מכירים מישהו שמכיר מישהו?

רשת הכרויות פעילה וצומחת חיונית לקידום הקריירה שלנו, אבל יש אנשים שקשה להם "לעשות קפה" עם זרים לצורכי הכרות, קשר ושיתוף פעולה עתידי. מ"לא נעים לי" ועד "לא צריך פרוטקציה" — אלה התירוצים שכדאי לנו להתגבר עליהם כדי ששמנו יעלה במעגלים רחבים יותר ויותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרק האיחוד של "חברים". רשת לצורכי קריירה היא הפוכה למעשה באופיה ממעגל חברים קרוב
פרק האיחוד של "חברים". רשת לצורכי קריירה היא הפוכה למעשה באופיה ממעגל חברים קרובקרדיט: Terence Patrick/HBO MAX/אי־פ

אני יושבת עם קבוצה של אנשים באמצע החיים שרוצים לעשות שינוי בקריירה. כמו בכל מפגש כזה, אני שואלת אותם כמה כוסות קפה כל אחד מהם שתה בשבועיים שעברו עם אנשים חדשים — כאלה שהם לא פוגשים לצורכי עבודה ביום יום. וכמו בכל שבוע, אני מגלה את מה שבעצם אנחנו כבר יודעים: יש דברים שממש, אבל ממש, קשה להתחיל בהם. כמו ספורט או תזונה נכונה, יש דברים שאנחנו יודעים שצריך לעשותם, ולמרות זאת אנחנו לא עושים אותם. זה נכון גם בקריירה. 

בעולם החדש אנחנו עושים הכל עם אנשים. ורשת, למרות היותה "מלה גדולה", היא בסך הכל מלה לתיאור חיבור בין אנשים. לא מספיק שיהיה לנו חיבור עם אנשים בחוג חברתי, וגם לא עם אלה שאנחנו עובדים איתם באופן שוטף. אנחנו צריכים שיהיו לנו קשרים עם מגוון של אנשים במעגלים רחבים, שמכירים את העולם ואותנו מנקודות מבט אחרות; שיכולים לעזור לנו להכיר ולהגיע לידע ולאנשים שאנחנו לא "נוגעים בהם" בשוטף. ברור לכם שקל יותר להגיע למישהו אם אנחנו מכירים מישהו שמכיר מישהו, נכון? אז למה כל כך קשה לנו "לעשות קפה" לצורכי קשר ושיחה ולפתח את הרשת שלנו בשביל הקריירה?

אלה כמה מהתירוצים שאנחנו נותנים לעצמנו כדי לא לקבוע פגישות לצורכי רשת:

1. לא נעים לי  – פעמים רבות אנחנו משייכים את הרשת לחיפוש עבודה או לצורך לבקש משהו. אבל זו לא המטרה של רשת. בעצם, המטרה של רשת עצם העובדה שאין לה מטרה, לא במובן המקובל של "משהו מיידי". שיחות שוטפות לצורכי רשת נועדו ללמוד, להכיר, להניח תשתית. לפעמים לא תהיה עוד פגישה, לפעמים ניפגש שוב סביב משהו בעתיד. לפעמים זה יוליד חברות או שיתוף פעולה. וזה נכון לא רק בעבורנו, אלא גם בעבור מי שאנחנו נפגשים אתו. גם הוא מקבל רשת, איתנו. ואי אפשר לדעת מה ייצא מזה בעתיד.

לצאת החוצה אל העולם גם כשמשחפשים קריירה. איור של מאיה אטון שנוצר בשביל קום איל פוצילום: מאיה אטון

2. למה שיסכימו להיפגש איתי? – זו שאלה שעולה כשאנחנו חושבים על פגישות עם אנשים שאנחנו לא בקשר שוטף איתם, אולי אפילו לא מכירים אותם. למה שיסכימו? למה שישתפו איתנו מידע בעל ערך? לא כולם יסכימו. זה תלוי במידה רבה באופן הפנייה שלכם. שאלו את עצמכם, למה אתם רוצים לפגוש את אותו אדם? התשובה, היא הפתיח האותנטי ביותר לבקשה: כי אתם רוצים לשמוע על העולם שלו, על התחום שלו, על הקריירה שעשה. ואז תגידו לו את זה. אנשים לא אוהבים שמבקשים מהם משהו, אבל הם כן אוהבים לדבר על עצמם. ורבים רבים אוהבים לחלוק מהניסיון שלהם. עד שלא תנסו, לא תדעו.

3. בשביל מה זה טוב? – אם אנחנו לא צריכים כלום, אז בשביל מה לשבת עם אנשים ולבזבז את זמנם? זה מתחיל בהבנה שאנחנו מוגבלים במה שאנחנו יודעים ובמי שאנחנו מכירים. אבל בעולם של שינויים מהירים יש עוד דברים שאנחנו יכולים לעשות, באזורים שאנחנו לא מכירים, עם שמות שאנחנו לא משייכים לזהות המקצועית שלנו. סביר שגם אם הכל יציב אצלנו היום, זה ישתנה בעתיד, ואנחנו רוצים שתהיה לנו רשת שתראה לנו מה נוכל לעשות ותחבר אותנו לשם. רק שיחות עם אנשים מחוץ למעגלים הרגילים שלנו יפתחו לנו מבט אל עבר מה שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים.

4. לא נוח לי לדבר עם אנשים שאני לא מכיר.ה – אתם לא חייבים, ובוודאי לא חייבים להתחיל, בפניות "קרות" לאנשים שאתם לא מכירים. יש המון אנשים שאתם מכירים, אבל מרחוק. קשרים מהעבר, הורים של ילדים בבית הספר, חברים של חברים, אנשים שעבדתם איתם מזמן ועברו הלאה. אם מבינים שהמטרה היא לצאת מהיום־יום, וללמוד על עולמות העבודה והעשייה דברים שאתם לא מכירים, התחילו עם השמות הראשונים שעולים לכם בראש בהקשר הזה. מתישהו מישהו מהם כבר יחבר אתכם למישהו שאתם לא מכירים והחיבור ייצר בשבילכם את הגשר שאתם זקוקים לו.

5. אני אמור.ה להצליח בזכות עצמי והעבודה שלי אנחנו מייחסים קשרים לפרוטקציה, למשהו לא אותנטי. אנחנו מצפים שהעשייה שלנו תדבר בעד עצמה, תספיק בשביל להשיג לנו את הקידום, המשרה הבאה. עד שהיא לא. בשביל שהשם שלכם יעלה בהקשרים רחבים יותר מהמעגלים הקרובים אליכם אתם צריכים שיותר אנשים יכירו אתכם ויידעו עליכם, על מה שאתם יודעים לעשות. בסופו של יום, החיבור שלנו לדבר הבא מגיע משיחה שבה מישהו שואל מישהו "אולי אתה מכיר מישהו ש..." ואנחנו רוצים שהשם שלנו יעלה במקומות הנכונים, בתוך הארגון או מחוצה לו. ככל שהרשת שלנו תהיה רחבה יותר, כן ייגבר הסיכוי שזה יקרה.

6. לא נוח לי לדבר על עצמי – לא צריך. כבר אמרנו ששיחות שנשעשות במסגרת הרשת שלכם, אינן שיחות של חיפוש עבודה ואתם לא מבקשים משהו, אתם רוצים ללמוד: על התחום, העשייה, הדרך שעשה אותו אדם. בתהליך הזה ממילא יעלו סיפורים שתספרו על דברים שעשיתם בהקשרים של השיחה. והסיפורים האלה ישאירו אחריהם תמונה שתדבר בעדכם, שתספר מי אתם מקצועית, מה אתם יודעים לעשות. 

7. איך אסביר שאני מבקש.ת פגישה? – קודם כל אנשים סקרנים, חכמים, מעניינים   אוהבים לדבר עם אנשים סקרנים, חכמים, מעניינים. אתם לא מבקשים מהם עבודה, אתם רוצים ללמוד דרך הפגישה איתם על תחום, על דרך, על עיסוק. זה לא באמת משנה אם תעשו שינוי בעוד שנה, חמש או שבע. אין שום בעיה לנסח פתיח שאומר פחות או יותר "אני חושב.ת קדימה ומנסה להבין בתוך כל השינויים האלה מה  אעשה ביום שבו לא אעשה את מה שאני עושה היום", או פשוט "חשבתי עליכם כי התחום שלכם/הדרך שעשיתם מאד מעניינת ואני רוצה לשמוע עוד..."

בניית רשת היא תהליך מתמשך. לוקח זמן לבנות, לטפח, להצמיח את הרשת. כמו כל דבר חי, היא זקוקה לתשומת לב, לתהליך שיבטיח שלא נשים אותה בצד בשם עבודות היום־יום. אבל יש בסוף גם הבטחה, שאם תשקיעו ברשת שלכם, יום אחד תגלו שהיא משקיעה בכם בחזרה.נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך. נירית עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בארץ ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל.

כיום היא יועצת אסטרטגית, חוקרת ומלווה ארגונים בתהליכי טרנספורמציה שמחברים בין מנהיגות, מדיניות ואנשים. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "הייטק בפקקים" ברדיו תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker