איך מפחיתים קיטוב פוליטי? אולי עם חיבוק בין לפיד לבנט

משתתפים במחקר שקראו על פוליטיקאים משני הצדדים שמתנהגים אחד לשני באופן חברי תפשו את הצד השני במפה הפוליטית באופן מעט יותר חיובי, וגם האמינו שהצד השני פחות עוין כלפי הצד שלהם

אורן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד ובנט, ב-2017
לפיד ובנט, ב-2017צילום: אמיל סלמן

איך מפחיתים את הקיטוב הפוליטי בחברה? ומה משפיע על הציבור - ההתנהגות של הפוליטיקאים אחד לשני ברמה האישית? הנכונות שלהם להתפשר בסוגיות שעל הפרק? שניהם? 

מחקר חדש של הפסיכולוגים הפוליטיים לאוני האדי ועומר יעיר (שאותו סיכמו באתר Behavioral Scientist) בחן את השאלה בהקשר של הקיטוב בין דמוקרטים לרפובליקאים בארה"ב. 

כל המשתתפים במחקר קראו ידיעה (מומצאת) על פוליטיקאי בכיר דמוקרטי ורפובליקאי שנפגשו לארוחת ערב כדי לדון על שני נושאים שנויים במחלוקת. חצי מהמשתתפים קראו גרסה של הידיעה שתיארה פגישה חמה (עם צחוקים וחיבוק) והחצי השני קראו על פגישה עוינת (עם קללות וצעקות). ובכל קבוצה חצי מהמשתתפים קראו שהפוליטיקאים התפשרו על הסוגיות שבמחלוקת והחצי השני קראו שלא היתה פשרה.

מה היו התוצאות? משתתפים שקראו על פוליטיקאים משני הצדדים שמתנהגים אחד לשני באופן חברי תפשו את הצד השני במפה הפוליטית באופן מעט יותר חיובי, וגם האמינו שהצד השני פחות עוין כלפי הצד שלהם. לעומת זאת, ההגעה (או אי הגעה) לפשרה לא השפיעה על התחושות של המשתתפים כלפי אנשים מהצד השני במפה.

החוקרים מסבירים את ההשפעה החיובית של התנהגות חברית בין פוליטיקאים במונחים של 'השערת המגע'. זהו העיקרון שאינטראקציה חיובית בין אנשים מקבוצות שונות עוזרת לשיפור היחסים ביניהן, וזה עובד אפילו בעקיפין - כשלא משתתפים באינטראקציה אלא רק צופים בה.

ומה אפשר ללמוד על זה על המצב בארץ? במבוי הסתום הפוליטי שאנחנו נמצאים בו והבחירות החוזרות ונשנות, קל יחסית לפוליטיקאים להכפיש פוליטיקאים אחרים בניסיון לקבל עוד מנדט, ולתקשורת משתלם להבליט את חילופי המהלומות האלה כדי לזכות ברייטינג. עם זאת, אם רוצים אי פעם להשתקם מהמשבר ולשמור על היכולת לחיות כאן ביחד, כדאי להדגיש גם את שיתופי הפעולה והחברויות שמתקיימים מתחת לפני השטח.

אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, דירקטור לתובנות התנהגותיות בחברת Medisafe, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker