שוקלים פרידה או התפטרות? יש לזה סימנים מקדימים בפעילות שלכם ברשת

ניתוח פוסטים של אלפי משתמשים באתר Reddit שעברו פרידה רומנטית מצא שני דפוסים שמצביעים על התלבטויות והרהורים, ולדעת החוקרים יכולים להופיע עוד לפני שהאדם חושב באופן מודע על פרידה

אורן שפירא
אורן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוס ורייצ'ל נפרדים, מתוך הסדרה "חברים"
רוס ורייצ'ל נפרדים, מתוך הסדרה "חברים"

מה אפשר ללמוד על אנשים ומה שעובר עליהם בחיים מהמלים שהם משתמשים בהן באינטרנט? מחקר חדש שסוכם בכתבה באתר Inverse זיהה מאפיינים של שימוש בשפה שקשורים לפרידות רומנטיות, על בסיס ניתוח פוסטים בפורומים באתר Reddit.  

החוקרים ניתחו פוסטים של כ-6,800 משתמשים ומשתמשות שסיפרו (באופן אנונימי) בפורום שמוקדש לפרידות על פרידה שעברו, בשנה שלפני הפרידה ובשנה שאחריה. החוקרים זיהו שני דפוסים שמופיעים עד 3 חודשים לפני הפרידה וכ-6 חודשים אחריה, כולל בפוסטים של המשתמשים בפורומים שלא קשורים לפרידה:

1. שימוש גובר בגוף ראשון (אני/אנחנו);

2. שימוש במלים שמציינות עיבוד קוגניטיבי - מלים או ביטויים שמציינים שהאדם מנסה להבין אירוע ולגבש את היחס שלו אליו (למשל, 'אני לא בטוח לגבי...').

לדעת החוקרים, הדפוסים האלה מצביעים על התלבטויות וחריגה מדפוסי החשיבה הרגילים, שיכולות לקרות לפעמים עוד לפני שהאדם חושב באופן מודע על פרידה. חשוב לציין שהדפוסים אלה לא לגמרי ייחודיים לפרידות רומנטיות – החוקרים מצאו דפוסים דומים של שינויים בשפה גם אצל אנשים שעברו סוגים אחרים של משברים.

זה לא הניסיון הראשון לקשר בין ההתנהגות של אנשים באינטרנט לאירועים משמעותיים שעוברים עליהם 'במציאות'. למשל, כבר לפני כמה שנים חברת Entelo פיתחה תוכנה שסורקת את העקבות שעובדים משאירים באינטרנט בחיפוש אחרי סימנים שהם מוכנים לעזוב את העבודה הנוכחית שלהם (כמו עדכון פרופיל ברשת החברתית המקצועית לינקדאין), ומתריעה על כך למגייסים שמעוניינים בכישורים שלהם.

ומה ההשלכות? מצד אחד, זיהוי דפוסי התנהגות כאלה בזמן אמת יכול להיות כלי רב עוצמה לזהות בעיות ולטפל בהן בזמן – למשל, לזהות אנשים בסכנת התאבדות ולהציע להם סיוע נפשי. מצד שני, יש כמובן פוטנציאל מדאיג לשימוש לרעה בתובנות שמגלים על אנשים רק מדפוסי השימוש שלהם באינטרנט – למשל, לפטר עובדות לפני שהן נכנסות להיריון.

לכן, חשוב במיוחד להגן על הפרטיות של המשתמשות והמשתמשים והאנונימיות שלהם, ולא לחשוף אותם אלא אם כן מדובר באמת במקרה חירום.

אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, דירקטור לתובנות התנהגותיות בחברת Medisafe, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker