בעולם היתה ערב הסעודית, עם נתח כמעט כפול של 20.1%, בשווי  136.2 מיליארד דולר. ואולם, היות והריאל הסעודי צמוד לדולר, אי אפשר לנתח אותו - כך שנתמקד במטבע ובבורסה הרוסיים.

אבל קודם קצת רקע מקרו כלכלי

ב-2012 רוסיה כבר היתה בגירעון, אבל ב-2014 קרו שני דברים שהרעו את מצב הכלכלה הרוסית באופן ניכר: נפילה של כמעט 60% במחיר הנפט וסיפוח חצי האי קרים, מה שהוביל לסנקציות מצד אירופה וארה"ב. ב-2014 הרובל קרס בכמעט 60%, מה שפגע ברמת החיים, משום שהיבוא התייקר באופן לא פרופורציונלי. בנוסף, הסנקציות אסרו יבוא של מוצרי מזון שונים וההיצע הנמוך גרם לעליות מחירים נוספות.

עוד גורמים שהיכו בכלכלה הרוסית: ההתערבות הצבאית בסוריה, שהחלה בספטמבר 2015, ושעד מארס 2016 כבר עלתה לרוסיה 483 מיליון דולר; התקציב הצבאי של רוסיה שהוא 69.2 מיליארד דולר, השלישי הגבוה בעולם אחרי ארה"ב וסין; ולבסוף, ביום חמישי שעבר, שר האוצר אנטון סילואנוב הודיע כי קרן הרזרבות מההכנסות העודפות של הנפט צפויה להתרוקן עוד השנה, ורוסיה תחל להשתמש בכספים שבקרן הרווחה הלאומית - שאחד מיעדיה המרכזיים הוא לתמוך במערך הפנסיות הרוסיות. שר האוצר הוסיף כי הקרן צפויה להשתקם, אך הדגיש שזה לא יקרה לפני 2018.

הנפט הטקסני נסחר בתבנית של שרוול יורד מאז 23 בפברואר. זה משקף את התן-וקח בין ירידות ולעליות כתיקון, מה שאומר שההיצע גובר על הביקוש בטווח הבינוני. זה גם אומר שגם הקונים וגם המוכרים מסכימים שהמחירים צריכים לרדת, מה שמשתקף בעובדה ששניהם מסכימים לקנות ולמכור במחירים יותר ויותר נמוכים.

הרטוריקה של יצרניות הנפט של אופ"ק ושות' הקפיצה את המחיר מ-43.76 דולר ב-5 לחודש, ועד למחיר גבוה של  52.00 דולר. ההצהרה של אופ"ק כי לא תוסיף אופציה לשלושה חודשים נוספים, כפי שאמר שר האנרגיה הרוסי מעבר להיותה אירונית בהתחשב בזה שהסעודים הם אלה שרצו אחרי רוסיה לעסקה המקורית בשנה שעברה שלחה את המחיר לצלילה. מאז המחיר עלה בחזרה.

תבניות של עליות וירידות פראיות, שמסתכמות בלא כלום, מייצרות "נר יפני" בשם High Wave Candle, מה שמגלם פסיכולוגיה לא רק אי וודאות - אלא של פחד, לא רק של חוסר יכולת לבחור כיוון - אלא של אובדן שליטה. רצים לפה, לשם ולכל מקום, בעקבות כל חדשות ורכילות. אפקט העדר השועט. תבנית מסחר זו לרוב מגיעה לאחר תנועת מחירים חדה, וכשהמחיר מגיע לרמת מחירים או לאירוע מכוננים. המחיר עלה כמעט 19% מ-5 במאי, ב-14 ימי מסחר - התנועה הכי חדה מאז ההסכם המקורי בין חברי אופ"ק לבין עצמם ולבין רוסיה ולחברים. המחיר הגיע לגג השרוול היורד, כך שהוא ברמה קריטית ויש מה לתקן. המשמעות: יש רווחים ברי מימוש. בדרך כלל תבנית התנהגות זו נוצרת לפני היפוך מגמה.

מחיר הנפט אפילו לא הספיק להגיע לגג השרוול, וכך גם המומנטום לפי ה-RSI. שימו לב שהירידות מ-24 בפברואר חדות יותר מהעליות, 2.14% בין העלייה הראשונה לשנייה, ו-3.27% בין העלייה השנייה לשלישית. ההבדל בין הירידות הוא מעל 7%. כך גם באינדיקטור המומנטום, ה-RSI, כשהעליות בקושי מגרדות את גבול ה-Overbought, הירידות נכנסות עמוק אל תוך ה-Oversold. טכנית, המחיר צפוי לחזור כלפי 43.76 דולר, המחיר הנמוך של מאי, ואם יתמיד בפרופורציה בין הירידות, אף יתקרב לאזור 40 הדולר במשך החודשיים הבאים.

נפט טקסני גרף יומי

מחיר הנפט
מחיר הנפט

אבל מה עם הרובל?

הדולר-רובל פרץ כלפי מעלה את קו המגמה היורדת שהחלה בנובמבר, עם חתימת ההסכם בין חברי אופ"ק, וקיבל תאוצה מרבית בדצמבר, עם חתימת רוסיה ומדינות נוספות. שימו לב שכשהמחיר ירד בין המחיר הנמוך של פברואר למחיר הנמוך של אפריל, ה-RSI הוביל מומנטום כלפי מעלה. זוהי הסתעפות חיובית, והיות והשינוי חל בתאוצה לפני המחיר - זה רומז על שינוי בכיוון המחיר כלפי מעלה.

התבנית שבה נסחר הדולר-רובל מאז פברואר זוכה לשם "ראש וכתפיים", על פי צורתה, ומסמנת את היחלשות המומנטום כלפי מטה ואת התחזקות המומנטום כלפי מעלה. ואולם, התבנית שלמה רק כאשר המחיר פורץ את ה-Neckline, קו ההתנגדות המחבר בין שני העליות.

רובל רוסי גרף יומי

שער הדולר-רובל
שער הדולר-רובל

היות ומחיר הנפט צפוי לרדת, הן פונדמנטלית ההסכם לא מספיק לייבש רזרבות וייצור אמריקני גובר ימלא כל מה שההסכם מתכוון לרוקן וטכנית, בהגיעו לגג השרוול היורד שבו ההיצע מתגבר על הביקוש, סביר להניח שגם הערך של המטבע הנפט האולטימטיבי, הרובל הרוסי, צפוי לרדת. מחיר נפט נמוך יותר צורך פחות רובלים, כשמדינות רוכשות נפט מרוסיה.

ואסיים בהודעה לקוראים: אני קורא טוקבקים שנהנים מהעובדה שהניתוחים והתחזיות שלי על נפט סותרים את עצמם. אז ככה אני לא יודע מה מוליד יום, או שנייה. אני בוחן עובדות מסוימות, שמייצרות הסתברות סטטיסטית. כשהעובדות משתנות (ראו לעיל, שאני לא יודע מה יקרה בעתיד), הניתוח והתחזית - שלי משתנה בהתאם. כך גם בניתוח פונדמנטלי, כך גם ראוי בכל תחום. רק בפוליטיקה אנשים לא משנים את דעתם, הן בימין והן בשמאל. כל אירוע רק מחזק את דעתם הקודמת.

ובנוגע לתחזיות הנפט: התחזיות מבוססות על הסתברות סטטיסטית, ולפני שאתם כותבים לי שטעיתי 3 פעמים מתוך 4, ושקוף עיוור, חירש, אילם ופיסח יכול להצליח סטטיסטית טוב יותר - עשו ניסוי בהטלת מטבע. לעתים תגלו שבשמונה מתוך עשר הטלות תקבלו תוצאה זהה - אף שסטטיסטית הסיכויים הם 50-50. כדי שסטטיקה תעבוד, היא צריכה הרבה מאוד אירועים. 1,000 הטלות מטבע צפויות סטטיסטית להסתיים ב-500 נפילות על כל צד. אם כך, האם 100 נפילות מחייבות 50 נפילות על כל צד?אם פילוח סטטיסטי של 1,000 הטלות אמור להסתיים ב-500 נפילות על כל צד, האם פילוח סטטיסטי של 100 הטלות אומר 50 נפילות על כל צד? אולי אלו 100 מתוך ה-500 שנפלו על צד אחד? לכן, אי אפשר לייצר פילוחים סטטיסטיים בהסתמך על פעמים בודדות. כשעורכים סקר בחירות בארה"ב ושואלים אלפי אנשים את דעתם, התוצאה היא בטווח של 4.5% סטייה סטטיסטית למעלה או למטה.

לפיכך, כשאני כותב מאמר, זהו מאמר ותו לא. אני משתף אתכם בדעותיי ובהליך המחשבה שלי. כשזה מגיע למסחר, לניהול הסיכונים יש לפחות את אותה החשיבות שיש לניתוח - אם לא יותר. אם סוחרים בניהול סיכונים נכון, מפסידים קצת כשהשוק הולך להפך ממה שחזיתם, ומרוויחים הרבה כשהשוק הולך איך שהערכתם. כך, אפשר להיות מורווחים אפילו כשטועים יותר משצודקים.

אני מאחל לכם הרבה טעויות קטנות, וכמה דיוקים גדולים.

פנחס כהן

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker