רוצה לשפר את האישיות שלך? יש אפליקציה גם לזה‎

כך הצליחה אפליקציה לעזור למשתתפים לחזק או להחליש את אחת מתכונות האישיות שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחורה צעירה עסוקה בסמארטפון
צילום: אי־אף־פי

האם אנחנו יכולים לשנות את האישיות שלנו? ואם כן - באיזו קלות? מחקר חדש עם כ-1,500 משתתפים, שפורסם בכתב העת היוקרתי PNAS וסוקר במגזין Wired, מצא שאפליקציה הצליחה לעזור למשתתפים שרצו לחזק או להחליש את אחת מתכונות האישיות שלהם לעשות את זה.

החוקרים קראו לאפליקציה Peach, קיצור של PErsonality coACH. במשך 10 שבועות, היא נתנה למשתתפים משימות שבועיות שאימנו אותם להתנהג באופן שתואם לשינוי שביקשו לעשות (למשל, למי שרוצה להיות יותר אסרטיבי/ת - לא לתת לאנשים לחתוך אותו/ה בתור), שלחה להם תזכורות יומיות לגביהן, וביקשה מהם לענות על שאלונים שמדדו את התכונה. היא גם נתנה להם משוב בהתאם לדיווחים שלהם על ההתקדמות שלהם (למשל, אייקון אדום כשהתכונה השתנתה דווקא בכיוון ההפוך).

התוצאות הראו שינויי אישיות מובהקים סטטיסטית בהשוואה לקבוצת ביקורת, שנמשכו במעקב של 3 חודשים אחרי הפסקת השימוש באפליקציה.

מה שמעניין זה שהשינויים באישיות נמצאו לא רק בהסתמך על מה שהמשתתפים עצמם דיווחו (דיווחים כאלה עלולים להיות מוטים משלל סיבות), אלא גם בדיווחים של אנשים אחרים שמכירים את המשתתפים. עם זאת, השינויים בדיווחים של אנשים אחרים היו מובהקים רק עבור ניסיונות לחזק תכונות ולא להחליש אותן, מה שאולי מצביע על כך שקל יותר להבחין בהתחזקות של תכונות מאשר בהיחלשות שלהן.

מה סוד ההצלחה של האפליקציה לפי החוקרים? קודם כל, האפליקציה 'תיקשרה' עם המשתתפים לעתים קרובות (בטח בהשוואה לתקשורת עם מטפל בטיפול פסיכולוגי טיפוסי) - לפעמים כמה פעמים ביום. זה גם עזר לאמן את המשתתפים בשינוי האישיות, וגם הזכיר להם את מה שהם רוצים לשנות בעצמם. בנוסף, חשוב לזכור את המוטיבציה של המשתתפים במחקר - אלו אנשים שרצו לשנות את תכונת האישיות והתנדבו להשתתף במחקר.

אז האם מדובר כאן בשינוי אישיות ממשי או רק שינוי על פני השטח של התנהגויות ספציפיות? כדי לענות על זה צריך מחקרים נוספים, שיעקבו אחרי משתתפים ומשתתפים לפרק זמן ארוך יותר. בינתיים, מעודד לדעת שיש בדרך כלי שיאפשר למי שרוצים להשתפר בהיבטים מסוימים של האישיות שלהם לעשות את זה באופן נגיש ופשוט יחסית.

אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, חוקר חוויית משתמש בכיר בחברת Bizzabo, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker