הכיוון של הפד ברור. לפחות בינתיים.

למרות היעדר אינפלציה ילן מתכוונת להעלות שוב את הריבית. האם גם פאוול ינקוט באותה הגישה?

אורי גרינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי גרינפלד

דו"ח התעסוקה

המשק האמריקאי הוסיף בחודש אוקטובר 261 אלף משרות, נמוך באופן משמעותי מתחזית הקונצנזוס שעמדה על 310 אלף משרות. למי שפספס את דו"ח התעסוקה הקודם בגלל שישב בסוכה ומתפלא מדוע תחזית הקונצנזוס כל כך גבוהה, נזכיר שבעקבות השפעת הסופות בחודש ספטמבר, דו"ח התעסוקה הקודם הראה גריעה של 33 אלף משרות ולכן החזאים ציפו לריבאונד משמעותי באוקטובר. בדיוק מסיבה זו אין מה להתאכזב מהדו"ח שהתפרסם בשבוע שעבר. נתוני ספטמבר עודכנו כלפי מעלה ב-51 אלף משרות ולכן הריבאונד היה פחות עוצמתי מכפי שהיה ניתן לצפות קודם לכן. בסופו של יום, בחודשים ספטמבר-אוקטובר הוסיף המשק האמריקאי 279 אלף משרות, שזה יותר מהצפי המוקדם (-33+310=277) כך שאין על מה להתלונן.

אף על פי כן, דו"ח התעסוקה רחוק מלהיות מושלם. נכון, שיעור האבטלה ירד ל-4.1%, רמת שפל של 17 שנים (מה שכמובן הצדיק ציוץ נוסף) ורמת האבטלה בהגדרה הרחבה יותר (U-6) ירדה ל-7.9%, רמת שפל מאז 2006, אבל זה קרה במקביל לירידה בלתי מוסברת של 0.5 נ"א בשיעור ההשתתפות בכח העבודה לרמה של 62.7%. לא רק זאת אלא שעל אף תוספת המשרות והירידה בשיעור האבטלה, קצב השינוי השנתי בשכר ממשיך להיות מתון והוא ירד לרמה של 2.4%. מבחינת הפד מדובר על חדשות פחות טובות שכן ללא עליה בשכר לא יכולה להיות אינפלציה וללא אינפלציה אי אפשר להמשיך ולהעלות את הריבית מבלי לגרום להאטה במשק.

הפד מכין את הקרקע

הודעת הריבית של הפד מיום רביעי מלמדת שגם דו"ח התעסוקה והעליה המתונה בשכר לא ימנעו את העלאת הריבית הנוספת בחודש הבא. בפד אמנם מודעים לכך שהאינפלציה נמוכה ושהשכר עולה בקצב איטי אך לתפיסתם מדובר על עיכוב זמני בלבד כך שאוטוטו הלחצים בשוק העבודה יפרצו, השכר יעלה בקצב מהיר יותר והאינפלציה תחזור להתקדם לעבר היעד. נזכיר שתחזיות חברי הפד שהתפרסמו בספטמבר הצביעו על אינפלציה (ליבה) ממותנת של 1.5% בלבד ב-2017 אך על חזרה של האינפלציה ל-1.9% בסוף 2018. כל עוד זו התפיסה המונהגת בפד, הריבית תמשיך לעלות בקצב הדרגתי וזאת על מנת שלא לפספס את הרכבת ולאפשר לאינפלציה לברוח. עם זאת, כאשר אנו מדברים על "התפיסה" בפד אנו מדברים השילוב בין הדעות השונות של חברי הוועדה המוניטארית והלך הרוח שמנהיגה היו"ר ילן לאור דעות אלו. בין חברי הפד יש גם לא מעט שלא שותפים לתפיסתה של ילן ומאמינים שהגורמים המבניים כמו הדמוגרפיה או השינויים הטכנולוגיים לא יאפשרו לשכר או לאינפלציה לעלות בקצב מהיר יותר ולכן אסור  להמשיך להעלות את הריבית. לכן, שני דברים יכולים לשנות את התפיסה של הרווחת כיום בפד, הודאה בטעות במידה והאינפלציה אכן לא תגיע או שינוי פרסונלי משמעותי בוועדה המוניטארית.

ג'רום פאוול הוא יו"ר הפד הבא

כפי שהיה צפוי, טראמפ הכריז על ג'רום "ג'יי" פאוול כמחליפה של ילן בתפקיד יו"ר הפד. ללא ספק, הבחירה בפאוול היא תוצאה של שילוב בין הנכונות שלו לשתף פעולה עם טראמפ בכל הנוגע לדה-רגולציה של הסקטור הפיננסי לבין תפיסה שמרנית בנוגע למדיניות המוניטארית (בניגוד לטיילור או וורש שנתפסים כהרבה יותר ניציים). עם זאת, לא בטוח בכלל שאנחנו יודעים מהי התפיסה של פאוול לגבי המדיניות המוניטארית ועד כמה היא בכלל מגובשת. פאוול הוא לא כלכלן אלא משפטן ובמהלך חמש וחצי השנים שלו בפד הוא התמקד בעיקר בצד הרגולטורי ולא בצד המוניטארי. חשוב מכך, מאחר ופאוול מחליף את ילן ולחברי הפד שהתפטרו לאחרונה (פישר וטרולו) עדיין לא נמצאו מחליפים, ישנם ארבע מקומות פנויים במועצת המנהלים של הפד. מכיוון שחברי מועצת המנהלים הם בעלי זכות הצבעה בוועדה המוניטארית, איוש מקומות אלו עשוי לשנות לחלוטין את התפיסה הנהוגה בפד. נכון להיום, השאלה איפה האינפלציה ומה קרה לעזאזל לפיליפס מציבה את הפד בפני הדילמה הכי קשה מאז פרוץ המשבר ולמדיניות שלו בשנה-שנתיים הקרובות עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה האמריקאית ועם השווקים. נכון להיום, בהנהגתה של ילן התפיסה בפד לגבי דילמה זו היא ברורה: עדיף להעלות את הריבית ולהסתכן בהאטה מאשר לא להעלות אותה ולהסתכן בהתפרצות אינפלציונית. השינוי במבנה מועצת המנהלים של הפד ובוועדה המוניטארית עשוי בסופו של דבר להביא לשינוי בתחזיות הפד (לשני הכיוונים) וכתוצאה מכך גם בתפיסה של הבנק המרכזי החשוב בעולם.

אורי גרינפלד | אורי גרינפלד

אורי גרינפלד מכהן ככלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות פסגות. קודם לכן ניהל אורי את המחלקה המאקרו-כלכלית בפסגות במשך ארבע שנים וכיהן ככלכלן הראשי בכלל פיננסים בטוחה. לאורי תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התפקיד אורי מייעץ לוועדות ההשקעה השונות בפסגות לגבי אלוקציית ההשקעות המומלצת ומפרסם תחזיות ומאמרי דעה בנושאים כלכליים שונים בישראל ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker