מי מפחד מפצצה סעודית?

משהו לא תקין קורה בבית הלבן. האם ממשל טראמפ פועל מתחת לרדאר ומאפשר לסעודיה ליהפך לגרעינית?

ניצן פוקס
ניצן פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ מבקר בסעודיה
טראמפ מבקר בסעודיהצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בואו נתחיל מהסוף: משהו לא תקין קורה בין ממשל טראמפ לסעודיה בנוגע לטכנולוגיה גרעינית, ויש חשש אמיתי שסעודיה עלולה ליהפך למדינת סף גרעינית, מדינה שתוכל – ברגע שתרצה – לפרוץ לעבר פצצה גרעינית על אפו וחמתו של העולם. בדיוק המצב שהטריד את ראש הממשלה בנימין נתניהו והיה הבסיס להתנגדותו להסכם בין איראן והמעצמות ב-2015.

שקט, עובדים

עדות ראשונה שמשהו לא תקין קורה בבית הלבן היא דו"ח של הקונגרס שהתפרסם בפברואר 2019. הדו"ח הורכב מעדויות של כמה מתריעים שהעידו שיש מאמצים בתוך ממשל טראמפ להאיץ העברה של טכנולוגיה גרעינית רגישה לסעודיה. לפי אותן עדויות, גורמים בממשל אישרו לחברות אמריקאיות להעביר טכנולוגיה גרעינית לריאד במטרה להקים בסעודיה כורים גרעיניים, תוך שהם מתעלמים מחוק האנרגיה האטומית של 1954 (The Atomic Energy Act).

כחודש לאחר מכן, בסוף מארס 2019, ה-Daily Beast דיווח שאכן משרד האנרגיה האמריקאי אישר בסודיות ל-6 חברות אמריקאיות לבצע התקשרות ראשונית עם סעודיה במטרה להקים בה כור גרעיני הממשל אחרי זה תיקן שמדובר ב-7 חברות. אולם למרות שהממשל הודה שאכן ניתנו האישורים הללו, הוא סירב למסור: מי הן החברות שקיבלו אישור; ומה בדיוק אושר במסגרת ההתקשרות.

למה זה מסריח?

התירוץ של הממשל שהוא לא פירסם את האישור, הוא משום שהחברות רצו להישאר הרחק מעין הציבור ולא לעודד מתחרים (דוגמת חברות אנרגיה רוסיות או סיניות) לנסות ולזרז התקשרות שלהן עם סעודיה. אם זו הסיבה, מדוע הממשל לא שיתף את הוועידות הרלוונטיות בקונגרס והתחמק מתשובות לשאלותיהן גם בדיונים בדלתיים סגורות? מדוע היה צריך לחכות לדו"ח של הקונגרס בשביל שהוא יודה שאכן אושר באופן חשאי לחברות אמריקאיות להתקשר עם סעודיה?

הנשיא טראמפ ומלך סעודיה סלמן בביקור בריאדצילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

תירוץ אחד יכול להיות שהממשל מנסה לעקוף את הקונגרס מפני שהוא נהפך לדמוקרטי, ולאחר רצח חאשוקג'י – אף אנטי סעודי. הממשל מבין שהקונגרס יטרפד כל ניסיון מוקדם להתקשר עם סעודיה בנושא הגרעין, ולכן מעדיף לנהל את ההתקשרות הזו מאחורי הקלעים.

ואתם יודעים מה? בואו ונניח שהתירוץ נכון, שהבית הלבן עבד בחשאי בשביל להאיץ תהליכים. החשש שלי הוא שהתקשרות כזו שנרקמת בחשאי רק בשביל "לזרז עניינים" עלולה להסתיים בהסכמה אמריקאית שלסעודים תהיה יכולת להעשיר אורניום. יכול להיות שממשל טראמפ כבר הסכים לכך בתחילת ההתקשרות, וזו הסיבה שהוא מסתיר מה בדיוק אושר לחברות האמריקאיות.

הזכות להעשיר

למה אני חושש מהעשרה סעודית? שתי סיבות:

1. אם למדינה יש יכולת להעשיר אורניום, היא תוכל להעשיר אורניום שמיועד להיות דלק לכור לחומר בקיע לפצצה. במסגרת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, העשרת אורניום נעשית רק במדינות שאושרו לכך. המטרה היא להבטיח שגם אם למדינה יש כור גרעיני פעיל, היא לא תוכל לשדרג את האורניום שבו לצורכי נשק. מדינה בעלת יכולת העשרת אורניום הופכת למדינת סף גרעינית, שיכולה "לפרוץ" לפצצה בתוך חודשים.

2. סעודיה חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, אך הבהירה כמה פעמים שהיא שומרת לעצמה את הזכות להעשיר אורניום בשטחה. היא אף חזרה והדגישה את זכותה מול הפעילות הגרעינית האיראנית. מכאן שסעודיה תהיה מעוניינת בהקמה של תשתית העשרת אורניום בשטחה, ולא תסתפק רק בכור גרעיני אזרחי.

חברו את שני אלו - ויש לנו בעיה. סעודיה היא עדיין מדינה ערבית שמרנית הדוגלת בפרשנות פונדמנטלית של הקוראן והאיסלאם. על אף כל החיוכים של מוחמד בן סלמן, המדינה שהוא עומד בראשה אחראית להפצת איסלאם קיצוני בעולם ובינה ובין זכויות אדם בסיסיות יש עוד מרחק רב.

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה עם מוחמד בן סלמאן יורש העצר של סעודיהצילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

סעודיה עלולה לנצל את החשיבות שלה בעיני ממשל טראמפ כראש המחנה נגד איראן, בשביל לדרוש העשרת אורניום בשטחה. ללא פיקוח מתאים של הקונגרס וייעוץ של גורמי מקצוע, טראמפ עלול לאשר את הבקשה כולל העשרת אורניום.

השאלה הישראלית

לכל זה אנחנו צריכים עכשיו להוסיף את השאלה הישראלית. מדינת ישראל היא בעלת הברית הקרובה והאמינה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון. מדינת סף ערבית היא לא משהו שקהילת הביטחון בישראל תחיה אתו בשלום. לכן אם הממשל האמריקאי ממשיך במגעיו עם הסעודים בנושא הגרעין, יש אחת משלוש אופציות:

ריאד, סעודיהצילום: בלומברג

1. יודעת והשפיעה: קהילת הביטחון יודעת על ההתקשרות והצליחה למנוע ממשל טראמפ להסכים בחשאי להעשרת אורניום בסעודיה. במקרה כזה החשש מופחת.

2. יודעת ולא השפיעה: קהילת הביטחון יודעת על ההתקשרות, אך או שלא דיברנו עם הממשל או שדרשנו שיבהירו לסעודים שלא תהיה העשרה בשטחם והממשל לא הקשיב. במקרה כזה גם יכול להיות שנתנו לנו משהו בשביל להוריד את ההתנגדות שלנו (הכרה בגולן? פשרות במסגרת תוכנית המאה?).

3. לא יודעת: עם כל העיסוק באיראן, רוסיה, סוריה ועזה, ההתקשרות עברה מתחת לרדאר של קהילת הביטחון הישראלית. לא סביר, אבל אופציה.

מה מכל האופציות האלו נכונה? אני לא יודע. אבל כדאי שנפנה למקבלי ההחלטות שלנו בירושלים עם שאלות, בשביל לוודא שמה שטראמפ עושה מאחורי הקלעים לא יביא לאיום האסטרטגי הבא עלינו.

ניצן פוקס

ניצן פוקס | המשחק הגדול

ניצן דוד פוקס הוא המייסד והמנהל של אתר "המשחק הגדול" העוסק בגיאופוליטיקה ויחסים בינלאומיים. 

"המשחק הגדול" עוסק בתכנים המשתנים של הזירה הבינלאומית – אינטרסים של מדינות, שחקנים ותהליכי עומק, ונותן תמונה ברורה של האירועים הקורים בעולם והמגמות המעצבות אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker