אני מאמין שנשיא ארה"ב הבא יהיה דונלד טראמפ - ואני יודע להסביר למה

אחרי שהמנתח הטכני פנחס כהן חזה בהצלחה ברקזיט ביוני - בניגוד לכל התחזיות, הסקרים ודעת השוק - התיאבון שלו גדל ■ כעת הוא חוזר למערכת הכלים שהנחתה אותו בתחזית הקודמת ומגיע למסקנה ניצחת: טראמפ ■ כך או כך - גם אם הילרי תנצח - ישתלם לכם יותר להמר דווקא על טראמפ

פנחס כהן
פנחס כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דונלד טראמפ מחייך ומחבק את דגל ארצות הברית בעצרת בפלורידה, אתמול
דונלד טראמפ. תומך נלהב בחוקה האמריקאית, כלומר במיוחד בתיקון השניצילום: Evan Vucci/אי־פי

אני מאמין שנשיא ארה"ב הבא יהיה דונלד טראמפ.

ב-23 ביוני פירסמתי פוסט שבו הצגתי את את נימוקי למה השווקים – שהיו בטוחים שאזרחי בריטניה יצביעו בעד ה-Remain Camp, דהיינו הישארות באיחוד האירופי – טועים. 

בואו נערוך השוואה בין המניעים, הנסיבות והדינמיקה בין משאל העם הבריטי והבחירות האמריקאיות:

מניעים

מחנה ה-Leave:

1. עצמאות וגאווה לאומית בריטית, מסתם פטריוטיות ועד לאומנות ממש.
2. מרמור של מחוסרי עבודה, המוטרדים מההגירה לבריטניה.
3. פשיעה בקרב מהגרים.
4. חשש מטרור – בעיקר מצד מהגרים מוסלמים.

תומכי טראמפ:

1. עצמאות וגאווה לאומית אמריקאית, מסתם פטריוטיות ועד לאומנות ממש. הסלוגן של טראמפ כידוע הוא Let’s make America great again!. טראמפ תומך נלהב בחוקה האמריקאית, כלומר במיוחד בתיקון השני, זה המעניק את הזכות לשאת נשק חם (ונאמר שהוא נושא נשק בעצמו). זהו נושא חם שמפלג את האומה האמריקאית. רבים מאלה שתומכים בזכות לשאת נשק הם לאומנים – הדוגלים בהתכנסות עצמית ובהסתכלות על האחר בחשד. מתנגדי הזכות לנשיאת נשק, לעומת זאת, נוטים להיות פתוחים יותר לתרבויות שונות, על חשבון הזהות של הלאום שלהם, ועד טשטוש גבולות. Imagine.

2. מרמור של מחוסרי עבודה – או במקרה של ארה"ב – מחוסרי יכולת פרנסה, גם בגלל מקסיקנים כביכול, שנגדם טראמפ מרבה לדבר, וגם בגלל השלכות המשבר הפיננסי ואי-צמיחה כלכלית. אמריקאים שמתגעגעים לחלום האמריקאי.

3. פשיעה בקרב מהגרים – ודי להזכיר בהקשר זה את האמירות הנפוצות והנפיצות של טראמפ לגבי המהגרים המקסיקניים: גנבים, סוחרי סמים, רוצחים ואנסים.

4. חשש מטרור – טראמפ לא חוסך את שבטו מאובמה שהכניס למדינה מהגרים סורים, תוקף את קלינטון על התמיכה בכך – ומאשים את שניהם בתמיכה בדעאש, בסוריה, באיראן, בסין ובמזרח תיכון מסוכן יותר.

האם טראמפ פשוט העתיק את ה-playbook של מחנה Leave הבריטי? אני לא יודע. אבל לא הייתי מופתע אם כן. זה פשוט מדהים, איך אחד לאחד הם תואמים.

סקרים – סגירת פערים ומומנטום

משאל העם הבריטי

אמנם מחנה ה-Remain הוביל על מחנה ה-Leave באופן משמעותי, אך הפער הלך וקטן. המומנטום בסקרים היה לטובת מחנה ה-Leave.

טראמפ

כמו במשאל העם הבריטי, גם קלינטון הובילה על טראמפ בפער מאוד משמעותי, שהלך והצטמצם. בתור מנתח טכני, אם אני מתייחס אל הסקרים של טראמפ כאל תנועה של מחירי ניירות ערך, אני מזהה פה נקודה ראויה לציון; כשמחיר של נייר ערך לא מושפע מחדשות רעות (או מושפע באופן זמני, אך שב ועולה) זהו סימן פרי (מלשון פר): או שהחדשות הרעות כבר מגולמות במחיר או שלמשקיעים ביטחון כה רב בערך הנייר, שהחדשות הרעות קטנות עליו.

אותו הדבר לגבי טראמפ. כמה שלא ניסתה התקשורת למכור שטראמפ הוא אסון מהלך – בין אם בצדק ובין אם לאו – טראמפ אולי ירד בסקרים באופן זמני, אך אחרי כל מהלומה, שב לעמוד על רגליו. ככל שטראמפ נפל יותר, כך עלה דציבל ההספדים שלו. זה כבר נהיה כזה בנאלי, שאני בקושי מסוגל לכתוב את זה עכשיו, כי זה מה ש"כולם אומרים".

סקרים "מוחשיים" – סוכני ההימורים

משאל העם הבריטי

ניתן לומר שהימורים על תוצאת משאל העם הינם סקרים מהימנים יותר, מכיוון שאלה אנשים שמוכנים to put their money where their mouth is.

הנתון עמו התקשורת הציפה אותנו במשך ימים שלמים היה ש-76% מההימורים היו לטובת מחנה ה-Remain. אבל יומיים או שלושה לפני משאל העם מצאתי כתבה אחת ויחידה שגילתה נתון חדש: אמנם 76% מכספי ההימורים היו לטובת מחנה ה-Remain, אולם כשניתחו את התפלגות המהמרים עצמם, קיבלו כמעט תמונת ראי – 66% אחוז מהמהרים היו לטובת מחנה ה-Leave.

ואז נפל לי האסימון. פחות אנשים עם יותר כסף היו לטובת מחנה ה-Remain, אבל יותר אנשים עם פחות כסף היו לטובת מחנה ה-Leave. אם אני צודק שאנשים שמביעים את דעתם ושמים כסף על השולחן הם מדגם מייצג יותר, אז הולך להיות כאן ברקזיט. כמו בפירמידה, ככל שיורדים נמוך יותר יש יותר "בסיס", ככל שיורדים בפירמידה הסוציואקונומית נמוך יותר, יש יותר מצביעים.

מחנה ה-Remain כלל בעיקר את תושבי לונדון, רבים מהם משכילים ובעלי הון, שהבינו, לדידם, שהבחירה החכמה כלכלית היא להישאר בתוך האיחוד. אחרי כל האזהרות של כל המשקיעים בעלי השם וכל הבנקים שעזיבת האיחוד תהיה התאבדות כלכלית, זה היה כל כך ברור להם שהם לקחו את זה כמובן מאליו שכולם מבינים את זה.

אבל מחנה ה-Leave, בעיקר מצפון אנגליה - בדרך כלל פחות משכילים ובעלי פחות הון - לא בהכרח הבינו את זה, או הסכימו עם זה, או אפילו היה להם אכפת. "מה אכפת לי?! ממילא, אין לי כסף להשקיע בשוק ההון. לעזאזל עם העשירים! מצדי, שיפסידו את כל כספם! מספיק זמן עשקו אותנו!" אולי העברית מתעתעת בכם, ואתם חושבים שאתם קוראים טוקבקים מקומיים, אך אני מתייחס לדעת הקהל הבריטית. הלך רוח זה מנשב באטמוספירה הכלל-עולמית.

מעבר לכך שמחנה ה-Remain שיערו שכולם מבינים את מה שהם מבינים, המשקיעים שבהם גם הוטעו בשל הניסיון שלהם בשוק הון. בהשקעות, בעל המאה הוא בעל הדעה. זה מתבטא בכך שה-smart money (כמעט) תמיד צודק. ה-smart money, הכסף החכם, הוא תיוג של קבוצה שכוללת מספר מאפיינים: השכלה, ניסיון, קשרים וגישה למידע. אה וגם כסף. כמות הכסף מהווה את המשקל המכריע במאזן הכוחות של ביקוש והיצע. אם יש לך פוזיציה אחת של מילארד דולר, היא לוקחת 100 פוזיציות עם הסכום הכולל של 999 מיליון דולר.

אמנם, בפוזיציה כמות הכסף קובעת את משקל הביקוש וההיצע במאזן, אבל במשאל עם, לכל הצבעה יש משקל זהה, עשיר או עני. זוהי פעם אחת שהכסף החכם טעה, כי הוא חשב כמו כסף חכם, ולא השכיל לחשוב כמו כסף טיפש.

לפיכך, חשבתי שמחנה ה-Leave ינצח, וברקזיט אכן יקרה. למרות שכך ניתחתי, ייעצתי ופירסמתי -  הלך הרוח היה כה חזק, שהיו לי second thoughts, ואפילו אני נדהמתי כשקראתי את התוצאות. אנו בני אדם, ואנחנו מושפעים מאוד מהסביבה שלנו.

הבחירות בארה"ב

במאמר של CNBC  הנושא את הכותרת: This is what could happen to the stock market if Donald Trump wins, כלכלנים מנתחים פוטנציאל של תנועות במחיר ה-S&P 500, על סמך "שוק התחזיות" של PredictIt.org, שבו ניתנו 77% אחוזי הצלחה לקלינטון ו-25% הצלחה לטראמפ – כאשר המקסימום הוא 99%.

במלים אחרות, המהמרים – מצביעים שמוכנים לשים את הכסף על השולחן – נותנים לקלינטון יותר מסבירות של 3:1 לניצחון. אך מה שצד את עיני היתה אותה פרדיגמה שזיהיתי בהימורים של ברקזיט: המחיר של קניית "מניית תחזית" ב-Predict It נקבע על ידי ביקוש והיצע. זאת אומרת שהפילוח הזה של החוזים (ניירות ערך) בנוי מכמות הכסף, ולא מכמות המהמרים – בדיוק כמו אצל סוכני ההימורים של ברקזיט.

ומי הם תומכי טראמפ ברובם? אנשי הצווארון הכחול – פחות השכלה ופחות הון, אותם סוג של אנשים כמו במחנה Leave במשאל העם הבריטי. יותר אנשים, פחות כסף. אבל כמו במשאל העם הבריטי – לא כמו בשוק ההון ולא כמו ב- Predict It - לכל הצבעה יש משקל זהה, לעשיר ולעני.

לכן אני מאמין שהבחירות הנוכחיות הן ביטוי של אותה תנועה שחווינו בברקזיט – הלך רוח שנושב באטמוספירה הכלל-עולמית. כמו כל הלך הרוח, גם הנוכחי נושב בהיסטוריה בגלים, וכעת אנו בעיצומו של הגל: האדם הקטן מורד במערכת.

הסקרים מנבאים ניצחון לקלינטון, אבל שוק ההון מנבא ניצחון לטראמפ

באתרים רבים, כגון CNN Money ו-Barron’s, מובא אינדיקטור של התנהגות הבורסה האמריקאית בשלושת החודשים לפני הבחירות שנותן באחוזים מאוד גבוהים את הנשיאות לטראמפ.

ב-88 שנים האחרונות, מ-1928, היו בארה"ב 22 בחירות נשיאותיות. ב-14 מהם הבורסה האמריקאית עלתה בשלושת החודשים לפני הבחירות ובשמונה מהם היא ירדה. מתוך ה-14 שבהן היא עלתה, ב-12 מתוכן הנשיא המכהן או המפלגה שלו ניצחו. מתוך 8 הפעמים שבהן הבורסה ירדה, ב-7 מתוכן, הנשיא המכהן או מפלגתו הפסידו. התקופה הרלוונטית היא בין 1 באוגוסט לסוף אוקטובר - תקופה שבה ה-S&P 500 ירד. דהיינו, טראמפ מנצח.

1. סיכוי-סיכון מכריע לטובת מסחר לפי סצנריו של ניצחון של טראמפ

היות שניצחון של קלינטון הוא מה שצפוי - הוא כבר מתומחר. אם היא אכן תנצח, לא יהיה לשוק הרבה מרחב לעליות. מצד שני, אם משקיע השקיע לפי ניצחון של טראמפ - וקלינטון ניצחה - ההפסד יהיה מזערי, היות שהאירוע כבר מתומחר.

לעומת זאת, אם טראמפ  אכן ינצח, השקעה לפי ניצחון של קלינטון תמיט על המשקיע אסון בגודל של ברבור שחור, כמו זה של ברקזיט, והשקעה לפי ניצחון של טראמפ צפויה להניב לו רווחים יוצאים מן הכלל. ברקליס מכמת את זה: ה-S&P 500 ייפול עד 13%.

2. הבורסה האמריקאית עשויה ליפול אפילו עם ניצחון של קלינטון – טראמפ עשוי לא להודות בהפסד ולדרוש ספירה מחדש

כמו ילד, שבתחילת המשחק כבר מספק תירוצים לגבי הפסד אפשרי, במשך כל המרוץ טראמפ טען שהמערכת נגדו – שהיא לא תיתן לו לנצח (ג'וליאן אסאנג' גם אמר שהוא לא יורשה לנצח). טראמפ לא מוכן לומר אם הוא יקבל את תוצאות הבחירות. אני מניח שאם הן לטובתו, לא תהיה לו בעיה אתן, אבל לאחר שהכין לכך את הקרקע, סביר להניח שהוא לא יקבל את התוצאות אם יפסיד וידרוש ספירה חוזרת.

בעת בחירות, לאמריקאים מאוד חשוב מעבר חלק של משילות; זה נותן להם תחושה של יציבות וביטחון. דרישה לספירה חוזרת צפויה להפחיד משקיעים ולהביא לירידות. אם צפיתם בכנסים של טראמפ ושמעתם את הקהל שואג “Lock her up!” (לכלוא את קלינטון), אתם מן הסתם לא חושבים שהם ייהפכו לפציפיסטים. הוא צפוי לעורר אותם: הרי אמרתי לכם שהמערכת מבוימת ולא תיתן לי לנצח.

זכרו – הבסיס שלו הם תומכים נלהבים בזכות לשאת נשק. לא סתם תומכים, זה גובל בתשוקה דתית וסובב את כל חייהם. סביר להניח שהם יחלו לעשות רעש, אולי הפגנות. לא קשה לראות שזה יכול לצאת מכלל שליטה. בטח שזה ייצר דינמיקה של אי ודאות. כך, שגם במקרה שקלינטון תנצח, הבורסה עשויה ליפול.

David Stockman אומר למכור הכל ומזהיר שה-S&P 500 עומד ליפול 25%, בכל תרחיש.

וורן באפט יושב על הר מזומנים של כמעט $85 מילארד דולר. למה? למה הוא לא משקיע? האם כי גם הוא חושש שהבורסה תיפול? אולי הוא מעדיף לחכות ולקנות לאחר נפילה?

3. הבורסה עשויה להתמוטט בגלל חוסר אונים פוליטי וכלכלה על אדי אוויר אחרונים

מניות – רקע פונדמנטלי

היות שהמכפילים גם ככה כבר היו גבוהים מדי, ומצד שני רווחי החברות היו מעורבים, שוק המניות כבר היה בשל לתיקון משמעותי.

David Stockman, שמתמצא גם בוול סטריט וגם בפוליטיקה אמריקאית, אמר ל-CNBC "למכור הכל" כי הבורסה עשויה ליפול ב-25% בגלל סיבות פוליטיות וסיבות כלכליות.

הוא חוזה שהממשל יהיה משותק, כי אם קלינטון תנצח, וויקיליקס לא ירפה ממנה. היא תגיע לבית הלבן חבולה וללא לגיטימציה. יהיו חקירות ללא הפסקה.

לפי ה-IRS, רשות המסים האמריקאית, ההכנסות בשנה שעברה היו רק אחוז אחד, וברבעון האחרון, הן ירדו ב-4%  - וגם הפרשות השכר בקושי החזיקו מעמד עם אינפלציית שכר.

תוסיפו לזה קונגרס משותק, תקרת חוב קרבה, בנק מרכזי חסר אונים, שוק מת במשך 700 ימים - ותקבלו דינמיקה שמתאימה למשבר.

מניות – רקע טכני

ב-13 באוקטובר, מחיר ה-S&P 500 שבר את מגמת העלייה. פעולה זו מציבה סימן שאלה לגבי המשך השוק הפרי.

גרף - Oil

המחיר ירד מתחת לקו המגמה העולה מפברואר.

נפט – רקע פונדמנטלי

יצרניות הנפט אינן יכולות להגיע להסכם בכדי להפחית בייצור ולהעלות מחירים - ויש עודף היצע של מלאי הנפט

נפט – רקע טכני

מחיר של חבית נפט גולמי שבר את מגמת העלייה שלו והציב את המשך מגמת העלייה בסימן שאלה. מעניין לציין שהעלייה החלה בפברואר, כמו זו של ה-S&P 500, וגם המחיר שלו ביום שישי הגיע ממש עד ממוצע 200 הימים האחרונים, בדיוק כמו זה של ה-S&P 500.

גרף – SPX

לסחור לפי ניצחון של טראמפ

1. בורסה נופלת, הודות לאי-ודאות
2. זהב עולה, הודות לאי-ודאות
3. דולר יורד, אובדן אמון בכלכלת ארה"ב
4. פסו יורד (אפילו מול הדולר, אבל עדיף מול מטבע אחר), הודות לרטוריקה האנטי מקסיקנית של טראמפ.
5. נפט יורד, נחשב לנכס מסוכן – אי-ודאות

גידור

UBS  אומר שה-USD/CHF הוא הגידור הטוב ביותר: אם טראמפ מנצח, הפרנק השוויצרי יעלה, ואילו אם יפסיד הוא לא צפוי לרדת, כי גם לאחר ברקזיט, הוא לא נפל.

לסיכום:

טראמפ עשוי לנצח, אבל זה לא ממש משנה: גם כי ניצחון קלינטון כבר מתומחר, גם בגלל האי ודאות הפוליטית והאפשרות שטראמפ ידרוש ספירה חוזרת וגם בגלל הבעיות הפוליטיות של קלינטון עצמה (וויקיליקס והמשך אפשרי של חקירות), חוסר אונים מול קונגרס רפובליקאי וכלכלה שהולכת על אוויר.

Why can’t we all just get along?

מצד שני, אם זה היה קורה - היה כל כך משעמם!

פנחס כהן

פנחס כהן | פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker