הודעות ה-SMS שיכולות להעלות את שיעור המתחסנים

איך מעודדים אנשים להתחסן? מזכירים להם שיש מנה ששמורה עבורם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איך מעודדים אנשים להתחסן? בעוד מאמצי חיסון האוכלוסייה נגד קורונה בעיצומם ברחבי העולם, השבוע פורסמו תוצאות של שני מחקרי ענק שנערכו לפני מגפת הקורונה לגבי עידוד חיסונים נגד שפעת, על ידי אוניברסיטת פנסילבניה ובתי המרקחת של רשת הסופרמרקטים וולמרט.

המחקרים כללו ביחד כ-750 אלף משתתפים – מספר יוצא דופן בעולם הניסויים בפסיכולוגיה. כל מחקר השווה בין כ-20 סדרות של מסרונים לעידוד התחסנות, וכלל קבוצת ביקורת שלא קיבלה מסרונים בנושא.

סדרת המסרונים המנצחת גרמה לעלייה של 11% באחוזי ההתחסנות, לעומת קבוצת הביקורת - תוצאה מרשימה במיוחד כשמביאים בחשבון את העלות של שליחת המסרונים (כ-10 סנט לאדם).

סדרת המסרונים כללה שתי הודעות - הראשונה היתה תזכורת ראשונית על כך שאפשר לקבל חיסון נגד שפעת בביקור הקרוב אצל הרופא/בבית המרקחת. ההודעה השנייה היתה תזכורת נוספת שמציינת שמנת חיסון כבר נשמרה עבור המשתתף (במחקר אחד) או מחכה לו (במחקר השני).

החוקרים טוענים שסדרת המסרונים הזאת ניצחה מהסיבות הבאות:

אחות מכינה חיסון לקורונהצילום: אליהו הרשקוביץ

א. היא עוררה תחושת בעלות ושנאת הפסד - התזכורת הנוספת גרמה למשתתפים להרגיש שמנת החיסון כבר שייכת להם, ואם לא יגיעו להתחסן - הם יפסידו משהו.

ב. היא עוררה צורך לשמור על הדדיות – על ידי כך שגרמה למשתתפים להרגיש שמישהו כבר השקיע מאמץ בשמירת מנת החיסון עבורם, וזו תהיה כפיות טובה לא לבוא ולהתחסן.

ג. היא תיארה את ההתחסנות כברירת המחדל - סוג של עובדה קיימת.

עוד עלה מהמחקר, שמסרונים מתחכמים, מצחיקים, או אינטראקטיביים לא זכו להצלחה. החוקרים הסיקו שהסגנון של ההודעות צריך להתאים לציפיות של אנשים לגבי האופן שבו מרפאה או בית מרקחת אמורים לתקשר עמם. ממצא זה תואם גם את תוצאות של מחקרים שערכנו בחברת מדיסייף על נוסחים של תזכורות לנטילת תרופות.

אז מה אפשר להסיק מכל זה לגבי עידוד ההתחסנות נגד קורונה בישראל? חשוב לציין שהחוקרים לא התיימרו לגרום למי שמתנגדים לחיסונים להתחסן בשיטות האלה. אבל בקרב מי שמעוניינים להתחסן, הגיוני שתזכורת מהסוג שהשתמשו בה במחקר יכולה לעזור.

לחיסוני הקורונה יש תוקף קצר, והם אמורים לזכות אותנו בדרכון ירוק שיאפשר לחזור מהר יותר לשגרה מלאה. האם היית מוכנ/ה לוותר על המנה שלך ושישליכו אותה לפח?

חיסון נגד קורונה בארנה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג
אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, דירקטור לתובנות התנהגותיות בחברת Medisafe, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker