רוצים דיור בר השגה? תגורו מול התחנה המרכזית

דירות הפונות לרחוב מסחרי סואן, בוודאי בקומות הנמוכות, יהיו לרוב זולות יותר מדירות בעלות מאפיינים דומים הפונות לרחוב צדדי

אור תורג'מן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התחנה המרכזית בתל אביב
התחנה המרכזית בתל אביבצילום: אייל טואג

דירות הממוקמות מעל סופרמרקט או מסעדה ברחוב מסחרי, ופונות לרחוב שבו יש תנועת כלי רכב ערה במשך כל שעות היממה, נחשבות בעיני רבים לפחות אטרקטיביות. ואולם דווקא משום כך, הן יכולות להיות החוליה החסרה בתחילתה של שרשרת משפרי הדיור, ולשמש דיור בר השגה עבור זוג צעיר בתחילת דרכו.

מטרתו של דיור בר השגה היא לאפשר לצעירים בתחילת דרכם ולבעלי מקצועות עם הכנסה נמוכה לגור בעיר ובסמוך למוקדי הביקוש. צריך לאפשר גם לאחיות, מורים וגננות, שוטרים ועובדים סוציאליים לגור בעיר יקרה, כדי שיוכלו לעבוד בה בלי שיצטרכו להגיע אליה ממרחקים. בנוסף, מגורים בנגישות אל הזדמנויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות הם כלי יעיל ביותר לצמצום פערים. לכן חשוב שהערים המבוקשות יאפשרו גם לעשירונים הנמוכים יותר לגור בתחומן.

בעיר צפופה שבה משולבים מגורים, מסחר ושירותים שונים זה לצד זה, נוצרות מאליהן דירות אטרקטיביות יותר ופחות. דירות הפונות לרחוב מסחרי סואן, בוודאי בקומות הנמוכות, יהיו לרוב זולות יותר מדירות בעלות מאפיינים דומים הפונות לרחוב צדדי. ברחוב ויצמן הסמוך לבית החולים איכילוב בתל אביב למשל, סירנות אמבולנסים הן מנת חלקם של דיירי הרחוב. שם תוכלו למצוא דירות זולות יותר מאשר ברחוב בארי הפנימי והשקט.

כך גם תראו הבדלים ניכרים במחירי הדיור בשכונת הדר בחיפה בין רחוב הרצל שבו תנועת אוטובוסים ומטרונית, לעומת מדרחוב נורדאו המקביל לו, שדייריו נהנים מיתרונות שירות תחבורה זמין ונגיש בלי לשלם על כך ברעש. כך גם בדרך עזה בירושלים בהשוואה לרחוב אלפסי השקט — שניהם בשכונת רחביה בירושלים, האחד רוחש פעילות אנושית ערה והשני שקט למדי.

מתכננים יכולים ליצור את מלאי הדיור הזול שכולם מחשיבים לבר השגה: בנייה צפופה ומגוונת במיקומים ובגדלים שונים, תאפשר לכוחות השוק לפעול ולייצר טווח רחב של דירות במחירים מגוונים. סמיכות לתחנת רכבת אולי נתפשת בעיני רבים כחיסרון בגלל הרעש, אבל עבור זוג צעיר או סטודנט בלי רכב, דירה כזו עשויה לספק יתרון בנגישות למקום עבודה מכניס יותר או לאוניברסיטה. בהמשך הם יוכלו להשתדרג. גם באמצעות שילוב של שימושים שונים באותו מבנה ניתן ליצור פנייה לקהלים שונים ובכך להרחיב את טווח המחירים. גן ילדים בקומת הקרקע ומעל דירות מגורים הוא דוגמה לכך.

בשנים האחרונות עיקר הבנייה למגורים מתמקדת במשפחות מבוססות של "אמצע הדרך" כקהל יעד. יחד עם מגמה של הפרדת השירותים והמסחר משכונות המגורים ותכנון שכונות "סטריליות" המבוססות על התניידות ברכב פרטי, נוצר מלאי דירות הדומות במאפייניהן, כמעט זהות, ואנו מאבדים את השונות במחירים.

כך נראות השכונות שנבנו במנועי הפיתוח העיקריים שפעלו בעשור החולף, כמו בתוכנית מחיר למשתכן. אמנם הקונים זוכים לרכוש דירות בזול, אך נאלצים להחזיק שני כלי רכב לפחות בכל משק בית, מה שמגדיל משמעותית את ההוצאה החודשית. רווקים, גרושים, משפחות חד־הוריות וקשישים מתקשים למצוא דירה שתתאים להם, ולכן נאלצים לשלם יותר עבור דירות שאין להם צורך בהן.

עלינו לחזור לתכנן ערים כמו פעם: רשת רחובות שתי וערב, המשלבים שירותים שונים ומסחר עם המגורים. כך ניתן לשרת ביעילות רבה את התושבים בתחבורה ציבורית מהירה וזולה, ולעודד את התושבים לצרוך את כל השירותים קרוב לביתם. שילוב שירותים שונים ומסחר, בד בבד עם המגורים בשכונה, מועיל לכלכלה העירונית ומשפר את חיי התושבים. אבל הדבר הכי חשוב הוא, שכך נוצר מלאי של דיור בר השגה שגם נותן ערך מוסף לדיירים: נגישות מושלמת להזדמנויות שמציעה העיר.

אור תורג'מן

אור תורג'מן | עירוניות בת השגה

אני מאמין שעירוניות היא סגנון חיים בר קיימא. בשנות לימודי הבוגר שלי בחוג לביולוגיה ומדעי הסביבה באוניברסיטה העברית בירושלים, הבנתי שהדרך היעילה ביותר לשמור על הסביבה היא לגור בעיר. את לימודי ההסמכה השלמתי בטכניון, בתוכנית הצוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני. כעת אני עובד בעיריית נהריה כמנהל פרוייקטים באגף הנדסה ומתגורר בעיר. ערים צפופות וקומפקטיות מיטיבות עם הכלכלה שלנו, עם הבריאות שלנו, והן המפתח להבטיח את השמירה על הטבע והשטחים הפתוחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker