משחק הצ'יקן שבולם את הזעזועים בכלכלת ארה"ב

כל הדרכים במשחק הפוליטי בארה"ב מתכנסות לתאריך אחד: ה-6 ביוני 2018

אורי גרינפלד
תרנגולת. הדרמה והאקשן ילוו אותנו עוד זמן רב
תרנגולת. הדרמה והאקשן ילוו אותנו עוד זמן רב
אורי גרינפלד

אירועי השבוע האחרון בשווקים הזכירו לנו יותר מכל שדונלד טראמפ כנשיא הוא תרופת פלא לשעמום. יותר מספינר, יותר מקוביה עם מתגים שלא עושים כלום ואפילו יותר מההתפתחויות בהפועל ת"א. טראמפ הוא פשוט תוכנית דרמה יומית שיכולה להפוך אסקפיסט מושבע למכור לטוויטר. בהיבט זה, על אף שניתן להתווכח זמן רב על היכולת של טראמפ ליישם את המדיניות הכלכלית שהבטיח (סיכוי נמוך מאוד) ועל התרומה הפוטנציאלית שלו לכלכלה האמריקאית (שואפת לאפס), אי אפשר להתווכח על זה שטראמפ מביא אתו רמה גבוהה של אי וודאות. לכן, גם אם המגמה ארוכת הטווח בשווקים לא צפויה להשתנות, בטווח הקצר אפשר להניח שטראמפ ימשיך לייצר תנודתיות.

רצף ההסתבכויות האחרונות העלו מחדש את אופציית ההדחה (Impeachment) של טראמפ מתפקידו. ההסתברות הגלומה באתרי ההימורים להדחה של טראמפ עד לסוף השנה קפצה בחדות והגיעה בחלק מהם ל-25%, אך נדמה שהחשש מוקדם מדי. התנאים להדחת נשיא בארה"ב נתונים לפרשנות רחבה יחסית, הדחה אינה אקט חוקתי אלא אקט פוליטי לכל דבר. לכן, כל עוד הקונגרס הוא רפובליקני קשה לראות כיצד טראמפ מודח מתפקידו ללא הוכחות ברורות לסקנדל חמור בהרבה מהאירועים האחרונים.

נכון, טראמפ הוא הנשיא הנבחר עם שיעורי התמיכה הנמוכים ביותר ב-65 השנים האחרונות - אך בקרב הרפובליקנים הוא עדיין זוכה לשיעורי תמיכה שדומים לאלו של הנשיאים הרפובליקנים הקודמים. עובדה זו ממחישה עד כמה הפערים בין הדמוקרטים לרפובליקנים גדולים כיום ולפי מחקרים אף גדולים יותר מאשר בימים העליזים שלאחר מלחמת האזרחים.

מכיוון שבעוד פחות משנה וחצי (6 בנובמבר 2018) ייערכו בארה"ב בחירות אמצע הכהונה שבהן יכולים הדמוקרטים לזכות ברוב בקונגרס, לפערים אלה יש משמעות גדולה בנוגע להמשך דרכו של טראמפ כנשיא. אמנם מוקדם מדי להתחיל להעריך את תוצאות הבחירות, אבל ידידינו ב-BCA מעלים נקודה מעניינת: במידה ושיעורי התמיכה בטראמפ יוותרו כל כך נמוכים עד לבחירות, ההיסטוריה מראה שהרפובליקנים עשויים לאבד לדמוקרטים 40-30 מקומות בבית הנבחרים. למי ששכח, הרפובליקנים נהנים כיום מפער של 47 מושבים בלבד, כך שתרחיש שבו הדמוקרטים משתלטים על הקונגרס בעוד כשנה וחצי אינו בידיוני. בהינתן הפערים הנוכחיים בין המפלגות, לדמוקרטים יהיה כמובן הרבה יותר קל להדיח את טראמפ.

לכן, בהסתכלות קדימה, נראה שכל הדרכים מובילות לבחירות אמצע הכהונה בנובמבר 2018. מצד אחד, על מנת ליישם את המדיניות שלו טראמפ חייב להגדיל את כוחו בקונגרס. על מנת לעשות זאת הוא יהיה חייב לא רק להימנע מציוצים כמו "עדיף לג'יימס קומי שאין לי הקלטות של השיחות בינינו" - אלא בעיקר ליישם חלק מההבטחות שלו, בעיקר בצד הכלכלי. מצד שני, אם הדמוקרטים יצליחו להשתלט מחדש על הקונגרס, הדחה של הנשיא היא אפשרות ריאלית - ולכן סביר להניח שהם יעשו הכל על מנת למנוע ממנו ליישם את תוכניותיו. משחק הצ'יקן הזה מונע כנראה שינוי מהותי בסביבה הכלכלית בארה"ב, אבל הוא גם מבטיח שהדרמה והאקשן ילוו אותנו עוד זמן רב.

אורי גרינפלד | |אורי גרינפלד

אורי גרינפלד מכהן ככלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות פסגות. קודם לכן ניהל אורי את המחלקה המאקרו-כלכלית בפסגות במשך ארבע שנים וכיהן ככלכלן הראשי בכלל פיננסים בטוחה. לאורי תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התפקיד אורי מייעץ לוועדות ההשקעה השונות בפסגות לגבי אלוקציית ההשקעות המומלצת ומפרסם תחזיות ומאמרי דעה בנושאים כלכליים שונים בישראל ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker