רפורמת המס של טראמפ יוצאת לדרך

לאחר לא מעט ציפיות הסנאט אישר את רפורמת המס. כיצד הרפורמה תשפיע על השווקים?

אורי גרינפלד
אורי גרינפלד

החלום של טראמפ היה לאשר את רפורמת המס לפני חג ההודיה ולשמוע איך כל משפחת באמריקה מחזיקה ידיים סביב לשולחן ואומרת לו תודה. מכיוון שהתוכנית המקורית לא צלחה, התוכנית החדשה היא לאשר את הרפורמה לקראת כריסטמס, להתלבש כמו סנטה ולחלק בקניונים את רפורמת המס, על כל 479 הדפים שלה, כמתנה. אישור הרפורמה בסנאט בסוף השבוע (ברוב של 51 לעומת 49 מצביעים) בהחלט מקרבת את טראמפ ליעד זה וסביר להניח שעד חג המולד המשימה אכן תושלם.

אז מה יש לנו ברפורמה?

קודם כל חשוב לציין שההצעה שעברה בסנאט היא לא הרפורמה הסופית וזאת מכיוון שהיא מעט שונה מהרפורמה שעברה בבית הנבחרים. כעת, יצטרכו המחוקקים לעבוד על גישור בין הפערים השונים שבין שתי התוכניות על מנת להביא לנשיא (לפני חג המולד כמובן) גרסה אחת שמקובלת על כולם. עם זאת, הפערים בין שתי הגרסאות אינם כה גדולים וניתנים לגישור ברמה הפוליטית ולכן נדמה שהתהליך יצליח.

הרפורמה נחלקת לשני חלקים מרכזיים: בחלק הראשון, מס החברות ירד ב-2019 באופן חד מ-35% ל-20% (בלומברג מעדכנים בשעות האחרונות כי ייתכן וההורדה תהיה רק ל-22%) וזאת על מנת להפוך את ארה"ב לתחרותית יותר בהסתכלות גלובאלית. בחלק השני, שיעור המס ליחידים, משקי בית ועוסקים מורשים (כלומר מי שאינו מקבל שכר והכנסתו היא מרווחי החברה שבבעלותו) ירד באופן משמעותי כך שההכנסה הפנויה תגדל לפי ההערכות לכ-70% ממשקי הבית.

השפעות הרפורמה:

  • הפחתת מס חברות – הפחתת מס החברות מגדילה כמובן את רווחיות הפירמות ולכן מבחינת השווקים מדובר על חדשות טובות אם כי גם כאלו שמתומחרות כנראה כבר באופן כמעט מלא. עם זאת, סימן השאלה הגדול ביותר לגבי ההשפעות הפוטנציאליות של הרפורמה הוא לגבי ההשפעה של הפחתת מס החברות על הכלכלה עצמה. על פניו, עם הגידול ברווחים הפירמות יכולות לעשות כמה דברים: להגדיל דיווידנדים, לרכוש מחדש חוב ו/או מניות (Buy back), להגדיל השקעות ולהעלות את השכר. להערכתנו, בסופו של דבר, השיפור ברווח כתוצאה מרפורמת המס יופנה בעיקר להגדלת דיוודינדים ורכישות חוב ופחות לגורמים ריאליים כמו עליה בשכר או השקעות. במצבה הנוכחי של הכלכלה האמריקאית, כאשר ישנם כוחות מבניים משמעותיים אשר מקשים על השכר לעלות בקצב מהיר, סביר להניח שהפירמות לא "יתנדבו" להעלות לעובדים את השכר באופן גורף. גם לגבי גידול משמעותי בהשקעות אנו מעט סקפטיים שכן בעולם של ריבית נמוכה ואחזקות מזומן גבוהות במיוחד של הפירמות, ההחלטה אם להגדיל את ההשקעות או לא היא פונקציה בעיקר של הסנטימנט הכלכלי והעסקי ופחות של הטבות מיסוי כאלו או אחרות. זה לא שאנחנו לא רואים עליה בהשקעות, אנחנו כן, אבל עליה זו (שכבר באה לידי ביטוי בנתוני התוצר של שני הרבעונים האחרונים) היא תוצאה של השיפור הכלכלי הגלובאלי. לכן, התוספת להשקעות כתוצאה מהפחתת מס החברות לא צפויה להיות גבוהה ותרומת חלק זה של הרפורמה לצמיחה תסתכם בכ-0.1% בשנה. גם מבחינה אינפלציונית השפעת הפחתת מס החברות אינה ברורה. מצד אחד, אם ירשם גידול משמעותי בהשקעות ו/או בשכר הרי שמדובר על תהליכים אינפלציוניים. מצד שני, בענפים תחרותיים במיוחד, ירידה בעלויות המס תאפשר לפירמות להוריד מחירים על מנת לכבוש נתחי שוק ובכך תייצר לחצים דפלציוניים.
  • הפחתת מיסים ליחידים, משקי בית ועוסקים מורשים – הפחתת מיסים אלו היא בהחלט משמעותי מנקודת המבט של משקי הבית. על פי הערכות מכון Brookings הפחתת המסים בשנת 2019 תוסיף להכנסה לאחר מס בממוצע כמעט 1300$, או העלאה של 1.7%. שימו לב שהעלייה בהכנסה אינה זהה כאמור עבור כל שכבות האוכלוסייה, כאשר בחינת מצבם של בעלי כאלו המרוויחים מתחת ל-25,000$ העלתה כי הכנסתם לאחר מס צפויה לעלות ב-0.3% (או בכ-50$ בממוצע במונחים אבסולוטיים). אלו המשתכרים בסביבת השכר החציוני צפויים להרוויח מהתוכנית עלייה של כ-1.4% בהכנסתם לאחר המס (כ-900$). אלו המצויים באחוזונים ה-99-95 ומשתכרים בין 310,000$ ל-750,000$ צפויים להיות המרוויחים הגדולים של התוכנית וליהנות מהפחתת מס של כ-12,000$ בשנה, שהם 3.5% מהכנסתם לאחר מס. עד כמה העלייה בהכנסה הפנויה משמעותית לכלכלה? גם פה כדאי לזכור שהמשק האמריקאי קרוב כבר היום למצב של תעסוקה מלאה ולכן הנטייה השולית לצרוך נמוכה יותר. בנוסף, הדמוגרפיה בארה"ב מייצרת לחצים לעלייה בשיעור החיסכון ולכן סביר להניח שהפחתות המיסים ייצרו גידול בצריכה הפרטית אך במכפילים נמוכים מאשר בעבר. התרומה המוערכת של החלק הזה לצמיחה: כ-0.2% בשנה.

כמה זה עולה לנו (כלומר להם)?

הביקורת העיקרית נגד הרפורמה של טראמפ היא לגבי העלות שלה שמסתכמת ב-1.4 טריליון דולר על פני עשור. עם זאת, ברור שלהפחתות המיסים יש גם השפעה חיובית על בסיס המס (אם דרך הגדלת ההוצאה הצרכנית או דרך צמיחה מהירה יותר ואבטלה נמוכה יותר) אך אלו תלויות בתרומה של התוכנית לצמיחה, תרומה שלא צפויה להיות משמעותית. לכן, בעוד שבסביבתו של טראמפ מדברים על תוכנית ש"תממן את עצמה" (דרך עליה בבסיס המס, כולל החזרת רווחים כלואים של חברות בינ"ל לארה"ב), בעולם שמחוץ לטוויטר מדברים על עלויות "נטו" שמסתכמות ב-1.2 טריליון דולר על פני עשור. על פי תכנית הסנאט הפחתת מס החברות צפויה להיכנס לתקפה רק ב-2019 ולכן ההשפעה ב-2018 עדיין מאוד נמוכה וצפויה לעמוד על 12 מיליארד דולר בלבד, אך ב-2019 כבר מדובר על עלייה של כ-200 מיליארד דולר בגירעון ו-230 מיליארד דולר ב-2020. נזכיר כי הגירעון הממשלתי של ארה"ב עמד על 666 מיליארד דולר בשנה הפיסקאלית האחרונה – כ-3.5% מהתוצר. עלייה של 200 מיליארד בגירעון ב-2019 משמעה גידול דרמטי בגירעון הממשלתי של ארה"ב בשנים הקרובות. בהתבסס על תחזיות ה-CBO למתווה הגירעון הממשלתי של ארה"ב לעשור הקרוב ועל בסיס העלות לאחר ההשפעות המקזזות של התכנית על הצמיחה וההכנסות ממסים (כפי שמוערכת על ידי ה-TPC)  נראה כי בעוד שב-2018 הגירעון הממשלתי ישמור על יציבות ויהיה מעט מתחת ל-3.0%, ב-2019 הוא יעלה ל-4.3% מהתוצר ויגיע לשיא של 5.2% מהתוצר ב-2022. מדובר על גידול של כאחוז תוצר נוסף בכל שנה לגירעון הממשלתי בשנים הקרובות.

השפעות על השווקים

נחלק את ההשפעות של הרפורמה על השווקים לשלושה חלקים:

  • הפחתת מס חברות תגדיל כמובן את רווחי הפירמות כך שמדובר, כאמור, על חדשות טובות למשקיעים אם כי לאור העובדה שהחלק הזה ברפורמה הוא יותר קונצנזוס מטיילור סוויפט, כנראה שהחדשות הטובות האלו כבר מתומחרות במלואן במחירי המניות.
  • הגידול העצום בגירעון ממשלת ארה"ב עלול על פניו להשפיע על התשואות בחלק הארוך של העקום אך גם פה, מכיוון שמדובר על קונצנזוס נראה שאם השוק לא הגיב עד עכשיו אין שום סיבה שהוא יגיב לאחר אישור הרפורמה. בסופו של דבר, בצדק או שלא, התשואות בשוק הרבה יותר מושפעות ממדיניות הפד מאשר מגובה הגירעון. עם זאת, חשוב לזכור שהגירעון צפוי להגיע ליותר מ-4.5% מהתוצרתחת הנחה של צמיחה יציבה בארה"ב. אם המשק האמריקאי יכנס בטעות להאטה אז הגירעון יהיה גבוה יותר ואף עשוי להגיע ליותר מ-5% מהתוצר, רמה שגם מבחינה פסיכולוגית, המשקיעים עלולים להתקשות לבלוע. מצד שני, גם אם יתברר שטראמפ צדק והמשק יאיץ באופן משמעותי כך שהגרעון יהיה נמוך יותר, התשואות עלולות לעלות וזאת בשל הלחצים האינפלציוניים שייגרמו מהאצה כלכלית שכזו. לכן, בשורה התחתונה, בטווח הקצר לא צפוי שינוי מהותי בשווקים אך בטווח הארוך יותר, הסיכון לעליית תשואות גדל.
  • הפד צפוי גם הוא להגיב לרפורמה ולעדכן את התחזיות שלו בהתאם. כידוע, כבר היום, גם ללא השפעות הרפורמה, תחזיות הפד לאינפלציה ולריבית גבוהות מאלו שבשוק. במידה ובפד יעדכנו את התחזיות כלפי מעלה בעקבות הרפורמה, הפער בין הפד לשווקים יגדל עוד יותר. זה לא בהכרח אומר שהשווקים יגיבו באופן מיידי שכן כבר מספר שנים שבשווקים מתעלמים באופן עקבי מתחזיות הפד אבל זה אומר שאם בסופו של דבר יתברר שהפד צודק, עלות הטעות תהיה גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker