המפתח שיביא את הצעירים לפריפריה

מה שימשוך צעירים לחיפה, באר שבע וירושלים, הוא מה שמושך אותם לתל אביב: נגישות גבוהה למגוון שירותים והזדמנויות בדרך הרגלית והקצרה

אור תורג'מן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדרות רוטשילד בתל אביב
שדרות רוטשילד בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

דמיינו איך היו נראים חייכם אילו יכולתם לפזר את הילדים לגנים תוך כדי טיול בוקר עם הכלב, להגיע לעבודה בהליכה, לקפוץ לבקר חבר מהצבא שגר על הדרך לסניף הדואר שבו מחכה החבילה שהזמנתם באמזון, ובסוף השבוע לרכוב על אופניים לביקור במוזיאון ומשם להמשיך לחוף הים.

סגנון חיים כזה מאפשר לתושבים להחזיק רכב אחד ולחסוך כסף רב, וגם מותיר להם יותר זמן פנוי שתושבי ערים אחרות מקדישים לנסיעה בכבישים. אלו הן הנגישות הנוחה והסמיכות למגוון השירותים שרבים כל כך מוכנים לשלם עליהם בתל אביב. הרשויות מסביב משתאות לנוכח הפערים במחירי הדיור לעומת תל אביב, והן כבר הבינו: כדי למשוך תושבים ולהעלות את ערכי הנדל"ן, צריך להציע מרחב המאפשר סגנון חיים שכזה. כך מטפחת גבעתיים את רחוב כצנלסון המתחדש, ורמת גן את רחוב ביאליק השוקק.

גם ערי הפריפריה מקדישות מחשבה לשאלה איך להחזיר אליהן את הצעירים. לעתים הן בוחרות להציע דירות גדולות בשכונות מרווחות עם שפע חניה, ובכך הן מייצרות שכונות שינה, ודווקא מחלישות את הפעילות המסחרית בתחומן ומרחיקות את הקהל שאותו הן מבקשות למשוך.

מה שימשוך צעירים לחיפה, באר שבע וירושלים, הוא מה שמושך אותם לתל אביב: נגישות גבוהה למגוון שירותים והזדמנויות בדרך הרגלית והקצרה. עיר שתשכיל לייצר סביבה נגישה ומגוונת, תמשוך אליה תושבים חדשים וגם את הדור הצעיר.

גם אירועים חד־פעמיים ואטרקציות לרגע מוצגים לעתים כמנועי צמיחה ומשיכה של אוכלוסייה חדשה וצעירה. ואולם חשוב לזכור כי מצעד גאווה ומרוץ לילה אינם הדברים שיוצרים את העניין ומושכים את הצעירים לתל אביב, אלא האפשרות לבצע את הפעולות היומיומות הפשוטות במרחק הליכה.

מכאן ניתן ללמוד כי משבר הדיור הוא במידה רבה משבר איכות הדיור. לא מחסור ביחידות דיור הוא הבעיה, כי אם המחסור ביחידות דיור במקומות שבהם נוח ונעים לגור. סביבת המגורים המשעממת שמציעות השכונות החדשות בשולי הערים אינה המוצר שהדור הצעיר רוצה. צעירים רבים מעדיפים להסתפק בדירה ישנה וצנועה, ולהרוויח חיים בסביבה עירונית איכותית.

את מרחב ההזדמנויות הזה אפשר וצריך לייצר בכל עיר. קרית שמונה, עפולה או ירוחם לא יכולות ולא צריכות להיות גדולות כמו תל אביב. אך כדי למשוך את הצעירים אליהן הן לא צריכות להיות גדולות, אלא להתחדש כסביבה נוחה ואטרקטיבית למגורים, ואת זאת ניתן לייצר גם בקנה מידה קטן, עם ציפוף וחיזוק מרכזי הערים בהליכי התחדשות עירונית.

תוך כדי הגדלת מספר יחידות הדיור באזור המתחדש, גדלה גם הצפיפות והיא מחזקת את כוח הקנייה ומפרנסת את העסקים באותו אזור. התוצאה היא שליותר תושבים יש שירותים וצרכים יומיומיים הנגישים בקרבת המגורים. זו הדרך היחידה שבה יכולות ערי הפריפריה להתחרות בתל אביב.

אור תורג'מן

אור תורג'מן | עירוניות בת השגה

אני מאמין שעירוניות היא סגנון חיים בר קיימא. בשנות לימודי הבוגר שלי בחוג לביולוגיה ומדעי הסביבה באוניברסיטה העברית בירושלים, הבנתי שהדרך היעילה ביותר לשמור על הסביבה היא לגור בעיר. את לימודי ההסמכה השלמתי בטכניון, בתוכנית הצוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני. כעת אני עובד בעיריית נהריה כמנהל פרוייקטים באגף הנדסה ומתגורר בעיר. ערים צפופות וקומפקטיות מיטיבות עם הכלכלה שלנו, עם הבריאות שלנו, והן המפתח להבטיח את השמירה על הטבע והשטחים הפתוחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker