גם הקורונה והברקזיט לא ימנעו מהבריטים לעסוק במה שחשוב באמת - הנסיכה דיאנה

לבריטניה יש צרות יותר גדולות כרגע מאשר הנסיבות האמיתיות שהובילו את דיאנה להתראיין לפני שני עשורים. אבל גם אם הסקנדל אכן פוגע במוניטין של בית המלוכה, אין שום המון חמוש בקלשונים ולפידים שיבריח אותם מווסטמינסטר

עודד פוירשטיין - צרובה
עודד פוירשטיין
הנסיכה דיאנה
הנסיכה דיאנה
עודד פוירשטיין - צרובה
עודד פוירשטיין

רוח בלהות מהלכת על פני בריטניה – זוהי רוחה של הנסיכה דיאנה המנוחה. כן, גם בימי קורונה, עם כ-55 אלף מתים, הגבלות שמאיימות להרוס לכולם את חג המולד וצילו המתמיד של הברקזיט, יש בבריטניה מי שמודאגים עדיין מהשפעתם של אירועים מסוף שנות ה-90 על דמותה של משפחת המלוכה הבריטית.

בימים אלה משודרת בנטפליקס העונה הרביעית של "הכתר", שמוקדשת כולה למערכת היחסים הסוערת בין הנסיך צ'ארלס לדיאנה – היכרותם, נישואיהם וגירושיהם המתוקשרים. גורמים במשפחת המלוכה – כולל הנסיך צ'ארלס עצמו – הביעו מורת רוח מהדרך שבה האירועים האמיתיים מוצגים בסדרה. קל להבין למה: המלכה ומשפחתה מוצגים כאוסף של חדלי אישים נבובים, שמודאגים יותר משימור הדימוי הציבורי החיובי שלהם (וזכויות הציד שלהם) מאשר אינספור הבעיות שמתרחשות תחת אפם המורם. הנישואים בין צ'ארלס ודיאנה מוצגים כנועדים מראש לכישלון, ויורש העצר עצמו נע על הספקטרום שבין נער נבוך ונטול אישיות לשקרן ונואף פתולוגי.

דיאנה וצ'רלסצילום: REUTERS

הסערה הנוכחית סביב דמותה של הנסיכה התחילה דווקא בזכות מוצר טלוויזיוני אחר, כזה שאף אחד לא היה יכול לערער על העובדות בו, לפחות עד היום. מדובר בראיון שקיימה הנסיכה דיאנה עם העיתונאי מרטין באשיר עבור התוכנית "פנורמה" של ה-BBC בנובמבר 1995. הראיון נערך בשעה שצ'ארלס ודיאנה כבר היו פרודים אך טרם התגרשו באופן רשמי, כמה שנים לאחר שהודלפו לתקשורת קלטות שחשפו שהשניים ניהלו רומנים מחוץ לנישואים, ושנה לאחר פרסום ביוגרפיה של הנסיך צ'ארלס שניסתה לתקן במידת מה חלק מהנזק לתדמית שלו.

אבל מה שמותר ליורש העצר – לאו דווקא מותר לאשתו. בראיון, שבו צפו כ-23 מיליון איש מכל רחבי הממלכה המאוחדת, דיאנה סיפקה גישה חסרת תקדים יחסית לקרביה של המשפחה המלכותית. היא סיפרה על הלחץ והקשיים שבשימור תדמית הנסיכה המושלמת, על הטינה שבעלה רחש לה לאחר שהבין שהיא יותר פופולרית ממנו, על הדיכאון והפרעות האכילה שפיתחה, על ההתעלמות המופגנת ממצוקתה מצד הכתר – וכמובן, על קמילה פארקר-בולס, המאהבת של צ'ארלס. "היו שלושה מאיתנו בנישואים האלה", אמרה לבאשיר. "אז אתה יכול להבין למה היה לנו קצת צפוף".

הראיון, ששודר תשעה חודשים בלבד לפני מותה של דיאנה בתאונת דרכים בצרפת, תרם רבות לתדמית הציבורית החיובית של דיאנה. הוא גם הוביל למשבר ביחסים בין בית המלוכה וה-BBC: אף שאין שום חוק רשמי בעניין, תאגיד השידור הציבורי הבריטי נתפש כבעל ברית של המלוכה, והיה אמור ליידע את דוברי משפחת המלוכה על קיומו של הראיון. העובדה שהראיון תוכנן תחת מעטה סודיות אפל ונערך ללא ידיעתו של בית המלוכה הציבה בסימן שאלה את עתידה של "פנורמה" והובילה לשיגור ועדת חקירה פנימית לבדיקת נסיבות עריכת הראיון. אבל כל פעולת תגמול ציבורית היתה רק פוגעת עוד יותר במוניטין המעורער של הווינדזורים, ושום דבר לא קרה.

אמה קורין מגלמת את דמותה של דיאנה בעונה החדשה של "הכתר"צילום: Des Willie/אי־פי

אם כן, זה מפתיע שהדיון הנוכחי בראיון הגיע דווקא מהצד של הכלה. החודש שודר ברשת ITV סרט דוקומנטרי על מאחורי הקלעים של הראיון, שבו נטען כי באשיר השיג את הסכמתה של דיאנה להשתתף בראיון במרמה. בין השאר, נטען כי באשיר זייף מסמכים שנועדו להוכיח שצ'ארלס שילם לאנשים בסביבתה של דיאנה על מנת לרגל אחריה, ניהל רומן עם אחת המשרתות שלה ואף שיכנע את שני הבנים שלהם – הנסיכים וויליאם והארי – לרגל אחרי אמא שלהם. עדויות למעשים כאלה הופיעו עוד במהלך ועדת החקירה הפנימית של ה-BBC, אולם לדברי באשיר, לא נעשה במסמכים מסוג זה שום שימוש.

ובכל זאת, אחיה של דיאנה, הרוזן צ'ארלס ספנסר, ש"שידך" בשעתו בין דיאנה ובאשיר, דרש לפתוח מחדש את הסיפור. לדבריו, הוא רצה להבין מה בדיוק היה אמת ומה היה שקר בסיפורים שבאשיר סיפר לו ולאחותו כדי לשכנע אותה לבוא להתראיין – ואם באשיר הוא האשם היחיד בסיפור. "הרבה אנשים שאלו אותי, ובצדק, למה חיכיתי רק עכשיו אם כבר ידעתי שבאשיר שיקר לאחותי", צייץ ספנסר בתחילת החודש, "אבל רק עכשיו למדתי שגם ה-BBC ידעו. ולא רק שהם ידעו – הם טייחו את כל הסיפור".

מאז, מנכ"ל ה-BBC הנוכחי, טים דייבי, התנצל באופן רשמי בפני ספנסר על ההתנהלות של הרשת מולו ומול אחותו, והורה על הקמתה של ועדת חקירה נוספת בראשותו של השופט לשעבר ג'ון דייסון. ספנסר דחה את ההתנצלות של דייבי, קרא לפתיחת ועדת חקירה עצמאית – וזכה על הדרך לתמיכתם הפומבית של שני בניה של דיאנה, וויליאם והארי. מאורע נדיר יחסית בהתחשב במרחק שהשניים מקפידים לשמור מהתקשורת בכלל ומכל עיסוק במערכת היחסים של הוריהם, בפרט.

ספק אם ועדת חקירה כזו או אחרת באמת תביא לשינוי בממלכה המאוחדת. כפי שניתן להבין, לבריטניה יש צרות יותר גדולות כרגע מאשר הנסיבות האמיתיות שהובילו את דיאנה להתראיין לפני שני עשורים. וגם אם הסקנדל והתיאורים הלא מחמיאים שמופיעים ב"הכתר" אכן פוגעים שוב במוניטין של בית המלוכה, אין שום המון חמוש בקלשונים ולפידים שיבריח אותם מהטירה שלהם בווסטמינסטר – הדבר נוגד את עקרונות הריחוק החברתי.

אבל בימים האלה זה כמעט חמוד להתרכז בסאגה כזו של שקרים, בגידות וטרגדיה - הרחק מהקורונה. למשפחת המלוכה אולי אין כוח של ממש בכל הנוגע להתנהלות היומיומית של בריטניה, אבל כמו הקולגות האמריקאים שלהם, משפחת קרדשיאן, הם בהחלט יודעים איך למשוך את תשומת הלב.

עודד פוירשטיין - צרובה

עודד פוירשטיין | ארצות הבריט

עודד פוירשטיין הוא דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ומנחה הפודקאסט של היסטוריה גדולה בקטנה. כשהוא לא בוהה בטקסטים הוא מעביר הרצאות על היסטוריה מערבית או מסדר את הבית בעקבות החתולה שלו. שותה את התה בלי סוכר, תודה רבה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?