ההחלטה של טראמפ מכניסה את סוריה לאנרכיה - וזה לא בהכרח דבר רע

ההחלטה של טראמפ יוצרת בקע בין טורקיה לרוסיה ואיראן. טראמפ לא החליט רק לצאת ממזרח סוריה, אלא החליט לצאת ממזרח סוריה ולהעביר את האחריות עליה לטורקים. בו בזמן ארה"ב דוחקת את הכורדים אל חסות רוסית - אותם כורדים שטורקיה נלחמת בהם

ניצן פוקס
ניצן פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים בכוחות המיוחדים של טורקיה בהלווית חייל שנהרג בקרבות באזור עפרין, באיסטנבול
חיילים בכוחות המיוחדים של טורקיה בהלווית חייל שנהרג בקרבות באזור עפרין, באיסטנבולצילום: AFP
ניצן פוקס
ניצן פוקס

טראמפ צייץ והארץ געשה. בשבוע שעבר צייץ הנשיא שהכוחות האמריקאים יוצאים מסוריה, ומיד קמו קולות שהאשימו אותו ב"ירי מהמותן", שהוא פוגע בתדמיתה של ארה"ב בקרב בעלות בריתה, שהצעד ישרת את הרוסים, יחליש את הכורדים ויעזור לטורקים.

אינני מתכוון להתווכח האם החלטתו של טראמפ היתה באמת "ירי מהמותן", או כיצד היא תשפיע על תדמית ארה"ב בקרב בעלות בריתה. טובים ממני שפכו דיו רב בסוגיה ואינני רואה איך אוכל להוסיף לדיון לכאן או לכאן.

אני כן רוצה להציג צד אחר של החלטתו של טראמפ, צד שלא ראיתי כמעט שדיברו עליו: ההחלטה של טראמפ יוצרת בקע בין טורקיה לרוסיה ואיראן. טראמפ לא החליט רק לצאת ממזרח סוריה, אלא החליט לצאת ממזרח סוריה ולהעביר את האחריות עליה לטורקים. הנשיא עצמו העיד שניהל שיחה עם ארדואן, שבה ביקש לבצע נסיגה מסודרת של הכוחות האמריקאים בתיאום עם הטורקים, בשביל "למנוע ואקום" במזרח סוריה. ארה"ב מזמינה את טורקיה להגדיל את נוכחותה בסוריה, צעד שגם מוסקבה וגם טהרן מתנגדות לו. בו בזמן ארה"ב דוחקת את הכורדים אל חסות רוסית - אותם כורדים שטורקיה נלחמת בהם.

במהלך אחד טראמפ יכול ליצור בקע בקואליציה טורקיה-רוסיה-איראן.

חיילים אמריקאים ולוחמים כורדים בכפר הסורי דרבסייה, בגבול סוריה-טורקיהצילום: AFP

התקרבות רוסית-כורדית

המפתח להבנת מה עלול להתחולל בסוריה בשבועות הקרובים הוא להבין שהכורדים עומדים לזוז מהמחנה האמריקאי למחנה הרוסי. בשעה שאני כותב שורות אלה, הכורדים נמצאים במגעים עם מוסקבה לנסות ולהעביר את האוטונומיה הכורדית והשטחים במזרח סוריה לידי רוסיה ובן חסותה אסד.

עד היום הכורדים היו בעלי-הברית הנאמנים של האמריקאים. לכן הרוסים ראו אותם כיריב, יריב שהם רצו להחלישו בשביל: א'. אולי בכל זאת יחליטו להחליף צד למחנה הרוסי; ב'. בשביל שלא יוכלו להמשיך ולהתרחב בסוריה; ג'. בשביל שצבא סוריה יוכל בבוא העת לקחת ממנו את מזרח המדינה.

משום שלוש הסיבות הללו רוסיה תמכה במבצע "ענף זית" של טורקיה נגד הכורדים בעפרין בתחילת 2018, ברצון להכות בכורדים ולהחליש אותם. חשוב לשים לב שרוסיה אינה מעוניינת בהגדלת הנוכחות של טורקיה בסוריה. לאחר המבצע בעפרין, שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב קרא לטורקיה "להעביר את עפרין לממשלת סוריה".

הרוסים אינם מעוניינים בהגדלת הנוכחות של טורקיה משתי סיבות: כל שטח של סוריה בשליטה טורקית הוא שטח של סוריה שאינו בשליטה רוסית (דרך אסד). רוסיה לא נלחמה נגד המורדים בסוריה רק בשביל לתת לחלקים מהמדינה לעבור לידיים של טורקיה. שנית, לטורקים עדיין יש קשרים עם מורדים איסלמיסטים, בדיוק אותם מורדים שרוסיה נלחמה נגדם. שטח שבו טורקיה נמצאת הוא שטח שבו המורדים יכולים להימצא, מוגנים ממתקפה רוסית או סורית. מכאן שהתחזקות של טורקיה בסוריה היא התחזקות של המורדים בסוריה.

הכורדים בסוריה חוגגים את הניצחון על דאעש בא-רקה בסוריה, באוקטוברצילום: ERIK DE CASTRO/רויטרס

עכשיו כשארה"ב נטשה את הכורדים, הרוסים ישמחו לקחת את הכורדים תחת חסותם. הכורדים בסוריה, שמונהגים ע"י ה-PYD, הם כוח צבאי חזק יחסית ומחזיקים ברובם של שדות הנפט והגז. צירופם של הכורדים למחנה הרוסי ייתן לרוסים כוח צבאי נוסף בסוריה, כוח שיהיה אפשר להפעיל נגד דאע"ש וקבוצות מורדים נוספות בסוריה, וייתן לרוסים את שדות הנפט והגז של המדינה.

מה הכוונה "ייתן להם"? חברות רוסיות יוכלו להפעיל את השדות ולהעביר חלק מהרווחים לממשלה הרוסית. לחילופין, ממשלת סוריה תפעיל את השדות ותוכל להתחיל לשלם לרוסים על הציוד הצבאי שהעבירה לה ועל הפעילות שלה לטובתה. הרוסים פועלים מזה 3 שנים בסוריה מבלי שראו פרס כלכלי. השתלטות על מזרח סוריה, על "השטח השימושי של המדינה", סוף-סוף תיתן למוסקבה את הפרס הכלכלי שהיא חפצה בו.

הכורדים מעוניינים בהתקרבות לרוסיה מפני שאין להם ברירה אחרת. טורקיה נושפת בעורפם מצפון, ממשלת עיראק אינה ידידה שלהם, הצרפתים לא באמת רלוונטים ולסעודים אין כוחות צבא בסוריה. הברירה שלהם היא בין הסכם עם רוסיה ובין להדוף פלישה משתי חזיתות – מדרום על ידי צבא אסד ומצפון על ידי צבא טורקיה.

הימור טורקי

כניסה של הכורדים תחת חסותם של הרוסים משמעה כניסה של ה-PYD תחת חסות רוסית. בשביל הטורקים מדובר בסיוט אסטרטגי, לא פחות. טורקיה טוענת בתוקף שה-PYD קשור ל-PKK, מפלגת הפועלים הכורדית שהרגה מאות אנשי ביטחון טורקים בכמה גלי טרור במזרח המדינה. בגל הטרור האחרון שה-PKK היה אחראי לו, ב-2015, נהרגו כאלף מאנשי מנגנוני הביטחון הטורקים.

מורדים סורים שנתמכים על ידי טורקיה ליד חאלבצילום: AFP

הטורקים מפחדים שאם ה-PYD יתבסס בסוריה, אם כאוטונומיה, קנטון או מדינה עצמאית, ה-PKK יוכל להשתמש בשטח כבסיס לפעול בטורקיה. המטרה של טורקיה בסוריה הוא להחליש ובמקרה הטוב לחסל את ה-PYD, בכך להבטיח שלא תהיה יישות כורדית כלשהי על הגבול הטורקי.

המהלך של ארה"ב שם את טורקיה בדילמה: מצד אחד, הוא פותח לטורקיה את השער להיכנס למזרח סוריה ולחסל את ה-PYD. מצד שני, אם הכורדים יהפכו לבני חסות רוסים טורקיה יכולה לשכוח מלפלוש לשטחם. רוסיה לא תאפשר לטורקיה לתקוף בן-חסות שלה. פלישה טורקית תעורר התנגדות מצד רוסיה ואיראן, שירצו את הטורקים בחוץ, בדיוק כפי שהן רוצות אותם מחוץ לעפרין. מה טורקיה תחליט לעשות?

תגבור הכוחות ליד מנביג' (Manbij) מעיד שהפתרון שארדואן בחר בו הוא לבצע מחטף, לכבוש כמה שיותר שטח מידי הכורדים לפני שהרוסים יגיעו איתם להסכם או יציבו כוחות שיעצרו את התקדמות הטורקים. המחטף ירחיק את הכורדים מהגבול הטורקי ויגדיל את השטח בשליטה טורקית בצפון המדינה. מהשטח הזה יוכל לפעול צבא סוריה החופשית, קואליציה של מורדים שעוינים לכורדים וגם לשלטון אסד. טורקיה אז תוכל להמשיך את המלחמה ב-PYD על ידי שליחיה, ללא התערבות של הצבא הטורקי.

המרוץ למזרח סוריה

אם במחטף מוגבל ואם בכניסה קרקעית מסיבית, הטורקים עומדים להיכנס למזרח סוריה. קשה לדעת כיצד בדיוק המצב יתפתח, אך כבר עכשיו ברורות סוגיות המפתח שיכריעו לאן יתקדמו יחסי טורקיה-איראן-רוסיה:

חיילים אמריקאים בגבול סוריה־טורקיה, בפברואר צילום: Susannah George/אי־פי

1. מי יקבל שליטה על שדות הנפט והגז ליד דיר א-זור? אם האמריקאים יעבירו את השדות לשליטה טורקית, זה ילבה את הסכסוך בין רוסיה לטורקיה. זה גם יכניס את טורקיה ממש לליבה של סוריה.

2. האם הפלישה הטורקית תעצור במנביג', או תתקדם אל מזרח הפרת, אל לב האזור הכורדי בסוריה?

3. האם רוסיה תסכים לצורה כלשהי של אוטונומיה כורדית, אם הסכם כזה ייחתם?

4. האם עיראק תפרוש כוחות במזרח סוריה? חשוב לזכור שבצבא עיראק נמצאות גם מליציות שיעיות בשליטה איראנית. כניסה של הצבא העיראקי למזרח סוריה כנראה תכלול גם כניסה של כוחות פרו-איראנים.

המהלך של טראמפ החזיר את סוריה למצב של אי-וודאות, ויכול לזעזע את הקשרים של הטורקים עם האיראנים והרוסים. מפני שמדובר בשתי מדינות שהן אויבות ישראל ומדינה אחת שלא כל-כך אכפת לה לפה או לפה, אי-אפשר שלא לקוות שהבקע שיתחיל עם הפלישה הטורקית למזרח סוריה יהפוך לשבר ממש. האנרכיה החדשה שתפרוץ לא תשרת אף אחד מהצדדים, אך תיתן לישראל עוד מרווח נשימה.

ניצן פוקס

ניצן פוקס | המשחק הגדול

ניצן דוד פוקס הוא המייסד והמנהל של אתר "המשחק הגדול" העוסק בגיאופוליטיקה ויחסים בינלאומיים. בנוסף ניצן הוא אנליסט גיאו-פוליטי בכיר במחלקת המחקר של בית ההשקעות "אינפיניטי".

"המשחק הגדול" עוסק בתכנים המשתנים של הזירה הבינלאומית – אינטרסים של מדינות, שחקנים ותהליכי עומק, ונותן תמונה ברורה של האירועים הקורים בעולם והמגמות המעצבות אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו