הבהלה (כבר לא) לזהב: המדדים המובילים מחכים לטראמפ - פנחס כהן - הבלוג של פנחס כהן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבהלה (כבר לא) לזהב: המדדים המובילים מחכים לטראמפ

מה אפשר ללמוד מנטישת המשקיעים את חופי המבטחים, והאם סין תגזול מארה"ב את המנהיגות הגלובלית?

12תגובות
חוף

מאז 1 במארס, שני המדדים האמריקאיים המובילים, הדאו ג'ונס וה-S&p 500, לא הצליחו להמשיך בעליות. חודשיים וחצי. אפשר להבין שמשקיעים במניות מתחילים לשאול את עצמם אם הגיע הזמן לדלל את אחזקת המניות בתיק ההשקעות. ולא חסרות סיבות: מחרחורי המלחמה של צפון קוריאה – דרך התחממות, אולי נכון יותר צינון - ביחסי ארה"ב ורוסיה, ועד למדיניות הגנה אמריקנית שהחלה לשנות סדרי בראשית כלכליים-גלובליים.

סין מארחת פסגה על סחר ותשתיות, ובין המוזמנים, איך לא, הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין והנשיא הטורקי רג'פ ארדואן. בנוסף, ישתתפו מדינות ומוסדות נאורים כמו איטליה וקרן המטבע העולמית. השאיפה של סין היא לחדש את דפוסי הסחר העולמי, לטובתה.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, השתתף בינואר בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. זו היתה הפעם הראשונה שבה נשיא סיני השתתף בפורום. שי דיבר בזכות גלובליזציה והגן עליה. זאת, לאחר ניצחונו של דונלד טראמפ ורטוריקת האנטי-גלובליזציה שלו, ובייחוד ההתקפות על סין. ההתפתחויות האלה אינן צירוף מקרים.

אבל מה עם הראלי של טראמפ, זה שהחייה את הרוח החייתית בשוק? כאמור, כבר חודשיים וחצי שהמדדים המובילים של ארה"ב תקועים, כשמשקיעים מחכים בצמא לכל בדל מידע על התוכניות הגרנדיוזיות להשקעה בתשתיות של אותו טראמפ. נשיא סין הקדים אותו בתוכנית חובקת עולם של השקעה בתשתיות. כמו שהרומאים שאימצו רעיונות של אחרים, כמו את אלה של היוונים, והוציאו אותם לביצוע טוב יותר וגדול יותר - כך סין מאמצת את הרעיון של טראמפ - ומוציאה אותה אל הפועל טוב יותר וגדול יותר.

אם המטרה של סין היתה לחמוס את המנהיגות הגלובלית - ואיזו דרך עדיפה מזו של המנהיגה עצמה - אזי השוק העניק לה מנהיגות, כשהמניות של סין עלו ב-1.5% בהונג קונג. הנאמנות של המשקיעים היא רק לתשואה. אמנם היועץ לענייני אסיה בבית הלבן, מאט פוטינגר, אמר שארה"ב תומכת בפרויקט של סין ושזו דווקא תייצר הזדמנויות לשירותים אמריקאיים, אך האם טראמפ מנסה לשמור על כבוד, או האם הוא נותן לנו שיעור מתוך הספר שלו, "אמנות העסקה"?

השתתפות רחבה

אינדיקטור משמעותי לחוסן של נכס או שוק, הוא בחינה האם עליות במחיר מגובות בהשתתפות רחבה. ללא זו, החשש הוא שהעלייה היא אנומליה, כזו שאי אפשר להסתמך על המשכיותה.

אז כך, מדד ה-MSCI All Country World Index ייצר ביום רביעי שעבר שיא חדש. שני המדדים המובילים האירופיים, ה-Euro Stoxx 50 וה-Stoxx Euro 600, סגרו במחיר הגבוה מאז 10 באוגוסט 2015. ה-MSCI Asia Pacific הגיע למחרת, ב-11 בחודש, אל שיא חדש - כשהקוספי, המדד הדרום-קוריאני, הגיע לשיא.

ה-MSCI Emerging Market Index, סגר אף הוא במחיר הגבוה מאז 1 בינואר 2015. כך גם המדדים האמריקאיים, הנאסד"ק והראסל 2000, הגיעו לשיאים חדשים, ב-10 במאי (כשהמדדים האירופיים הגיעו למחירים הגבוהים זה כשנתיים) וב-26 באפריל, בהתאמה.

חופי מבטחים שוממים

כך, שאמנם, מאז 1 במארס שני המדדים הגדולים בארה"ב לא מגיעים לגבהים חדשים, אך יש פה השתתפות מקיפה של משקיעים במניות בעולם. לעומת זאת, אפשר לבחון את תחושת הביטחון של משקיעים בזה שהם נוטשים את חופי המבטחים.

זהב

מחיר הזהב חצה אל מתחת לקו המגמה העולה מדצמבר, מה שמעמיד בסימן שאלה את המשך המגמה העולה. הוא גם נפל מתחת לממוצעים הנעים של ה-50 וה-200. הממוצע הנע של ה-50 עלה כלפי זה של ה-200, אך לא היה יכול לו - והסתובב בחזרה. מאז, שניהם נטו כלפי מטה. התנהגות זו מצביעה על כיוון מגמה כלפי מטה. עכשיו המחיר נלחם על ממוצע הנע של 100 הימים האחרונים. נפילה חזרה מתחתיו תחזק את המומנטום היורד.

זהב – גרף יומי

ין יפני

הין היפני נהפך לחוף מבטחים, כשהממשלה היפנית נכנסה למעגל קסמים של מכירת נכסים מעבר לים והחזרת הכסף הביתה - כדי לשלם על שירותי חוב. חזרת הכסף הביתה כרוכה בקניית מטבע מקומי, הין היפני. השתתפו בכך חברות הביטוח היפניות, שנאלצו לרעות בשדות זרים בחיפוש אחר תשואה חיובית בסביבת תשואה שלילית. הן רצו לוודא שהתשואה החיובית לא תישחק בהמרת מטבע, והוסיפו לביקוש של הממשלה. לבסוף גם ספקולנטים ומשקיעים הצטרפו. כיום תומך בערך של הין חשבון שוטף חיובי.

ין יפני – גרף יומי (המסחר מתבצע הפוך, כשהדולר הוא מול הין, ואז הגרף נראה הפוך)

כמו זהב, משקיעים וסוחרים מזרימים את ההון שלהם לין היפני כשהם חוששים מתנודות וסיכון. ואולם, ב-8 בחודש, הין היפני נפל מתחת לקו המגמה העולה מתחילת השנה.

כמו בזהב ובין היפני, משקיעים מזרימים הון אל אג"חים בזמנים של אי וודאות. עם זאת, תשואת האג"ח האמריקאי ניסתה להעפיל בחזרה מתבנית ההתהפכות, אך לא הצליחה ונפלה חזרה, מה שמאשר את מגמת ההיפוך.

גרף: תשואת אג"ח יפני ל-10 שנים

וכך גם האג"ח היפני.

גרף: תשואת בונד ל-10 שנים

האג"ח הגרמני הגיע לחלק העליון של טווח מסחר ויורד בחזרה למטה, מה שמבטא את התעצמות ההיצע על הביקוש.

אמנם האומדנים של S&p 500 נהיו מאוד יקרים, אך השוואה של המכפילים בתוך וואקום יכולה להטעות את המשקיע. צריך להזין למשוואה צפי לצמיחה, מומנטום – וכמובן – אומדן יחסי, בייחוד בהשוואה לשוק האג"חים. זיכרו שמה שהעלה את שוק המניות לפני טראמפ, היה מעבר של הון משוק האג"ח שלא סיפק תשואה אל שוק המניות שסיפק דיווידנדים - בלי שום קשר למחיר המניה עצמה. זה לא השתנה.

מאקרו-כלכלה

אבל, איפה התחילו הצרות שלנו? בבועת הנדל"ן האמריקאית. הבה ונראה מה קורה שם היום: מחר הממשלה האמריקנית תדווח ב-15:30 (שעון ישראל) על כמות תחילת הבנייה של בתים חדשים, וצפוי שהנתון יצביע על כך שקצב הצמיחה באפריל גדל. צמיחה כלכלית זו צפויה להיות מגובה ב-16:15 (שעון ישראל) בצמיחה גדלה של ייצור תעשייתי.

ייצור תעשייתי - גרף חודשי

מאז הצמיחה האגרסיבית הראשונית, לאחר המשבר הפיננסי, ייצור תעשייתי היה במגמה יורדת. בחודש שעבר קצב הצמיחה פרץ את קו המגמה המשתפלת.

Housing Starts - גרף חודשי

בנייה חדשה הגיעה לרמה הגבוהה מאז אוגוסט 2007, אך עדיין מצויה רק בחצי מהרמה של הבועה ב-2006, כך שלא נראה שהיא מתחממת מהר מדי, אלא גדלה בקצב בר תמיכה.

איפה הכסף החכם

היום מנהלי כספים נאלצים לחשוף את הקלפים שלהם, שכן זהו הדדליין למנהלי כספים עם מעל ל-100 מיליון דולר לדווח ל-SEC על האחזקות שלהם. רובם ככולם מדווחים בדדליין. זוהי הזדמנות פז, משום שזה תמיד משתלם לדעת איפה נמצא הכסף החכם. האם הם יאשרו את התזה הזו, שהם ריסק און?

הבהרה: גם אם ה-S&p 500 יעפיל מעל הפסגה של מארס, עדיין יש לו מרחב לתיקון עד לקו המגמה העולה -2,300.

מאז כתיבת שורות אלו, המדדים שהוזכרו לעיל אכן הגיעו לשיאים חדשים.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מתוך אפס ביחסי אנוש

מציאות מדומה וחדרי בריחה: תשכחו ממה שידעתם על משאבי אנוש

למחלקת משאבי האנוש השפעה קריטית בכל הנוגע לרכיב ההון האנושי, שכן בידי המחלקה לסייע בהטמעת תרבות וסביבה שמספקת לעובדים את התמיכה, ההכשרה והכלים שלהם זקוקים על מנת לקדם חדשנות בארגון. והנה הטכנולוגיות שעוזרות לה בזה

כתבות שאולי פיספסתם

*#