מייגן מרקל מעזה להיות שונה. יש אנשים שקשה להם עם זה

ההחלטה של הנסיך הארי ורעייתו מייגן לחשוף את ההריון השני זוכה לתגובה שלילית, בטענה שהם צבועים ונחשפים לתקשורת רק כשנוח להם ■ למרות המודרניזציה של המוסד, היחס הבריטי לבני בית המלוכה עצמם נותר עמוק בימי הביניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייגן, הדוכסית מסאסקס, בכנסיית וסטמיניסטר שבלונדון, ב-7 בנובמבר 2019
מייגן, הדוכסית מסאסקס, בכנסיית וסטמיניסטר שבלונדון, ב-7 בנובמבר 2019צילום: Matt Dunham/אי־פי

ב-2014 עלה בתאטרון אלמיידה שבלונדון מחזה בשם "צ'ארלס השלישי", שעסק בתרחיש הבדיוני שבו אליזבת השנייה, מלכת בריטניה, הולכת לעולמה, ובנה צ'ארלס מומלך תחתיה. עיקר הקונפליקט במחזה נבע מהניסיונות של המלך להפוך את תפקידו לכזה שאינו סימבולי לחלוטין, אך אחת מעלילות המשנה עסקה בבנו השני, הנסיך הארי.

במחזה, התסכול של הארי מבית המלוכה, שהקביל להפיכת אחיו הבכור וויליאם ליורש העצר, הוביל אותו לזרועותיה של ג'ס אדוארד, בת למעמד הפועלים ואישה בעלת דעות אנטי-מונרכיסטיות מובהקות. בעיבוד הטלוויזיוני למחזה, ששודר שלוש שנים לאחר מכן בערוץ BBC 2, נוסף לזיווג הבעייתי הזה נדבך נוסף: השחקנית של ג'ס היתה אישה שחורה, צאצאית לאב מג'מייקה. מסיבות אלה, כשהמחזה נגמר - וצ'ארלס מתפטר לטובת בנו ויליאם – הארי מודיע לג'ס שהם חייבים להיפרד. הזיווג שלהם שערורייתי מדי, הוא מספר לה, ויפגע בסטטוס-קוו השברירי של בית המלוכה.

אירועי המחזה, כמובן, לא קרו באמת. המלכה אליזבת עדיין איתנו, צ'ארלס הוא עדיין יורש העצר, והנסיך הארי האמיתי התחתן ב-2018 עם בחירת ליבו, מייגן מרקל. ובכל זאת, נראה שמרקל היתה זיווג שערורייתי לא פחות מג'ס אדוארד הבדיונית: שחקנית אמריקאית גרושה עם אם אפרו-אמריקאית שמבוגרת מבעלה בארבע שנים. מדובר בדמות שונה מאוד מאשתו הייצוגית של אחיו הבכור של הארי, קייט מידלטון – ורחוקה שנות אור מהדימוי הכמעט מלאכי שדבק באמם, הנסיכה דיאנה המנוחה.

היחס התקשורתי להארי ומייגן לא היה אוהד במיוחד – הודות, אולי, לשמרנות הבריטית בכל הנוגע לצומת בין ענייני המלוכה וענייני גזע, מעמד ומגדר. אף שהנסיך עצמו היה בצעירותו דמות מאוד בעייתית, והתסכול שלו מ"כלוב הזהב" המלכותי היה ידוע מראש, העיתונות הבריטית לא היססה להציג דווקא את אשתו כמי שמושכת בחוטים מאחורי הקלעים. לדוגמה, כשבני הזוג הכריזו בראשית 2020 שהם "לוקחים צעד אחורה" מחובותיהם כבני משפחת המלוכה וינסו להתרחק מעיני התקשורת, העיתונות כינתה את האירוע "מגזיט" – שילוב של המילים מייגן ואקסיט, ומשחק מלים על הברקזיט, שהתרחש במקביל.

הסלידה ממייגן המשיכה, באופן טבעי, גם לביקורת כלפי מקומה כאם וכרעייה. בנובמבר, מרקל פירסמה טור אישי בניו יורק טיימס על הפלה טבעית שעברה זמן קצר לאחר לידת בנם הבכור של הזוג. לצד השבחים על שהשתמשה במעמדה על מנת להציף בתקשורת נושא כואב ואינטימי, שעדיין נחשב לטאבו במעגלים מסוימים, היתה גם לא מעט ביקורת על ההחלטה "פתאום" כן להזמין את התקשורת לתוך חדר המיטות של הזוג המלכותי לשעבר. הרי לקחתם צעד אחורה מתפקידיכם, למה פתאום את באה לבקש מאיתנו תשומת לב על ההפלה שלך?

הנסיכים וויליאם והארי ומייגן מרקלצילום: TOLGA AKMEN / AFP

אירוע דומה התרחש בתחילת החודש. כשתעודת הלידה של בנם הבכור נחשפה לתקשורת, היו שהזדעקו מזה שהיא חתמה על התעודה בשמה המקורי – מייגן מרקל. איזו הוכחה נוספת צריך לתאוריה שהגרושה האמריקאית הנרגנית חטפה את הארי מבני משפחתו אם לא העובדה שהיא מסרבת לקחת את שם המשפחה שלהם? האם היא באמת חושבת שהיא טובה מדי בשביל השם של שושלת ווינדזור, שהובילה את בריטניה לניצחון לא באחת – אלא בשתי מלחמות עולם?

גם הסקנדל הנוכחי, כמובן, קשור בבטן של מייגן. לפני יומיים, הזוג הכריזו שמייגן בהריון שני. התמונה של השניים, שהעלה הצלם ניסאן הארימן לטוויטר – שכן לזוג אין חשבון "רשמי" מאז ה"מגזיט" – הגיעה במהרה לכל העיתונים. זמן קצר לאחר מכן, הודיעו השניים שהם צפויים להתראיין על ידי אופרה ווינפרי – ראיון ראשון מאז העזיבה, שבו ייחשפו כביכול פרטים נוספים על "מאחורי הקלעים" של מערכת היחסים של השניים זה עם זו, ומול הממסד הבריטי.

יחד עם ההצהרות הללו הגיעה, כמובן, גם הביקורת. הזוג יצא בעבר כמה פעמים כנגד עיתונים בריטיים שפירסמו פרטים אינטימיים על השניים או תמונות פפרצי. רק בשבוע שעבר בית משפט פסק לטובת השניים, אחרי שתבעו עיתון שפירסם את ההתכתבויות האישיות של מייגן עם אביה המנוכר לפני החתונה שלה לנסיך ב-2018. לכן, החשיפה הנוכחית נתפשה בעיני אנשים מסוימים צבועה במיוחד.

פירס מורגן, מנחה תוכנית בוקר ואדם בוטה באופן כללי, צייץ בטוויטר כי "אנשים שבאמת רוצים לחיות בפרטיות לא מפרסמים תמונות הריון אינטימיות לאותם עיתונים שהם טוענים שהם שונאים – ואז מכריזים שהם הולכים לעשות ספיישל של שעה וחצי עם אופרה". הוא אף צייץ תמונה של עמוד השער של הצהובון הבריטי הדיילי סטאר, שבו פורסמה תמונת ההריון עם פניהם של הזוג מצונזרים והכיתוב "אישה שקנאית לפרטיותה מספרת ל-7.67 מיליארד אנשים שהיא בהריון".

הברכות שזרמו מארמון בקינגהאם בעקבות ההכרזה הזו לא מנעו מכמה עיתונים להכריז שהמלכה למעשה זועמת על פרסום התמונות, וחרדה ממה שהם עלולים להגיד בראיון. אחרי הכל, הם לא הצהירו על ההיריון או הריאיון דרך הצינורות הרשמיים, ולכן ברור שיש דברים בגו.

העיתונות הצהובה הבריטית ידועה בעוקצנותה, והמקרה של מייגן והארי הוא לא יוצא דופן במיוחד. סביר להניח שחלק גדול מהסלידה ממרקל מגיעה מהשילוב הייחודי של תכונות שפשוט נחשבות "לא בריטיות" או לפחות "לא הולמות" את מעמדה – גם מבוגרת, גם שחורה, גם גרושה, גם אמריקאית, וכן הלאה. ניתן רק לשער אם התגובה הציבורית למעללי הזוג המלכותי לשעבר היתה בוטה כל כך אילו הארי היה מתחתן עם איזו צאצאית חברה גבוהה בריטית וצעירה בשם מרי או סטפני, והשניים היו מודיעים שהם "לוקחים צעד אחורה" כדי לעזור לאביה נייג'ל עם קרנות הגידור שלו.

מייגן מרקל יחד עם הנסיך הארי בחוף בונדי באוסטרליהצילום: AFP

בריטניה היא שילוב מוזר של ישן מול חדש, ארכאי ומודרני. דמוקרטיה מתפקדת פחות או יותר לצד מונרכיה מהמאה ה-11. טקסים מסורתיים עם פרשנות מתחדשת. עד עכשיו, המערכת הזו שרדה, פחות או יותר. זעזועי עבר – אינספור בגידות, מיתות, גירושין וסכסוכים – הוסתרו במקרה הרע ונהפכו לחומר לסדרות דרמה בנטפליקס במקרה הטוב.

המקרה של מייגן והארי הוא דוגמה נוספת לכך, ולמשקל הרב שהמדינה הזו עוד מעניקה ל"מסורתי", לטוב ולרע. עד כה, אליזבת השנייה הצליחה להחזיק את כל העסק מתפקד. המתיחות בין החיים הפרטיים של הארי ומייגן לתפקידם כבני מלוכה – גם לאחר פרישתם – מעידה שהשילוב הזה לא עובד חלק כמו שהיא אולי היתה רוצה. ימים יגידו מה יקרה כשבאמת יהיה פה צ'ארלס השלישי.

הנסיך הארי ומייגן מרקלצילום: Alastair Grant/אי־פי
עודד פוירשטיין - צרובה

עודד פוירשטיין | ארצות הבריט

עודד פוירשטיין הוא עורך ב-TheMarker, בוגר מ"א בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב ומנחה הפודקאסט של היסטוריה גדולה בקטנה. כשהוא לא בוהה בטקסטים הוא מעביר הרצאות על היסטוריה מערבית או מסדר את הבית בעקבות החתולה שלו. שותה את התה בלי סוכר, תודה רבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker