רוצה לעשות משהו למען הסביבה? לא תודה

כך מניעים אנשים להתנהגות ידידותית לסביבה - בלי לעצבן אותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרטה תונברג
גרטה תונברגצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

בטור הראשון שלי כאן אני רוצה לעסוק בשאלה 'בוערת' שמעסיקה קובעי מדיניות, ארגונים סביבתיים וכמובן פסיכולוגים וכלכלנים התנהגותיים - איך אפשר לגרום לאנשים להתנהג בצורה ידידותית לסביבה?

מחקר חדש שמתואר בכתבה הבאה השווה בין שני סוגי מסרים סביבתיים:

1. טיפים לגבי פעולות שאנשים יכולים לעשות בחיים הפרטיים שלהם למען הסביבה, כמו להשתמש בפחות מים חמים;

2. מסרים בעד מדיניות ממשלתית סביבתית כללית, כמו החמרת הסטנדרטים הסביבתיים שמכוניות נדרשות לעמוד בהם.

המחקר מצא שמשתתפים במחקר שקראו מסרים על דברים שהם יכולים לשנות בהתנהלות היומיומית שלהם למען הסביבה נטו להיאטם - לפי התשובות שלהם לשאלון אחרי שקראו את המסרים, הם פחות האמינו שהאנושות גורמת להתחממות גלובלית ופחות התכוונו לשנות את ההתנהגות היומיומית שלהם למען הסביבה. למסרים בעד שינויי מדיניות כלליים לא היתה השפעה שלילית כזאת.

לדעת מומחים בתחום, אלו הדברים שמסבירים את התגובה השלילית של המשתתפים למסרים לגבי התנהגות אישית:

1.  זו הדרך של אנשים להתמודד עם 'הטפה' לפעולות שהם לא רוצים לעשות - קל יותר לשנות את הדעה לגבי הצורך בשינוי מאשר לשנות את ההתנהגות שלך (כמו שמראים מחקרים על דיסוננס קוגניטיבי);

2. כשאנשים מרגישים שהחופש שלהם מאוים, הם נוטים 'לעשות דווקא', ולשנות את הדעות וההתנהגות שלהם בכיוון ההפוך למה שמנסים להם לגרום לעשות (תופעה שנקראת psychological reactance).

3. אנשים לא מאמינים שפעולות קטנות שהם עושים בחיי היומיום (כמו לזרוק אריזה לפח הכתום במקום הירוק) באמת משפיעות על דבר גדול כמו ההתחממות הגלובלית.

אז מה כן עוזר לגייס אנשים למען הסביבה, על פי המומחים?

1. דוגמה אישית: לראות אנשים אחרים מתנהגים בצורה ידידותית לסביבה. למשל, המחקר מזכיר את הפעילה הסביבתית הצעירה גרטה תונברג, ששטה כל הדרך מבריטניה לכנס סביבתי של האו"ם בארה"ב באוניה - במקום לטוס.

2. להפוך התנהגות סביבתית ליותר 'כיפית' ואופנתית: לדוגמה, הכתבה מספרת איך קופנהגן הפכה לעיר של אופניים בשנות ה-70 לא בעקבות קמפיין סביבתי, אלא בעקבות קמפיין ששיווק רכיבה על אופניים כדבר פרקטי ומגניב.

אנשים רוכבים על אופניים בקופנהגן
אנשים רוכבים על אופניים בקופנהגןצילום: william87 / Getty Images / iStoc

עם זאת, המאמר כולל רק מחקר אחד עם כ-2,000 משתתפים - לא המון בסדר הגודל של מחקרים שמריצים בימינו בנושאים כאלה. כדאי לחכות ולראות אם יתקבלו ממצאים דומים במחקרים נוספים.

הממצאים כן מספיקים לדעתי בשביל לתת לנו חומר למחשבה על איך מניעים אנשים לפעולה בנושאים כמו סביבה, בריאות והצבעה בבחירות, בלי לעורר בהם התנגדות שתביא לתוצאות הפוכות מהמכוון.

על הכתבה למדתי מהניוזלטר של Impactually

אורן שפירא

אורן שפירא | קריאה לפעולה

מומחה לפסיכולוגיה חברתית והתנהגות אנושית, דירקטור לתובנות התנהגותיות בחברת Medisafe, ממייסדי ומובילי קהילת 'פסיכולוגיה חברתית בעולם האמיתי' שעוסקת ביישומים של פסיכולוגיה חברתית וכלכלה התנהגותית בתחומי חיים, עסקים ומדיניות שונים.

בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת תל אביב והכשרה לאחר הדוקטורט במרכז לחקר קבלת החלטות באוניברסיטת שיקגו. תל אביבי-חיפאי גאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker