"ואם לא היתה לכם שום מגבלה?" כך תעשו שינוי בקריירה

בעולם העבודה המשתנה יש סיכוי טוב כי תמצאו את עצמכם בצומת בקריירה ■ שוק העבודה המשתנה מביא לכך שכולנו נאלצים, או בוחרים, לעבור שינויי קריירה מדי זמן ■ אם אתם עכשיו בצומת כזה, אלה השלבים שיובילו אתכם במסלול אל הדבר הבא בקריירה שלכם

נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מכירות. אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה
נירית כהן

בעולם העבודה המשתנה יש סיכוי טוב כי תמצאו את עצמכם בצומת בקריירה: או שאיבדתם את העבודה או שאתם חשים צורך בשינוי. הקורונה הביאה הרבה אנשים לצומת כזה אבל היא רק טריגר. שוק העבודה המשתנה מביא לכך שכולנו נאלצים, או בוחרים, לעבור שינויי קריירה מדי זמן. אם אתם עכשיו בצומת כזה, או כבר רואים אחת באופק - אלה השלבים שיובילו אתכם במסלול אל הדבר הבא בקריירה שלכם.

1. מבינים כי העתיד לא יהיה המשך ישיר של העבר

אתם לא מזהים במודעות הדרושים משרות שמחפשות אתכם בשמות המוכרים, ורואים המון שמות חדשים שלא אומרים לכם כלום. ואין לכם מושג איך להתאים בין הזהות המקצועית שלכם כפי שהיא באה לידי ביטוי בקורות החיים, לבין דרישות השוק כפי שהן באות לידי ביטוי במודעות הדרושים.

זה הזמן להיפרד מהצורך להגדיר את עצמכם דרך המקצוע שלמדתם והתפקידים שעשיתם, ולהבין כי אתם מחפשים את המקומות שצריכים את התפקידים שאתם יכולים ורוצים לעשות, לא משנה איך קוראים להם.

אם למשל עבדתם בתיירות ואתם עכשיו בחל"ת, לא תמצאו עבודה אם תמשיכו להגדיר את עצמכם מקצועית דרך שפה של מקצועות התיירות. ואם פרשתם עכשיו מצה"ל אחרי 20 שנה, לא תמצאו מודעות בעיתון שמחפשים את המקצוע הצה"לי שלכם.

הצעד הבא: חזרו לקורות החיים שלכם, ודאו שכל פסקה בהם מתארת לא את התפקיד, אלא את הניסיון והיכולות שאתם צברתם כשעשיתם אותו. כל מה שכתוב שם צריך להמשיך איתכם הלאה, גם ביום שאחרי הארגון.

2. מתחילים עם עוגן

כזה שדווקא עוצר אתכם רגע לפני שאתם יוצאים לדרך ובודק לאיזו דרך אתם רוצים לצאת. כי אם אתם כבר בצומת, אז כדאי לוודא כי אתם מדייקים את הכיוון כדי שיתאים למה שאתם רוצים לעשות, ולא רק למה שאתם חושבים שאתם יכולים לעשות.

מודעות דרושים - 1985צילום: ארכיון הארץ

עוגן זו התשובה שאתם נותנים לאחת מהשאלות האלה, רגע לפני שאתם מוסיפים "אבל" ומסבירים את כל הסיבות למה זה לא אפשרי:

"מה הייתם עושים אילו לא היתה לכם שום מגבלה?"

"איך נראית משרת החלומות שלכם?"

חשבו על אדם שהייתם רוצים עשייה כמו שלו, אפילו לא באותו תחום, אבל משהו במאפיינים של העשייה שלהם גורם לכם לחשוב "כזה אני רוצה להיות כשאהיה גדול".

"האם יש משהו שתמיד חלמתם לעשות אבל לא הגעתם או לא יכולתם להרשות לעצמכם לעשות?"

הצעד הבא: רשמו את התשובות לשאלות האלה, ממש, במחברת או קובץ.

3. עוד לא מחפשים עבודה

אל תבהלו. התשובות שרשמתם הן רק נקודת התחלה לתהליך שיעזור לכם להבין מה היכולות והניסיון שלכם יכולים לעשות במקומות שמעניינים אתכם, גם אם אתם לא יודעים בדיוק איך נראות המשרות שם, איך קוראים להן או אפילו אם יש כאלה.

כוס קפהצילום: Valya82 Dreamstime.com

בצומת הקריירה הזה, כשאתם יוצאים אל עולם לא מוכר, אי אפשר ישר להתחיל בחיפוש עבודה. כי חיפוש עבודה מצמצם את מה שאתם רואים רק למה שנשמע לכם מוכר, וגם מצמצם את מה שאנשים מביאים לכם לאופן שבו הם מכירים אתכם מהעבר. בצומת הזה, שבה המשך הקריירה לא ממשיך בדיוק את מה שהיה, אתם צריכים לפני חיפוש העבודה לצאת להכיר את העולמות הרלוונטיים עבורכם או אלה המעניינים אתכם.

הצעד הבא: תשאלו את עצמכם "את מי אתם מכירים שאיתו אפשר לדבר על הכיוון הזה?"

רשמו שמות של אנשים שנמצאים באיזורים שמעניינים אתכם, או עשו דרך לפניכם, או שהקריירה שלהם מכילה משהו ממה שאתם רוצים. או אנשים שנמצאים בצמתים רלוונטים או שמכירים אנשים שנמצאים שם.

4. לומדים את סוג העשייה ושמות העיסוקים בעולמות החדשים

עכשיו, כשכבר יש לכם שם של מישהו שאתם רוצים לדבר איתו על הכיוון שלכם, יש לכם נקודת מוצא ללמוד יותר על העשייה שמתרחשת בעולמות האלה, שסימנתם לעצמכם כנקודת התחלה. המטרה שלכם היא לזהות עולמות שמעניינים אתכם, שבהם הניסיון שלכם רלוונטי, ואז להבין איך קוראים לדברים האלה שאתם יכולים לעשות באיזורים החדשים?

אבל איך פונים לאנשים סתם כך בלי סיבה? פשוט - זה לא מסובך להיפגש לקפה עם האנשים שמכירים את התחום הזה. כי אתם לא מבקשים מהם כלום. אתם לא באתם לחפש עבודה. להיפך, אתם באתם לשמוע עליהם. ואנשים אוהבים לספר על עצמם, על הדרך שעשו, על הקריירה שלהם.

הצעד הבא: קבעו שיחת קפה ראשונה

5. מבקשים חיבור לאנשים שפועלים במקומות האלה

ראיון עבודה. אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

בשיחות שלכם יעלו שמות של אנשים סביב פעילויות ועשייה. אלה אנשים שאתם לא מכירים, אבל בן השיח שלכם מכיר ויכול לעשות לכם חיבור. חיבור זה בסך הכל מייל שמסביר מי אתם ובאיזה הקשר הבקשה לחיבור. ועכשיו אתם כבר לא זרים.

באופן הזה אתם מזיזים את הרשת שלכם לעולמות שמעניינים אתכם במבט קדימה - תוך שאתם לומדים את סוגי התפקידים, השמות שלהם ולומדים לדבר את הניסיון שלכם בשפה של העולמות החדשים.

הצעד הבא: קבעו שיחת קפה עם מישהו שחיברו לכם בתחום שמעניין אתכם

6. לומדים לדבר על הניסיון המקצועי שלכם בשפה חדשה

למה שיקבלו אתכם אם אין לכם ניסיון רלוונטי? כי יש לכם ניסיון רלוונטי. אתם רק צריכים ללמוד לדבר אותו בשפה של העולמות החדשים.

עם הזמן, בשיחות האלה, תתחילו לזהות שיש שמות לתפקידים האלה ושאתם יכולים לספר על עצמכם, על הניסיון שלכם - סיפורים שמראים איך העשייה של העבר דומה ותורמת במקומות החדשים. זה המקום שבו אשת התיירות יודעת לספר על הניסיון שלה בשירות לקוחות, מנהל המשרד יודע לספר איך בעצם ניהל קהילה, ואיש הכספים מומחה בעיצוב סיפורים ממידע.

הצעד הבא: חזרו אל קורות החיים ועדכנו אותם כדי שידברו את הניסיון שלכם בשפה החדשה של התחומים שזיהיתם.

עכשיו אתם גם מוכנים לבחון אם יש מודעות, או לפחות את הזדמנויות העבודה, בקרב אנשים שפועלים באותם אזורים.

7. לא צריך לחכות כשאתם כבר בתוך הצומת

את כל התהליך הזה אפשר לעשות תוך כדי שאתם עדיין עובדים, על פני תקופה. הוא לא דורש שתחשפו את המחשבות שלכם, שתגידו שאתם מחפשים עבודה או שאתם חושבים על שינוי. כי אתם לא מחפשים עבודה. אבל אתם כן מרימים את הראש ומסתכלים על עולם העבודה שהשתנה ובודקים מה הלאה.

כדי שתהיו מוכנים.

נירית כהן

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך. נירית עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בארץ ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל.

כיום היא יועצת אסטרטגית, חוקרת ומלווה ארגונים בתהליכי טרנספורמציה שמחברים בין מנהיגות, מדיניות ואנשים. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "הייטק בפקקים" ברדיו תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker