צו גיוס: איך כותבים קורות חיים בשנת 2021?

בלי סיפורים מהפעילות בצופים, בלי התרברבות בניצחונות אישיים בהאקתונים ושאר קלישאות ועם פרופיל מתוחזק היטב בפלטפורמות לחיפוש עבודה: כך תכתבו נכון את קורות החיים שלכם כדי שישיגו בשבילכם את העבודה שאתם צריכים. מדריך לקוריקולום ויטה (שייכנס לרזומה)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבט בעבודה של נורמן רוקוול, בתערוכה במרכז המורמוני בולט לייק סיטי ב-2013.  לא כל אירוע חשוב
נירית כהן
נירית כהן

קורות החיים הקלאסיים לא משרתים אותנו יותר. קורות החיים הם כלי שיווקי, לא תיאור טכני יבש. אין צורך לפרט כל פרט מהתפקידים שעשיתם וגם לא לדבוק בכותרות המדויקות שלהם בתוך הארגון. שם המשחק כאן הוא רלוונטיות, בדגש על השנים האחרונות, כזו שתספר מה עשיתם בהן באופן שיראה שאתם מתאימים למה שהעבודה הזו דורשת. המטרה שלכם היא להעביר באמצעות קורות החיים את הכישורים והיכולות שלכם, כך שמי שרואה אותם ירצה ליצור אתכם קשר, גם אם אתם מגיעים מרקע וניסיון מקצועי שונה מעט ממה שמוגדר במודעה. אז איך כותבים קורות החיים ב־2021 כדי שמי שצריך לראות אותם יראה אותם וירצה לבחון אתכם אפשרויות לעבודה משותפת? 

1. התאימו את קורות החיים שלכם לכל פנייה מחדש

אין דבר כזה מסמך קורות חיים גנרי. אתם צריכים לכתוב אותו כל פעם מחדש. למה? כי הקורא הראשון שלכם הוא כנראה מערכת, תוכנה שמסננת בעבור מנהלים־מגייסים את המועמדים הרלוונטיים ביותר למשרה. אם אתם שולחים קורות חיים למשרות דרך פלטפורמות גיוס של חברות, תיתקלו בשלב הראשון בשומר סף דיגיטלי לפני שתגיעו לעיניים אנושיות. ומכאן נובע הצורך להתאים את המילים המופיעות בקורות החיים לדרישות המודעה שאליה אתם מגישים אותם

זה גם מקור הבעיה והתסכול בשבילר כל מי שיודעים שהניסיון והיכולת שלהם מתאימים למשרה שבה הם מעוניינים, אבל מגיעים מעולמות אחרים. על זה מתגברים בכך שמנסחים את קורות החיים לכל משרה מחדש, באופן שמראה איך הניסיון שלכם רלוונטי לפי דרישות המשרה. שימו לב, המטרה שלכם היא לא לתאר את הניסיון שלכם אלא לנסח מחדש את הניסיון שלכם, באופן שידגיש איך היכולת והניסיון שצברתם רלוונטיים למשרה המסוימת שבשבילה פניתם. 

כלי מצוין שבעזרתו תוכלו לוודא שזה מה שאתם עושים, הוא לשים לב לכך שהמילים המופיעות במודעה מופיעות גם בתיאור הניסיון שלכם. בחנו היטב את תיאור המשרה אם יש לכם כזו, ואז התמקדו והדגישו את הניסיון שלכם באופן שעונה למה שנדרש. פחות חשובה כאן הכותרת של התפקיד שלכם, ויותר הסיפור שמספר מה עשיתם שם שקשור, דומה ומראה פונטציאל ביחס למשרה המדוברת. ואם אין לכם מספיק פרטים על המשרה הזו, חקרו את הארגון שאליו אתם פונים, התפקיד, התחום. ככל שיהיה בידיכם יותר מידע, כן תוכלו להדגיש באופן מדויק יותר למה מה שעשיתם בעבר מתאים היום, גם אם קראו לזה אז בשם אחר. 

צילום: ליאו אטלמן

2. הדגישו יכולות רלוונטיות

מיומנויות הן המטבע הנסחר היום במודעות הדרושים. אלה כוללות גם מיומנויות מקצועיות ישירות לתחום העיסוק וגם יכולות התנהלות, מה שהוגדר פעם כמיומנויות רכות. ניתוח של 145 אלף מודעות דרושים (באנגלית, באתר "Cultivated Culture" מראה שהן מכילות כ-40 מילים המתארות יכולות נדרשות. ולמרות זאת מתברר שרק כמחצית מקורות החיים מדגישים מיומנויות מפורשות, כשרובם מתייחסים לאלה המקצועיות ורק כ-28% למיומנויות רכות. 

האיזון כאן עדין כי הדרך המהירה ביותר לאבד את הקורא האנושי שלכם היא להעמיס מילות מפתח ללא הקשר. אין טעם לספר שאתם יצירתיים, עובדים טוב בצוות, בעלי יחסי אנוש טובים. צריך להראות שאתם כאלה. ואת זה עושים על ידי כך שתראו את הערך שהבאתם ואת היכולות והניסיון שצברתם בתפקידים השונים. לשם כך השתמשו בפועל בתחילת משפטים. במקום: "תפקיד שכלל אחריות על מלאים" רשמו "ניהלתי מלאים כולל ביצוע ספירות מלאי ושימוש במערכות ניהול מלאי".

כשאתם בוחרים מה להדגיש, חשבו על המיומנויות שאתם רוצים לומר שיש לכם. למשל, אם עבדתם בארגון גלובלי ואתם מורגלים בעבודה עם צוותים מבוזרים בכלים דיגיטליים זו בהחלט מיומנות שכדאי להציג בעידן הזה. ועוד בהקשר הזה, חשבו איך ומה אתם יכולים לספר על מה שעשיתם בשנת הקורונה כדרך להדגיש מיומנויות נדרשות. למשל עמידה ביעדים, עבודה בצוות מבוזר, ניהול מרחוק, שימוש בכלים חדשים וכדומה. ואם אתם מנהלים, חשוב שתראו איך השגתם הצלחה, במה התמקדתם, מה עושה אתכם למי שאתם. אולי נדרשתם להתארגן מחדש בן לילה להתמודד עם שינויים במהלך העבודה, בהתנהלות הצוות? אולי להוסיף כלים ותשתיות? אלה דוגמאות שיראו מיומנויות נדרשות בעולם משתנה. 

3. מדדים יבליטו את הערך שאתם מביאים איתכם

מדדים חשובים מאד, במיוחד כאלה שמראים תוצאות. הם מקלים על הקורא להבין את הערך שאתם מביאים אתכם. ועם זאת שליש מקורות החיים לא מכילים בכלל מדדים של תוצאות, למרות שאלה מעלים את ההסתברות שיקראו לכם לראיון. אם עשרה מועמדים שונים אומרים שהם אחראים לתכנן ולבצע קמפיינים של פרסום ברשתות החברתיות, למגייס קשה לדעת מי מהם עושה את זה טוב יותר מאחרים. קורות החיים שלכם יבלטו אם תוסיפו לזה תוצאות מוחשיות  — איך הקמפיין הזה הגביר עוקבים, מכירות, ענה למטרות?  

מדדים אינם בהכרח מדדי מכירות ברמת ארגון. הם יכולים לכלול היקף משימות כמו מספר אנשים, הקף תקציבים, פירוט מטרות להצלחה. הם יכולים לכלול מדדי תפוקה ויעילות כמו עמידה בלוחות זמנים וחיסכון בתקציב, זמן או אנשים. הם יכולים לכלול  מדדים השוואתיים אל מול תוצאות או אמות מידה מקובלות. אם, למשל, הייתם שותפים לקבוצה שניצחה בהאקתון אתם יכולים לכתוב: "זכיתי במקום ראשון בהאקתון". אבל זה יישמע יותר טוב אם תכתבו "זכיתי עם קבוצתי במקום ראשון בהאקתון מבין 50 צוותים", ועוד יותר טוב אם תכתבו "זכיתי עם עוד שני שותפים במקום ראשון בהאקתון, במסגרת תחרות של הארגון הזה והזה מבין 50 צוותים בכך שפיתחנו אפליקציה לסנכרון יומנים".

המבנה הזה מבוסס על נוסחה שהתפרסמה על ידי מגייסים של גוגל: השגתי X באופן שבא לידי ביטוי במדדים Y על ידי כך שעשיתי Z. כלומר, במבנה של "הגברתי את המכירות ב- 17% על ידי עיצוב מודעות פייסבוק מותאמות".

4. הפניה ללינקדאין תגביר את הסיכוי שלכם

הפרופיל שלכם ברשתות החברתיות מספר את סיפור המותג שלכם ומגייסים יסתכלו עליו. מה שהם ימצאו עליכם שם נותן להם מידע משלים גם סביב מי שאתם וגם על ההתנהלות המקצועית שלכם ברשת, אם קיימת כזו. 

בראש הרשימה נמצאת לינקדאין, כמעט כל המגייסים ייכנסו לשם לראות עוד מידע עליכם. לכן, כפי שנמצא באתר "ResumeGo", יש לכם 71% יותר סיכוי להשיג ראיון אם קורות החיים שלכם מפנים גם לפרופיל לינקדאין בנוי היטב. המחקר בדק ממש אם מספיק פרופיל בסיסי, הדומה למסמך קורות החיים, או שצריך להשקיע ולבנובנות את הפרופיל מושקע שכולל קשרים, היסטוריה תעסוקתית ותחומי עניין. מתברר שמגייסים נכנסים לפרופילים ושקיומו של פרופיל שמספר את הסיפור המקצועי שלכם מגדיל מאוד את הסיכוי שתקבלו זימון לראיון. ולמרות זאת, רק מחצית מקורות החיים מכילים לינק לפרופיל לינקדאין. 

5. מה לא לכלול בקורות החיים?

אין טעם לפרט בקורות החיים את כל תחומי האחריות שלכם. קורות החיים שלכם צריכים לספר איך הגעתם להיות מי שאתם היום, ולהתמקד בהישגים שלכם בשנים האחרונות ובמה שרלוונטי לתפקיד שאליו אתם פונים. אם יש לכם 20 שנות ניסיון אין טעם לדבר על משרת הסטודנט שהחזקתם לפני שני עשורים. ואם יש לכם כבר שבע  שנות ניסיון, השאלה אם להזכיר את העובדה שהייתם מדריכים בצופים בתיכון תלויה בנסיבות. אם חשוב לצורך המשרה הזאת  להראות שיש לכם ניסיון בהדרכה ובפעילות חברתית, ואין לכם כזה אחרי שנותכם בתיכון, השאירו. אבל אם אתם עכשיו אחרי תואר שני בביולוגיה ואתם מגישים מועמדות לתפקיד במעבדה זה לא נדרש. 

הימנעו מפסקאות בנליות וקלישאות שמספרות כמה אתם מלאי מוטיבציה. גם לא אלה שמספרות את המטרות שלכם בחיים. הקורא יודע שאתם רוצים את המשרה. מה שהוא או היא מנסים לעשות עכשיו הוא לבדוק אם הם רוצים אתכם. כל דבר שלא מוכיח להם שאתם האדם הנכון לתפקיד לא צריך להיות כאן. קורות החיים שלכם צריכים למכור את הניסיון שלכם, לא לסכם אותו. להראות שאתם כאלה, לא לספר את זה. וכדאי לסכם במשפט אחד, בראש המסמך, איך היכולות שלכם יאפשרו לכם להצליח בתפקיד הזה, בארגון הזה. בהצלחה!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך. מחברת הספר "המדריך לקריירה בעולם משתנה".

נירית עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בארץ ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל. כיום היא יועצת אסטרטגית, חוקרת ומלווה ארגונים בתהליכי טרנספורמציה שמחברים בין מנהיגות, מדיניות ואנשים. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "היי-טק בפקקים" ברדיו תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker