השקר ועונשו: סעודיה וארה"ב לא רוצות הסלמה - אבל זה כבר לא תלוי בהן

הרצח של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י עלול לפגוע בניסיון של סעודיה למודרניזציה ובמלחמתה בתימן. מנגד, סעודיה היא עמוד התווך של טראמפ במלחמה עם איראן. לאף אחת מהן אין אינטרס ליצור קרע ביחסים

ניצן פוקס
ניצן פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב טראמפ בפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
נשיא ארה"ב טראמפ בפגישה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן צילום: Mandel Ngan/AFP

ההיסטוריה מלאה במלחמות שהתחילו מפני עוולות שנעשו ליחיד. באמצע המאה ה-17, כשהקרדינל רישלייה היה צריך תירוץ להיכנס למלחמת שלושים השנה נגד הקתולים דווקא, הוא השתמש בתירוץ של כליאת בן חסות צרפתי על ידי הספרדים.

באמצע המאה ה-18 היתה זו אוזנו של ג'נקינס, ימאי בריטי, שהיתה העילה לכאורה למלחמת בריטניה-ספרד בעולם החדש (למרות שעברו 7 שנים בין כריתת אוזנו של ג'נקינס על ידי מלחים ספרדים ובין הכרזת המלחמה הבריטית). וכמובן לא נשכח את מלחמת העולם הראשונה, שפרצה בעקבות רצח יורש העצר האוסטרו-הונגרי פרנץ פרדיננד. בכל המקרים האלו הכל כבר היה מוכן ומכוון למלחמה, והעוול היה לא יותר מהניצוץ שהדליק את חבית השריפה.

המקרה של ג'מאל חאשוקג'י שונה מאלו שתוארו לעיל. הוא שונה מפני שלא סעודיה ולא ארה"ב רוצות בקרע ביחסים. הרצח של חאשוקג'י "בא לא טוב" לוושינגטון ולריאד, בטח עכשיו. מכמה סיבות.

ראשית, הרצח – אם באמת תוכנן על ידי בכירים בריאד – יפגע בתדמית שיורש העצר, מוחמד בן סלמן, מנסה לבנות לעצמו. בן סלמן רוצה לצייר את עצמו כאיש עסקים, כרפורמטור גדול, כאיש שמצעיד את סעודיה מעבר של איסלמיזם קיצוני ופיגור כלכלי לעתיד שבו היא אינה עוד תלויה בנפט, אלא היא מרכז כלכלי ועסקי משגשג, פתוח לעולם. כבר עכשיו האירוע הטכנולוגי הגדול שתכנן – "דאבוס במדבר" – סופג ביטולים מצד שורה של ענקי תעשייה כמו מנכ"ל אובר, נשיא הבנק עולמי ועוד.

אם הוא יצויר כדיקטטור צמא דם, או אם יופעלו סנקציות נגדו (תישארו איתי, אסביר עוד מעט), המאמץ שלו לרפורמה בסעודיה תפגע קשות.

שנית, הרצח עלול לפגוע במלחמה של סעודיה בתימן. איך? דו"ח של מועצת זכויות האדם של האו"ם (כן, הם עושים משהו חוץ מלגנות אותנו) מאוגוסט 2018, מצא שסעודיה ביצעה פשעי מלחמה בתימן, כולל הפצצת מטרות אזרחיות, עינוי, אונס ו"העלמת מתנגדים".

מפגינים מחזיקים בתמונתו של חאשוקג'י מול שגרירות סעודיה בוושינגטוןצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

הדבר לא הפתיע, מפני שכבר ב-2016 דווח שסעודיה ובעלות בריתה פוגעות במכוון במטרות אזרחיות, ומאז 2016 יש קריאה לוושינגטון להפסיק העברת תחמושת, נשק ומודיעין לידי סעודיה ובעלות בריתה [1]. הבית הלבן התעלם, מפני שהמלחמה בתימן חשובה בשביל להבטיח שלאיראן לא תהיה שליטה, דרך החות'ים, במצר באב אל-מנדב.

הרצח של חאשוקג'י יכול לעזור לאלו שרוצים להפסיק את משלוחי הנשק לסעודיה – הם ירכבו על הגל של הסנטימנט הלאומי נגד סעודיה ויביאו את הקונגרס להפסיק את משלוחי הנשק אליה. גם כאן יש לדברים בסיס – סנטורים משתי המפלגות הזהירו שהם לא יאשרו עסקת נשק למכירת אלפי פצצות מונחות לסעודיה ולאיחוד האמירויות.

שלישית, סעודיה היא עמוד התווך של טראמפ במלחמה נגד איראן. מההתייחסויות שלו ושל בכירים אחרים בממשל, עולה כי טראמפ רואה בסעודיה כמרכז של ברית ערבית-סונית נגד איראן ושלוחותיה. אם סעודיה תהפוך למצורעת, טראמפ יצטרך למצוא מדינה ערבית אחרת שתוכל להחליף אותה. ספק אם ימצא.

17 ימים של שקר

מודרניזציה של סעודיה, המלחמה בתימן והמאבק באיראן – כולן סיבות שבגללן לא בן סלמן ולא טראמפ רוצים לראות קרע ביחסים בגלל חאשוקג'י. אולם זה כבר לא תלוי בהם.

סעודיה הכחישה נמרצות במשך 17 יום שלחאשוקג'י קרה בכלל משהו, לפני שהודתה שחאשוקג'י מת ב"ריב" לטענתה. אם הייתה אומרת זאת מהיום הראשון, כנראה שהיו מאמינים לה וממשיכים הלאה. עכשיו אחרי ששיקרה במשך 17 יום, יש קריאות בקרב הקונגרס האמריקאי לחקירה ומיצוי הדין עם האשמים. ספק אם סעודיה תצליח לשכנע את העולם שהחקירה שלה מספיקה, בלי בדיקה בינלאומית.

הצרה היא שמא חקירה עצמאית תמצא לא רק שהסעודים רצו לרצוח את חאשוקג'י – ולא רק לעצור אותו – אלא גם שיורש העצר הוא שהורה על הפעולה.

הרצח של חאשוקג'י הוא דוגמה מצוינת איך מקרה יחיד, רצח עיתונאי, עלול להביא לסערה בינלאומית. לא טראמפ ולא בן סלמן רוצים להפוך את המקרה הזה למשבר דיפלומטי. אך אם סעודיה תנסה עכשיו לטייח את המקרה ב"חקירה פנימית", היא עלולה רק להחמיר את המצב.

[1] טוב לזכור שאובמה סיים את נשיאותו ב-2017, הרבה אחרי הדיווחים על פגיעה בזכוית אדם; אותו אובמה שמנע מישראל טילי הלפייר במהלך מבצע "צוק איתן".

ניצן פוקס

ניצן פוקס | המשחק הגדול

ניצן דוד פוקס הוא המייסד והמנהל של אתר "המשחק הגדול" העוסק בגיאופוליטיקה ויחסים בינלאומיים. 

"המשחק הגדול" עוסק בתכנים המשתנים של הזירה הבינלאומית – אינטרסים של מדינות, שחקנים ותהליכי עומק, ונותן תמונה ברורה של האירועים הקורים בעולם והמגמות המעצבות אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker