הסוד שיכול להקפיץ לכם את הקריירה

יכולות אנושיות כוללות פתרון בעיות, יצירתיות, יכולות חברתיות, תקשורת וגם יזמות ויכולת הובלה. במקום לספר בקורות החיים שלכם על התפקידים שעשיתם, הראו איך אפשר לזהות שיש לכם יכולות כאלה, והדגישו את הרלוונטיות שלהן לתפקידים החדשים

נירית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראיון עבודה (אילוסטרציה)צילום: monkeybusinessimages / Getty Ima
נירית כהן

עכשיו הזמן לעשות Pivot לקריירה שלכם. המונח הזה שאול מעולם ההיי-טק - זה השלב שבו סטארט-אפ מבין שצריך לעשות שינוי במוצר ו/או במודל העסקי כדי לענות על צורך של שוק אחר. 

2020 שינתה קריירות ואת האופן בו הן מתנהלות. ההבנה שיציבות תעסוקתית לא מגיעה ממעסיק, טוב ככל שיהיה, שלחה הרבה אנשים לבדוק בתקופת הביניים הזו איך עושים "גם וגם", לפתח מקורות פרנסה נוכחיים או עתידיים שיאפשרו עוד ערוץ תעסוקה. ויש גם את מי שמבינים שייקח עוד הרבה זמן עד שיוכלו לחזור לתפקידים ולתעשייה שהשתייכו אליהם והם מחפשים מעבר לעולמות חדשים. ולא, הם לא רוצים להתחיל מחדש מהמדרגה הראשונה.

אם אתם מאלה, זה עוזר להבין שאתם לא באמת לבד. זה לא רק הקורונה - התפקידים שלנו משתנים, הערך שהלקוחות מבקשים, השירותים שנוצרים, הטכנולוגיות שמשנות תעשיות וציפיות. וכשאלה קורים יש להם השלכות על מי שאנחנו מבחינה מקצועית. כל שנה שעוברת יש עוד דברים שאני יודעת לעשות מצויין, אבל אף אחד לא צריך יותר. וזה דורש מאיתנו לשים לב לפער בין היכולות שיש לנו לבין אלה שצריך. כי יציבות תעסוקתית בעידן הזה מגיעה מהיכולת שלנו להישאר רלוונטיים בשוק התעסוקה. בשביל זה, כדאי ללמוד בין השאר גם להגדיר מחדש את מה שכבר יש לנו.

יכולות אנושיות

הסוד במעבר מהקריירה שהיתה לכם לזו שתיקח אתכם לשלב הבא נמצא במה שקרוי מיומנויות מגשרות. אלה יכולות וניסיון שכבר צברתם ויכולים להיות רלוונטיים לרוחב מעסיקים, תפקידים ואפילו תעשיות. הן כלי המעבר שלכם ממה שעשיתם למה שאתם רוצים לעשות. הן יאפשרו לכם להגדיר את עצמכם כבעלי ניסיון רלוונטי לתפקיד עם שם חדש בתעשייה אחרת. 

רוב היכולות המגשרות נמצאות דווקא בתחום של מה שמוגדר יכולות אנושיות, אלה המגשרות בין המסכים לבין בני האדם. היכולות האלה לוקחות בחשבון חלקים מהעבודה שלנו שמבוססים על, איך לומר, היותנו אנושיים, ואז מעבירות אותם לעולמות חדשים. הן כוללות את אותן יכולות רכות, נדרשות, ליבה בשוק העבודה, שצריכות להיות בקורות החיים של כל אחד מאתנו. הן מופיעות כבר כמה שנים כיכולות הנדרשות ביותר במודעות הדרושים ובמיונים וכשארגונים רבים מחפשים "מועמד מוביל" הם מחפשים דווקא אותן, כי גם ארגונים מבינים שלחפש מישהו עם רקע מתאים למה שצריך עכשיו לא יבטיח שיהיו להם את האנשים למה שיצטרכו בעוד כמה שנים.

יכולות אנושיות כוללות פתרון בעיות, יצירתיות, יכולות חברתיות, תקשורת וגם יזמות ויכולת הובלה. במקום לספר בקורות החיים שלכם על התפקידים שעשיתם, הראו שם איך אפשר לזהות שיש לכם יכולות כאלה, והדגישו את הרלוונטיות שלהן לתפקידים החדשים.

אם עבדתם למשל בתיירות, כנראה שקשה לכם עכשיו למצוא עבודה בתוך התחום שלכם, ואתם מחפשים את הגשר לתפקיד אחר בעולמות אחרים. יכולות כמו תקשורת, עבודת צוות ויוזמה מופיעות בהמון תפקידים, אבל לא רק הן. גם מיומנויות "קשות" יותר, כמו שירות לקוחות, טיפול בבריאות ובביטחון של לקוחות מופיעים בהמון עולמות נוספים. מנקודת המבט הזו, עובדים בתעשיית התיירות יכולים לעבור להמשך קריירה בתעשיות אחרות, בתפקידים הדורשים שירות וטיפול בלקוחות וכמובן תקשורת, עבודת צוות וכד'.

ויש יכולות מגשרות מהעולמות הטכנולוגיים. ולא, זה לא תכנות. בהמון מקצועות ותעשיות אנחנו עובדים כיום עם כלים, מערכות ומידע. פעמים רבות דווקא הכלים הם הגשר בין מקצועות ותעשיות.

מלון Venetian בלאס וגאס. עובדים בתעשיית התיירות יכולים לעבור להמשך קריירה בתעשיות אחרות, בתפקידים הדורשים שירות וטיפול בלקוחותצילום: בלומברג

להכיר את השפה

אבל זה לא מספיק. המיומנויות המגשרות יראו לכם את הדרך, יעזרו לכם לנסח למה הניסיון שלכם רלוונטי כניסיון קודם למשרות בעולמות אחרים. אבל בשביל להשלים את התהליך הזה אתם צריכים להכיר את השפה, הכותרות וגם הפערים שלכם מאיפה שאתם למי שאתם רוצים להיות. זה הזמן לזהות איך נקראים התפקידים המתאימים בתעשיות אחרות ולהבין את הפער שיש לכם ביחס לתפקידים האלה.

רשימת הדרישות במודעות דרושים תסדר לכם הרבה מהסיפור. תתעלמו מהכותרת או מהבקשה לניסיון קודם בתחום. ההגדרה הרלוונטית לניסיון קודם לא חייבת להיות בתפקיד זהה. כבר הסכמנו שיש לכם ניסיון רלוונטי מתעשייה אחרת. 

נניח לרגע שעבדתם בתיירות על מערכות מידע ונתתם שירות ללקוחות, ואתם מזהים למשל תפקידי שירות לקוחות כתפקידים רלוונטיים עבורכם. תסתכלו על מודעות דרושים כאלה ותנסו להבין מה מבקשים שם שחסר לכם - ואז לכו ללמוד. ללמוד על התעשייה, החברה, העיסוק, השפה שמשתמשים בה וגם הכלים או המיומנויות הנדרשות שאולי אין לכם. 

ללמוד היום זה לא תואר. בהמון תחומים מדובר בלמידה מקהילות של אנשים שעוסקים בתחום, זיהוי מובילי דעה, בלוגים, מאמרים וכן, גם קורסים מקוונים שיש בשפע בתקופה הזו. במהלך התקופה שבה אתם מחפשים, אפילו מתראיינים מדי פעם, נצלו את הזמן והשלימו פערים מכל מיני סוגים כדי להגביר את מידת ההתאמה שלכם לתפקידים החדשים. ובקשו עזרה. אנשים בקהילות האלה ישמחו לעזור לכם למצוא את הדרך הנכונה לדבר את מי שהייתם אל תוך התחום החדש. ויותר מזה, ישמחו לקשר ביניכם לבין הזדמנויות חדשות. 

הצד של המעסיק

זה לא רק סיפור על ניהול קריירה, אלא גם צורך של ארגונים ומנהלים מגייסים. אנחנו נצטרך בשנים הקרובות לדעת להביא את האנשים הנכונים למשימות הנכונות לפי הפוטנציאל שלהם, זה שנובע מהיכולות והניסיון שלהם מעולמות אחרים. 

תשאלו את עצמכם מה תרצו שהארגון שלכם ישיג בעוד חצי שנה, ואיך זה שונה ממה שאתם עושים היום? ואיך צריכה להשתנות העבודה שלכם כדי לגרום לזה לקרות? אילו יכולות חדשות אתם צריכים לצוות, לארגון? ואיפה יש כאלה בשוק היום מתעשיות אחרות? יש כאן הזדמנות מופלאה להביא לארגון אנשים עם יכולות רלוונטיות ונקודת מבט חדשה. צריך רק לדעת להגדיר אחרת את מה שאנחנו מחפשים. 

ארגונים ותעשיות רבות ישתנו ביציאה מהמשבר הזה. גם אנשים יצטרכו ללמוד להתאים את עצמם לסביבות החדשות. וזה אומר לדעת להיפרד מזהויות מקצועיות שכבר לא משרתות אותנו ולזהות את הגשרים – את היכולות והניסיון שצברנו שמגשרים בין הגדרות העיסוק שלנו בעבר לאלה שאנחנו יכולים לעבור אליהם לשלב הבא בקריירה שלנו. 

נירית כהן | כדי שתהיו מוכנים

מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך. נירית עבדה כמעט 30 שנה באינטל במשרות ניהול בכירות בארץ ובעולם, מהן עשור כסמנכ"ל משאבי אנוש של אינטל ישראל.

כיום היא יועצת אסטרטגית, חוקרת ומלווה ארגונים בתהליכי טרנספורמציה שמחברים בין מנהיגות, מדיניות ואנשים. תוכלו למצוא את הטורים שלה כאן וגם לשמוע אותה בפודקאסט "הייטק בפקקים" ברדיו תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker