חוששים מהשפעת מדינות זרות בבחירות? כך תוכלו להתגונן

מהו מבצע השפעה, כיצד הוא נעשה, מי עלול לנסות ולבצע אחד כזה נגדנו ומה אנחנו יכולים לעשות בשביל להקטין את השפעתו - מדריך

ניצן פוקס
ניצן פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האקר
סייברצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס
ניצן פוקס
ניצן פוקס

לפני פחות מחודש פירסמתי כאן על השימוש של רוסיה ברשתות חברתיות למניפולציה של דעת הקהל והנה השב"כ יצא בהודעה חריגה לקראת הבחירות הקרובות: "שירות הביטחון הכללי מבקש להבהיר כי למדינת ישראל [...] יש את הכלים והיכולות לאיתור, ניטור וסיכול של ניסיונות להשפעה זרה". האם השב"כ מתכונן לתרחיש של מבצע השפעה במהלך מערכת הבחירות הקרובה? איך בכלל מבוצע מבצע השפעה? ומה אנחנו, האזרחים הפרטיים, יכולים לעשות כדי להקטין את השפעתו?

המאמר היום הוא מדריך קצר לכל אזרח ישראלי שרוצה שמערכת הבחירות שלנו תעבור עם מינימום השפעה זרה. אסביר מהו מבצע השפעה, כיצד הוא נעשה, מי עלול לנסות ולבצע אחד כזה נגדנו ומה אנחנו, אני ואתם כאזרחים, יכולים לעשות בשביל להקטין את השפעתו.

לא פריצה, השפעה

בעקבות הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, המונח "פריצת הבחירות" (“Hacking the Elections”) נהפך לפופולרי, ומשמש לעתים לתיאור של מבצע השפעה. השימוש במילה "פריצה" במקום "השפעה" הוא מטעה וגורם לנו לדמיין שכמה האקרים רוסים/סינים/איראנים ינסו לפרוץ לשרת כלשהו ו"לפרוץ את הבחירות". לכולנו ברור שאף שרת לא מכיל את "הבחירות". פריצה לשרתים היא חלק ממבצע השפעה, היא לא המבצע.

מטרתו של מבצע השפעה במסגרת של מלחמה היברידית היא להשפיע על דעת הקהל במדינת המטרה, כך שתתמוך באג'נדה/מפלגה/מנהיג שמתאימים יותר לאינטרסים שלי, או לחילופין לפגוע ביכולת קבלת ההחלטות של ההנהגה שלה על ידי יצירת כאוס בציבור – ליבוי מחלוקות בין קבוצות, עידוד התנגדות לשלטון, הנעת אנשים להפגנות וכדומה. המטרה של מבצע ההשפעה היא לשנות את ההתנהגות של אזרחי המדינה. פריצה לשרתים והדלפת סודות היא רק דרך אחת לבצע זאת.

מבצע השפעה יכול להשתמש בכמה כלים שונים, באחד או כולם:

1. ארגונים לא ממשלתיים (Non-governmental Organizations, NGOs) יכולים לשמש חזית לפעילות ממשלה זרה, או לקבל תמיכה ממשלה זרה. ארה"ב תמכה בארגון המחאה "Otpor!" ("התנגדות" בסרבית) ב-1999 בשביל להפיל את נשיא סרביה דאז מילושביץ'. ארגונים לא ממשלתיים הם מרכזיים כגרעין הפעיל של תנועות אופוזיציה, בארגון הפגנות ומחאות נגד השלטון. חלק מן הפעילים גם יכולים לשמש בהמשך במסגרת של מרי אזרחי, שיכול להידרדר – כמו בסוריה ולוב – למלחמת אזרחים ממש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה פוטין, בשנה שעברהצילום: \ MAXIM SHEMETOV / REUTERS

2. מדיה חברתית – הפעילות המרכזית של רוסיה במהלך הבחירות בארה"ב ב-2016 היתה במדיה החברתית, דוגמת טוויטר, פייסבוק ואינסטגרם. הרוסים השתמשו בכלים של המדיה החברתית בשביל לקדם סיפורים שפגעו בקלינטון, וניסו להניע קבוצות שתומכות בדמוקרטים מלהצביע (אפרו-אמריקאים לדוגמה). באמצעות מדיה חברתית ניתן לסמן יחידים וקבוצות שנוטים לקרוא ולהפיץ תעמולה ולמקד את המאמצים לדיסאינפורמציה בהם.

3. מתקפות סייבר – מתקפות סייבר משמשות לגניבת מידע אישי או חסוי, שלאחר מכן מודלף לרשתות החברתיות. הדלפת המידע נועדה לחשוף את "הפרצוף אמיתי" של המועמד וליצור בקרב אנשי הקמפיין שלו פניקה ממתקפות נוספות; פניקה שיכולה לשתק את התקשורת שלהם משום שהם יימנעו מתקשורת מקוונת (רוב התקשורת בימינו) מחשש שהדברים יודלפו.

4. ערוצי חדשות מסורתיים – גם ערוצי חדשות מסורתיים, העיתונות הכתובה והטלוויזיה, יכולים להיות כלי במבצע השפעה. הערוצים הללו יכולים להיות ערוצים של הממשלה המבצעת את מבצע ההשפעה, פונים אל קהלי יעד במדינה המותקפת (RT ו-SPUTNIK של רוסיה לדוגמה). לחילופין, ערוצי חדשות מסורתיים עלולים לטעות ולהפיץ דיסאינפורמציה או "פייק ניוז" שהגיעו אליהם דרך רשתות חברתיות.

מבצע השפעה מבקש לקדם תמונת עולם או עמדה מסוימת. חשוב לשים לב: העובדה שאותה תמונת עולם או עמדה מקודמת על ידי מבצע השפעה אין משמעותה שהיא שגויה או חסרת תמיכה ציבורית. היא נתמכת על ידי מבצע ההשפעה מפני שהיא מתאימה לאינטרסים של אותה מדינה. ארה"ב השתמשה לעתים במבצעי השפעה במדינות זרות בשביל לקדם מפלגות דמוקרטיות ופרו-מערביות. האם יש בהן משהו פגום רק מפני שארה"ב תמכה בהן? לא.

מי יכול להתעניין במבצע השפעה בישראל

מבצע השפעה דורש לא רק יכולת סייבר התקפית, אלא גם יכולת להשפיע על דעת הקהל במדינת המטרה. לצפון קוריאה יש יכולת סייבר מתקדמת, אך אין לה את הכלים האחרים הדרושים לעצב את דעת הקהל בישראל – קשר עם ארגונים לא ממשלתיים, רשתות בוטים בפייסבוק וטוויטר וכדומה.

הרשימה של מדינות שיש להן את כלל היכולות למבצע השפעה בישראל היא קצרה: ארה"ב, רוסיה, סין, טורקיה, איראן. היחידות שיש להן אינטרס ברור להשפיע על מערכת הבחירות בישראל הן: רוסיה, טורקיה ואיראן.

פריצה לשרתים והדלפת סודות היא רק דרך אחת לבצע זאתצילום: דובר צה"ל

מה האינטרס של רוסיה? מבצע השפעה ייתן למוסקבה מנוף לחץ נגד נתניהו, מנוף לחץ שיאפשר לה לשלוט טוב יותר בפעילות צה"ל בגזרה הצפונית. עד היום נראה שבזמן שיש תיאום ביטחוני בין ישראל לרוסיה, ישראל אינה ממתינה "לאור ירוק" ממוסקבה לפני ביצוע תקיפה. עם האיום במבצע השפעה רוסיה תוכל לדרוש מנתניהו לעבור דרכה לפני פעילות בגזרה הצפונית.

אפשרות אחרת היא שמוסקבה מעוניינת בשינוי המפה הפוליטית בשביל להביא את ההנהגה הישראלית לסגת מרמת הגולן. ההצהרות המרובות של נתניהו שרמת הגולן היא חלק מהותי מישראל (האחרונה היתה בפגישה עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון) יכולות להעיד שמישהו לוחץ עליו לוותר על הרמה, קרוב לוודאי הרוסים. האינטרס הרוסי בנסיגה ישראלית מרמת הגולן ברור: נסיגה של ישראל תצויר כניצחון לממשל אסד, שצריך לזכות בלגיטימציה בקרב האזרחים שרק לפני 5 שנים ניסה לשחוט. אסד יזכה בניצחון תעמולתי והרוסים יחזקו את מנהיג הבובה שלהם. מבצע השפעה רוסי יכול לנסות ולקדם את הקריאה לנסיגה מהגולן משולי דעת הקהל למרכזה ולהביא מפלגות שונות לתמוך בה.

מה האינטרס של טורקיה או איראן? סביר ששתי המדינות מעוניינות ליצור אי-סדר בקרב הציבור היהודי, על ידי ליבוי מתחים בין המפלגות השונות והקצנת עמדות. הן יוכלו לעשות זאת על ידי הפצה של פייק ניוז, פריצה לחשבונות של פוליטיקאים וחשיפת מיילים/הודעות אישיות בשביל להכפיש אותם והגברת קולן של קבוצות שוליים במרחב האינטרנטי.

בנוסף, ייתכן שהפעילות הטורקית והאיראנית תכוון להקצנה של הציבור הערבי במדינה. איראן וטורקיה יוכלו לקדם מועמדים וקולות קיצוניים שיקראו למרי אזרחי והחרמת הבחירות. החרמת בחירות משמעה הצבעת אי-אמון של ערביי ישראל במדינת ישראל. קרע כזה עלול להיות רקע לאינתיפאדה חדשה, בעידוד ובתמיכה איראנית-טורקית, כשהנרטיב שיקודם הוא שהציבור הערבי נלחם נגד הממשלה היהודית הלא לגיטימית.

מה אנחנו יכולים לעשות?

בשביל מבצע השפעה צריך שניים – את המדינה המבצעת ואת הציבור. עירנות שלנו יכולה לעכב ואף לעצור מבצע השפעה, ועוזרת לשירותי הביטחון לסכל כל ניסיון לפגוע בקיום של בחירות חופשיות אצלנו.

הדבר הראשון שחשוב להבין הוא שאתם – את ואתה שקוראים – הם המטרה. הדרך לתקוף אתכם היא המידע שאתם צורכים. הפיד שלנו בפייסבוק, הציוצים בטוויטר, תוכן ממומן שקופץ לנו באתרים – הם שדות הקרב והם יכולים להיות התקפות פוטנציאליות. אז דבר ראשון: אל תהיו שאננים.

בחירות 2015צילום: מוטי מילרוד

שימו לב לתוכן שמופיע בערוצים החברתיים וערוצי המידע שלכם וקורא להקצנה של העמדות שלכם. כאן יש אתגר משמעותי: התוכן במבצע השפעה יהיה קרוב לעמדות הפוליטיות שלכם. במבצע השפעה המטרה היא לא להפוך ימין לשמאל, אלא שמאל לשמאל קיצוני. התוכן שתראו לא ישמע אבסורדי: אם לדוגמה אתם לא חובבים של ראש הממשלה, לא תראו לפתע סיפור "נתניהו אוכל תינוקות". כן תראו ידיעה בסגנון "לא תאמינו מה עשה יאיר נתניהו בברזיל!". אתם תראו הזמנות מדפים וקבוצות שקרובים אליכם מבחינת עמדה שיעודדו אתכם לא להצביע בבחירות הקרובות, או להפנות את הקולות לרשימות שלא יעברו את אחוז החסימה ויפגעו בגוש הפוליטי שלכם.

הרוסים ביצעו קמפיין בקרב אפרו-אמריקאים בשביל להקטין את שיעור ההצבעה, מה שפגע בדמוקרטים. הם יכולים לבצע קמפיין דומה בקרב מצביעים רוסים בישראל, בשביל להחליש את גוש הימין.

דרך טובה להקטין את ההשפעה של תכנים כאלה היא להיחשף באופן אקטיבי לעמדות ורעיונות ששונים משלכם. אתם יכולים להירשם לאתרי חדשות של המחנה הפוליטי היריב. אתם גם יכולים לבצע מעט מחקר לפני שאתם מפרסמים סיפור כלשהו – חיפוש קצר בגוגל של סיפור בדרך כלל יחשוף אם מדובר בסיפור אמיתי או "פייק ניוז".

לבסוף, הדרך החשובה ביותר שלכם להיות חסינים לא רק ממבצעי השפעה אלא גם מתעמולת בחירות ארסית היא פשוט להשתמש בראש, יותר מברגש. מבצעי השפעה משתמשים באותם כלים של קמפיינים פוליטיים, כלים שמפעילים אתכם רגשית בשביל להניע אתכם לפעולה. שימו לב שהרבה מהשיח הפוליטי שמופנה אליכם ושאתם משתתפים בו עוסק ב"הם נגד אנחנו", "נאורים נגד חשוכים", "איום על המדינה", "נאמנים מול בוגדים", עם מילים כמו "שונא", "כעס", "מתנגד" כמלים שולטות לתיאור העמדה שלנו. אנחנו מחזיקים בעמדה פוליטית שהיא רגשית הרבה יותר משהיא הגיונית.

יהיה טוב אם ננסה לברר לעצמנו מדוע אנחנו מחזיקים בעמדה כזו או אחרת – מה העובדות שתומכות בה? מה העובדות שמחלישות אותה? האם אנו מכירים את טיעוני הצד השני? האם אנו יכולים לנסח את עמדתנו בלי מלים אמורפיות כמו "אוהב", "שונא", "פחד" או "תקווה"? תהליך כזה יהפוך אותנו לחסינים לא רק למניפולציה מצד מדינות זרות, אלא גם מצד הקמפיינים של המפלגות שלנו.

סיכום

עידן המידע מאפשר לאנשים לתקשר ללא המחסום של זמן או מקום. אנו יכולים למצוא במרחב האינטרנטי קבוצות של אנשים בעלי תחביבים או עמדות דומות לנו וליצור קשרים משמעותיים גם כשהמרחק בינינו הוא של אלפי קילומטרים. קול אחד יכול להישמע על ידי אלפים ומיליונים ולהציף סוגיות ועוולות שלא היינו שומעים עליהן בדרך אחרת.

לצערנו אותו עידן מידע מאפשר היום למדינות זרות להשפיע על דעת הקהל בצורות חדשות ומתוחכמות, מנצלות את האנונימיות של הרשת בשביל לפגוע בשיח הדמוקרטי, בתהליך הפוליטי ובמרקם החברתי שלנו.

ההודעה של השב"כ היא קריאת התעוררות בשבילנו כחברה וכיחידים לשים לב למקורות המידע שלנו ולסיפורים שאנו משתפים ביום-יום, כמעט מבלי משים. אם כולנו נהיה מעט יותר ערניים, נשקיע מעט יותר בלקרוא ולבדוק את המידע שלנו וננסה לפתח עמדה פוליטית שהיא פחות רגש ויותר הגיון – לא רק שנצליח לסכל מבצעי השפעה, גם נצליח לשפר את השיח הציבורי שלנו.

בהצלחה לנו.

ניצן פוקס

ניצן פוקס | המשחק הגדול

ניצן דוד פוקס הוא המייסד והמנהל של אתר "המשחק הגדול" העוסק בגיאופוליטיקה ויחסים בינלאומיים. בנוסף ניצן הוא אנליסט גיאו-פוליטי בכיר במחלקת המחקר של בית ההשקעות "אינפיניטי".

"המשחק הגדול" עוסק בתכנים המשתנים של הזירה הבינלאומית – אינטרסים של מדינות, שחקנים ותהליכי עומק, ונותן תמונה ברורה של האירועים הקורים בעולם והמגמות המעצבות אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"