איפה העלייה בשכר

שוק העבודה האמריקאי נראה מצוין אבל השכר לא מזנק. מה זה אומר מבחינת הפד?

אורי גרינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3כתוב תגובה

מזג האוויר אמנם הולך ומזכיר שהיה ממושכת בטאבון אבל בכל הנוגע שדו"ח התעסוקה, לא הרבה השתנה בחודשים האחרונים כאשר גם דו"ח התעסוקה של חודש יוני מצייר את אותה תמונה מעורבת שמאפשרת לפד לנקוט באיזו דרך שירצה לקראת החלטת הריבית של ספטמבר. בחצי המלא של הכוס אפשר לציין את תוספת המשרות הגבוהה מהצפי שעמדה על 222 אלף, את העדכון לאחור של נתוני החודשיים הקודמים שעודכנו כלפי מעלה ב-47 אלף משרות ואת שיעור ההשתתפות שעלה ב-0.1 נ"א ל-62.8%. בחצי הריק אפשר למצוא את העובדה שחלק משמעותי מהמשרות הגיעו מהממשלות המקומיות שלרובן שנת הכספים מסתיימת ביוני כך שייתכן שמדובר על נתון זמני בלבד שנועד לנצל תקציבים שלא נוצלו, את שיעור האבטלה שעלה גם הוא ב-0.1 נ"א ל-4.4% ובמיוחד את זה שקצב הגידול השנתי בשכר עומד על אותה רמה בה עמד לפני שנה וחצי (2.5%).

מדוע השכר לא עולה בקצב מהיר יותר? זו בדיוק השאלה שילן וחבריה נאבקים עמה מדי יום. כאשר הפד החל להעלות את הריבית התפיסה הייתה שהירידה בשיעור האבטלה אל מתחת לרמת האבטלה הטבעית תביא לעליה מהירה בשכר ובאינפלציה ולכן יש לנסות ולהקדים תרופה למכה. בינתיים, מגמת הירידה בשיעור האבטלה נמשכת (העלייה ביוני היא תוצאה ישירה של העלייה בשיעור ההשתתפות) והקפיצה בשכר ממאנת להגיע. לתופעה זו שני הסברים אפשריים. הראשון (והמועדף על הפד) הוא שבדיוק כמו שהצמיחה הפוטנציאלית נמוכה יותר והריבית הטבעית נמוכה יותר כך גם שיעור האבטלה הטבעי נמוך יותר מבעבר. במקרה כזה, כל עוד מגמת הירידה בשיעור האבטלה נמשכת, מתישהו רמת האבטלה תרד מספיק על מנת לייצר את הלחצים לעלייה בשכר. ההסבר השני (ממנו הפד חושש) והסביר יותר להערכתנו הוא שהשינויים הדמוגרפיים והמבניים בשוק העבודה האמריקאי הם כאלו שלא מאפשרים לשכר לעלות בקצב מהיר כמו בעבר והתמונה שאנחנו רואים כיום היא בבחינת As good as it gets, או במילים אחרות, זה השיא של המחזור הכלכלי, תהנו כל עוד אתם יכולים.

מבחינת השווקים, בדיוק כמו קפיצה משרפרף ומגורד שחקים, שתי האפשרויות זהות בטווח הקצר אך שונות בטווח הבינוני-ארוך. באפשרות הראשונה הפד ימשיך ויעלה את הריבית במתינות אך הסיכון שהוא יאחר את הרכבת תמיד קיים ובמקרה כזה לא רק שהריבית תצטרך לעלות מהר יותר אלא גם שהפירמות יתקשו להגדיל את רווחיהן כאשר השכר יתפוס פתאום תאוצה. גם באפשרות השנייה הפד ממשיך להעלות את הריבית במתינות אך מסיבה אחרת – הרצון לצבור תחמושת לקראת ההאטה שתבוא עלינו לטובה. עם זאת, באפשרות הזו השווקים הפיננסיים ממשיכים ליהנות מהשילוב המנצח של צמיחה כלכלית וריביות נמוכות והסיכון נמוך יותר.

עליית תשואות גלובאלית

למרות שטרנד הרה-פלציה הולך ומאבד מומנטום, ההתבטאויות הניציות של הבנקאים המרכזיים בכל העולם לוחצות את התשואות בשוק האג"ח כלפי מעלה (ראה טבלה). למי ששכח, רק לפני שנה תשואת האג"ח ל-10 שנים בגרמניה שהתה בטריטוריה השלילית אך כיום, לאחר עליה של 86 נ"ב היא עומדת על 0.57%. על פניו, עליית התשואות עלולה להקשות לא רק על מחזיקי האג"ח אלא גם על שאר אפיקי ההשקעה. מרווחי התשואות בשוק הקונצרני בארה"ב ובאירופה הצטמצמו וכך גם פרמיות הסיכון הגלומות בשוקי המניות. אם נוסיף לכך גם את העובדה שחצי שנה מאחורינו ועדיין לא נרשמה ירידה מצטברת של יותר מ-3% ב-S&P 500 הרי שההסתברות לתיקון בשוקי המניות אינה נמוכה. עם זאת, כאשר האינפלציה באירופה עומדת על אחוז וצ'ופצ'יק, גם אם ה-ECB יחליט לצמצם את ההרחבה הכמותית זה יהיה בעיקר בגלל הלחץ הפוליטי של הגרמנים אך העלאת ריבית (מתומחרת בשוק כבר בעוד שנה) זה משהו שלא צפוי לקרות להערכתנו עוד זמן רב. במילים אחרות, עליית התשואות קרובה כנראה למיצוי ולכן הלחץ על שוקי המניות והאג"ח הקונצרניות מוגבל. לכן החדשות הטובות הן שזה כל מה שרואים באופק, תיקון ותמחור מחדש של פרמיות הסיכון. בשורה התחתונה מפת הסיכונים הגלובאלית פחות עמוסה באופן משמעותי מכפי שהייתה לפני שנה וההסתברות שהכלכלה העולמית תמשיך לצמוח, אבל לא מהר מדי, כלומר בדיוק כמו שהשווקים אוהבים, גדלה כך שהמגמה בשווקים צפויה להמשיך ולהיות חיובית. מי שיש בידו כדור בדולח או קשר ישיר עם אלוהים ו/או כל ישות על טבעית אחרת מוזמן לנסות ולתזמן את התיקון הבא. לכל השאר מומלץ להמתין בסבלנות.

תשואות האג"ח ל-10 שנים במדינות נבחרות

מדינה

תשואה היום

תשואה לפני שנה

שינוי בתשואה (נ"ב)

ישראל

2.13%

1.61%

52

ארה"ב

2.39%

1.36%

103

קנדה

1.86%

0.94%

92

בריטניה

1.30%

0.73%

57

גרמניה

0.57%

-0.29%

86

צרפת

1.30%

0.73%

57

איטליה

2.33%

1.19%

114

ספרד

1.72%

1.15%

57

שוויץ

-0.03%

-0.69%

66

יפן

0.08%

-0.29%

37

אוסטרליה

2.73%

1.87%

86

מקור: בלומברג

אורי גרינפלד | אורי גרינפלד

אורי גרינפלד מכהן ככלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות פסגות. קודם לכן ניהל אורי את המחלקה המאקרו-כלכלית בפסגות במשך ארבע שנים וכיהן ככלכלן הראשי בכלל פיננסים בטוחה. לאורי תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התפקיד אורי מייעץ לוועדות ההשקעה השונות בפסגות לגבי אלוקציית ההשקעות המומלצת ומפרסם תחזיות ומאמרי דעה בנושאים כלכליים שונים בישראל ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker