כשהשוק מתנהג כאילו הוא בוב מארלי

השווקים ממשיכים לעלות כי השווקים ממשיכים לעלות. לפעמים הסנטימנט חזק יותר מכל דבר

אורי גרינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוב מארלי
בוב מארליצילום: אי־פי

"Don't worry about a thing, Because every little thing gonna be alright"

Bob Marley

אמנם חלפו כבר יותר משבועיים מאז יום מותו ה-36 של הנביא בוב מארלי אבל נדמה שהשווקים הפיננסיים עדיין נהנים מאווירה ג'מייקנית. הצעת תקציב מגוחכת של טראמפ? שטויות, לא מעניין. אופ"ק מתגלה כלא רלוונטית? שטויות, לא מעניין. איתות רציני ראשון של הפד על צמצום המאזן? שטויות, לא מעניין. הפד אומר שחור על גבי לבן שהתמחור בשווקים מדאיג אותו? שטויות, לא מעניין.

מתי כל הטוב הזה ייגמר? אף אחד כמובן לא יודע. נכון, התמחור יקר והסיכונים קיימים אבל כרגע נדמה שהתחושה בשווקים היא ששום דבר לא יכול ו/או לא צריך לגרום לירידות שנמשכות יותר מכמה שעות. כל ניסיון לסמן את הטריגר שיביא לשינוי בתחושה זו מועד מראש לכישלון ובוודאי הניסיון לתזמן אותו. לכן, על מנת לצמצם את הסיכון המבני בתיק ההשקעות יש להערכתנו להמשיך ולהתמקד באזורים הדפנסיביים יותר, אם מבחינה גיאוגרפית (ארה"ב על חשבון אירופה והמתעוררים, גרמניה על חשבון איטליה וכו') ואם מבחינה סקטוריאלית (תשתיות, בריאות, צריכה). כמו שבוב מארלי אמר פעם: "אני לא שחיין טוב מדי אז אני לא נכנס למים עמוקים מדי".

הצעת התקציב של טראמפ

זוכרים את טיוטת התקציב שטראמפ הציג לפני חודשיים וחצי? זו שהסיכוי שנתנו לה לעבור שאף לאפס מהצד התחתון של הסקאלה? זו שהשווקים לא התייחסו אליה מרוב שהיתה לא רצינית? אז טראמפ ראה את התגובות, לקח את ההצעה, עשה בה שינויים מינוריים עד בלתי מורגשים והגיש אותה כתקציב. בשורה התחתונה, הסיכוי של הצעת התקציב של טראמפ לעבור בקונגרס עדיין שואפת לאפס. למה טראמפ מגיש תקציב שהוא יודע שלא יעבור? כי מדובר בתחילת המו"מ ולשיטתו של טראמפ ההצעה הראשונה במו"מ צריכה להיות קיצונית ולא ריאלית על מנת שלאחר מסכת ההתפשרויות עדיין יישאר לו תקציב שהולם את כוונותיו.

אלה עיקרי ההצעה:

  • הצעת התקציב כוללת מצד אחד גידול משמעותי בהוצאות הביטחון ומצד שני קיצוץ חד בכל שאר הסעיפים. עובדה זו לבדה לא תאפשר לטראמפ להעביר את התקציב ברוב מוחלט (60%) בסנאט, שכן הוא לא ימצא שישה דמוקרטים שיתמכו בו.
  • התקציב לא כולל את הפחתות המסים המתוכננות.
  • התקציב כן כולל צמיחה ממוצעת של 3% בעשור הקרוב וצמיחה של 2.4% ב-2017. לומר על תחזיות אלו שהן אופטימיות יהיה האנדרסטייטמנט של השנה.
  • התקציב מעריך צמצום בגירעון במהלך העשור הקרוב עד לאיזון ב-2028.
  • תחברו את ארבעת הנקודות מעלה ותקבלו כשל לוגי מובנה. מצד אחד, ההצעה לא כוללת הפחתות מסים (כלומר צד ההכנסות לא נפגע) אך מצד שני היא כן כוללת את ההשלכות של הפחתות אלו על קצב הצמיחה.
  • המו"מ על התקציב חייב לצבור תאוצה גם משום שהוא חייב לעבור עד אוקטובר כדי להימנע משיתוק של הממשלה וגם כי טראמפ חייב להעביר את רפורמת המס שלו לכל המאוחר עד לאמצע 2018. סביר להניח שהמו"מ של טראמפ עם הקונגרס יכלול כבר את שני הנושאים, כך שבהחלט ניתן לצפות לאקשן מכיוון הבית הלבן בחודשים הקרובים.

הפד מכין את הקרקע

פרוטוקול החלטת הריבית של מאי היה מעניין משתי סיבות. הראשונה היא שהפד התייחס בו לנתונים החלשים בארה"ב כזמניים בלבד, ובכך סלל את הדרך להעלאת ריבית נוספת בחודש הבא (מתומחר בשווקים בהסתברות של 100%). השנייה היא שהפד התייחס בפעם הראשונה באופן קונקרטי לצעד הבא שלו בתהליך הנורמליזציה של המדיניות המוניטארית בארה"ב.

תקציר הפרקים הקודמים, למי ששכח: ההרחבה הכמותית השלישית הסתיימה בסוף 2014 ומאז בפד שומרים על היקף האג"ח שמוחזק במאזן הבנק על ידי מיחזור האג"ח שמגיעות לפדיון. כעת, בפד מתכננים להקטין בהדרגתיות את היקף האג"ח שהם מחזיקים על ידי כך שלא ימחזרו חלק מהאג"ח שמגיעות לפדיון. לפי המתווה שהוצג (פרטים קונקרטיים יימסרו בהמשך), הפד יפרסם מראש מה היקף האג"ח החודשי המקסימלי שהוא יכול לא למחזר והיקף זה יגדל בכל רבעון. מתווה זה הוא בהחלט חדשות טובות לשווקים, שכן מצד אחד ההתייחסות למקסימום תאפשר לפד למחזר יותר אג"ח בתקופות חלשות ובכך לתמוך בשווקים. מצד שני, אם הכל יילך כשורה, ככל שהזמן יימשך כך גם המאזן יצטמצם בקצב מהיר יותר.

בסך הכל חייבים להיות מרוצים מהתנהלות הפד. אם לפני שנה היינו מדברים על שלוש העלאות ריבית רצופות סביר להניח שהייתם צוחקים עלינו (אה.. זה בדיוק מה שקרה? אופס) אבל בפד השכילו לתקשר את כוונותיהם באופן משכנע, והריבית עולה מבלי לייצר זעזועים בשווקים. כך, הפד מצליח להחזיר לעצמו יותר ויותר כלים לארגז הכלים וכאשר החלק הפחות טוב של המחזור יגיע הוא יוכל, בניגוד לבנק המרכזי האירופי, היפני או בנק ישראל, להשתמש בהם על מנת להקל על המשק והשווקים.

אופ"ק לא רלוונטית

באופ"ק ניסו לעשות דראגי ולתת לשווקים את ה"Whatever it takes" שלהם, אבל יצא להם משהו יותר בסגנון "השקל חזק מסיבות פונדמנטליות" של קרנית פלוג. בהתאם לכך, ההחלטה של אופ"ק להמשיך לצמצם את המלאי - לא רק שלא הצליחה לתמוך בעליית מחיר הנפט, אלא אף התקבלה באכזבה ומחיר הנפט ירד. תגובה זו מלמדת יותר מכל על כך שהמשקיעים מבינים שאופ"ק הוא כבר לא הקרטל שהיה פעם, הן משום שהוא לא מצליח לכפות את הקיצוצים על כל המדינות בארגון (לוב למשל רק מגדילה תפוקה) ובעיקר כי כל מחסור שיווצר באופ"ק החברות האמריקאיות ישמחו למלא. בסופו של יום מלאי נפט צפויים להיוותר גבוהים והמחיר מתקשה לעלות.

אורי גרינפלד | אורי גרינפלד

אורי גרינפלד מכהן ככלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות פסגות. קודם לכן ניהל אורי את המחלקה המאקרו-כלכלית בפסגות במשך ארבע שנים וכיהן ככלכלן הראשי בכלל פיננסים בטוחה. לאורי תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התפקיד אורי מייעץ לוועדות ההשקעה השונות בפסגות לגבי אלוקציית ההשקעות המומלצת ומפרסם תחזיות ומאמרי דעה בנושאים כלכליים שונים בישראל ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker