פליפה השישי אולי לא יזמין את אליזבת השנייה לדו קרב, אבל יש מלחמה שעדיין נמשכת

הברקזיט הושלם, וגבול אחד בין בריטניה לאיחוד האירופי ראוי לתשומת לב מיוחדת: בגיברלטר. יש עכשיו חוקי משחק חדשים, והם משנים את יחסי הכוחות בצוק

עודד פוירשטיין - צרובה
עודד פוירשטיין
ההכנות לנאום המלכה, היום בכנסיית ווסטמינסטר
ההכנות לנאום המלכה, היום בכנסיית ווסטמינסטרצילום: POOL/רויטרס
עודד פוירשטיין - צרובה
עודד פוירשטיין

ביום שישי, כשהשעון צילצל חצות והעולם הותיר את 2020 המקוללת מאחוריו, בריטניה סיימה את תקופת החסד, השלימה באופן סופי את הברקזיט ויצאה מהאיחוד האירופי.

אחד הנושאים הבוערים ביותר עד אותו רגע היה גורלו של הגבול בין צפון אירלנד הבריטית לרפובליקה האירית העצמאית. החשש היה מוצדק: מדובר בגבול היבשתי היחיד של בריטניה עם האיחוד האירופי, וגבול נפיץ במיוחד בשל ההיסטוריה האלימה בין שני הצדדים. בריטניה ואירלנד הגיעו בסופו של דבר להסכמה לגבי גורל הגבול, אבל זהו אינו הגבול היבשתי היחיד בין הממלכה המאוחדת לאיחוד. יש להם עוד נקודת השקה אחת, שראוי להקדיש לה תשומת לב מיוחדת: בגיברלטר.

כן כן, גיברלטר. כשבעה קילומטרים רבועים בדרום חצי האי האיברי, שבהם חיים כ-30 אלף בני אדם וכ-300 קופי מקוק תחת צלו של צוק גיברלטר הלבן. הצוק נכבש מידי ספרד ב-1704 במהלך מלחמת הירושה הספרדית ונמסר לבריטניה. למרות כמה ניסיונות כושלים מצד הספרדים לקחת את הצוק בחזרה, הוא נותר בידי הממלכה המאוחדת עד היום.

כמו איי פוקלנד, מול חופי ארגנטינה, גיברלטר מוגדרת כ"טריטוריה בריטית שמעבר לים" – שם יפה לשאריות של האימפריה הבריטית שהיו קטנות מדי מכדי לזכות בעצמאות ולדאוג לעצמן. שאריות עם שלטון עצמי מוגבל, שנותרו תחת חסות הממלכה המאוחדת.

במהלך השנים, בריטניה ניצלה את הנכס הזה עד תום: בגיברלטר יש שדה תעופה קטן ובסיס ימי צבאי גדול, שאיפשרו לממלכה המאוחדת לחזק את שליטתה בים התיכון. בשיאה של האימפריה, ספינות סחר ומלחמה היו עוצרות בגיברלטר בדרכן למצרים, ואז ממשיכות דרך תעלת סואץ להודו ומעבר לה.

בשתי מלחמות העולם, הבסיס הימי שימש תחנת עגינה חשובה עבור הבריטים ובעלי בריתם. בימי השלום שהגיעו מאז, השילוב בין השייכות לבריטניה, החברות באיחוד האירופי והקרבה הפיזית לאפריקה, הפכו את גיברלטר למקום מושך במיוחד לעשות בו עסקים עבור חברות זרות - שביקשו לבנות ראש גשר לתוך אירופה.

גיברלטרצילום: בלומברג

הגילברטרים בחרדה

קל להבין למה הברקזיט לא יעשה טוב לטריטוריה הקטנה ויושביה, ש-96% מהם הצביעו בזמנו עבור הישארות באיחוד האירופי. החיים בגיברלטר תלויים כמעט לחלוטין בספרד השכנה, והמחוזות הספרדיים הצמודים לגבול נשענים גם הם על קיומה של הטריטוריה הבריטית הצמודה בשביל תעסוקה.

בכל יום, אלפי אנשים חוצים את הגבול לכאן או לכאן על מנת לעבוד, לסחור או אפילו לטייל. עד כה, זה היה פשוט: הגבול שובץ אמנם בשומרים ספרדים וגיברלטרים, אבל המעבר היה קליל למדי, וכל מה שנדרש על מנת לעבור היה להציג בפני השומרים המנומנמים תעודת תושב או דרכון.

תושבי גיברלטר נערכו בחרדה הולכת וגוברת לינואר 2021, בייחוד נוכח החשש מ-"No Deal Brexit" שינתק אותם לחלוטין מספרד ומהאיחוד האירופי. מעבר לחשש שהחברות הגדולות שיושבות בטריטוריה יעזבו אותה לטובת סניפים אחרים באירופה, התושבים פחדו שסגירת הגבול לספרד תפגע בשטף הסחורות והשירותים שזורמים מדי יום דרך הגבול. המסרים הסותרים שהגיעו מבריטניה גופא לא עזרו, כמו גם התחושה שהבריטים עסוקים יותר בנעשה באיים שלהם.

מאז 2019 קיים בגיברלטר משרד "מידע ברקזיט" מיוחד שמספק לתושבים ידיעונים על השינויים בחייהם, עם כותרות הססניות ולא מתחייבות כמו "מה יקרה במצב שבו יהיה No Deal Brexit". הידיעונים הללו מספקים הצצה לקשר ההדוק בין גיברלטר לשכנותיה.

עלון שפורסם ערב השנה החדשה עסק ביכולתם של הגיברלטרים להתנייד עם כלי רכב באירופה. לפי הכתוב, ממשרד המידע על הברקזיט נמסר כי בריטניה מנהלת משא ומתן עם מדינות אירופה על מנת שהגיברלטרים לא יידרשו להוציא רישיון בינלאומי. נכתב גם שממשלת ספרד פירסמה צו מלכותי שמתיר לתושבי גיברלטר לנסוע לספרד ללא צורך ברישיון בינלאומי, כך שמרבית תושבי הטריטוריה לא צריכים לדאוג מההשפעה המיידית על חייהם.

מלך ספרד פליפה השישי בטקס הממלכתי במדריד, ביוליצילום: AFP

בעלי ההשפעה האמיתיים בצוק

יש שיאמרו שהעובדה שממשלת בריטניה מסתמכת על צווים מלכותיים ספרדיים על מנת להרגיע את נתיניה, מצביעה על בעלי ההשפעה האמיתיים בגיברלטר שלאחר הברקזיט. לא מדובר בתחושה בלבד: בחודשים שקדמו לברקזיט, ספרד חיזקה את נוכחותה בגבול והחלה להקפיד יותר על השמירה על המעברים. ספרד גם מנהלת משא ומתן משל עצמה מול האיחוד האירופי, על מנת להחריג את הגבול שלה מול גיברלטר ולהקל על מעבר של סחורות ואנשים מהטריטוריה לספרד, ולהיפך. פליפה השישי אולי לא הולך להזמין את אליזבת השנייה לדו קרב, אבל המלחמה על הריבונות בצוק גיברלטר עדיין נמשכת.

ספרד הספיקה לפרסם עוד כמה צווים, שבהם הסבירה שלא יהיה שינוי בכל הנוגע לתעסוקה, תנועה או בריאות עבור תושבי גיברלטר שמגיעים לספרד, לפחות עד יולי 2021. גם לאחר שספרד ובריטניה הודיעו ברגע האחרון שהגיעו להסכם ושגיברלטר תצטרף לאזור שנגן - שמאפשר לתושבי האיחוד האירופי לנוע בין המדינות החברות ללא צורך בעצירה לביקורת - נותרה ספרד כשידה על העליונה.

בארבע השנים הקרובות, תקופת הסתגלות שכזו, יאוכלסו הגבולות בנוכחות מוגברת של שומרי גבול ספרדים, כמו גם אנשי פרונטקס, הסוכנות לאבטחת גבולות האיחוד האירופי. הברקזיט אולי "השיב את השליטה בבריטניה לבריטים", כפי שתומכיו נהגו להגיד, אבל הרחיק מעט את גיברלטר.

בינתיים, החששות ממחסור בציוד ובמזון בגיברלטר התבדו. בעוד הכניסה של גיברלטר להסכם שנגן מבטיחה את המשך התנועה החלק מהטריטוריה לספרד, תושבי גיברלטר גם כך נצורים בבתיהם הודות למגפת הקורונה.

החברות הגדולות, אלו שהגיעו לגיברלטר על מנת ליהנות מהשילוב המיוחד של מס נמוך וחברות באירופה, יאלצו ככל הנראה לבצע שינויים במבנה המשפטי והארגוני שלהן - למרות שאף אחד לא ממש בטוח מה צריך לעשות, איך צריך לעשות את זה או למי יש את המילה האחרונה. אבל בכל הנוגע לברקזיט, מדובר בתחושה שגרתית.

עודד פוירשטיין - צרובה

עודד פוירשטיין | ארצות הבריט

עודד פוירשטיין הוא דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ומנחה הפודקאסט של היסטוריה גדולה בקטנה. כשהוא לא בוהה בטקסטים הוא מעביר הרצאות על היסטוריה מערבית או מסדר את הבית בעקבות החתולה שלו. שותה את התה בלי סוכר, תודה רבה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?