אורן שפירא
אורן שפירא

איך מעודדים ציות להנחיות למניעת התפשטות הקורונה בתרבות שבה יש מסורת של האדרה של "שוברי כללים", המציירת לפעמים כחלש את מי ש"הולך אחרי העדר"? אפשר לזהות גישה כזאת גם בתרבות האמריקאית (תחשבו על גיבורי העל בסרטים שלוקחים את החוק לידיים ומצילים את העולם) וגם בישראל - בשימוש במונח "כבשים" במסרים של חלק ממכחישי הקורונה או מי שמתנגדים להנחיות.

הפסיכולוג החברתי ד"ר שי דווידאי מאוניברסיטת קולומביה מציג באתר Vox תשובה לשאלה, שמתבססת על אבחנה בין שני סוגי קונפורמיות:

קונפורמיות ממוקדת בעצמי – מתארת מצבים שבהם אנשים מתאימים את ההתנהגות שלהם להתנהגות של אחרים בשביל למצוא חן בעיניהם.

קונפורמיות ממוקדת באחר – מתארת מצבים שבהם אנשים מתאימים את ההתנהגות שלהם להתנהגות של אחרים בשביל לעזור לקבוצה.

בסדרת מחקרים עם כ-800 משתתפים אמריקאים, דווידאי ושותפו למחקר ד"ר מת'יו ווייס מצאו שאנשים זילזלו במי שהראו קונפורמיות ממוקדת בעצמי וראו בהם חלשי אופי. לעומת זאת, הם כיבדו את מי שהראו קונפורמיות ממוקדת באחר, וראו בהם ראויים לשבח ואמיצים, ואף יותר אותנטיים וחמים.

אז מה המסקנה? דווידאי מציע להשתמש באבחנה בין שני סוגי הקונפורמיות כדי להתמודד עם מי שמנסים לצייר ציות להנחיות הקורונה הבסיסיות (כמו ללבוש מסכה) כחולשה. אם אתם נתקלים במסר כזה כדאי לענות שלפעמים אומץ מתבטא לא בלהפר את הכללים, אלא בלציית להם כדי לעזור לאחרים ולהגן עליהם – שהרי אלה ההורים שלנו, הסבים והסבתות שלנו, האחיות והאחים שלנו והחברים והחברות שלנו, שאנחנו מאחלים להם בריאות ואריכות חיים.

אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, דירקטור לתובנות התנהגותיות בחברת Medisafe, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker