מלחמת העולם השלישית התחילה - והיא מתנהלת בשווקים

שימו לב - האיחוד קנס את אפל ב-14 מיליארד דולר. ארה"ב קנסה את דויטשה בנק בכמה? בדיוק, ב-14 מיליארד דולר. התייעצתי עם חבר, בעל דוקטורט בהנדסת אווירונאוטיקה מהטכניון, לגבי הסיכוי הסטטיסטי שמדובר בצירוף מקרים. נחשו מה היתה התשובה

פנחס כהן
קאנצלרית
גרמניה מרקל
ונשיא ארה"ב
אובמה בוחנים
משקפי מציאות
מדומה באפריל.
מהתפכחות
להארה
קאנצלרית גרמניה מרקל ונשיא ארה"ב אובמה בוחנים משקפי מציאות מדומה באפריל. מהתפכחות להארהצילום: Alexander Koerner / Getty Images
פנחס כהן

אין קשר בין האירועים הבאים:

30 באוגוסט - האיחוד האירופי קובע שאפל חייבת לאירלנד 14 מיליארד דולר במסים. לטענת האיחוד, הסכם המסוי בין אירלנד לאפל אינו חוקי. מאחר שאירלנד חברה באיחוד, אין לה סמכות לגבות שיעורי מס מופחתים רק מחברות מסוימות. ארה"ב, שמן הסתם מעוניינת בעצמה בכספי המסים של אפל, מנסה לשכנע את האיחוד לשנות את ההחלטה, אך ללא הועיל.

15 בספטמבר - ארה"ב קונסת את דויטשה בנק ואת ה-Royal Bank of Scotland על חלקם בהפצת אג"ח מגובות משכנתאות ועל תרומתם למשבר הפיננסי ב-2008.

27 בספטמבר - גרמניה מצווה על פייסבוק למחוק את כל הנתונים של המשתמשים הגרמנים בוואטסאפ, ואוסרת עליה את האיסוף של נתונים כאלה, המהווה, לטענתה, פגיעה בפרטיות המשתמשים. צרפת שוקלת ללכת בעקבות גרמניה, ומאחר שמדובר בשתי המדינות הגדולות באיחוד (בריטניה, בשלב זה, היא ברווז צולע) אפשר לצפות ששאר חברות האיחוד ילכו בעקבותיהן.

וואטסאפ היתה הרכישה הגדולה ביותר של פייסבוק - 19 מיליארד דולר (הרכישה הבאה בתור הייתה אקולוס - 2 מיליארד דולר). בעת הרכישה הרגיעה פייסבוק את המשקיעים שהיא תדע לייצר רווחים משימוש בנתוני המשתמשים של וואטסאפ לצורך פרסום. לאור הכיוון שאליו פונה אירופה בימים אלה בעניין ההגנה על פרטיות משתמשי וואטסאפ, מדובר על פוטנציאל נזק של מלוא סכום ההשקעה של פייסבוק - 19 מיליארד דולר.

27 בספטמבר – מחיר מניית פולקסווגן צונח בעקבות פרסום לפיו ארה"ב בוחנת תביעה פלילית נגד יצרנית המכוניות הגרמנית בגין מרמה בבדיקות זיהום אוויר.

סיכום ביניים: האיחוד האירופי היכה את אפל, החברה הגדולה בארה"ב; ארה"ב היכתה את הבנק הגדול בגרמניה (ואת הבנק הגדול בסקוטלנד, ועל כך בהמשך) האיחוד האירופי היכה את פייסבוק, החברה החמישית בגודלה בארה"ב; ארה"ב היכתה את פולקסווגן, יצרנית המכוניות הגדולה בגרמניה.

אז מה לעזאזל קורה כאן? במלה אחת: ברקזיט

בתחילת השבוע (ב') אמר מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה, שהאיחוד חייב לנקוט ביד קשה מול בריטניה במשא ומתן על תנאי הברקזיט. לדבריו, "קשה מאוד לדמיין שכל הסכם שייתפש כמפלה לגבי נתינים מסוימים או לטובת נתינים אחרים יכול לחזק את יציבות האיחוד האירופי שלנו".

גם ז'אן-קלוד ואן דאם, סליחה, יוקנר, המכהן כנשיא הנציבות האירופית, נאם בשבועות האחרונים מספר נאומים חוצבי להבות, שבהם הדגיש שהאירופאים לא מתכוונים לעשות לבריטניה חיים קלים.

אז ממה בעצם הם מפחדים כל כך? התשובה פשוטה - מהתפרקות האיחוד האירופי. שימו לב לדגשים בהתבטאויותיו של דראגי: "..ליציבות האיחוד האירופי שלנו". למה שלנו? יש עוד איחוד אירופי? ככה מדבר גם הבן שלי, בן השנתיים: "שלייי!!!"

האיחוד הוא סוג של מאפיה. אתה לא יכול לעזוב, רק על גופתך המתה. לכן, הם זורקים שמיכה על בריטניה, בכדי לתת דוגמא לחברות סוררות אחרות שעלולות לחשוב על נטישה. האיחוד רוצה לעשות לבריטניה Hard Brexit, שירגישו את זה ברמ"ח אבריהם וסש"ה גידיהם.

הבעיה היא שארה"ב הורסת להם את התוכניות. אתמול (יום ג') יצאה משלחת של אנשי עסקים מארה"ב לבריטניה. הם נראו נרגשים כמו הילדים שלי בחנות ממתקים; הם גם היו מאוד גלויים. האמריקאים מזהים פוטנציאל עצום ביצוא לבריטניה. אתמול גם הגיעה הספינה האמריקאית הראשונה שהובילה גז נוזלי מפצלים לבריטניה, והאמריקאים מקווים שזו רק ההתחלה.

ובאמת, מבין מדינות אירופה, לא קשה לנחש לאיזו מדינה הכי קל לארצות הברית להתחבר. מן הסתם הם מעדיפים את המדינה דוברת האנגלית, שעמה גם יש להם היסטוריה, תרבות ושיטת משפט משותפות.

לאחרונה נאם דראגי בפרלמנט האירופי באנגלית, ופתאום התחלתי לצחוק. הוא דיבר באנגלית, והרי אם וכאשר בריטניה אכן תעזוב את האיחוד, לא תיוותר בו אף מדינה שאנגלית היא השפה הרשמית שלה. כמה אירוני. האירופאים המסכנים ימשיכו להשתמש במוסדות שלהם בשפה שלא שייכת לאף אחת ממדינות האיחוד. ועוד שפה שהם מן הסתם שונאים לא פחות משהם שונאים כרגע את בריטניה - זו שהביאה להם אותה והחדירה אותה כשפה רשמית.

מעניין לציין שנכון לעכשיו המדינות חברות האיחוד שסימנה ארה"ב על הכוונת שלה הן גרמניה וסקוטלנד. גרמניה היא המנהיגה הכלכלית והפוליטית של האיחוד. היא גם היחידה עם כלכלה יציבה. על רקע האי-ודאות שחולל הברקזיט, עיני האיחוד כולו נשואות אל גרמניה. הם זקוקים ליציבות שלה עכשיו יותר מתמיד - אולי אפילו יותר מאשר בתקופת המשבר הפיננסי של 2008.

כשארה"ב מכה בבנק הכי גדול וביצרנית המכוניות הכי גדולה בגרמניה, היא חותרת תחת יכולתה של גרמניה לייצב את האיחוד. ביוני, קרן המטבע העולמית הזהירה שדויטשה בנק הוא הגוף הפיננסי בעל הסיכון הגבוה בעולם - זה שמזריק יותר מכל אחד אחר רעל של חוסר יציבות אל המערכת הפיננסית הגלובלית.

להגיד את המלים "משבר בנקאי" בגרמניה, הידועה ביעילותה וביציבותה המופתיים, זה כמו להגיד "איטלקי אדיש". לא משנה מה מרקל אומרת כחלק מההצהרות שלה בתקופה שלפני הבחירות, אם גרמניה לא תתמוך בדויטשה בנק, באופן בלתי נמנע, החברות הפיננסיות שסוחרות אתה יתחילו להיכנס ללחץ; רק 8 שנים עברו מאז המשבר הפיננסי הקודם. אם הבנק הגדול בגרמניה נופל, גם מרקל תיפול - וגם היורו ייפול.

טוב, אז הבנו, ארה"ב מסמנת את גרמניה, כי כך היא מכה בבטן הרכה של אירופה. אבל מה עם סקוטלנד? התשובה ברורה. אם ארצות הברית נלחמת בצד של בריטניה, נגד האיחוד, סקוטלנד היא האויב מספר אחת. הרי סקוטלנד שוקלת לערוך משאל עם בכדי להיפרד מבריטניה ולהתחבר לאיחוד.

שימו לב - האיחוד קנס את אפל ב-14 מיליארד דולר. ארה"ב קנסה את דויטשה בנק בכמה? בדיוק, ב-14 מיליארד דולר. התייעצתי עם חבר, עקיבא שארמה, בעל דוקטורט בהנדסת אווירונאוטיקה מהטכניון, לגבי הסיכוי הסטטיסטי שהעובדה שארה"ב קנסה את דויטשה בנק באותו סכום שבו כנס האיחוד את אפל היא צירוף מקרים. התשובה שלו הייתה חד משמעית - זה כמו הסיכוי הרנדומלי של "בראשית".

ובואו לא נשכח, נציבות האיחוד האירופי וארה"ב נושאות ונותנות כבר שנתיים ללא התקדמות נראית לעין בנוגע לשותפות הטראנס-אטלנטית לסחר והשקעות. מן הסתם גם המערכה הזו לא תורמת הרבה לבריאות היחסים בין הצדדים.

טוב, אני כבר שומע את הטוקבקים: תכל'ס, איזו הזדמנות השקעה כל התזה הזו מייצרת?

גרף מניית דויטשה בנק
גרף חודשי של מניית דויטשה בנק מ-1990 – מקור: בלומברג

>>>>> להגדלה לחצו כאן

מחיר המניה של דויטשה בנק ירד לשפל היסטורי. המחיר הנמוך ביותר הקודם נרשם בעיצומו של המשבר הפיננסי העולמי. המחיר כעת נמוך יותר, כלומר - המניה פרצה את התמיכה הקודמת - הביקוש ברמת המחירים של המינימום הישן היה נמוך מהצפוי.

ולא רק זה - גם נפח המסחר של שבירת ההתנגדות הנוכחית היה גדול מזה של שבירת ההתנגדות הקודמת, בתקופת המשבר הפיננסי הנוראי ההוא. נפח המסחר של אותו חודש היה 381 מיליון דולר, ואילו נפח המסחר ביוני השנה, החודש שבו נשברה התמיכה, היה 382 מיליון דולר.

בזמן המשבר ההוא, המחיר קרס אל מתחת ל-100 דולר, ואילו עכשיו הוא כבר נמצא ב-10 דולרים, נפילה של 90%, וזה עוד לפני ההתרחשויות האחרונות. כך שגם המחיר נמוך יותר, וגם נפח המסחר רחב יותר. המשמעות היא שהמחיר מייצג את התמונה האמיתית, ולא סתם פוקס של שחקן בודד שהזיז את המחיר כי נוצר איזה וואקום.

נכון לעכשיו, אין לבנק מושג מאיפה הוא יגייס את ההון הדרוש לו, ובפרט אחרי הקנס שהטילו עליו הרשויות האמריקאיות. לכן קיימת סבירות גבוהה לכך שהמחיר רק ימשיך לרדת.

מצד שני, מי שרוצה להשקיע "באפט סטייל", ומוכן להתאזר בסבלנות ולשבת - אין לי מושג כמה זמן, אולי שנה, ואולי חמש שנים, אבל נראה לי שיותר קרוב לשנה - יכול לקנות את המניה בגרושים. הרי, ואת זה כבר אמרתי, לגרמניה לא תהיה ברירה אלא לתמוך בבנק, יהיה המחיר אשר יהיה.

גילוי נאות: למקרה שפוסט זה הוא גיבוב של שטויות (כפי שהטוקבקיסטים הנאמנים שלי לבטח יטקבקו), ציינתי בתחילת הפוסט "אין קשר בין האירועים הבאים".

פנחס כהן | |פנחס כהן

פנחס כהן הינו יועץ חיצוני לחברות, הכולל ניתוח מחקר, איתותי מסחר והשכלת שוק ההון. כהן הוא אנליסט שוק ההון של Investing.com, שם הוא כותב את ה-Week Ahead, Opening Bell ו-Chart of the Day. בנוסף כותב לחברות את ה-All-in-One, תדריך יומי המסייע לסוחרים להבין נושאים מורכבים במונחים פשוטים, עם ניתוח ישר ופשוט, עם מה, למה ואיך לנצל הזדמנויות, מה שמספק התראות על נושאים שסוחרים לא היו מודעים אליהם או שפשוט לא הבינו, מה שמעמיק את הידע שלהם ומרחיב את מרחב המסחר שלהם. כהן יו"ר המייסד של לשכת המנתחים הטכניים (ע.ר.) לשעבר – מנכ"ל-משותף ואסטרטג טכני בחברת חיים יוסף מוזס אחזקות, חברה לייזום ותיווך עסקי השקעות; ומנתח של קרן גידור ג'י אם. לפני כן, הקים וניהל את מחלקת הסיכון של Fairmont Funding בניו-יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום