דראגי מצמצם כדי להרחיב

העליות בשווקים נתמכו ברווחים גבוהים מהצפי ובהבטחה של דראגי להותיר את הריבית נמוכה. עוד קצת מכל הטוב הזה ונשתגע

אורי גרינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגיצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

איזה סופ"ש נפלא. מצד אחד אקשן בלתי פוסק בקטלוניה ומצד שני עליות חדות בשווקים בהובלת מניות הטכנולוגיה. תוסיפו לזה את שינוי המדיניות של ה-ECB, את נתוני התוצר בארה"ב, את העובדה שהילדים היו בטיול עם תנועת הנוער ואת שעת השינה הנוספת - ותבינו למה התחלנו את השבוע עם חיוך לא אופייני.

עליות בשוק האמריקאי

עונת הדו"חות בארה"ב החלה בצורה חיובית מאוד, כאשר עד כה דיווחו 273 חברות במדד ה-S&P 500 על רווח מצרפי גבוה ב-4.6% מתחזיות האנליסטים. תוצאות הדו"חות של הפירמות האמריקאיות הן חיוביות לא רק בפני עצמן אלא גם ביחס לתוצאות הפירמות האירופאיות, שסובלות מהתחזקות היורו. דבר זה בא לידי ביטוי בפער שלילי של 7% בין הרווח המצרפי של 25 החברות שדיווחו עד כה במדד היורוסטוקס 50 לבין תחזיות האנליסטים. לא רק זאת, אלא שאם נסתכל על ענקיות הטכנולוגיה אמזון, אלפאבית ומייקרוסופט שכיכבו בשבוע שעבר, הרי שהתוצאות המצוינות בדו"חות הביאו גם לכך שהחששות מתמחור גבוה במניות אלו נשכחו כלא היו. כתוצאה מכך, רשם ביום שישי הנאסדק יום יוצא דופן, כאשר עלה ב-2.2% ורשם את תשואת היתר הגבוהה ביותר על ה-S&P 500 מאז 2009. כמה יוצא דופן היה יום שישי? מספיק יוצא דופן כדי שאמזון, מייקרוסופט ואלפאבית יוסיפו 144 מיליארד דולר לשווי השוק שלהן, סכום הגבוה משווי השוק של IBM, או כדי שאמזון לבדה תוסיף 63.5 מיליארד דולר לשווי שלה - יותר משווי השוק של 421 חברות במדד ה-S&P 500.

עליית מדרגה בקטלוניה

כצפוי, הפרלמנט הקטלוני הכריז בשבוע שעבר על עצמאות הרפובליקה הקטלונית, ובכך הביא לשיא את התהליך שהחל בהכרזה על משאל העם. כפי שניתן היה לחזות מראש, הספרדים לא הפנו לקטלונים את הלחי השנייה, בעיקר בגלל שהצלצולים באוזניים מהסטירה שהם קיבלו על הלחי הראשונה הפריעו להם לחשוב, והם הפעילו מיד את סעיף 155 לחוקה. סעיף זה מאפשר למעשה לספרדים לבטל את האוטונומיה של מחוז שהתנהג לא יפה, לפזר את הפרלמנט שלו, להשתלט על העמדות הבכירות בממשל ולקבוע בחירות חדשות.

בינתיים, עד הבחירות שנקבעו ל-21 בדצמבר (יומיים לפני הקלאסיקו שעשוי להיות הטעון ביותר מאז ימי פרנקו), קטלוניה תסבול כנראה מחוסר שקט. השאלה היחידה היא עד כמה חוסר השקט הזה ידרדר לכדי פעולות אלימות של שני הצדדים. לשם דוגמה, כוח השיטור הקטלוני מונה 17 אלף שוטרים שצריכים כעת לקבל פקודות מהממשל הספרדי (מפקד המשטרה הקטלונית פוטר). האם שוטרים אלה ישתפו פעולה במקרה של הפגנות של בני עמם נגד המשטר הספרדי? ואם לא, האם הספרדים יכניסו כוחות ביטחון אחרים לאזור ויסתכנו בהתנגשות בין שני הצדדים החמושים?

תשובות כמובן שאין לאף אחד, שכן יש ספקטרום שלם של תרחישים - בין התרחיש הטוב (שבו הממשלה החדשה שתיבחר תתמוך בתהליך דיפלומטי מול הממשל הספרדי לביטול הכרזת העצמאות, תמורת כמה ממתקים בדמות גידול בהשקעות הממשלתיות במחוז ושליטה יתרה על הכנסות המסים) לבין התרחיש הרע (מהומות ברחובות, הפעלת משטר צבאי ומלחמת אזרחים).

ECB מצמצם כדי להרחיב

הודעת ECB ובעיקר מסיבת העיתונאים עם מריו דראגי שנערכה לאחריה, הראו שוב עד כמה נגיד הבנק המרכזי האירופי הוא אמן בהתנהלות תקשורתית. מצד אחד, ECB חייב לצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשי - בגלל הלחצים הפוליטיים מגרמניה ובעיקר משום שבקרוב ייגמר היצע האג"ח הגרמניות העומד למכירה. מן הצד השני, בלון הניסיון שנועד לקשר בין צמצום הרכישות לשיפור הכלכלי בגוש היורו התפוצץ ל-ECB בפרצוף, והוביל לתיסוף דו ספרתי של היורו. אז מה עושים? מסבירים לשוק שעדיף לקנות פחות כל חודש אבל לשמור על מדיניות מוניטרית מרחיבה לפרק זמן ארוך יותר, כלומר בדיוק הפוך מאותו השיר הידוע של ניל יאנג. בכך הצליח דראגי למעשה להפוך את הצמצום המוניטארי להרחבה, מה שבא לידי ביטוי בהיחלשות היורו ובירידה בתשואות האג"ח בעקבות ההודעה.

פרטי התוכנית החדשה (הערות בסוגריים שלנו):

  • היקף הרכישות החודשי ירד, החל מינואר 2018, מ-60 מיליארד יורו ל-30 מיליארד יורו. (צעד זה מאפשר ל-ECB להרוויח זמן, מכיוון שבקצב של 30 מיליארד יורו בחודש היצע האג"ח הגרמניות צפוי להספיק עד למחצית 2019. ללא הצמצום, ההיצע צפוי היה להסתיים באמצע השנה הבאה).
  • הרכישות ימשיכו בהיקף זה לפחות עד לספטמבר 2018, והתוכנית תוארך אם יהיה צורך בכך. (משום מה זה היה המשפט שצוין בתקשורת כזה שהביא לתגובה החיובית בשווקים, מה שמותיר אותנו עם אחת משתי מסקנות אפשריות: או שהמשקיעים לא מתוחכמים מספיק, או שבתקשורת נוטים לחשוב שזה המצב. הרי ברור שבמידת הצורך ההרחבה הכמותית תמשך. יתרה מכך, זוהי ברירת המחדל. כדי שההרחבה הכמותית תסתיים הציפיות של דראגי וחבריו לכך שהאינפלציה תתכנס לטווח היעד צריכות להתגשם. אם זה לא יקרה - ובוודאי שאם תורגש הרעה בסביבה הכלכלית - לא תהיה ל-ECB שום בעיה להמשיך עם ההרחבה עוד זמן ארוך).
  • ה-ECB יחל לרכוש מחדש אג"ח שמגיעות לפדיון. (גם צעד זה צוין כצעד שהתקבל באופן חיובי על ידי השווקים, אף כי מדובר על צעד צפוי לחלוטין. הסיבה היחידה לכך שלא דובר על צעד זה עד עכשיו, היא שעדיין לא היו ל-ECB אג"ח שמגיעות לפדיון - שכן ההרחבה הכמותית בגוש היורו החלה רק ב-2015).
  • דראגי הבטיח שהריבית לא תועלה גם הרבה אחרי שתסתיים תוכנית הרכישות. (למרות שלא מדובר בשינוי מהודעות קודמות, זהו המשפט החשוב ביותר בהודעה. משפט זה למעשה מבטיח שללא זינוק משמעותי באינפלציה, הריבית בגוש היורו תוותר ברמתה לפחות עד אמצע 2019 וכנראה שגם לאחר מכן).

בשורה התחתונה: דראגי בעיקר שידר לשווקים שאין לו שום כוונות לשנות את כיוון המדיניות המוניטארית בגוש היורו עד שירגיש מספיק בטוח לעשות זאת. אם בתחילת השנה מישהו חשש מההערות הניציות של דראגי - ניתן בהחלט להירגע, סופר מריו איתנו לעוד זמן רב.

אורי גרינפלד | אורי גרינפלד

אורי גרינפלד מכהן ככלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות פסגות. קודם לכן ניהל אורי את המחלקה המאקרו-כלכלית בפסגות במשך ארבע שנים וכיהן ככלכלן הראשי בכלל פיננסים בטוחה. לאורי תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התפקיד אורי מייעץ לוועדות ההשקעה השונות בפסגות לגבי אלוקציית ההשקעות המומלצת ומפרסם תחזיות ומאמרי דעה בנושאים כלכליים שונים בישראל ובעולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker