הזמן משחק לרעת הסינים במלחמת הסחר עם ארה"ב

סין מקווה שפגיעה בכלכלה האמריקאית תיפגע בסיכויו של טראמפ להיבחר שנית, אך מנגד, כישלון עלול להוות מכה קשה עבור המפלגה הקומוניסטית

ניצן פוקס
ניצן פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ונשיא סין שי ג'ינפינג
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ונשיא סין שי ג'ינפינגצילום: Andrew Harnik/אי־פי
ניצן פוקס
ניצן פוקס

מלחמת הסחר בין סין וארה"ב עלתה הילוך בשבוע האחרון, כשארה"ב העלתה את שיעור המכס על סחורות סיניות בהיקף של כ-200 מיליארד דולר מ-10% ל-25%. התגובה הסינית לא איחרה לבוא, עם הכרזה על העלאת שיעור המכס מ-10% ל-25% על סחורות אמריקאיות בהיקף של כ-60 מיליארד דולר, בעיקר תוצרת חקלאית אמריקאית. ההכרזות תפסו את השוק בהפתעה והובילו לירידה חדה במדדים.

היתה אופטימיות שסין וארה"ב יגיעו להסכם סחר חדש עוד ביוני השנה, ויסיימו את מלחמת הסחר בין המעצמות שמתנהלת מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד הנשיא. נראה שממשל טראמפ החליט להטיל את המכסים בתגובה לניסיון סיני לשנות הסכמות שכבר התקבלו, במיוחד בתחום של זכויות יוצרים וסבסוד ממשלתי סיני לחברות מקומיות. לכן אפשר לראות בצעד של טראמפ מנוף לחץ שנועד להכריח את הסינים שלא לסגת מהבנות שכבר הושגו או לנסות ו"למרוח" את ההסכם עם האמריקאים.

טראמפ כבר הוכיח עם צפון קוריאה שהוא לא מוכן לחתום על עסקה רק בשביל לחתום עליה. על אף הפגישות ההיסטוריות בין טראמפ וקים וההבטחות של צפון קוריאה לסגור את תוכנית הגרעין שלה, משטר הסנקציות האמריקאי לא הוסר מעל צפון קוריאה. קים כנראה קיווה שהוא יצליח לעשות לטראמפ מה שאביו עשה לקלינטון – להבטיח פירוז גרעיני, לקבל הקלה מסנקציות ולהמשיך עם תוכנית הגרעין בכל מקרה.

אם טראמפ לא היה מוכן להוריד את הסנקציות מעל צפון קוריאה ללא צעדים משמעותיים מצידה, בייג'ין יכולה להיות בטוחה שניסיון שלה למרוח את טראמפ לא יצליח, ודאי בנושא שהרבה יותר חשוב למצביעי טראמפ – יחסי המסחר עם סין ו"השוד" שהיא מבצעת נגד ארה"ב.

אולם כאן נכנס שיקול נוסף בפני מקבלי ההחלטות בבייג'ין – 2019 היא בגדר "חימום מנועים" למרוץ הנשיאותי ב-2020. אם הם יצליחו לפגוע בכלכלה האמריקאית מספיק, במיוחד בחקלאים האמריקאים שרובם תמכו בטראמפ ב-2016, הם יוכלו: 1) לפגוע בפופולריות של טראמפ ואולי להביא לניצחון דמוקרטי ב-2020; או 2) להכריח את טראמפ להוריד חלק מהמכסים ולחתום על הסכם סחר שנוח יותר לסינים.

לכאורה הזמן משחק לטובת הסינים – הם יכולים לספוג את הנזק של מכסים אמריקאים, לסבסד חברות שנפגעו באמצעות עתודות המט"ח הגדולות שלהם ולראות האם 2020 תבשר את החלפתו של טראמפ בנשיא שיהיה נוח יותר לעשות אתו עסקים. אבל רק לכאורה.

נשיא סין שי ג'ינפינגצילום: GREG BAKER/אי־אף־פי

מטרת המאה

בפועל, שי ג'ינפינג והמפלגה הקומוניסטית של סין נמצאים בעמדה הרבה פחות טובה מטראמפ בכל הקשור לזמן. ביולי 2021 המפלגה הקומוניסטית של סין תציין 100 שנים להיווסדה, ואמורה לחגוג את השגתה של אחת משתי מטרות המאה שהוגדרו בקונגרס המפלגתי ה-18: הכפלה של התמ"ג לנפש מ-2010, מ-4,500 דולר ליותר מ-11 אלף דולר. המטרה הבאה הוצבה ל-2049, כשסין אמורה להגיע לתמ"ג לנפש של כ-55 אלף דולר ולהפוך למדינה משגשגת חזקה.

בשביל להגיע למטרה, שכחלק מכמה מטרות נוספות תסמן את הפיכתה של סין לחברה "משגשגת במתינות", על התמ"ג הסיני לצמוח בקצב שנתי של 6.3% בין 2015 ל-2021 (ראו LU Ding, East Asian Policy April 2016, p. 79-93).

מאז 2015 קצב הצמיחה ירד מ-7.4% ב-2015 ל-6.4% בתחילת 2019. הממשל הסיני מצליח להחזיק את קצב הצמיחה ביעד הודות לסבסוד ממשלתי נרחב ו"מדיניות צמיחה" (אשראי זול לצרכנים).

למה מטרת המאה כל כך חשובה? שתי סיבות: ראשית, היא נקבעה בקונגרס המפלגתי ה-18 ב-2012, אותו קונגרס בו שי ג'ינפינג נבחר. שי ג'ינפינג חזר והדגיש את החשיבות של הגעה ליעד כהוכחה להתקדמות המשמעותית שהמפלגה הקומוניסטית עשתה בלדאוג לרווחתו של העם הסיני. אם סין לא תגיע ליעד המאה, שי ג'ינפינג יצויר ככישלון.

שי בנה את כוחו במפלגה הקומוניסטית על ידי דחיקה של יריביו לשוליים וקמפיין שחיתות רחב היקף שהגביל מאוד את חייהם של פקידי מפלגה (הקורא מוזמן להרחיב את הקריאה בנושא ב"משחק הגדול" שקישור לאתר נמצא בביוגרפיה). כל עוד שי ג'ינפינג קידם את המפלגה וסין להצלחות חדשות ולמעמד כמעצמה עולה, המפלגה היתה מוכנה לסבול אותו. מה יקרה אבל כשהוא יכשל במטרת המאה?

שנית, פספוס של יעד המאה יפגע גם בלגיטימציה של המפלגה הקומוניסטית הסינית. על אף ניסיונותיה של המפלגה לחסל קולות המתנגדים לה, ישנם עוד אישים וגופים בסין המביעים מורת רוח מהטוטליטריות הפוליטית במדינה, הפגיעה בזכויות אדם, היעדר שלטון חוק וחופש הביטוי והמחשבה. כבר בשנות ה-90, דנג שיאופינג, מי שפתח את סין לעולם ועזר לה להתחיל במסעה להיות מעצמה כלכלית, הבין שבשביל שהמפלגה תשמור על קיומה היא חייבת לשמור על רווחתו של הסיני הממוצע. כישלון כלכלי עלול להתסיס את העם הסיני נגד המפלגה.

מכאן, שתקופת הזמן של 2020-2019 היא חשובה מאוד כלכלית בשביל המפלגה הקומוניסטית ושי ג'ינפינג. המפלגה חייבת להבטיח צמיחה של 6.3% אם לא יותר, בשביל שתוכל לציין בשנת המאה שלה הגעה ל"חברה משגשגת במתינות". מכסים אמריקאים נוספים יקשו על סין להגיע יעד. באותה תקופת זמן גם טראמפ יהיה נשיא ללא קשר למה יקרה במירוץ לנשיאות.

מהומות בטיבטצילום: REUTERS

9 הוא מספר רע

נוסף על זה, לשלטון הסיני יש גם בעיה עם השנה הנוכחית, 2019. האמונה העממית בסין רואה בכל שנה המסתיימת בספרה 9 שנה הרת אסון ותהפוכות ובאמת, אולי בגלל "נבואה המגשימה את עצמה", כל עשור מאז 1949 כלל תהפוכות בסין: ב-1949 המפלגה הקומוניסטית ניצחה במלחמת האזרחים הסינית והקימה את הרפובליקה העממית של סין; ב-1959 פרץ המרד הטיבטי לעצמאות; ב-1969 פרץ סכסוך צבאי בין סין וברית המועצות; ב-1979 פרצה מלחמה קצרה בין וייטנאם וסין; ב-1989 התרחשו הפגנות טיאנאנמן (שביוני הקרוב יציינו להן ולטבח בכיכר 30 שנה); ב-1999 הפציצו מטוסים אמריקאים את השגרירות הסינית בבלגרד; וב-2009 האויגורים בחבל שינג'יאנג פרצו במהומות אלימות.

מלחמת סחר מסלימה עם ארה"ב ב-2019, שבועות לפני ציון 30 שנה לדיכוי האלים של הפגנות בכיכר טיאנאנמן ב-4 ביוני, עלולה לעורר ביקורת חריפה על הממשל ואולי אפילו הפגנות חדשות.

הפגנות סטודנטים בסין ב-1989צילום: AP

סיכום

ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין שמה את בייג'ינג דווקא עם הגב לקיר. היא יכולה לבחור להמשיך ולהיאבק בטראמפ, ולקוות שהמחיר הפוליטי שישלם יכריח אותו להתפשר איתה, או שהיא תיאלץ למצוא דרכים חדשות לשמור על צמיחה של 6.4% ולקוות שטראמפ לא ייבחר לכהונה שנייה בבית הלבן.

ייתכן שסין תחליט לחזור לשולחן המשא ומתן אבל רק אחרי ה-4 ביוני 2019, כשיום השנה לכיכר טיאנאנמן רחוק מאחוריה. עם התאריך הרגיש מאחוריה, אולי ההנהגה הסינית תהיה מוכנה להתגמש ולהיראות מעט יותר חלשה בזירה הפנימית בשביל להגיע לעסקה עם טראמפ, ולהבטיח את הצמיחה של הכלכלה הסינית עד 2021.

ניצן פוקס

ניצן פוקס | המשחק הגדול

ניצן דוד פוקס הוא המייסד והמנהל של אתר "המשחק הגדול" העוסק בגיאופוליטיקה ויחסים בינלאומיים. בנוסף ניצן הוא אנליסט גיאו-פוליטי בכיר במחלקת המחקר של בית ההשקעות "אינפיניטי".

"המשחק הגדול" עוסק בתכנים המשתנים של הזירה הבינלאומית – אינטרסים של מדינות, שחקנים ותהליכי עומק, ונותן תמונה ברורה של האירועים הקורים בעולם והמגמות המעצבות אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"